Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dziwne zachowanie regulatora ciśnienia od kompresora

Janusz6299 10 Jan 2010 14:56 4445 6
  • #1
    Janusz6299
    Level 2  
    Witam

    Jestem posiadaczem kompresora 'lodówkowego'.

    Dziwne zachowanie regulatora ciśnienia od kompresora

    Kompresor służy do napędzania aerografu modelarskiego. Ciśnienie wyjściowe, które ustawiam na regulatorze ciśnieniowym, zależne oczywiście od rodzaju i stopnia rozcieńczenia farby, waha się od 0.5 do 1.5 bara. Zazwyczaj jednak jest to ok. 1 bara.

    Dziwne zachowanie regulatora ciśnienia od kompresora

    I tu pojawia się problem, bo ciśnienie wyjściowe zmienia się w miarę opróżniania zbiornika wyrównawczego. I to nie maleje, ale rośnie !
    Jeśli po nabiciu zbiornika wyrównawczego przez kompresor, ustawię na regulatorze wartość 0.8 bar, to po ok 1 minucie mam już 1.5 bar.
    Pod koniec dochodzi do ok. 2 barów, po czym włącza się kompresor i dobija zbiornik. Jeśli nic nie będę ruszał w ustawieniach, ciśnienie początkowe spadnie do ok. 0.4 - 0.5 , aby po 30 sekundach ciągłej pracy aerografem dojść do 0.8, po minucie do 1.2, a po 1.5 minuty do 1.8.
    Po kilku cyklach nabijania, ciśnienie początkowe jest tak niskie, że nie da się malować; podciągam więc na regulatorze do 1 bara, znowu dochodzi do 2 i cykl się powtarza.
    W rzeczywistości tych regulacji dokonuję częściej, co kilkadziesiąt sekund nurkując pod stołem i dokonując poprawek.
    Reasumując, wraz z opróżnianiem zbiornika ciśnienie wychodzące z reduktora rośnie i jest o ok. 1 - 1.5 bara większe od ustawień początkowych przy pełnym zbiorniku.
    Winnym takiego stanu rzeczy uznałem regulator ciśnieniowy i podjąłem decyzję o jego wymianie. Skoro już aktualnie używany miał być wymieniony, postanowiłem go rozebrać (bo i jak coś zepsuję, to straty nie będzie :| ).
    Tak też zrobiłem, i wiecie co...tam się nie ma co zepsuć..
    No i zacząłem mieć wątpliwości ( w końcu 70zł piechotą nie chodzi), wymieniać regulator, czy też przyczyna może być inna ?


    Janusz
  • Helpful post
    #2
    Rysio4001
    Heating systems specialist
    Witam.
    Te reduktory tak mają, zwłaszcza gdy mają ustawione niskie ciśnienie na wyjściu w stosunku do ciśnienia wejściowego. Wynika to z tego, że powierzchnia membrany reduktora jest mała, za mała w stosunku do powierzchni grzybka zamykającego przepływ powietrza przez reduktor. Ciśnienie wyjściowe zależy od nacisku sprężyny na membranę. Regulujemy to pokrętłem, zmieniając naciąg sprężyny. Gdy ciśnienie na wyjściu z reduktora wywiera na tyle duży nacisk na membranę, że pokona nacisk sprężyny, to następuje zamknięcie zaworu (grzybka) w reduktorze, a gdy ciśnienie opadnie, to zawór zostaje ponownie uchylony. W ten sposób następuje utrzymywanie w miarę stałego ciśnienia na wyjściu. Niestety w tym reduktorze ciśnienie wejściowe wywierane na dosyć dużą powierzchnie grzybka (zaworu), daje dodatkową siłę która sumuje się z siłą powstałą na skutek ciśnienia wyjściowego wywieranego na membranę, i wcześniejsze zamknięcie zaworu (przy niższym ciśnieniu wyjściowym). Dlatego ze wzrostem ciśnienia wejściowego do reduktora, spada ciśnienie wyjściowe, i odwrotnie.
    Jeśli chcesz utrzymywać dokładnie ciśnienie wyjściowe nie zależnie od ciśnienia wejściowego, musisz zastosować reduktor o jak największej powierzchni membrany w stosunku do powierzchni zaworu, lub zastosować precyzyjny reduktor który ma dodatkową membranę kompensującą siłę wywieraną ciśnieniem wejściowym na powierzchnie zaworu reduktora od strony wysokiego ciśnienia.
    Pozdrawiam.
  • #3
    Janusz6299
    Level 2  
    Wielkie dzięki za pomoc !
    :)
    Czyli przyczyną jest jednak reduktor, choć nie ze względu na uszkodzenie.
    Na początku użytkowania tego kompresora nie zauważyłem takich różnic w ciśnieniu, ale zapewne dlatego, iż z początku ustawiałem je ciut wyższe.
    Jak rozpoznać, który reduktor posiada odpowiednią średnicę membrany ?
    Zapewne wszystkie o konstrukcji zbliżonej do tego, który używam, nadawać się nie będą..

    Link

    A może można do posiadanego reduktora dołożyć drugi (szeregowo), np. taki, jak na linku, wtedy ciśnienie wejściowe (wyjściowe z aktualnego reduktora) będzie dużo niższe co będzie powodować małą różnicę ciśnień we/wy.
    Sprawdzi się takie rozwiązanie ?

