Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ustawienia fabryczne pieca kondensacyjnego Vaillant

Vim 11 Sty 2010 14:36 6429 3
 • #1 11 Sty 2010 14:36
  Vim
  Poziom 9  

  Witam

  Mam piec kondensacyjny z zasobnikiem cw.u. Vaillant eco TEC plus 246/3-5 + zasobnik 120l + regulator pogodowy Vaillant calormatic 430.
  Dom parterowy z poddaszem użytkowym - razem ok. 230m2. Na dole w większości ogrzewanie podłogowe + dodatkowe grzejniki w pokoju dziennym, oraz w łazience. Góra grzejniki tradycyjne + podłogówka w łazience.
  Ustawienia fabryczne pieca to moc 24kW i temp zasilania 75 stopni.
  Czy zmiana ustawień tych parametrów wpłynie na zużycie gazu tzn czy zmniejszając moc kotła z 24 na 18kW i obniżając temp. zasil. z 75 na 55st. jestem w stanie zredukować zużycie gazu w praktyce i w teorii ?
  Zauważyłem na regulatorze pogodowym, ( po zmianie ustawień w piecu – temp. zaislania z 75 na 55), że temp. zasilania w kotle nie spada poniżej 57 st.

  Pozdrawiam

  0 3
 • Pomocny post
  #2 11 Sty 2010 15:34
  hilzie
  Specjalista - systemy grzewcze

  Maksymalną moc cieplną kotła ,powinien ustawić serwisant podczas uruchomienia kotła ,moc powinna być dostosowana do rzeczywistego zapotrzebowania budynku. Temperaturę wyjściową z kotła w funkcji temp.zewnętrznej ustala Calormatic w zależności od krzywej grzewczej ustawionej w regulatorze . W kotle nie powinieneś zmieniać temperatury
  to Calormatic ma robić .Ty możesz zmienić tzw krzywą grzewczą ,w instrukcji masz tabelę z krzywymi grzewczymi (niższa krzywa grzewcza=niższa temp wyjściowa z kotła).
  Niższa temperatura = większa sprawność kotła =mniejsze jednostkowe zużycie gazu. Kocioł ma palnik modulowany o mocy od 9 do 24 kW i sam dostosowuje moc grzewczą do zapotrzebowania ,tak więc zmniejszenie mocy max nie ma wpływu na zużycie gazu . Na to przede wszystkim ma wpływ temperatura powrotu z instalacji, im niższa tym sprawność większa.
  Temperaturę zasilania pomijam bo powinna być na takim poziomie żeby zapewnić właściwą temp w pomieszczeniach.

  0
 • #3 14 Sty 2010 12:51
  Vim
  Poziom 9  

  Dzięki za pomoc, ale postaram sie podrążyć ten temat sam.
  Zastanawia mnie po co można zmieniać moc pieca w ustawieniach d.0
  skoro to nie ma wpływu na zużycie gazu.
  Troche pokręcę w parametrach pieca i wynikami z doswiadczeń podzielę się
  na forum. :D
  pozdrawiam

  0
 • #4 14 Sty 2010 15:32
  hilzie
  Specjalista - systemy grzewcze

  Tylko nie reguluj palnika ,można to zrobić jedynie z pomocą analizatora spalin. Tylko wynik analizy spalin daje odpowiedź ,czy jest ustawiony prawidłowo.

  0
  Szukaj w 5mln produktów