Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP Compaq NC6000 - 'nie widzi' baterii i brak jej ładowania

spectrum7glr 06 Kwi 2010 23:26 25643 79
  • #31 06 Kwi 2010 23:26
    jarob
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jak nie chcesz bawić się w egenerację, to kup sprawdzoną baterię, bo tak a leżakująca może być niesprawna z uszkodzonymi ogniwami.

• #32 07 Kwi 2010 01:51
    katar83
    Poziom 25  

winh8r :
    'wieksza' bateria ma 8 ogniw, mniejsza 6. Ta pierwsza oczywiscie tym samym dluzej dziala.
    Migajaca dioda ladowania wskazywalaby na uszkodzenie ktorejs z par ogniw, niskie napiecie lub uszkodzenie bezpiecznika.
    Najpewniej odpalic laptopa, i sprawdzic battery information w biosie, podaj CV1-CV4.
    Jesli niesprawdzone baterie to w zasadzie polecam raczej tylko mb01 i db01. W innych typach trzeba sie bardziej liczyc z tym ze konieczna bedzie wymiana ogniw.

• #33 12 Kwi 2010 16:10
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #34 12 Kwi 2010 16:49
    Hucul
    Poziom 39  

winh8r napisał:
    ...Jak rozumiem ta ma 8ogniw (owszem jest nieco cięższa) ale nadal nie pojmuję dlaczego ma tą samą pojemność 4400mha - czyli czas pracy zależy jednocześnie od tych dwóch parametrów: napięcia i pojemności ?

W szkole nas tego uczyli P=U×I

• #35 12 Kwi 2010 21:15
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #36 12 Kwi 2010 21:25
    bartsam
    Poziom 14  

..a może za kłopoty z ładowaniem odpowiedzialny jest uszkodzony układ MAX____
    na płycie głównej?
    W nc6400 to dość typowe uszkodzenie.

Pomaga wygrzanie, przelutowanie a w ostateczności - wymiana.

• #37 12 Kwi 2010 21:53
    jarob

CVV to napięcia na poszczególnych sekcjach baterii podana w miliwoltach, czyli masz tam napięcia od 2,933 V do 2,99 V.
    Są to dosyć duże różnice, nie mówiąc już o tym, że te napięcdia są już za niskie.

• #38 12 Kwi 2010 22:48
    katar83
    Poziom 25  

Tak pokazuje zazwyczaj tylko przy rozladowanej baterii. Czasem pokazuje duzo wieksze roznice, ale po chwili ladowania wszystkie powinny w miare sie wyrownac.
    Jesli bateria laduje sie duzo dluzej niz zazwyczaj to ktoras para ogniw najprawdopodbniej jest uszkodzona i dlatego tak sie laduje.
    Pozostale dwie baterie mozesz rozlozyc i sprawdzic, tak jak pisalem DB01 zazwyczaj zawsze jest ok po 'doladowaniu' PPB004C to juz inna bajka. Jak juz ta nie dziala to zazwyczaj sa ogniwa zdecydowanie do wymiany :)

• #39 12 Kwi 2010 22:52
    tzok
    Moderator Samochody

Przepraszam, że się wtrącę - nie wiesz co to jest za trójnóżkowy element w pobliżu złącza zasilania w baterii PPB004A? Taka biała ceramiczna płytka z czymś na środku zamalowanym soldermaską, całość umieszczona między dwoma układami w 8 nóżkowych obudowach i zalana białym silikonem.

• #40 12 Kwi 2010 22:57
    katar83
    Poziom 25  

To jest wlasnie glowny bezpiecznik w tej baterii. Wszystkie trzy nogi powinny byc polaczone. Jesli nie sa, mozna je zmostkowac.

• #41 12 Kwi 2010 23:26
    misiozol
    Poziom 29  

Raczej nie wskazane laczenie wszystkich 3 chyba ze chcemy pozbyc sie baterii ktoras z nozek to grzalka palaca bezpiecznik, link do pdf jak te bezpieczniki dziala byl w ostatnio zamkietym dziale.

• #42 13 Kwi 2010 07:31
    jarob

Dokładnie. Jeśli połączysz wszystkie 3 nogi, to przy kolejnej sytuacji awaryjnej spali się klucz sterujący grzałką bezpiecznika.

Jeśli zwierasz wszystkie nogi, to trzeba wylutować ten klucz.

• #43 13 Kwi 2010 13:25
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #44 13 Kwi 2010 13:57
    katar83
    Poziom 25  

C1 = Original Design Capacity ie Design Capacity
    C2= Full Charge Capacity
    C3 = Current Capacity
    CC = Charge Cycles
    T = Temp
    TV = Terminal Voltage
    DV = Design Voltage
    MN = Manufacturer
    C = Charge Rate

CV1/CV4 - napiecia na poszczegolnych sekcjach.

