Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uziemienie radiostacji KF oraz pytanie o antenę.

p|casso 11 Jan 2010 10:23 7325 12
 • #1
  p|casso
  Level 12  
  Witam.
  Przeczytałem sobie kilka wątków odnośnie podłączania radiostacji KF do uziemienia i instalacji odgromowej i chciałem podpytać czy tak jak chcę to zrobić jest OK?
  Mieszkam w bloku budowanym pod koniec lat 70. Robiłem sobie remont mieszkania i stwierdziłem, że poprawię instalację elektryczną. Doprowadziłem z piwnicy przewód 4mm2, który podłączyłem do głównej szyny uziemiającej. W domu przewód ten został podłączony do rur wodociągowych, zbocznikowany wodomierz, podłączone rury od ogrzewania i wykonana instalacja 3 żyłowa. Na dachu stoi antena GP i jest ona podłączona do instalacji odgromowej.
  W mieszkaniu chcę podłączyć sobie przewód uziemiający do skrzynki, TRX-a i zasilacza. Antena pozostaje podłączona do instalacji odgromowej i za pomocą przewodu zasilającego antenę uziemienie i odgromówka złączą się.
  W niektórych wątkach napisane jest, że taki sposób podłączenia jest zalecany a w innych że zakazany. Jak to jest w rzeczywistości?
  Druga sprawa to dodatkowa antena na 80m. Nie mam możliwości rozciągnięcia drutu pomiędzy blokami dlatego myślałem o tym, żeby zamontować na dachu maszt o wys. max. 7-8m i do tego zamontować jakąś antenę. Antena zamontowana byłaby wzdłuż dachu. Jak rodzaj anteny wybrać? Inv.V, skrócony dipol czy jeszcze coś innego?
  Pozdrawiam
 • #2
  yogi009
  Level 43  
  Antenę półfalową zapewne, wiem że czasami stosowano antenkę w kształcie litery "L", gdzie jeden bok miał ponad 30m, drugi był prawdopodobnie połową pierwszego - ale tutaj szczegółów nie pamiętam, musisz poszperać troszkę w internecie. No chyba, że masz 100-metrowy blok :-)
 • #3
  robson42
  Level 19  
  Witam, nie mieszkam w aglomeracji blokowej , ale z tego co wiem to, nie wolno podłączać (uziemiać) żadnych urządzeń pod napięciem do instalacji odgromowej powyżej punktu pomiarowego(punkt pomiarowy znajduje się ok.1-2m od gruntu), druga sprawa to antena , jak chcesz zamontować maszt antenowy o wys. 7-8m na bloku to musisz mieć pozwolenie budowlane na maszt powyżej 3m. Najlepiej użyć maszt po nie istniejących już AZARTACH. Proponuję wielopasmową antenę typu W3DZZ , jej długość to ok.34m. Pozdrawiam.
 • #4
  p|casso
  Level 12  
  Mój blok ma ponad 100m długości, jednak myślałem, żeby antena szła od dachu do masztu, po skosie. Na bloku stały dwa maszty po azarcie, jeden jest wykorzystany jako maszt do GP z drugim chciałem wymyśleć coś na 80m. Nie są mi potrzebne na tej antenie inne pasma, no chyba że 160m :)
 • #5
  Bushman10980
  Level 22  
  Witam... Jaka będzie odległość miedzy masztami, gdzie względem masztów będzie Twoje mieszkanie chodzi o punkt podłączenia linii zasilającej antenę i długość kabla (naszkicuj)? Ilu piętrowy jest blok?
 • #6
  p|casso
  Level 12  
  Więc tak. pierwszy maszt jest skrócony do ok. 1m. Na nim stoi 7,5 m antena, dlatego nie chciałbym przy nim nic montować. Ten maszt jest podłączony do odgromówki.
  Drugi maszt jest zdemontowany, będę chciał go postawić ponownie. Podczas ociepleń zdemontowano również odgromówkę. Odległość masztów od szczytu bloku to ok. 30m, pomiędzy masztami ok. 40m. Blok jest 4 piętrowy (nie sugerować się szkicem na którym jest 3 piętrowy:) ), moje mieszkanie jest orientacyjnie zaznaczone.
  Myślałem o inv. V która byłaby od góry masztu do dachu. Z szybkich obliczeń wychodzi, że kąt byłby powyżej 120 st.

  Uziemienie radiostacji KF oraz pytanie o antenę.

  W wątku Link
  znalazłem cytat z treści rozporządzenia
  Quote:
  "ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.)
  ... § 192.
  3. Elementy instalacji telekomunikacyjnej, w tym radiowo-telewizyjnej, o której mowa w ust. 1, należy objąć elektrycznymi połączeniami wyrównawczymi, o których mowa w § 183 ust. 1 pkt 7, a elementy wyprowadzone ponad dach połączyć z instalacją piorunochronną, o której mowa w § 184 ust. 3"


  Z tego wynikałoby że urządzenia w domu należy uziemić a anteny podłączyć do odgromówki.... Dobrze myślę, czy źle?
 • #7
  Bushman10980
  Level 22  
  A więc ("nie zaczyna się zdania od a więc") opierając się na twoim szkicu narysowałem 2 przykłady co do uziemienia zajmiemy się tym na końcu ale sugerowałbym uziemienie przy TRX-ie. Można wykonać jeszcze jedną konfigurację przenosząc antenę GP na wyższy maszt a dipol wieszając jak na bloku po lewej stronie.

