Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Onwa S-mini, przestrojenie, 19 kanal na 18/strojenie as100

Empi 10 Sty 2010 13:44 2882 13
  • Poziom 9  
    Witam dostałem od wujka stare cb radio Onwa S-Mini , dokupiłem antenę Sirio AS100 i zacząłem testować. Okazuje się że w moim radiu jest kanał 19 na kanale 18. Pytając jak mnie słychać okazuje się że w miarę dobrze ale oprócz mnie słychać jeszcze dodatkowy pisk interferencyjny(tą nazwę znalazłem w innym temacie na elektrodzie). Nawiązując łączność z okoliczną stacją bazową dowiedziałem się że nie nadaje na dobrym paśmie , gość powiedział mniej więcej tak : Nadajesz na 27.208 a nie na 27.200 i masz przestrojone radio o "8 setek" ,i ze to jest przyczyną tego że mam kanał 19 na 18 , powiedział także że w pobliskim mieście przestroją mi to radio.

I tutaj moje pytanie. Czy jak zajdę z takim starym radiem to mnie nie wyśmieją w tym serwisie ? Oraz ile mniej więcej takie przestrojenie może kosztować i czy taki interes byłby w ogóle opłacalny .

Zaznaczam, że zapoznałem sie z tematami przyklejonymi:)
    Pozdrawiam

Onwa S-mini, przestrojenie, 19 kanal na 18/strojenie as100
  • Poziom 9  
    Ok dzięki ,

A teraz druga sprawa .Jak już pisałem kupiłem antenę Sirio AS 100. Pożyczyłem reflektometr od kolegi i zacząłem badać wskaźnik SWR
    wynik: (miernik oczywiście skalibrowałem przed pomiarem)
    1- 1,5
    20- 2
    40 - 3

Pod Anteną(magnesem) mam podklejoną tą srebrną folię. Antena umiejscowiona w lewym tylnym rogu dachu (samochód hatchback) , poczytałem, że nie jest to najlepsze usadowienie anteny , ale jest u mnie uwarunkowane głównie długością kabla do radia który wystarcza mi na styk. Postanowiłem jednak przesunąć ją nieco do środka dachu(wyciągając kabel zza uszczelek itp.) , efekt: o dziwo jest jeszcze gorzej .

Wypadałoby skrócić antenę ale bat jest wsunięty już na maxa, wiec przed kaleczeniem promiennika wole się upewnić . Tyle że skrócenie (jak mi się wydaje) nie zmieni wskazania 2.0 na 20 kanale , tylko wyśredniuje je na kanałach 1 i 40
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Promiennik anteny jest minimalnie za długi.Przy okazji dostroją antenę w serwisie.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    przestrojenie radyjka to raptem 10min roboty:)

a co do za krótkiego kabelka to albo wymienić kabelek od podstawy do wtyczki na dłuższy albo kopić "beczkę" i dorobić kabelka tyle ile trzeba:)
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Witam.
    Nie masz czasami dorobionych dziur między kanałowych (+10 kHz ). Sprawdź czy nie ma dodatkowego przełącznika , bądź któryś przełącznik na przednim panelu został do tego zaadoptowany. Dorabianie +10 kHz było kiedyś bardzo modne. Sprawdź taką opcje.
  • Poziom 9  
    ADAMCB napisał:
    Witam.
    Nie masz czasami dorobionych dziur między kanałowych (+10 kHz ). Sprawdź czy nie ma dodatkowego przełącznika , bądź któryś przełącznik na przednim panelu został do tego zaadoptowany. Dorabianie +10 kHz było kiedyś bardzo modne. Sprawdź taką opcje.

Mam z tyłu potencjometr który notabene nie wiem do czego służy , znalazłem na elektrodzie temat z taką właśnie onwą https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1506694.html, i widzę, że tu też jest ten potencjometr . Jak gość sprawdzał mnie z tej stacji bazowej to mówił że jak kręcę tym potencjometrem to i tak cały czas nadaje na tej samej częstotliwości . Więc jeżeli to miało służyć do korekty częstotliwości to raczej nie działa.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Oj modyfikacja prostych CB w latach 90 była bardzo modna dorabianie dziur piątek itp zabawa z pożytecznym bo dużo można sie było nauczyć.
    Ten potencjometr to tzw skrót mocy ,inaczej regulacja mocy wyjściowej nadajnika kiedyś jak było mnóstwo stacji bazowych to skręcało się moc by nie przeszkadzać innym ,dziś to sie Tobie raczej nie przyda po prostu ustaw na pełną moc i tak zostaw.

Jak widać ktoś kiedyś modyfikował to radio ,zrób i daj zdjęcia całej płyty radia z obu stron od razu będzie widać czy były dorabiane dziury ,piątki.
  • Poziom 9  
    Zdjęcia, mojego radyjka , choć patrząc na środek to cud że to jeszcze działa

Onwa S-mini, przestrojenie, 19 kanal na 18/strojenie as100 Onwa S-mini, przestrojenie, 19 kanal na 18/strojenie as100
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Radio ma wstawione dziury i piątki.
    W tej chwili masz załaczone dziury temu stoi na kanale wyżej (to że nie są one ustawione jak powinny to inna sprawa.
    Pobaw się przełacznikiem 9 CH 19 pod niego masz je podpięte tylko trudno stwierdzić w jakiej pozycji masz "0" podejrzewam że 9 lub CH
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Zgadza się z tyłu to skrót mocy. Na przełączniku od szybkiej 9 i 19 masz zrobioną przeróbkę. Na środku masz bodajże +10 spróbuj przełączyć na szybką 19 lub 9. Na pewno zadziała.
  • Poziom 9  
    dzięki koledzy , jadąc dziś rano sprawdziłem i rzeczywiście ustawiając przełącznik na 9 mam kanał 19 na 19 .

Czyli w takiej sytuacji nie muszę już oddawać radia do strojenia prawda?

A i jeszcze co do tego strojenia anteny to jeśli to ktoś przeczyta będzie miał wskazówkę. Otóż mierząc SWR , pozamykajcie wszystkie drzwi i bagażnik bo to też ma duże znaczenie / otoczenie również

Do tego przesuwając trochę antenę udało mi się zejść do
    1- 1,2
    20-1,5
    40- 2,1

Troszkę utnę promiennik i powinno być OK
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Radia nie musisz przestrajać jest ok ,antena przy takich wskazaniach co podałeś jest za długa trzeba skracać.

Moderowany przez c2h5oh:

To wszystko zostało już napisane... Czytaj wcześniejsze posty.

• Pomocny post
    Poziom 17  
    Empi napisał:

Czyli w takiej sytuacji nie muszę już oddawać radia do strojenia prawda?

ja bym go przynajmniej profilaktycznie podpoił do hercmiarki żeby sprawdzić czy rzeczywiście jest w 0 czy gdzieś w okolicach...