    Janusz
  • #4
    Rysio4001
    Heating systems specialist
    Witam.
    Zastosowanie drugiego takiego reduktora w szereg za pierwszym może nie dać oczekiwanego efektu (te reduktory są przystosowane do wyższych ciśnień wejściowych, i przy niskich ciśnieniach mogą źle pracować). Do takiego celu trzeba by zastosować stabilizator ciśnienia (są przystosowane do pracy na niewiele wyższych ciśnieniach wejściowych w stosunku do ciśnień wyjściowych). Jeśli myśleć o wymianie reduktora, to trzeba by zastosować reduktor precyzyjnie utrzymujący ciśnienie. Można takie kupić w sklepach z pneumatyką, ale są drogie.
    A może zaadoptować reduktor od czegoś innego. Np. reduktor butlowy LPG. Poniżej zdjęcie.
    Dziwne zachowanie regulatora ciśnienia od kompresora
    Jego parametry to:
    Ciśnienie wlotowe 25 bar.
    Ciśnienie wylotowe 3 bar.
    Przepustowość 16 l/min.
    Przepustowość przy niższym ciśnieniu wlotowym (ze sprężarki) będzie mniejsza, ale dla aerografu myślę że powinna wystarczyć.
    Reduktor ten ma dużo większą powierzchnię membrany, i bardzo małą powierzchnię zaworu, więc powinien dosyć dokładnie utrzymywać ciśnienie.
    Można by też w nim wymienić sprężynę na słabszą, to by umożliwiło dokładniejszą regulację ciśnienia wylotowego.
    Pozdrawiam.
  • #5
    Janusz6299
    Level 2  
    Obawiam się, że jednak nie da rady.
    Dedykowane kompresory do aerografów modelarskich, posiadają wydajność powietrza na poziomie 25l/m. Co prawda rzadko maluje się jednym ciągiem 2 minuty, ale jedno - dwu sekundowe przerwy nie wpływają znacząco na obniżenie zapotrzebowania w powietrze.
    Maksymalne ciśnienie na wyjściu ze zbiornika mam 4 - 4.5 bara, a na wyjściu chciałbym osiągać stabilne ciśnienie w zakresie 0.5 - 2 bary.

    Janusz
  • #6
    Janusz6299
    Level 2  
    Znalazłem ( i skłaniam sie do zakupu) taki oto reduktor, który, mam nadzieję, rozwiąże mój problem.
    Dziwne zachowanie regulatora ciśnienia od kompresora
    Dziwne zachowanie regulatora ciśnienia od kompresora

    Dane techniczne w pdf.:

    Link1
    Link2

    Jeden rodzaj tego reduktora ma zakres ciśnień wyjściowych 0.5 - 3 bary, dla mnie idealny, a skoro jest przeznaczony do takich niskich ciśnień, to sądzę, że sobie z nimi radzi.
    Gabarytowo jest ponad dwukrotnie większy od aktualnie posiadanego, co może wskazywać na większą membranę zgodnie z sugestią Rysio4001
    Duże rozmiary niosą jednak również problem, dlatego też znowu proszę o pomoc.
    Gdybym kupił nowy komplet (reduktor+odwadniacz), nie zmieści się on w miejsce starego. Musiałbym znaleźć mu nowe miejsce na mocowanie, a wstępne przymiarki pokazują, że nie będzie łatwo, bo za bardzo wystaje poza gabaryt kompresora (łatwo wtedy czymś zahaczyć i uszkodzić).
    I teraz pytanie:
    - czy jest sensowne takie rozwiązanie, aby pozostawić stary reduktor z odwadniaczem, a do niego dołączyć sam nowy reduktor (wersja bez odwadniacza).
    Byłoby to dla mnie korzystne, bo mógłbym wyprowadzić go ma stół i mieć w zasięgu ręki.
    Oczywiście, gdyby jakieś względy techniczne przemawiały przeciw takiemu rozwiązaniu, to kupię cały nowy komplet (reduktor+ odwadniacz) i zastąpię stary.
    A więc, czy dołożenie do starego reduktora z odwadniaczem, szeregowo drugiego reduktora może spowodować jakieś komplikacje ?

    Janusz
  • #7
    Rysio4001
    Heating systems specialist
    Witam.
    Ta wersja 0.05 do 0,3 MPa, czyli 0.5 do 3 bar rzeczywiście powinna być ok. Sam fakt że reduktor ma mniejszy zakres regulacji, oraz jest wyprodukowany na niższe ciśnienia wyjściowe, powinno świadczyć o jego większej dokładności. Skoro jest większy, to pewnie ma i większą powierzchnie membrany, a jeśli tak, to będzie bardziej dokładny. Z charakterystyki pokazanej na stronie do której podałeś link (charakterystyka regulacyjna), wynika że reduktor ten dosyć dokładnie utrzymuje ciśnienie wyjściowe w stosunku do wejściowego (charakterystyka jest bardzo pozioma, tylko nie znacznie opada w stosunku do znacznego wzrostu ciśnienia wejściowego). Np: dla ciśnienia nastawionego 2 bar, przy przyroście ciśnienia wejściowego od 2,5 do 10 bar, ciśnienie wyjściowe opada o około 0.2 bar (w przybliżeniu odczytałem to z podanej charakterystyki).
    Możesz połączyć ten reduktor w szereg z tym co masz, może być tylko konieczność wkręcenia pokrętła regulacji na pierwszym reduktorze do końca na MAX, aby nie redukował ciśnienia (wtedy drugi reduktor może działać dokładniej, bo reduktory zwykle mniej dokładnie działają jak mają za niskie ciśnienie wejściowe).
    Pozdrawiam.