Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rejestr szeregowo-równoległy 74HC595

autoservice 10 Sty 2010 18:37 1980 1
  • #1 10 Sty 2010 18:37
    autoservice
    Poziom 20  

Witam
    Chciałbym sterować 512 diodami led 1 kolorowymi. Chciałym użyć do tego 64 rejestry z zatrzaskami typu 595 wszystko w szeregu. Układy co 5cm od siebie. Czy istnieje ograniczenie co do liczby łączonych szeregowo rejestrów?
    Dzięki.
    Pzdr.

0 1
  • #2 21 Sty 2010 11:28
    h0nza
    Poziom 14  

Teoretycznie można je łączyć w nieskończoność praktycznie jednak.... też :)
    tyle że należy pamiętać o tym że linie zegarowe, ładowania danych do rejestru wejściowego jak również uaktywniające je należy zbuforować (bo jeden układ TTL kiedyś mógł 'uciągnąć' 10 wejść innych bramek - nie wiem jak teraz to wygląda)
    należy też zwrócić uwagę na odpowiednie zasilanie tego - 64 układy co 5 cm daje ponad 3m więc na końcu może być problem ze spadkami napięcia (szczególnie że diody sporo łykną)
    nie wspominając też o zakłóceniach (ale odpowiednie bufory o których wspominałem powyżej powinny sprawę rozwiązać) - przy wyższych częstotliwościach mogą być problemy z propagacją sygnału spowodowanymi opóźnieniami bramek i buforów

ja osobiście jednak mając do zasilenia 512 diod zastanowiłbym się nad wyświetlaniem multipleksowym - zaoszczędziło by to wiele układów scalonych kosztem bardziej wyrafinowanego programu sterującego

0
  Szukaj w 5mln produktów