Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie agregatem pieca gazowego JUNKERS ZSE 24-3 MF

adam56 10 Sty 2010 18:45 11244 10
  • #1 10 Sty 2010 18:45
    adam56
    Poziom 2  

Mam piec gazowy JUNKERS ZSE 24-3 MFK i chcę go zasilić AGREGATEM TURYSTYCZNYM HONDA EU 10i czy ten zestaw będzie działał. Może ktoś już wypróbował ten zestaw, wolę zasięgnąć opini niż wydać 3300 zł na agregat. zapytałem serwisanta on nic mi nie doradził z braku informacji.

1 10
  • Sklep HeluKabel
  • #2 10 Sty 2010 20:22
    Rysio4001
    Specjalista - systemy grzewcze

Witam.
    Podłączałem już kotły do agregatów prądotwórczych. Jeśli będzie trzymał parametry (napięcie, częstotliwość, przebieg sinusoidalny), to będzie działał.
    Tylko musisz zrobić , jak by to nazwać - "sztuczne zero". W przeciwnym razie kozioł będzie ci się wyłączał awaryjnie i wyświetlał kod błędu EA - zapłon bez powodzenia. Układ kontroli płomienia w tym kotle wymaga zasilania L N i PE, a agregat nie ma rozróżnienia na L i N (faza i zero).
    Tak więc z agregatu wychodzą dwa przewody robocze. Jeden z nich musisz uziemić, i połączyć do gniazda zasilanego z agregatu do bolca ochronnego oraz jednego z pinów roboczych (ten przewód stanie się N (zero)), a drugi przewód roboczy z agregatu z drugim pinem roboczym w gnieździe (to będzie L (faza)).
    Do tak przygotowanego gniazda zasilanego z agregatu możesz włączyć kocioł.
    Oczywiście musisz zachować polaryzację L i N zasilania kotła, bo też będzie kod błędu EA
    Poniżej masz rysunek.
    Pozdrawiam.

2
  • #3 10 Sty 2010 20:30
    adamjur1
    Poziom 39  

Zorientuj się czy ten agregat chodzi stabilnie przy małych poborach prądu, mam starszą wersję i bez wstepnego obciażenia "buja się" Jka dostani enp 150 w hallogena to się uspokaja
    Realizowałem podobny układ do pieca Junkersa Euroline i jednak dałem po drodze ups-a.
    I jeszcze - czy chcesz ten agregat odpalać co jakis czas czy ma pracować w cyklu ciągłym ( do wyczerpania paliwa) lub wyłączenia ręcznego po powrocie napięcia.
    Wiesz że trzeba to startowac ręcznie, a piec potrzebuje mniej energi n aswoje potrzeby niż agregat zmarmuje na swoje?
    Jak mozesz dać po drodze ups-a ( ale takiego który może pracować z agregatem ( ja specjalnie rozjechałem softem ustawienia APC SMART 1000 trzyma piec z pompą ok 2 godziny) - do tego musi byc ręczny przełacznik 1-0-2 na wejściu ups-a i Ty decydujesz kiedy przełaczyć ( jak zanika napiecie - czekasz np godzinę - nie wraca - palisz agregat i jak sie juz ustabilizuje przełączasz przez pozycję zero zasilanie upsa-a na agregat. Jak wraca napięcie to spowrotem.
    Pozdr.J.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 10 Sty 2010 21:05
    Rysio4001

Witam.
    Co do propozycji UPS-a kolegi adamjur1, to też musi być z przebiegiem sinusoidalnym. Te popularne UPS-y komputerowe mają przebiegi prostokątne, i na nich nie ruszają pompy w kotłach. Jeśli przełączenie na pracę z UPS-a nastąpi w trakcie gdy już pompa pracuje, to będzie pracowała, ale jeżeli zostanie wyłączona, i będzie musiała ruszyć z UPS-a, to nie ruszy (wiem bo podłączałem do UPS-a kotły, oraz pompy).
    Pozdrawiam.

