Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bezpieczniki w mieszkaniu- zwarcie i wymiana.

golem85 10 Jan 2010 13:27 15547 8
 • #1
  golem85
  Level 2  
  W wynajmowanym mieszkaniu(nie chce niczego przerabiać). Wydarzyło się ostatnio coś takiego.

  W łazience doszło do zwarcia(220V nad wanna, wszyscy żyją). Nie spalił się żaden bezpiecznik, spaliły się chyba kable bo w drugim gniazdu nie ma napięcia.
  Zaraz po tym moja dziewczyn postanowiła włączyć kuchenkę elektryczna i nie było już prądu w całym mieszkaniu.
  Wezwani elektrycy wymienili bezpiecznik na klatce, pokazali mi gdzie jest skrzynka jak ją otworzyć i powiedzieli ze wstawili teraz mocniejszy bezpiecznik 25A
  i gdyby znów się coś takiego stało to sobie poradzę. Na pytanie dlaczego coś takiego się stało i dlaczego nie wybiło w mieszkaniu odpowiedzieli ze o mieszkaniu mogą myśleć za 180zł +VAT.

  Moim zdaniem jest to wina za mocnych bezpieczników, jeśli dobrze myślę to proszę poradźcie mi jakie bezpieczniki teraz zamontować.


  Aktualnie mam 4 bezpieczniki 20A

  Pod jeden podpięte:
  Komputer z zasilaczem 230V~,50Hz, 4A
  Monitor LCD 100-240 VAC, 50-60Hz, 1.0A
  Głośniki 2+1 za 70zł, 220/250V, 50-60Hz, nie pisze ile A
  Drukarka 100-240V 50-60HZ 63-81VA 0,68A
  Access point 100-240V~ 0,15 A
  Powyższe włączone cały dzień
  Zasilacz Netbook 100-240 VAC, 50-60Hz, 1,7A
  1 żarówka 25W
  1 żarówka zwykła 60W
  2 żarówki energooszczędne 220-240V/50Hz 15W/2700K
  Lodówka Polar CP 200, niska z zamrażalnikiem, (na ma naklejki z informacjami)
  Wieża AC230,50Hz, 30W
  czasem odkurzacz bez naklejki informacyjnej  Drugi:
  czasem odkurzacz bez naklejki informacyjnej

  Trzeci:
  2 żarówki 60W
  1 żarówka 75W

  Czwarty - załącza się kuchenka.
  Moc 8,9kW
  Nie wiem czy jest podłączona jedno, dwu czy trzy fazowo ale jest do niej poprowadzony kabel gruby jak do betoniarki

  Oprócz tego ze chyba bezpieczniej było zamontować mniejsze bezpieczniki, muszę sobie zrobić gniazdko łazience i tu następne pytania.

  1. Czy gniazdko do którego będzie podłączana pralka,automatyczna, suszarka do włosów, prostownica itp. najlepiej będzie podłączyć pod bezpiecznik drugi?
  2. Jakim kablem to podłączyć, kabel by szedł przyczepiony do ściany.
  3. Jeśli bym to podłączał, to czy podłączyć przewód neutralny z bolcem?(tak było zrobione)
  4. Ile by kosztowała wizyta elektryka(Wrocław) który podłączył by przewód zaraz przy skrzynce z bezpiecznikami i przewiercił się przez ścianę do łazienki?

  Z góry dziękuje za pomoc.
 • #2
  remik_l
  Level 29  
  Jakie przewody dochodzą do tych bezpieczników w mieszkaniu ( przekrój, materiał)?
  Rozumiem że zasilanie mieszkania jednofazowe?
 • #3
  golem85
  Level 2  
  Teraz sprawdziłem kuchenka jest podłączona jedno fazowo idzie do niej kabel 5x2.5 i mostek jest zrobiony w skrzynce z bezpiecznikami. W związku z powyższym w mieszkaniu będzie tylko jedna faza.

