Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Interkom Tronic H-3050, jak dorobić słuchawki?

11 Sty 2010 12:57 2614 1
  • Poziom 1  
    Witam,

kupiłem bardzo podstawowy interkom motocyklowy Tronic H-3050. Ma on trzy gniazda mini-jack 2,5mm. Jedno dla kierowcy, drugie dla pasażera, trzecie na podpięcie dodatkowego źródła dźwięku, np. MP3. Słuchawka posiada mikrofon i jeden głośnik i jest obsługiwana przez pojedynczą wtyczkę.
    Zniszczyłem jedną słuchawkę. Mogę kupić w każdym sklepie słuchawki od komputera, które mają jednak osobne wtyczki minijack dla słuchania i mówienia. Jak je przerobić, aby działała z moim interkomem? Jestem teraz daleko za granicą i nie mam możliwości kupienia interkomu drugi raz (bo kosztuje tylko 50zł).

Pozdrawiam i liczę na odpowiedź. Jestem totalnie zielony.

Michał
  • Poziom 12  
    We wtyczce minijack masz w takim razie trzy sygnały: jeden do mikrofonu, jeden do słuchawki i wspólny, czyli masę. W słuchawkach komputerowych masz dwa minijacki: jeden od mikrofonu, drugi od słuchawek. Przeróbka powinna wyglądać tak: do minijacka od słuchawek wchodzą 2 kabelki, w każdym z nich jest izolowany kabelek z sygnałem i masą. Jeden z kabelków trzeba przeciąć i podłączyć tam ucięty od drugiej (mikrofonowej) wtyczki kabelek od mikrofonu, a masy spiąć razem. Najważniejsze, żeby wiedzieć - który kabelek idzie do mikrofonu, a który do masy w oryginalnych słuchawkach (jak są ułożone na złączu - masa jest zawsze u nasady złącza, potem są dwa sygnały). Jeśli podłączysz odwrotnie, to raczej nic się nie stanie, tyle że nie będzie nic słychać. Dodałem plik z poglądowym schematem (w Paincie :)). Powodzenia w przeróbkach!

P.S. Przydałby Ci się do tego najprostszy miernik, żeby sprawdzić który kabelek gdzie idzie. Jak nie możesz takiego zdobyć, to chociaż bateryjka i żaróweczka - jak zaświeci, to znaczy, że obwód zamknięty.