Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpieczniki w mieszkaniu- zwarcie i wymiana.

golem85 10 Sty 2010 13:27 11461 8
  • #1 10 Sty 2010 13:27
    golem85
    Poziom 2  

W wynajmowanym mieszkaniu(nie chce niczego przerabiać). Wydarzyło się ostatnio coś takiego.

W łazience doszło do zwarcia(220V nad wanna, wszyscy żyją). Nie spalił się żaden bezpiecznik, spaliły się chyba kable bo w drugim gniazdu nie ma napięcia.
    Zaraz po tym moja dziewczyn postanowiła włączyć kuchenkę elektryczna i nie było już prądu w całym mieszkaniu.
    Wezwani elektrycy wymienili bezpiecznik na klatce, pokazali mi gdzie jest skrzynka jak ją otworzyć i powiedzieli ze wstawili teraz mocniejszy bezpiecznik 25A
    i gdyby znów się coś takiego stało to sobie poradzę. Na pytanie dlaczego coś takiego się stało i dlaczego nie wybiło w mieszkaniu odpowiedzieli ze o mieszkaniu mogą myśleć za 180zł +VAT.

Moim zdaniem jest to wina za mocnych bezpieczników, jeśli dobrze myślę to proszę poradźcie mi jakie bezpieczniki teraz zamontować.

Aktualnie mam 4 bezpieczniki 20A

Pod jeden podpięte:
    Komputer z zasilaczem 230V~,50Hz, 4A
    Monitor LCD 100-240 VAC, 50-60Hz, 1.0A
    Głośniki 2+1 za 70zł, 220/250V, 50-60Hz, nie pisze ile A
    Drukarka 100-240V 50-60HZ 63-81VA 0,68A
    Access point 100-240V~ 0,15 A
    Powyższe włączone cały dzień
    Zasilacz Netbook 100-240 VAC, 50-60Hz, 1,7A
    1 żarówka 25W
    1 żarówka zwykła 60W
    2 żarówki energooszczędne 220-240V/50Hz 15W/2700K
    Lodówka Polar CP 200, niska z zamrażalnikiem, (na ma naklejki z informacjami)
    Wieża AC230,50Hz, 30W
    czasem odkurzacz bez naklejki informacyjnej

Drugi:
    czasem odkurzacz bez naklejki informacyjnej

Trzeci:
    2 żarówki 60W
    1 żarówka 75W

Czwarty - załącza się kuchenka.
    Moc 8,9kW
    Nie wiem czy jest podłączona jedno, dwu czy trzy fazowo ale jest do niej poprowadzony kabel gruby jak do betoniarki

Oprócz tego ze chyba bezpieczniej było zamontować mniejsze bezpieczniki, muszę sobie zrobić gniazdko łazience i tu następne pytania.

1. Czy gniazdko do którego będzie podłączana pralka,automatyczna, suszarka do włosów, prostownica itp. najlepiej będzie podłączyć pod bezpiecznik drugi?
    2. Jakim kablem to podłączyć, kabel by szedł przyczepiony do ściany.
    3. Jeśli bym to podłączał, to czy podłączyć przewód neutralny z bolcem?(tak było zrobione)
    4. Ile by kosztowała wizyta elektryka(Wrocław) który podłączył by przewód zaraz przy skrzynce z bezpiecznikami i przewiercił się przez ścianę do łazienki?

Z góry dziękuje za pomoc.

0 8
  • #2 10 Sty 2010 13:37
    remik_l
    Poziom 29  

Jakie przewody dochodzą do tych bezpieczników w mieszkaniu ( przekrój, materiał)?
    Rozumiem że zasilanie mieszkania jednofazowe?

0
  • #3 10 Sty 2010 14:23
    golem85
    Poziom 2  

Teraz sprawdziłem kuchenka jest podłączona jedno fazowo idzie do niej kabel 5x2.5 i mostek jest zrobiony w skrzynce z bezpiecznikami. W związku z powyższym w mieszkaniu będzie tylko jedna faza.

Nie wiem jakie przewody dochodzą do mieszkania i sprawdzenie tego wiązało by się z wyłączeniem bezpiecznika głównego i rozkręceniem skrzynki z bezpiecznikami, a elektrykiem nie jestem i wole tego nie sprawdzać. W całym mieszkaniu są kable miedziane. Podejrzewam że do mieszkania też takie dochodzą.

