Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co znajduje się wewnątrz baterii od laptopa?

mat_ed 11 Jan 2010 11:38 49584 0
e-mierniki
 • #1
  mat_ed
  Level 43  
  Jest to wersja przetłumaczona artykułu, który znajduje się na forum Wiktora z Ukrainy: http://powergood.com.ua/forum/viewtopic.php?t=8

  Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Kolegi jarob, również Koledzy mogą poznać budowę baterii.

  Tak więc, co jest wewnątrz?
  Bateria laptopa - skomplikowane elektroniczne urządzenie. To w istocie komputer w komputerze, tylko wykonuje on specyficzne zadania.

  Żeby rozjaśnić sytuację, postaram się jak można najprościej (z obrazkami i bez formuł) wytłumaczyć budowę i zasadę działania baterii w laptopach.
  W tym celu rozpatrzymy dla przykładu baterię od laptopa DELL:

  Co znajduje się wewnątrz baterii od laptopa?

  Przeważającą część wnętrza baterii zajmują litowo-jonowe ogniwa, przeważnie są to cylindry o średnicy 18 mm i długości 65 mm. W tym przypadku jest to 8 ogniw SANYO, zmontowanych w pakiet. One są połączone po 2 równolegle dla zwiększenia pojemności a następnie w 4 sekcje połączone szeregowo. Elektryczne połączenia między ogniwami wykonane są płaskimi taśmami metodą punktowego zgrzewania, które do przylutowania przewodów posiadają odpowiednie końcówki.

  Co znajduje się wewnątrz baterii od laptopa?

  Lutować przewodów bezpośrednio do ogniw nie można, ponieważ to doprowadzi do ich przegrzania i zniszczenia. Nagrzewanie podczas punktowego zgrzewania odbywa się w bardzo krótkim czasie i na małej powierzchni. Podczas zgrzewania nie dochodzi do nagrzania ogniw.
  Wzdłuż dłuższej ścianki obudowy umieszczony jest sterownik. Za pomocą przewodów jest on podłączony do pakietu ogniw, a do podłączania do laptopa służy gniazdo. Na zdjęciu w środku widać również termistor (dwa równoległe przewodnicy z pogrubianiem na końcu).

  Co znajduje się wewnątrz baterii od laptopa?

  "Sercem" albo "mózgiem" baterii jest procesor (AS369D) i pamięć (9040). Ten tandem, często nazywa się chipsetem i może różnić się nawet w bateriach tego samego typu.

  Co znajduje się wewnątrz baterii od laptopa?

  Procesor ma wbudowany specjalizowany program do ładowania baterii. Zewnętrzna pamięć (EEPROM) jest wykorzystywana do przechowywania zmiennych (na przykład bieżącej pojemności baterii - w czasie eksploatacji zmniejsza się) i parametrów konfiguracji (na przykład nominalnego napięcia baterii). Niekiedy procesor nie ma zewnętrznej pamięci, lecz wbudowany flash rom, tak jak specjalizowany program. Przykład takiego procesora - BQ2084. Bywa i inny przypadek - sterownik ma tylko pamięć, a obróbka danych odbywa się już w samym laptopie. Taki wariant często stosowany się w laptopach firmy TOSHIBA.

  W celu śledzenia reżimów ładowania i rozładowania baterii, procesor musi "wiedzieć", jaki prąd ona oddaje do obciążenia i jaki prądu płynie do niej przy ładowaniu. Prąd mierzy się czujnikiem (rezystor o oporze 5...50 mOhm) -- to zielony element w środku zdjęcia.

  Co znajduje się wewnątrz baterii od laptopa?

  Mierzone są również napięcia na każdej grupie ogniw. Te pomiary są w szczególności ważne ze względu na to, aby na którymś z ogniw napięcie nie wykroczyło poza przedział 3,0 - 4,2 V. Jest to roboczy przedział napięcia dla litowo-jonowych ogniw. Zwykle napięcie zmienia się jednakowo na wszystkich ogniwach, ale z czasem bateria starzeje się i charakterystyki ogniw zaczynają się różnić między sobą.

  Żeby uniknąć przeładowania albo głębokiego rozładowania sterownik posiada specjalizowany układ.

  Co znajduje się wewnątrz baterii od laptopa?

  Układ ten odłącza ładowanie albo obciążenie za pomocą kluczy-MOS (w prawym górnym rogu A1712).

  Co znajduje się wewnątrz baterii od laptopa?

  Na tym zdjęciu (z lewej strony na dole) widać sterowany, jednokrotny, termiczny bezpiecznik (Self Control Protector), który działa przy powstaniu krytycznego wyjątku. Na przykład, jeśli przy ładowaniu, napięcie osiągnęło maksimum, a ładowanie trwa (uszkodziły się klucze - zwarcie) albo powstał nieoczekiwany błąd w programie. Po przepalaniu tego bezpiecznika bateria już jest nie przydatna do eksploatacji i wymaga naprawy.

  Niektóre baterie mają wbudowany system autotestu:

  Co znajduje się wewnątrz baterii od laptopa?

  Przy naciśnięciu przycisku 5 diod świecących pokazuje poziom ładunku. Miganie diod świecących świadczy o uszkodzeniu. Ilość mignięć i pozycja migoczących diod odzwierciedlają kod uszkodzenia. Taka bateria wymaga, co najmniej przeprogramowania (niekiedy i wymiany ogniw). Jeśli przy naciśnięciu na przycisk autotestu żadna dioda świecąca nie świeci -- świadczy to o bardzo niskim ładunku (na przykład, bateria długo leżała rozładowana -- w takim przypadku, aby naładować ogniwa, niekiedy należy otworzyć obudowę baterii) albo o całkowitym uszkodzeniu ogniw.

  Mam nadzieję, że powyższy opis trochę rozjaśnił, czym jest bateria laptopowa. Odmian baterii jest bardzo dużo. Niektóre pasują do różnych modeli laptopów. Do niektórych modeli laptopów pasują różne baterie... A jeśli uwzględnić to, że wewnątrz takich samych baterii może znajdować się całkowicie inny "chipset", staje się zrozumiałe, w czym tkwi problem przy ich regeneracji.
 • e-mierniki