  Uziemienie radiostacji KF oraz pytanie o antenę.

  Pozdrawiam

  PS. Na jakie pasmo jest ta antena GP? Z praktyki wiem ze oddalając antenę o kilka metrów można już się pozbyć niepotrzebnych przesiewów w momencie nadawania na jednej i nasłuchu na drugiej.
 • #8
  kondensator
  Level 36  
  1. Połączenie masy/uziemienia/odgromowe nie może być tylko na ekranie kabla koncentrycznego, w dodatku odłączalnego !
  2. Nie polecam anten z epoki urządzeń lampowych i innych z elementami nie zwartymi dla DC (dipol otwarty, GP itp.). Ew. anteny takie wymagają modyfikacji (bezpieczeństwo sprzętu i ludzi, zakłócenia odbierane i promieniowane).
  3. Końce anten rozwieszanych nie mogą być tuż przy dachu/ziemi (zakłócenia, natężenie pola przy nadawaniu, BHP mechaniczne i w.cz., niedopasowanie, przestrojenie, drastyczne zmniejszenie sprawności) - potrzebne są choćby niewielkie maszty "pomocnicze" o wys. min. 2m (np. stojaki zabetonowane w starych oponach - bez ingerencji w dach).
  4. Już napisałem chyba za dużo na tematy instalacji antenowych (nie tylko RTV !) i ich bezpieczeństwa, odporności na zakłócenia, trwałości - na Elektrodzie, forumSEP (tam część też polinkowana), ISE, Radiopolska, lektura tez była podawana - nie będę przepisywał...
 • #9
  Jurek Plieth
  Level 11  
  p|casso wrote:

  Druga sprawa to dodatkowa antena na 80m. Nie mam możliwości rozciągnięcia drutu pomiędzy blokami dlatego myślałem o tym, żeby zamontować na dachu maszt o wys. max. 7-8m i do tego zamontować jakąś antenę. Antena zamontowana byłaby wzdłuż dachu. Jak rodzaj anteny wybrać?

  O ile możesz sobie pozwolić na skuteczny system przeciwwag, to polecałbym zmodyfikowanego GP, często stosowanego przez ekspedycje DX-owe pracujące w trudnych warunkach lokalowych. W takim wypadku maszt, który chcesz zastosować musi być odizolowany od ziemi i połączony oczywiście z gorącą żyłą kabla współosiowego. Do szczytu tego masztu dołącza się linkę antenową o takiej długości, aby w sumie z długością masztu stanowiła ~1/4 długości fali. Jest również opcja wydłużenia tej linki do 5/8 lambda, ale wówczas należy u "stopy" anteny zastosować system dopasowujący kompensujący charakter reaktancyjny anteny.
  Dokładny opis tej koncepcji znajdziesz w słynnym podręczniku ON4UN, a dokładniej w rozdziale 14 - "Low Band DXing From a Small Garden"
  Powodzenia.
 • #10
  p|casso
  Level 12  
  Dziękuję za odpowiedzi, jednak mam jeszcze kilka pytań.
  1. Odnośnie uziemiania. Jeżeli maszt na dachu jest z instalacją odgromową a w domu mam instalację z uziemieniem to:
  - czy w domu nie podłączać uziemienia do urządzeń radiowych?
  - czy nie podłączać masztu do odgromówki?
  - czy podłączyć uziemienie w domu, maszt do odgromówki i dodatkowy przewód od odgromówki do uziemienia w mieszkaniu?
  2. Zastanawiam się jednak nad jeszcze dwoma opcjami.
  a) Gdybym zdemontował antenę GP, zwiększył maszt do 6-7m to mógłbym postawić drugi o takiej samej wysokości i zainstalować wielopasmową antenę drutową.
  b) Tak jak w ppkt. "a" jednak drugi maszt o wys. ok. 4m. na nim antena na UKF i wielopasmowa antena drutowa na KF po skosie?
  Jak w takiej sytuacji powinna wyglądać sprawa uziemień itp.?
  3. Zainstalowana w chwili obecnej antena GP jest to starego typu wielopasmowy GP7 Waldka SP7GXP - antena jest zwarta dla prądu stałego, sprzęt do chwili obecnej nie był w mieszkaniu uziemiany, uziemienie mam od niedawna. Tą antenę jak zdemontuję to zostawię sobie na działkę więc straty nie będzie.
 • #11
  User removed account
  Level 1  
 • #12
  mfriedrich
  Level 16  
  Od kiedy HB9CV to antena szerokopasmowa?
 • #13
  User removed account
  Level 1