Mozliwe ze z czyms sie pomylilem.

• #45 13 Kwi 2010 14:51
    jarob

Jako cykl liczone jest rozładowanie od 100% do zera, bez doładowań po drodze, a następnie naładowanie od zera do 100%. Niektóre baterie liczą w osobnych licznikach rozładowywanie, w osobnych licznikach doładowywanie. Bywają też baterie, które w inny sposób liczą cykle ładowań.

• #46 13 Kwi 2010 18:47
    tzok
    Moderator Samochody

TV - Total Voltage (aktualne napięcie) - ono się zmienia w miarę rozładowywania/ładowania
    DV - Desired/Design Voltage (Napięcie Oczekiwane) - ono jest stałe
    C - Charge Current - wartości dodatnie = ładowanie, wartości ujemne = rozładowywanie
    CVn - Cell Voltage n

Prąd jest podawany w mA, napięcia w mV.

Mam jedną "zastępczą" baterię, która podaje:
    CV1 = 0
    CV2 = 500
    CV3 = -14101
    CV4 = -12001
    Bateria w zasadzie działa poprawnie tylko baaaaardzo powoli się ładuje.

• #47 13 Kwi 2010 22:35
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #48 14 Kwi 2010 09:57
    katar83
    Poziom 25  

tzok
    Wyglada to na uszkodzony sterownik, spotkalem sie z czyms takim pare tygodni temu i niestety nic z tym nie udalo mi sie zrobic.
    Zaden reset SBW tutaj nie pomoze.

Jedyna inna mozliwosc to taka, ze ta bateria to chinski replacement battery pack w ktorych zdarza sie, ze tak wlasnie pokazuje je bios i bateria dziala ok. Dlugie ladowanie baterii wtedy to juz wina ogniw, chociaz w przypadku takich baterii - kazda, nawet 'nowa' bedzie sie ladowac bardzo bardzo powoli do ponad 9V i dopiero wtedy zacznie normalne ladowanie.

• #49 14 Kwi 2010 11:56
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #50 14 Kwi 2010 12:37
    Hucul
    Poziom 39  

winh8r napisał:
    ...czy to częsta przypadłość chińskich zamienników (tak ogólnie nie tylko w HP)?

Co do tego cyklu rozładowania to nie wiem ale wydaje mi się, że próg rozładowania powinien być inny niż 0%, przecież można wielokrotnie doładowywać baterię od ok. 10%

Oryginalne baterie też są z Chin :D
    Z tego co pamiętam to niepełne cykle są sumowane i po przekroczeniu pewnego pułapu (coś między 80-90%) traktowane jako jeden pełny cykl .

• #51 15 Kwi 2010 10:49
    katar83
    Poziom 25  

Chinskie replacement batteries = kiepskie ogniwa i nietypowe sterowniki. Po prostu nie przechodza przez kontrole producentow wiec chinczycy robia je jak chca. Z drugiej strony chinskie baterie ktore mialem byly tylko do HP.

Wracajac do tematu bezpiecznikow, w przynajmniej niektorych bateriach od HP(nie dam glowy ze w NC6000 bo juz jakis czas ich nie robilem, ale np na pewno w seriach NC6XX0) trzeba laczyc trzy nogi bezpiecznika, inaczej bateria nie ruszy wcale.

• #52 15 Kwi 2010 12:20
    jarob

Tak, należy łączyć trzy nogi, ale wtedy trzeba wylutować klucz sterujący grzałką, bo inaczej ulegnie on spaleniu.

• #53 15 Kwi 2010 19:17
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #54 20 Kwi 2010 18:35
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #55 26 Cze 2010 07:58
    saddam_husajn
    Poziom 9  

witam ja także mam problem z baterią do NC6000 a raczej z jej ładowaniem.

Sprawa wygląda tak że ostatnio rozbierałem laptopa (dodawałem pamięci RAM) do kompa, wymieniłem klawiaturę i wymieniłem dysk na większy.
    Wszystko się udało poprawnie wymienić ale teraz po zainstalowaniu windowsa widzę że bateria nie ładuje się prawidłowo:

- zazwyczaj jak podłączyłem zasilacz do kompa to widziałem zapaloną diodę w kompie która oznaczała ładowanie baterii. Obecnie ta dioda zapala się na ok 30 sekund po czym gaśnie na minutę (widać w kompie że jest zasilane prądem przemiennym (AC), po czym widzę komunikat ładowania ale tylko przez 30 sekund) po około tych 30 sekundach znowu nie ładuje i tak przez minutę.
    Po minucie znowu ładuje i tak w kółko.

