Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta indukcyjna - obciążenie sieci zasilającej

Deks 12 Sty 2010 01:48 5813 7
  • #1 12 Sty 2010 01:48
    Deks
    Poziom 12  

Witam Was.
    Mam pytanie odnoście płyty indukcyjnej. Buduje dom. Z myślą o płycie indukcyjnej doprowadziłem do kuchni przewód zasilający z rozdzielni 5x4mm2. Teraz muszę dobrać główny kabel zasilający budynek WLZ. Patrząc na obciążenia stwierdziłem że wystarczy mi kabel 5x10mm2. Ale ma wątpliwości co do spadków napięć. Czytałem że płyta indukcyjna ma nieciekawy dla sieci sposób regulacji mocy, tzn cyklicznie sie włącza i wyłącza. Czy to prawda?
    Teraz mam obawy czy żarówki halogenowe jakie zastosuje do oświetlenia budynku będą tętniły w takt załączającej i wyłączającej sie płyty, szczególnie gdy będe używał więcej niż jednego pola. Wiec może bezpieczniej by było zastosować WLZ o przekroju 5x16mm2?

0 7
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 12 Sty 2010 19:33
    kkas12
    Poziom 42  

Witam!

Gdyby urządzenie miało wprowadzać tak uciążliwe zakłócenia to nie powinno być produkowane.
    Co do w.l.z. to moim zdaniem przekrój 10mm² w przypadku miedzi jest minimalnym przekrojem do zastosowania.
    Uważam, ze układanie pięciożyłowej w.l.z budynek i dzielenie PEN w złączu kablowym często odległym od obiektu nie ma żadnego uzasadnienia z punktu widzenia ochrony przeciworażeniowej. Ponadto żadna norma nie nakazuje takiego postępowania, więc nikt nie ma prawa od nas tego żądać.
    Identyczny efekt uzyskamy gdy w.l.z. będzie miała cztery żyły a PEN podzielimy w rozdzielni głównej budynku.
    Obowiązuje nas bowiem połączenie żył ochronnych instalacji odbiorczej z uziemioną GSW do której należy przyłączyć części przewodzące obce tego wymagające.
    I nie zwalnia nas z tego obowiązku wprowadzenie do obiektu przewodu PE ponieważ PEN został podzielony z dala budynku. Uziemienie GSW powinno zostać dokonane za pomocą uziomu fundamentowego.

Zaś pomysł ułożenia kabla o przekroju 16mm² jest pomysłem dobrym, ponieważ poprawi to impedancję pętli zwarcia a także bez problemu umożliwi w przyszłości ewentualną zmianę na większe zabezpieczenia przedlicznikowego.

Zaoszczędzoną gotówkę na piątej a zbędnej żyle w przypadku przekroju 10mm² można przeznaczyć na kabel o przekroju o stopień wyższy.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 12 Sty 2010 19:41
    wasyl79
    Poziom 11  

Witam ,takie rzeczy kol są podane w projekcie ,ale nie wiadomo jeszcze jaka jest przyznana moc Kw dla tego domu.

0
  • Pomocny post
    #4 12 Sty 2010 19:45
    retrofood
    Moderator

Deks napisał:
    Witam Was.
    Mam pytanie odnoście płyty indukcyjnej. Buduje dom. Z myślą o płycie indukcyjnej doprowadziłem do kuchni przewód zasilający z rozdzielni 5x4mm2. Teraz muszę dobrać główny kabel zasilający budynek WLZ. Patrząc na obciążenia stwierdziłem że wystarczy mi kabel 5x10mm2. Ale ma wątpliwości co do spadków napięć.

Więc dlaczego nie podasz żadnych danych? Tak trudno? Jaka odległość, jaka sieć, jakie przyłącze, jakie obciążenia... bo Ty "patrzysz na obciążenia", ale my nie widzimy nic

0
  • #5 12 Sty 2010 20:07
    kkas12
    Poziom 42  

Witam!

