Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec Torus Victoria problem z ciśnieniem w układzie C.O

10 Sty 2010 16:17 4833 7
 • Poziom 10  
  Witam,
  Mam piec w/w kociołek jest dwu-funkcyjny i ma już 9 lat i od jakiegoś czasu jest z nim problem. Objawia się to tak, że podczas grzania ciśnienie w układzie rośnie do 2 atm, po ostygnięciu jest około 1,2 atm, a było ustawione na 1,5. Czytając inne posty napotkałem, poradę aby sprawdzić ciśnienie w zbiorniku wyrównawczym, wymieniłem wentyl na nowy i napompowałem zbiornik do ciśnienia 1,2 bar. Ustawiłem ciśnienie w układzie C.O do 1,5 i włączyłem piec na grzanie i odrazu występuje w/w sytuacja. Dodam, że wycieków w układzie C.O nie widać, grzejniki nie są zapowietrzone i w piecu też wycieków nie widać.
  Proszę o pomoc.
  Pozdrawiam.
  Rotix.
 • Poziom 21  
  Wydaje się, że przepona w naczyniu wyrównawczym jest uszkodzona. Jesli tak, to tylko wymiana na nowe.
 • Poziom 10  
  Tak w trakcie pompowania woda była spuszczona. Zastanawia mnie co się dzieje z tą wodą.
 • Poziom 20  
  WITAM!
  Domniemam ,że masz regulator ciśnienia którym ustawiasz żądane ciśnienie w instalacji c.o. Wzrost ciśnienia jest normalny wraz ze wzrostem temperatury(obieg zamknięty). Tak się będzie działo. Zamontuj zawór bezpieczeństwa , który będzie CI upuszczał ciśnienie z instalacji.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  prezes5000 napisał:
  WITAM!
  Domniemam ,że masz regulator ciśnienia którym ustawiasz żądane ciśnienie w instalacji c.o. Wzrost ciśnienia jest normalny wraz ze wzrostem temperatury(obieg zamknięty). Tak się będzie działo. Zamontuj zawór bezpieczeństwa , który będzie CI upuszczał ciśnienie z instalacji.

  Pozwolę sobie pogrubić poniższy tekst ponieważ kolega nie ma racji.
  Wszystkie kotły z zamkniętym obiegiem muszą mieć zawór bezpieczeństwa więc takowy istnieje już w instalacji. Instalowanie drugiego jest technicznym absurdem, a nawet jeśli byśmy uznali że nie ma go zainstalowanego, to stosowanie go nie służy do upuszczania wody.

  Wahania ciśnienia pomiędzy 1 a 2 bary nie uznał bym jednak za bardzo złowieszcze :twisted:.
  O permanentnym uszkodzeniu mówimy kiedy otwiera się zawór bezpieczeństwa tj powyżej 2,5 bar , a po ostygnięciu w instalacji jest mniej niż 0.5 (praktycznie zero). Spróbuj zmniejszyć ciśnienie instalacji do 1-1.2 bar (na zimnym)

  Woda zachowuje się normalnie.
  Zwiększa swoja objętość wraz ze wzrostem temperatury. Woda jest cieczą która prawie nie zmienia objętość wraz ze zmianami ciśnienia dlatego też należy zadbać o to aby miała miejsce w momencie kiedy się rozszerza oraz wymusić ciśnienie kiedy się kurczy. Naczynie przeponowe daje taką możliwość W twoim przypadku prawdopodobnie membrana tego naczynia jest uszkodzona i to właśnie powietrze ucieka np przez odpowietrznik automatyczny w kotle. Jedynym rozwiązaniem w taki przypadku jest wymiana naczynia.
  jeśli chcesz sprawdzić dokładnie naczynie to należy je wymontować i wstępnie napompować tak aby wypchnąć resztkę wody a następnie:
  -jeśli z doprowadzenia wody wyskakują bąble powietrza do wymiany.
  - odwrócić wentylem na dół i próbować spuścić powietrze jeśli leci też woda to prawdopodobnie jest uszkodzone.(to jest tak bardziej z praktyki)

  Na dzień dzisiejszy sporo naczyń jest już dostępnych poza serwisem np .Cast...ma. I prawdopodobnie w sklepach z "ogrzewaniem". Dobrze jest jednak aby takie wymiany robił serwis, naczynie powinno być dobrane pod wzg wielkości zładu wody jak i wyregulowane pod względem ciśnienia .
 • Poziom 10  
  Dziękuje za tak szybką reakcję, rzeczywiście ten piec posiada już wbudowany zawór bezpieczeństwa. Spróbuje zmniejszyć ciśnienie statyczne w instalacji C.O.
  Dzwoniłem do serwisu tego pieca i powiedziano mi, że to jest praktycznie nie możliwe żeby to naczynie było uszkodzone. Serwisant powiedział mi, że pewnie źle spuściłem wodę tylko z samego pieca a nie z naczynia. Spróbuje sprawdzić to naczynie.

 • Moderator na urlopie...
  Otwórz kurek spustowy z kotła i dopompuj ciśnienia. Wtedy i wylejesz całą wodę z kotła i zrobisz to co należy z tym ciśnieniem - uzupełnisz go do niezbędnej wartości