Kiedyś ładowało bez przerwy kiedy miałem podłączony kabel aż do chwili kiedy bateria była pełna.

Obecnie bateria ma 52% naładowania i co ciekawe bardzo powoli ale jednak ją ładuje zasilacz (przed chwilą miałem 53 %) ale odłączyłem zasilacz aby sprawdzić czy w ogóle widzi tą baterie i laptop działa normalnie na baterii).

Jeżeli wyłączę laptopa (zasilacz nadal podłączony do laptopa) to zasilacz już nie ładuje go gdy jest wyłączony a kiedyś ładował.

Co ciekawe zostawiłem laptopa włączonego na noc (podłączony do zasilacza cały czas) i nic go nie naładowało ale także nic bateria nie straciła mocy.Jak było wczoraj tak jest dzisiaj....

Nie wiem czy to wina laptopa czy baterii (bateria była wyciągana podczas rozbierania laptopa.
    Przed chwilą wyciągnąłem ją jeszcze raz (po wyłączeniu systemu) aby sprawdzić czy na pewno dobrze siedzi i wynika na to że tak - piny w laptopie do połączenia z baterią wyglądały na proste więc nie wiem co było przyczyną problemu.

Nie wiem może muszę jakieś sterowniki dograć ? (trochę kombinowałem ze sterownikami przy tej instalacji i instalowałem je nie ze źródła HP) ale z innych różnych stron i może to ma na to wpływ ?
    Może to jeszcze wina ostawień w kompie ? (bios ?) a może w windowsie ?
    nie wiem czego już się chwytać....

Czekam na waszą radę (ps nie mam drugiej baterii ale u dziewczyny mam drugi zasilacz to go sprawdzę ale dopiero w poniedziałek).

• #56 31 Paź 2010 13:29
    ..::KosteK::..
    Poziom 12  

Czy jest możliwość gdy bateria ma 1V to laptop nie będzie jej ładował? chodzi mi o baterie od HP compaq nc6000 seria HSTNN-DB01

Edit:

No i sprawa wyjaśniona gdy napięcie spadnie do 1v laptop nie widzi i nie ładuje bateri po rozebraniu i odlutowaniu elektroniki z bateri naładowałem baterie prostownikiem 6v po złożeniu bateria lata jak trzeba.

• #57 28 Sty 2011 09:58
    piotrek08131
    Poziom 8  

Witam.
    Czy mógłby ktoś zamieścić pinout do baterii HSTNN-IB01?? Chciałbym połączyć się z pamięcią, próbowałem ustalić SDA, SCL i GND mierząc napięcie na stykach ale miernik pokazuje mi jakieś śmieszne wartości (1,5V). Napięcie na ogniwach w granicach 4V na parze..więc ogniwa chyba w porządku są.

• #58 03 Lut 2011 13:22
    katar83
    Poziom 25  

Bodajze drugi i trzeci pin od srodka to SDA i SCL. Na obydwu powinny byc napiecia. Nie sposob ich nie znalezc.

• #59 10 Mar 2011 16:26
    Keli
    Poziom 12  

Znaleziona usterka.

Mam tez baterię, która nie jest widziana przez laptopa i nie jest ładowana. Znaczy nie była. Usterka prosta i myślę, że powtarzająca się w tej baterii. Płytka z elektroniką baterii jest przymocowana do ogniw przy pomocy 5-ciu kabelków i dwóch blaszek. Te blaszki to wejście na ogniwa i wyście. U mnie one się ułamały. Za pierwszym razem tego nie dostrzegłem. Dopiero za drugim podejściem to zauważyłem. Przylutowałem blaszki na swoje miejsce i bateria znów jest ładowana. Usterka ta powstaje na skutek wkładania i wyciągania baterii, dlatego myślę, że jest powtarzalna.

• #60 17 Mar 2011 02:45
    grinch81
    Poziom 10  

Mam baterię HSTNN-DB01. Przestała się ładować i wyjąłem ją z laptopa w trakcie pracy. Po ponownym włożeniu komputer jej nie widzi (ani system, ani BIOS), ale działał bez zasilacza (chociaż w windows jako źródło zasilania jest podane AC). W tej chwili bateria nie pozwala na uruchomienie komputera. Dostałem się do środka i sprawa wygląda tak: dwa ogniwa po 3,73V i jedno 3,65V, bezpiecznik OK. Czy to słabsze ogniwo może powodować, że laptop nie widzi baterii? Jeśli tak to jaki model ogniw powinienem zakupić (jak można to poproszę linka do aukcji na PW).