0
  • #6 10 Sty 2010 22:28
    Rysio4001

Witam.
    W agregacie prądotwórczym nie ma rozróżnienia na N i L ponieważ jest odseparowany od ziemi. Dlatego jest konieczne uziemienie jednego z przewodów, aby uzyskać N i L, a wtedy przewód uziemiony zawsze będzie N, a nie uziemiony L. W kotle polaryzacja L i N Jest oznaczona na kostce zasilającej kotła. Jeśli instalator prawidłowo podłączył przewód zasilający do kotła, to: żyła żółto-zielona to PE, żyła niebieska to N, żyła czarna lub brązowa to L. Jeśli nie ma co do tego pewności, to można neonówką sprawdzić w gnieździe do którego jest włączany kocioł, w którym otworze ta neonówka świeci, to tam będzie L. W gnieździe z agregatu ma być tak samo.

adam56 napisał:

Myślę, że ten agregat
    http://www.mojahonda.pl/agregaty-pradotworcze...10-kw/do-elektroniki/eu10i-1-0kw-13kg-87db(a)
    Trzyma parametry - proszę oceń sam w opisie ?

Dane techniczne agregatu do zasilania elektroniki ze strony do której dałeś link, cytuje:

Model EU10i 1,0kW 13kg 87dB(A)
    Moc max. 1 kW
    Moc nom. 0,9 kW
    Gniazda AC 1 x 230V 16A
    Gniazda DC 12V - 8A/IP23
    LWA /Stopień ochrony 87dB(A)
    Rodzaj silnika GXH50
    Moc max. (norma SAE J1349) 2,1 KM
    Rozruch-ręczny/elektryczny ręczny
    Długość (złożone rączki) 451 mm
    Szerokość 242 mm
    Wysokość (z kółkami) 379 mm
    Masa sucha 13 kg
    Zbiornik paliwa 2,1 l
    Czas pracy do 3,5 h
    Wyposażenie standardowe Zabezpieczenia magneto-termiczne prądnicy i olejowe silnika. Kontrolki pracy i przeciążenia. Tryb pracy ekonomicznej - Eco Throttle, gniazdo prądu stałego, auto synchronizacja.
    Dodatkowe opcje Licznik motogodzin, kabel do ładowania akumulatorów, wąż do odprowadzania spalin, kabel do auto synchronizacji, pokrowiec ochronny w 3 wersjach kolorystycznych (srebrny, marine, khaki).

Nie ma w tych danych nic o częstotliwości, ponadto nie wiemy jak się zachowa ten agregat przy bardzo małym obciążeniu - nigdzie nie znalazłem informacji na ten temat. Jednakże patrząc na markę, raczej powinien to być dobry produkt. Na stronie była możliwość zadania pytania. Tam zadaj pytanie jak z częstotliwością, oraz jak jest ze stabilną pracą agregatu przy braku obciążenia lub przy bardzo małym obciążeniu.
    Ja podłączałem kotły do agregatu marki YAMAHA - działało jak należy, oraz tańszego agregatu marki EINCHEL - i tu trzeba było dołączyć obciążenie, bo generator przyśpieszał i zwalniał, po dołączeniu żarówki 100W praca się ustabilizowała, i kocioł też pracował.
    Pozdrawiam.

0
  • #7 11 Sty 2010 09:04
    adamjur1
    Poziom 39  

Jest to agregat inwertorowy - powinien sobie poradzić. Co do ups-a - poruszałem już w wielu innych postach - musi być sunusoida na wyjściu, oczywiście opisywany APC ma takie parametry. Przydatna jest też softwareowa możliwość ustawiania progów reakcji ups-a na zanik i powrót napięcia- jeżeli ma współpracować z agregatem.
    Acha - uwaga na tzw zimny start - upsy produkowane w USA jak przechodzą na baterie w zaniku sieci utrzymują częstotliwość sieci dio której były podłączone.
    Ale startowane na zimno ( ni ewszystkie mają tą opcję) ruszają na 60 Hz i nie da się tego zmienić. Naciąłem sięna taki problem w awaryjnym zasilaniu domu w lesie gdzie rolety, brama i piec są na 50Hz a dorobiliśmy układ nadzoru "zapotrzebowania" zasilania i wtedy miał ups startować. ( przerwy w zasilaniu były tam długie i ups "zjadał" się pracując na jałowym biegu całą noc.....)
    Pozdr.J.