  Nie wiem jakie przewody dochodzą do mieszkania i sprawdzenie tego wiązało by się z wyłączeniem bezpiecznika głównego i rozkręceniem skrzynki z bezpiecznikami, a elektrykiem nie jestem i wole tego nie sprawdzać. W całym mieszkaniu są kable miedziane. Podejrzewam że do mieszkania też takie dochodzą.
 • #4
  Mc Gyver
  Level 13  
  Czemu sobie zaprzątasz tym głowę ? i tak musi to wykonać osoba mająca uprawnienia.
  Łazienka jest szczególnym pomieszczeniem, gdzie trzeba wiedzieć jak poprowadzić kable, jaka odległość od punktu wody, jaki typ gniazdek wyłączników, gdzie mają być puszki (na pewno nie w łazience) ...ipt. Wszystko to określają normy a elektryk musi je znać. Nie próbuj nic robić na własną rękę, bo pozabijasz rodzinę. To sobie możesz odpuścić.
 • #5
  golem85
  Level 2  
  Wypisałem prawie wszystkie urządzenia elektryczne, aby wymienić bezpieczniki na takie o mniejszej wytrzymałości prądowej co chyba nie jest niczym złym bo będą mi się palić bezpieczniki w mieszkaniu zamiast przy liczniku. Proszę o pomoc by ktoś mi pomógł dobrać odpowiednie. Z wymiana bezpiecznika, zawsze sobie radziłem i myślę ze większość osób nie wzywa do tego elektryka.

  Jako że od zwarcia nie działa mi w łazience kontakt mieszczący się 1.10m od brzegu wanny. Doszedłem do wniosku ze poprowadzę sobie do niego kabel z gniazdka które, jest rzadko używane. Kabel planuje położyć w plastikowej listwie elektroinstalacyjnej przymocowanej do ściany. Jednak nie wiem jaki kabel wybrać i co zrobić z bolcem w gniazdku. To także jestem wstanie zrobić bez pomocy elektryka, bo jest to sprawa identyczna jak podłączenie przedłużki tylko ładnie przymocowanej do ściany.
  Jeśli wybranka moje serca, uzna ze taki kabel zaburzy estetykę. To będę musiał wezwać elektryka, który podłączy to przy skrzynce z bezpiecznikami, bo sam tam nic nie chce robić bo się na tym nie znam. Dlatego zapytałem jaka może być cena za taką usługę we Wrocławiu.
 • #6
  remik_l
  Level 29  
  Bez przekrojów przewodów, materiału z jakiego są wykonane i jak są ułożone nie wiem jakie powinieneś mieć zabezpieczenia, może już masz za duże ( 20A )

  Czy wiesz, że w łazience obowiązuje zabezpieczenie obwodów gniazd wyłącznikiem różnicowoprądowym ? Masz RCD w swojej instalacji?


  Wezwij właściciela mieszkania bo to on jest odpowiedzialny za sprawność instalacji i nie rób niczego na własną rękę bo jeszcze spalisz mu chałupę a tego chyba nie chcesz.

  PS
  Jeśli elektrycy włożyli bezpiecznik przedlicznikowy większy niż w umowie zawartej z ZE to właściciel może mieć kłopoty.
 • #7
  Mc Gyver
  Level 13  
  Proszę przeczytaj przepisy BHP przynajmniej będziesz świadomy tego co robisz. Może w końcu zrozumiesz swój błąd.
 • #8
  kortyleski
  Level 43  
  Rozumiem że nie znasz sie na elektrotechnice, mimo to chcesz stosować "przedłużkę" w łazience tylko nie wiesz "co zrobić z bolcem" , podstawowym kryterium wykonania pracy jest " estetyka listwy elektroinstalacyjnej"

  Ja od siebie dopytam jeszcze kolegę remik_l - jakim i przez kogo nadanym prawem proponujesz RCD nie znając typu instalacji? A wręcz sieci zasilającej budynek?

  Ani zabezpieczenia ani samowolne przeróbki nie podlegają jurysdykcji użytkownika instalacji.

  Oczywiście moge spróbować przekazać ci odpowiednią wiedzę żebyćś wykonał instalację prawidłowo.

  Lekcja pierwsza:
  Prąd elektryczny o napięciu 230V stanowi śmiertelne zagrożenie. W niesprzyjających warunkach zabija w ciągu kilku sekund.

  Jeśli przyswoisz sobię lekcję pierwszą i przyjmiesz na swoje barki odpowiedzialność za użytkowników tej instalacji to podpowiem dalej...
 • #9
  remik_l
  Level 29  
  kortyleski wrote:


  Ja od siebie dopytam jeszcze kolegę remik_l - jakim i przez kogo nadanym prawem proponujesz RCD nie znając typu instalacji? A wręcz sieci zasilającej budynek?


  Nie proponuję zakładania tylko pytam czy wie że gniazda w łazience powinny być zabezpieczone RCD.

  Dalej napisałem:
  "nie rób niczego na własną rękę bo jeszcze spalisz mu chałupę a tego chyba nie chcesz."