0
  • #4 10 Sty 2010 14:45
    Mc Gyver
    Poziom 12  

Czemu sobie zaprzątasz tym głowę ? i tak musi to wykonać osoba mająca uprawnienia.
    Łazienka jest szczególnym pomieszczeniem, gdzie trzeba wiedzieć jak poprowadzić kable, jaka odległość od punktu wody, jaki typ gniazdek wyłączników, gdzie mają być puszki (na pewno nie w łazience) ...ipt. Wszystko to określają normy a elektryk musi je znać. Nie próbuj nic robić na własną rękę, bo pozabijasz rodzinę. To sobie możesz odpuścić.

0
  • #5 10 Sty 2010 16:27
    golem85
    Poziom 2  

Wypisałem prawie wszystkie urządzenia elektryczne, aby wymienić bezpieczniki na takie o mniejszej wytrzymałości prądowej co chyba nie jest niczym złym bo będą mi się palić bezpieczniki w mieszkaniu zamiast przy liczniku. Proszę o pomoc by ktoś mi pomógł dobrać odpowiednie. Z wymiana bezpiecznika, zawsze sobie radziłem i myślę ze większość osób nie wzywa do tego elektryka.

Jako że od zwarcia nie działa mi w łazience kontakt mieszczący się 1.10m od brzegu wanny. Doszedłem do wniosku ze poprowadzę sobie do niego kabel z gniazdka które, jest rzadko używane. Kabel planuje położyć w plastikowej listwie elektroinstalacyjnej przymocowanej do ściany. Jednak nie wiem jaki kabel wybrać i co zrobić z bolcem w gniazdku. To także jestem wstanie zrobić bez pomocy elektryka, bo jest to sprawa identyczna jak podłączenie przedłużki tylko ładnie przymocowanej do ściany.
    Jeśli wybranka moje serca, uzna ze taki kabel zaburzy estetykę. To będę musiał wezwać elektryka, który podłączy to przy skrzynce z bezpiecznikami, bo sam tam nic nie chce robić bo się na tym nie znam. Dlatego zapytałem jaka może być cena za taką usługę we Wrocławiu.

0
  • #6 10 Sty 2010 17:38
    remik_l
    Poziom 29  

Bez przekrojów przewodów, materiału z jakiego są wykonane i jak są ułożone nie wiem jakie powinieneś mieć zabezpieczenia, może już masz za duże ( 20A )

Czy wiesz, że w łazience obowiązuje zabezpieczenie obwodów gniazd wyłącznikiem różnicowoprądowym ? Masz RCD w swojej instalacji?

Wezwij właściciela mieszkania bo to on jest odpowiedzialny za sprawność instalacji i nie rób niczego na własną rękę bo jeszcze spalisz mu chałupę a tego chyba nie chcesz.

PS
    Jeśli elektrycy włożyli bezpiecznik przedlicznikowy większy niż w umowie zawartej z ZE to właściciel może mieć kłopoty.

0
  • #7 10 Sty 2010 17:40
    Mc Gyver
    Poziom 12  

Proszę przeczytaj przepisy BHP przynajmniej będziesz świadomy tego co robisz. Może w końcu zrozumiesz swój błąd.

1
  • #8 10 Sty 2010 18:10
    kortyleski
    Poziom 41  

Rozumiem że nie znasz sie na elektrotechnice, mimo to chcesz stosować "przedłużkę" w łazience tylko nie wiesz "co zrobić z bolcem" , podstawowym kryterium wykonania pracy jest " estetyka listwy elektroinstalacyjnej"

Ja od siebie dopytam jeszcze kolegę remik_l - jakim i przez kogo nadanym prawem proponujesz RCD nie znając typu instalacji? A wręcz sieci zasilającej budynek?

Ani zabezpieczenia ani samowolne przeróbki nie podlegają jurysdykcji użytkownika instalacji.

Oczywiście moge spróbować przekazać ci odpowiednią wiedzę żebyćś wykonał instalację prawidłowo.

Lekcja pierwsza:
    Prąd elektryczny o napięciu 230V stanowi śmiertelne zagrożenie. W niesprzyjających warunkach zabija w ciągu kilku sekund.

Jeśli przyswoisz sobię lekcję pierwszą i przyjmiesz na swoje barki odpowiedzialność za użytkowników tej instalacji to podpowiem dalej...

0
  • #9 10 Sty 2010 21:43
    remik_l
    Poziom 29  

kortyleski napisał:

Ja od siebie dopytam jeszcze kolegę remik_l - jakim i przez kogo nadanym prawem proponujesz RCD nie znając typu instalacji? A wręcz sieci zasilającej budynek?

Nie proponuję zakładania tylko pytam czy wie że gniazda w łazience powinny być zabezpieczone RCD.

Dalej napisałem:
    "nie rób niczego na własną rękę bo jeszcze spalisz mu chałupę a tego chyba nie chcesz."

0