0
  • #8 31 Sty 2012 17:59
    DjPiotrus
    Poziom 11  

Rysio4001 napisał:
    Witam.
    Podłączałem już kotły do agregatów prądotwórczych. Jeśli będzie trzymał parametry (napięcie, częstotliwość, przebieg sinusoidalny), to będzie działał.
    Tylko musisz zrobić , jak by to nazwać - "sztuczne zero". W przeciwnym razie kozioł będzie ci się wyłączał awaryjnie i wyświetlał kod błędu EA - zapłon bez powodzenia. Układ kontroli płomienia w tym kotle wymaga zasilania L N i PE, a agregat nie ma rozróżnienia na L i N (faza i zero).
    Tak więc z agregatu wychodzą dwa przewody robocze. Jeden z nich musisz uziemić, i połączyć do gniazda zasilanego z agregatu do bolca ochronnego oraz jednego z pinów roboczych (ten przewód stanie się N (zero)), a drugi przewód roboczy z agregatu z drugim pinem roboczym w gnieździe (to będzie L (faza)).
    Do tak przygotowanego gniazda zasilanego z agregatu możesz włączyć kocioł.
    Oczywiście musisz zachować polaryzację L i N zasilania kotła, bo też będzie kod błędu EA
    Poniżej masz rysunek.
    Pozdrawiam.

Podłączyłem piec wg wskazówek kolegi i przestał szaleć (włącznie , wyłączanie , awaria) Sposób jak najbardziej sprawdzony Polecam

1
  • #9 26 Paź 2017 21:40
    pirates69
    Poziom 12  

Witam. Odgrzeję temat. Kocioł z podajnikiem na ekogroszek podłączony do pożyczonego agregatu Honda działał idealnie. Kupiłem agregat jednofazowy Kraftwelle 4,5kW, podłączam a tu lipa. Na chwilę załącza się posuw rusztu a następnie wyskakuje błąd na sterowniku kotła i nic. Poprosiłem sąsiada. Podciągną także Kraftwelle 3x3.3kW ale tu także zima.

Pytanie: czemu agregat Honda nie miał problemu z zasileniem a Kraftwelle nie daje rady?

Pozdrawiam Krzychu.

0
  • #10 29 Paź 2017 18:08
    pirates69
    Poziom 12  

zrobiłem "sztuczne zero" wg powyższych schematów i u mnie nie sprawdziło się. Czyli generator Krafwelle to także chińskie dziadostwo nie wytwarzające na wyjściu sinusa.
    Czy można by zastosować jakieś urządzenie, podłączone do agregatu, żeby uzyskać sinus na wyjściu?

0
  • #11 29 Paź 2017 21:13
    Rysio4001

Witam.

W kotle stałopalnym z podajnikiem, nie ma kontroli płomienia elektrodą jonizacji, więc system zasilania IT (brak rozróżnienia na L i N w wyniku odseparowania przewodów roboczych od ziemi) z agregatu, nie powinien stanowić problemu. Zrobienie tego "sztucznego zera", to nic innego, jak wykonanie systemu zasilania TN.
    Bardziej problemem pewnie jest niewłaściwa częstotliwość zasilania z generatora, albo niewłaściwy przebieg, i w efekcie obroty napędu podajnika są niewłaściwe (prawdopodobnie zaniżone), co wykrywa czujnik na podajniku, i automatyka przechodzi w tryb awaryjny.
    Jaka automatyka jest przy tym kotle?
    Jaki kod błędu jest zgłaszany?

Pozdrawiam.

0