Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak mieć więcej programów na wsi?

Ksyssiu 10 Sty 2010 19:13 4661 22
  • #1 10 Sty 2010 19:13
    Ksyssiu
    Poziom 10  

Witam was serdecznie. Posiadam antenę szerokopasmową siatkową, odbieram programy TVP1, TVP2, TVP INFO Kraków, Polsat, i TVN. Jakość obrazu bywa zmienna, czasem zależy od pogody, czasem od przejeżdżających samochodów, zwykle pomaga kręcenie pokrętłem od zasilacza antenowego. Mam do was kilka pytań. Otóż mieszkam mniej więcej tu:
    Jak mieć więcej programów na wsi?
    Jest to woj. świętokrzyskie, jak widać daleko mi do jakiegoś nadajnika. Chciałbym ponadto odbierać TVP INFO Kielce, a nie Kraków. Antena jest zwrócona w stronę południa. Czy mógłbym mieć więcej programów niż tylko te podstawowe? Chodzi mi o TV 4, TVN 7, TV PULS, Polsat 2. Czy to jest możliwe? I jeszcze jedno: czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi z tymi typami sygnałów np. UKF, czy ZKF(mogłem pomylić nazwy)?.

0 22
  • #2 10 Sty 2010 19:25
    goldi74
    Poziom 43  

To pozostaje chyba tylko coś w stylu Cyfrowego Polsatu, N, TNK czy Cyfry+.

0
  • #3 10 Sty 2010 19:45
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Przede wszystkim natychmiast wymienić antenę zwaną "siatką" na inną. :!:

Antena siatkowa to tylko z samej nazwy, że jest to antena. :cry:

Ja bym próbował zainstalować antenę kierunkową na św. Krzyż a drugą na Tarnów albo Kraków.
    Obydwie anteny kierunkowe o jak największym zysku.

Możesz również wstrzymać się z antenami na około 4-y lata, kiedy to uruchamiana będzie naziemna TV cyfrowa. :D

Pozdrawiam.

0
  • #4 10 Sty 2010 20:49
    Ksyssiu
    Poziom 10  

Otóż kilkaset metrów na południe ode mnie jest wzgórze porośnięte lasem, które u podnóża ma wysoką antenę telekomunikacyjną. Czy może to zakłócić sygnał?

0
  • #5 10 Sty 2010 21:38
    telesat1
    Moderator na urlopie...

Zapoznaj się z ofertą telewizji na kartę.

0
  • #6 11 Sty 2010 10:08
    irekr
    Moderator

Jeżeli będziesz dysponować dobra instalacją antenowa NIE WYPOSAŻONĄ w szerokopasmowe wzmacniacze - czyli w żadnym wypadku w anteny siatkowe - to takiego BTS-a nie masz się co obawiać.
    W Polsce naziemnie rozpowszechniane jest tylko 7 programów, TVP1-3, Polsat, TVN, TV4 i PULS. Reszta dostępna jest tylko z satelity.
    Telewizja na kartę jest jednym z rozwiązań. Ma swoje zalety, ma swoje wady. Podobnie jest z platformami satelitarnymi. Jedyna metoda to zestawić oferty na kartce obok siebie i przeliczyć cop mamy za ile. Najlepiej jest zrobić to dla dwuletniego okresu.
    W twojej okolicy leci ze Świętego Krzyża (czyli TVP1-2-3) z tym ze TVP3 Kielce leci z mała mocą i do jego odbioru naprawdę trzeba dobrej anteny (drogiej anteny) i do tego przeznaczonej niemal wyłącznie do odbioru tego jednego sygnału. Być może uda się odebrać TV4 z EC Kielce ale nie ma gwarancji - pobliski kanał)
    Masz na kierunku wschodnim na 41 kanale POLSAT z nadajnika w Sandomierzu (powinien być w zasięgu optycznym z uwagi na ukształtowanie terenu).
    Jeżeli masz antenę obrócona na południe to najprawdopodobniej odbierasz to co leci z Tarnowa.

Generalne dwie uwagi; aby zapewnić w miarę poprawny jakościowo odbiór należałoby postawić dość rozbudowany system antenowy skierowany na kilka kierunków i wyposażony w drogie wzmacniacza pasmowe. Całość instalacji nie będzie kosztowała mniej niż 300 zł i zupełnie poważnie należy się zastanowić czy opcja satelitarna nie jest znacznie tańsza - nawet w wersji abonamentowej na poziomie 10 zł miesięcznie - jakość nieporównywalna i oferta również...

0
  • #7 11 Sty 2010 14:13
    karola44-81
    Poziom 27  

Ksyssiu podaj nazwe miejscowosci w ktorej mieszkasz. Zaznaczyles na mapie, ale wyglada jakbys wstrzelil sie w moje podworko :) Moze sie znamy?
    Walcze z tym problemem juz kilkanascie lat. I bezskutecznie, majac na uwadze ograniczone koszty.
    Kierujac antene na Sw. Krzyz w Kielcach na przyslowiowym kawalku drutu jest dostep w bdb jakosci do TVP1 (k38) , oraz TVP2 (k28).
    Niestety TVP Kielce nawet nie probowalem lapac. Odl ok. 80km.
    Dobre efekty daje ustawienie sie na Tarnow- Gora Sw. Marcina- Tam masz TVP2 k29, Polsat K 60. TVP Info Krakow k 58.

