Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Drażniacy dźwięk z wnętrza peceta

_haker_1 11 Jan 2010 19:04 2472 11
    _haker_1
    Level 32  
    Nie będe sie rozwodzić. Zmienilem tydzien temu płyte głowna i procesor (Asus Commando + Q6600). Z komputera zaczął do mnie docierć drażniący dźwięk. Niby cichy ale bardzo wysoka czestotliwosc, co jest denerwujące. Jak mnie uszy nie myla to wydobywa on się gdzies z sekcji zasilania CPU. Dzwiek jest tym glosniejszy im bardziej obciazam procesor (gra, programy, duze pdfy orthos itp)

Teraz moje pytanie - co mozna z tym zrobic? Musze dodac ze niestety moj zasilacz ma zasilanie sekcji pu tylko 4 zamiast 8pin (LC Power 550W- bynajmniej nie noname i powodem na 100% nie jest brak mocy). Czy to moze byc jakis powod? Czy raczej same cewki piszcza, a jesli tak - da sie to jakos wygluszyc?

Nagranie - od sekundy 8smej.
  • Helpful post
    marti_944
    Level 28  
    Witam!

Może to ? :)
    Ogólnie cewki piszczą od dużego obciążenia. Można je czymś "zalać".

Ja bym na miejscu kolegi użył Gógla Wyroczni.
    Pierwsze z brzegu hasło:
    Klik!
    I proszę :)

PS może kolega też (jeśli się kolega nie bawi w O/C ) obniżyć napięcie zasilające procesor. Lub ostatecznie częstotliwość, ale obie porady są już raczej skrajne ;).

Pozdrawiam! \m/
    _haker_1
    Level 32  
    Tylko czy to na 100% cewki? W okolicach zasilania cpu jest tylko jedna:
    Drażniacy dźwięk z wnętrza peceta

Patykiem jej dotykam i nie ma zadnej poprawy a dokladniej zrodla dzwieku nie da sie zlokalizowac "na ucho".

Samo wyciszanie to juz prosta sprawa, zalac jakims klejem i po sprawie tylkoz eby wiedziec co:|

Pocesor niestety i owszem jest podkrecony i tak musi zostac wiec druga porada niestety raczej odpada..
    marti_944
    Level 28  
    Hmm... myślę, że to może być ona... ale co się dzieje gdy jej kolega palcem dotknie ? To powinno ją "uciszyć" - o ile to w ogóle ona.

EDIT:

W sumie co ją szkodzi "unieszkodliwić" ? Zaleje ją kolega jakimś lakierem i będzie po kłopocie - jeśli nie, to szukamy dalej ;)
    _haker_1
    Level 32  
    Hm palcem dzialajaca cewke?..
    Ihmo palce przewodza prad..

Dotykam czym sie da i piszczy tak samo wiec to chyba nie to.
  • Helpful post
    leven
    Level 36  
    Z prawej strony jak patrzymy na fotke widac gola czesc sekcji zasilania cpu.
    Zaloz na mosfety radiatorki bga.

Cewek w calym sektorze zasilania jest 5... ta duza na ferycie (to inna bajka), to linia 12 volt dla cpu.

Masz tam pipki, ktore tez lubia robic zamet (szumia, sycza itd).

Cewki zalejesz silikonem lub innym czyms :D... natomiast pipek (heatpipe) juz nie.
    Q6600 ma swoja moc i bez dobrze zrobionej sekcji zasilania nie ma sie co dziwic, ze cos sie meczy.
  • Helpful post
    marti_944
    Level 28  
    Quote:

Ok racja ;) nie pomyślałem - miałem na myśli coś co wytłumi drgania.

Quote:
    Zaloz na mosfety radiatorki bga.

Nie wiem czy jestem w błędzie ale przecież mosfet-y nie piszczą (jeśli się mylę proszę mnie poprawić). Jeśli się grzeją (a zapewne tak - było O/C) to rzeczywiście można je czymś schłodzić.

Pzdr

Dodano po 4 [minuty]:

Quote:
    Cewki zalejesz silikonem lub innym czyms :D

Hmm... albo lakierem, butaprenem, superglue itd. Coś co sklei rdzeń ferrytowy z drucikiem.

EDIT:

Czy to ja jestem ślepy czy na tej płycie są 4 cewki ?
    _haker_1
    Level 32  
    Czy mi sie wydaje czy wlasnie mosfety za zakryte radiatorem z heatpipem..?
    Hm 4 cewki? A nie 7? To nie sa te zabudowane boxy czarne?:)
    Sprawdzilem, ze na pewno nie da sie tego wygluszyc dotykajac czymkolwiek tlumiacym drgania. Czegokolwiek bym nie dotykal piszczy tak samo - mniej wiecej jak swierszcz:)
    Lzep
    Level 39  
    _haker_1 wrote:
    A niech sobie przewodzą - przecież na cewkach jest max. kilkanaście V - i jeszcze pewnie drut w emalii :D.
    _haker_1
    Level 32  
    Niby racja:) Ale mimo wszystko mam obawy:) Przeszukalem inne tematy ale nie ma za bardzo podobnego. Z tego co widzialem raczej nie da sie zdjac tych osłon na cewkach wiec zalanie tego wszystiego chyba odpada. Pomecze troche procesor, wrzuce mu wyzsze napiecie i zobacze czy wtedy bedzie lepiej. Moze akurat przy tym cewki wpadaja w drgania, kto wie..
    marti_944
    Level 28  
    Witam!

Hmm... Wg mnie to właśnie podniesienie napięcia pogłosi całość... Dodatkowo może kolega uwalić procesor jeśli podniesie napięcie, które podniesione być nie musi ;).
    Ja bym na miejscu kolegi obniżył takty i napięcie na próbę.

Pozdrawiam! \m/
    _haker_1
    Level 32  
    marti_944 wrote:
    Witam!

Hmm... Wg mnie to właśnie podniesienie napięcia pogłosi całość... Dodatkowo może kolega uwalić procesor jeśli podniesie napięcie, które podniesione być nie musi ;).
    Ja bym na miejscu kolegi obniżył takty i napięcie na próbę.

Pozdrawiam! \m/

Jesli to cewki to zarowno zanizenie jak i posniesienie napiecia powinno dac jakis efekt. Plytka i procesor jest kupiona stricte pod OC wiec to w gre nie wchodzi. Piszczenie cewek racze nie ma nic do uwalania procesora. Napiecie jest w normie, procesor nie ma nawet 50st.