Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dell D400 kontroler BQ8011 czy da się naprawić baterię?

11 Jan 2010 23:30 4682 23
  • Level 11  
    Mam problem z baterią do dzisiejszego dnia było wszystko ok. (trzymała około 1,5 godziny)
    Dziś po włączeniu laptopa dioda od ładowania miga, a test na samej baterii wykazuje uszkodzenie (zapalają się diody 1-3-5).
    Czy można tą baterię naprawić przez reset danych w pamięci eeprom ?
    Poniżej zawartość układu 24c01.
  • Level 28  
    kolorado wrote:
    Mam problem z baterią do dzisiejszego dnia było wszystko ok. (trzymała około 1,5 godziny)
    Dziś po włączeniu laptopa dioda od ładowania miga, a test na samej baterii wykazuje uszkodzenie (zapalają się diody 1-3-5).
    Czy można tą baterię naprawić przez reset danych w pamięci eeprom ?
    Poniżej zawartość układu 24c01.

Po pierwsze : nie podałeś ważnych danych takich jak: pojemność i napięcie
    Po drugie: układ to nie pq8011 a bq8011
    Po trzecie: można wgrać wsad - nie zaszkodzi a pomóc może

Podaj pojemność a zresetuję ten wsad.
  • Level 11  
    Witam, sory ze nie podałem pojemności ale myślałem że da się to odczytać ze wsadu.
    Pojemność to 4200mAh a napięcie 10,8V (trzy pary ogniw)
  • Level 11  
    Zastanawiam się, jakby rozdzielić pary ogniw i dobrać tak aby zminimalizować rozbieżności - pomogło by to czy raczej zaszkodziło ? (ogniwa w tej baterii są płaskie więc raczej nikłe szanse na zakup nowych)
  • Level 31  
    raczej za wiele to nie pomoze staraj sie nie rozladowywac baterii do konca i zostawiac rozladowanej na dluzszy czas ,wtedy wystepuja najwieksze roznice napiec
  • Level 11  
    Właśnie uszkodzenie powstało po całkowitym rozładowaniu baterii. Dzięki za pomoc.
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Można wziąść baterie od telefonów nokii, wyjąć elektronikę i połączyć np. po dwie równolegle. Czyli jeśli miałeś 6 ogniw, to teraz będziesz miał 12. Co prawda nie patrzyłem jak to wyjdzie cenowo, ale kiedyś robił tak kolega redart.
  • Level 11  
    Niestety, poprawiony wsad (pojemność i ilość cykli) nie przywrócił sprawności baterii - pomimo ze się ładuje i można na niej pracować dalej migają trzy diody 1-3-5. Prawdopodobnie jest osobna komórka pamięci w której zapisane są informacje o stanie ogniw i tą właśnie należałoby "wyzerować".
    No jeśli ogniwa są słabe - mają różnice napięć między sekcjami, to sam reset nie wiele pomoże.
  • Level 11  
    Sprawdzałem napięcie i różnica jest niewielka chyba :) około 0,1V pomiędzy ogniwami.
    Zapytam dla jasności - eproma należy przeprogramować po wylutowaniu i odłączeniu ogniw?
  • Level 31  
    0.1V to jest duzo ,napiecie pomiedzy sekcjami jest liczone z dokladnoscia do 0.001V , pomijajac to ze pod obciazeniem te roznice moga znacznie wzrosnac , i na ogol programuje sie przy odlaczonych ogniwach, w twoim przypadku akurat na odlaczonych
    Widzę, że kolega Kolorado nie zadał sobie nawet trudu i nie raczył przeczytać artykułu - Jak prawidłowo zadać pytanie? - a szkoda, bo potem koledzy muszą zameszczać tu, zbędne odpowiedzi :/
  • Level 11  
    w poprzednim poście pomyliłem się o rząd wielkości różnica na ogniwach to 0,01V.
    Ale nie o to już chodzi - podpiąłem pod sterownik nowe ogniwa (zakupiłem do innej baterii) i niestety nie jest to chyba wina ogniw bo na tych nowych bateria pracuje identycznie.
    Sadzę że raczej będzie tu wina leżała po stronie sterownika.
  • Level 15  
    i udalo ci sie cos z tym zrobic ?

mam ten sam problem
  • Level 11  
    Po zresetowaniu wsadu epromu bateria ciągle migała trzema diodami. Pomogło dopiero kilkukrotne ładowanie baterii. (mam na myśli proces ładowania i rozładowania)
    Po kolejnym naładowaniu baterii sterownik ustalił pewnie właściwą pojemność
    ogniw i wszystko zaczęło pracować poprawnie.
  • Level 15  
    u mnie niestety ladowanie nie pomaga
  • Level 31  
    Zapewne kolega Kolorado mial na mysli kalibracje bateri po wczesniejszym resecie elektroniki.
  • Level 11  
    Dokładnie to miałem na myśli.
    A tak na marginesie - bateria pracuje do dziś poprawnie i trzyma około 1h. Tylko tym razem zawsze pamiętam aby nie rozładowywać jej do "zera".
  • Level 15  
    czyli co potrzebuje aby to zrobic ?
  • Level 11  
    Dosłownie nic nie potrzebujesz. Musisz ładować i rozładowywać baterię przy pomocy laptopa - w biosie jest taka zakładka jak kalibracja baterii. Należy z niej skorzystać.
  • Level 15  
    w biosie mam tylko podglad ile jest % bateriiiii
  • Level 11  
    Nie pamiętam dokładnie, ale chyba rozładowywałem baterie przy właczonym biosie - do wyłączenia komputera.