Sam zakupilem antene ( nie siatkowa), ale nie instalowalem jej i nie moge Ci powiedziec jak za jej pomoca sie odbiera. A nie montowalem, bo postanowilem ozywic stara instalacje po SAT analogowej i kupilem Opticuma i TNK. I to byl dobry kierunek. Polsat odbieram na k60 z tarnowa, a reszta z satelity. I wszyscy zadowoleni.

Co do Polsatu z Sandomierza o ktorym wspominal szanowny Pan irekr. W moim rodzinnym Tursku nie udalo sie tego odbierac. Zbyt kaprysne to bylo w stosunku do warunkow pogodowych, chociaz Sandomierz to ok 35km.

0
  • #8 11 Sty 2010 16:11
    Ksyssiu
    Poziom 10  

Karola, zapewne wiesz gdzie są Łubnice ;]. Więc mieszkam kilka km od ciebie :).

A tak nawiasem: O co chodzi z tym k29 czy k60?

0
  • #9 11 Sty 2010 17:45
    stradic
    Poziom 9  

Witam.

Mam podobny problem. Mieszkam na wsi NUR woj,mazowieckie. Poszukuje dobrej anteny do odbierania tv, mieszkam od nadajnika Łazy 130km (miejscowość Nur). Proszę jeśli to możliwe podanie mi dobrego modelu anteny. Czy w ogóle z takiej odległości jestem w stanie odbierać tv naziemną bez zakłóceń ??. Do tej pory odbieram tv z "anteny siatkowej" skierowaną na Warszawę, jest w tej antenie wzmacniacz LNA 177 platinum, ale tvp1,tvpinfo, Polsat od 1993r, tvn, tv4 śnieży. Jest spory wybór anten, lecz ja nie wiem która dla mnie będzie odpowiednia, szukałem w tym linku http://www.dipol.com.pl/anteny-telewizyjne,4351.htm

Z góry dziękuje za porady.

0
  • #10 11 Sty 2010 18:28
    krzychu.m
    Poziom 19  

Ksyssiu napisał:

A tak nawiasem: O co chodzi z tym k29 czy k60?

k29 to KANAŁ 29, k60 to KANAŁ 60 itp itd:

0
  • #11 11 Sty 2010 18:58
    Ksyssiu
    Poziom 10  

Aha, czyli, że jeśli jakiś program jest w kanale to można go odbierać tylko za pomocą anteny, która obsługuje dany przedział kanałów?

A co powiecie na takie coś?
    Zostawię antenę siatkową na swojej pozycji i dołączę antenę kierunkową, którą skieruję na Sandomierz?

0
  • #12 11 Sty 2010 19:32
    karola44-81
    Poziom 27  

No tak Lubnice :)
    W sumie jakies 10 km jeszcze dalej od Sandomierza w stosunku do mojej miejscowosci.
    Nie wroze powodzenia z tym sandomierzem.

0
  • #13 12 Sty 2010 13:48
    irekr
    Moderator

Dla próby warto obrócić "antenę" na wschód by się o tym przekonać. Jak nie wyjdzie - co jest niewykluczone - to należy powrócić na kierunek południowy i ustawić POLSAT na kanale 60tym. Jest to jednak dość wysoka już częstotliwość i różnica w sprawności instalacji antenowej pomiędzy kanałem 41 a 60tym jest już bardzo znaczna. Większość anten siatkowych ma problemy z kanałami powyżej 50go...
    EDIT: Proponowałbym przeskanowanie kanałów 39, 56 i 58 z azymutu około 195stopni (Prehyba k. Nowego Sącza) i porównać wyniki w odbiorem na kanałach 22, 35, 57 i 60 (Tarnów g. Św.Marcina).
    Jeżeli na kanale 29tym poprawnie odbieracie TVP2 to jest to sygnał z Suchej Góry k. Krosna. Oznacza to także że jesteście w zasięgu DVB-T (cyfrowej naziemnej) nadawanej od wielu lat na kanale 42 z tej samej lokalizacji.
    Lokalizacje nadajników Prehyba i Sucha Góra sa w zasięgu optycznym Połańca. Osobiście widziałem te obiekty przez odpowiednie "lornetki" z dachu Elektrowni.
    Azymut na Sucha Górę to około 125 stopni.
    Proponuje jednak poczekać aż trochę śniegi stopnieją....

STRADIC; określ dokładnie swoja pozycje geograficzną..... W zależności od konkretnego usytuowania sygnały mogą być zupełnie inne. Niby znacznie bliżej masz do Chotycz (lub Chotyczów - Chotyczy - nie wiem jak to się lokalnie odmienia - poproszę o sprostowanie) koło Łosic, to tylko około 60 km, ale tam trochę mało programów leci, przynajmniej na razie.....
    Jak daleko masz do Bugu....