Daruj sobie kolego wasyl79 te formalno-prawne komentarze na temat projektu i w.l.z.
    Jak uzasadnisz powiązanie przekroju w.l.z. z "zakupioną mocą"?
    Czy to co dziś zakupimy obowiązuje dożywotnio?
    Czy ZE "nakazujący" w TWP ułożenie pięciożyłowej w.l.z. może stać ponad prawem, czego konsekwencją są niczym nieuzasadnioe a zbędne koszty poniesione przez inwestora?

0
  • #6 13 Sty 2010 12:03
    Deks
    Poziom 12  

Cytat:
    Gdyby urządzenie miało wprowadzać tak uciążliwe zakłócenia to nie powinno być produkowane.

Nie wiem jak to jest, ale płyta indukcyjna jest odbiornikiem charakteryzującym się duża mocą na tle innych urządzeń elektrycznych w typowym gospodarstwie domowym. Jeśli faktycznie jest tak że płyta taka pobiera duże moce cyklicznie się załączając i wyłączając to może powodawać niekorzystne spadki napięć, odczuwalne przy oświetleniu żarowym, w przypadku źle dobranej instalacji elektrycznej.
    Cytat:
    Uważam, ze układanie pięciożyłowej w.l.z budynek i dzielenie PEN w złączu kablowym często odległym od obiektu nie ma żadnego uzasadnienia z punktu widzenia ochrony przeciworażeniowej. Ponadto żadna norma nie nakazuje takiego postępowania, więc nikt nie ma prawa od nas tego żądać.

Masz rację, tym bardziej że mam wykonany uziom z bednarki. Jednak ZE ma swoje wymagania, tzn międzi innymi kabel YKY pięciożyłowy o przekroju minimum 10mm2.

Cytat:
    Zaś pomysł ułożenia kabla o przekroju 16mm² jest pomysłem dobrym

Właśnie nie wiem czy dobrym, bo każda przesada jest nie dobra. Poco się gimnastykować niepotrzebnie z 16mm2. Nawet obciążenia od zestawu płyta +piekarnik na poziomie 10kW przy zasilaniu 3 faz nie robi na kablu 10mm2 żadnego wrażenia gdyż bedzie to prąd na poziomie 15A. Zakładając całkowitą moc dla budynku na poziomie 15kW i tak jeszcze widać sporą rezerwę. Martwią mnie tylko ta cykliczna praca płyty :D.

Dla kolegi retrofood: Dom 140mkw. Kuchnia: płyta indukcyjna +piekarnik elektryczny, frytkownica, mikrofala z grilem, lodówka, czajnik, zmywarka. Czyli kuchnia ma tu kluczowe znaczenie. Reszta to typowe wyposażenie domu czyli typowy rtv. Budynek będzie ogrzewany gazem ziemnym. Myśle że moc na poziomie 15kW to max.
    Długość kabla WLZ od ZK do RG to 15m.

1
  • #7 13 Sty 2010 12:09
    retrofood
    Moderator

Przy odległości 15 m to nie problem, chociaż wskazane jest uziemienie PE do bednarki i Ty to masz. Czyli 5 x 10 uważam, że wystarczy.
    A czytałem dużo opinii użytkowników (-czek) kuchni indukcyjnych na forum muratora, ale nikt się nie skarżył na jakieś zakłócenia w instalacji. A przecież mnóstwo ludzi użytkuje je w blokach, w warunkach starych instalacji, o znacznie mniejszych przekrojach. Zresztą porównaj do pracy mikrofalówki. Tu też się nic nie dzieje.

1
  • Pomocny post
    #8 15 Sty 2010 09:40
    Elninio
    Poziom 15  

Ja też jestem na etapie kupna indukcji do domu. Rozmawiałem z kolega na ten temat który to od dawna montuje w mieszkaniach które mają instalacje 15-20 letnią i nic się nie dzieje. Problem który napotyka jest innej natury - tak na marginesie. Często kuchnie indukcyjne się psują po jakimś czasie,wynika to głównie ze złego zaprojektowania wentylacji pod płytkami oraz specjalnej przegrody która powinna być umieszczona np. między przednimi a tylnymi płytkami, co zapewnia lepszą cyrkulacje powietrza i dłuższą żywotność. Także niech montażysta zwróci uwagę również na tą kwestie, która często jest pomijana, a jak wiemy wymiana takiej płytki nie jest tania.

Pozdrawiam.

0