0
  • #14 12 Sty 2010 14:55
    stradic
    Poziom 9  

Moja pozycja geograficzna to :

Szerokość :52* 40' 19"
    Długość :22*10' 32"

W mojej wiosce praktycznie wszyscy mają anteny skierowane na Łosice (Chotycze),odbiór dobry,lecz mają mało programów(tvp1,2,info,polsat).Ja natomiast od dawna mam antenę skierowaną na Warszawę.Antena wysunięta od ziemi na około 20m,żadnych przeszkód typu drzewa,domy.Do rzeki Bug w linii prostej mam 150m.Wioska położona na wysokiej skarpie.

0
  • #15 12 Sty 2010 15:44
    irekr
    Moderator

Wiem doskonale gdzie jest Nur, wielokrotnie tam przejeżdżałem ...
    Moment, przeliczę...

Dodano po 31 [minuty]:

Pozycja, która podałeś to łąka pół kilometra na południe od wsi Rytele-Olechny. Tym niemniej od dzwonnicy kościoła w Nurze do Łazów jest niemal dokładnie 118 km.
    Cienko to widzę.
    Powiem tak; na stabilny analogowy sygnału TVN, TV4 czy PULS-a nie licz.
    Jeżeli już mamy wydać jakieś pieniądze to lepiej zainwestować w instalację która będzie na lata.
    Oceń mi jak jakościowo - albo na ile "śnieżnie" widzisz TVN na k.35 i TV PULS na k.41, czy jest jakiś śnieżek na TVP3 na kan.51.
    Jeżeli jest stabilny odbiór TVP3 na kanale 51 (nie musi być kryształowy, wystarczy że będzie stabilny i kolorowy) to bezproblemowo będzie leciało DVB-T na kanale 58. A tam masz wszystkie kanały.

0
  • #16 12 Sty 2010 21:35
    karola44-81
    Poziom 27  

No Panie irekr - SZACUN!!
    Raz tylko bylem na elektrowni, ale o lornecie nawet bym nie popmyslal :) .
    Az z ciekawosci postarm sie w najblizszym czasie zamontowac antele wieloelementowa i poszukac czegos. Szkoda ze nie dzsponuje odbiornikiem DVB-T .

0
  • #17 12 Sty 2010 22:12
    irekr
    Moderator

...Tylko ze ta "lornetka" z podstawą żyroskopową ważyła ponad 200 kg i była w czterech skrzyniach.....
    Kiedys robiłem dla wojska rózne ciekawe rzeczy, dokładniej dla UKŁADU WARSZAWSKIEGO... stare dzieje....

0
  • #18 14 Sty 2010 18:31
    Ksyssiu
    Poziom 10  

karola44-81, w Połańcu znajdują się 2 maszty. Czy jeden z nich nie jest przypadkiem masztem telewizyjnym?

0
  • #19 14 Sty 2010 20:51
    karola44-81
    Poziom 27  

Nie mam pojecia. Nic mi na ten temat nie wiadomo. Byc moze sa od lokalnej kablowki?. Z reszta strasznie cienka jakosc tej kablowki.

0
  • #20 15 Sty 2010 10:02
    Ksyssiu
    Poziom 10  

Nie próbowałeś nigdy kierować swojej anteny w kierunku tego masztu biało-czerwonego?

0
  • #21 15 Sty 2010 10:26
    karola44-81
    Poziom 27  

Nie. Prawda jest taka, ze pochodze z Turska, ale od 3 lat mieszkam w Polancu. Tam mam dostep do ich kablowki, a i zainstalowalem sobie TNK.
    Wiec nie mialem potrzeby zadnej aby tam bawic sie z antenami.
    W tursku jestem codziennie ( pracuje tutaj) i ciagle zajmuje sie wszelkimi sprawami wlasnie zwiazanymi z uzytkowaniem TV. JAk pisalem na poczatku dalem spokoj z naziemnym analogiem. Kupilem zestaw TNK i zapomnialem o reszcie. Zapewne gdybym mial dostep do tunera DVB-T wciaz bym sie bawil w to. Chocby dla prob.
    Ta wieza o ktorej zapewne myslisz ( ta obok garazy, targowiska) jest doskonale widoczna z mojego kuchennego okna, ale nie sprawdzalem czy cos z tamtad nadaja.

0
  • #22 15 Sty 2010 11:33
    Ksyssiu
    Poziom 10  

Znalazłem jakąś starą antenę kierunkową, płytka była poddana działaniom atmosferycznym przez dobre kilka lat, więc zmienię na inną. Ale antena ma zardzewiałe śrubki. To może być problem?

0
  • #23 03 Sty 2011 18:57
    miro27530
    Poziom 9  

Witam.. Ja z kolei od czasu do czasu bywam na wiosce Zawichost ok 15 km od Sandomierza [woj. świętokrzyskie].. Posiadam zwykłą antenę siatkową na której mogę zaledwie odbierać TVP1, TVP2, oraz śnieżący program POLSAT (niekiedy działa przyzwoicie).. chciałbym usłyszeć poradę na jaką antenę wymienić starą aby uzyskać choć trochę więcej kanałów.. Pozdrawiam;)

1