Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak to się robi z CD ROMem?

OlekR 15 Lip 2004 22:42 1299 8
 • #1 15 Lip 2004 22:42
  OlekR
  Poziom 14  

  Witam wszystkich.
  Ostatnio dostałem kilka CD ROMów z demontażu i niestety żaden z nich nie chce poprawnie czytać płyt.
  Te ceduromy to LG CRD-8400B (40x), CRD – 8480B (48x), Creative CD4020e ( z pilotem),Mitsumi CRMC-FX4010M.
  Żaden z nich nigdy nie był mocno używany – mimo, że są już dość leciwe.
  Pierwszą rzeczą jaką zrobiłem było wyczyszczenie soczewek przy pomocy etanolu (CZDA).
  Odczyt poprawił się i teraz napędy czytają poprawnie średnio co 5 płytę. LG początkowo czytają bezbłędnie wszystkie CD. Niestety po odczytaniu ok. 150 MB z płyty zaczyna się skakanie głowicy, maszyna się poddaje przerywając kopiowanie i wyskakuje w windozie komunikat, że nie można odczytać z określonego urządzenia.
  Gdy miałem tego typu problem ze zwykłym odtwarzaczem CD audio zawsze oprócz czyszczenia pomagała regulacja przy pomocy stosownych potencjometrów.
  Jednak w CD ROM ach komputerowych jedynym elementem nadającym się do strojenia jest malutki potencjometr znajdujący się przy głowicy.
  Niestety kręcenie tym wichajstrem w Creative niewiele zmieniało. Mogłem tylko pogorszyć sprawę tzn przy zmianie ustawienia CD ROM przestawał reagować na płytę i nawet nią nie kręcił .Innym razem zaczął rozpoznawać nośniki , ale nie mógł z nich czytać.
  Czy istnieje jakiś sposób żeby uratować te CD ROMy? Nie chciałbym w nich grzebać na ślepo i kręcić wszystkim czym się da , bo prawdopodobnie skończy się to uszkodzeniem.
  A może należy wymienić jakieś elementy?

  Będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie.

  0 8
 • #2 15 Lip 2004 23:15
  Robert B
  Poziom 43  

  Jedyne co mnie dziwi to ten Mitsumi. LG są chimeryczne po okresie gwarancyjnym a do części Creatur bebechy robił Samsung - totalny szajs :(
  Spróbuj głębiej wyczyścić (lusterko). Może się coś poprawi. :)

  0
 • #3 15 Lip 2004 23:18
  Baczek85
  Poziom 12  

  moze maja poprzestawiane lasery

  0
 • #4 16 Lip 2004 00:20
  OlekR
  Poziom 14  

  Niestety głowice są tak zmontowane, że nie ma dostępu do pryzmatu. Nie da się , więc do niego dobrać i wyczyścić.
  Co to znaczy Poprzestawiane lasery? Rozregulowane?Jeśli tak , to jak je wyregulować z powrotem?Tym małym potencjometrem?
  O tym ,że LG są raczej do ... wiem , ale mojemu kumplowi jakiś fachmen w serwisie RTV tak "zrobił" LG , że hula jak złoto.
  Jestem ciekaw jak to można oiągąć.Koszt naprawy(regulacji, czyszczenia ) to ok 50 zł, a za 60 można kupić nowy napęd.

  Robert B czemu Cie dziwi to Mitsumi? Moim zdaniem nie odbiega jakością od LG.
  Jeszcze raz pytam wszystkich : jak te dziedowskie LG rozruszać?
  Bardzo by mi się przydał jeszcze jeden napęd , bo na starszym kompie padl mi kompletnie i mam teraz tam Mitsumi x4....

  0
 • #5 16 Lip 2004 07:52
  krzwil
  Poziom 12  

  Z Twojego opisu wynika że te napędy mają zanieczyszczoną optykę. Oprócz soczewki konieczne jest wyczyszczenie zwierciadła pod soczewką. Ja używam do tego bardzo prymitywnego ale skutecznego narzędzia. Wykorzystuję cienki drut telefoniczny w izolacji i watę. Izolację przesuwam minimalnie, tak aby drut był dobrze schowany by nie porysować optyki. Nawijam bardzo cienką warstewkę waty, a drut wyginam w kształt litery ( Z____ ) by końcówka dostała się pod soczewkę bez wyginania jej zawieszenia. W napędach LG, Samsung i wielu innych od strony silnika jest przykryta nalepką szczelina którą można się dostać do zwierciadła nie masakrując zawieszenia soczewki. W pozostałych trzeba zdjąć górną osłonę optyki i bardzo delikatnie za pomocą „narzędzia” dostać się do zwierciadła. Jest też konstrukcja jak w YAMAHA-h gdzie cała optyka jest instalowana poziomo od dołu i wystarczy odkręcić dolną osłonę by mieć do niej pełen dostęp. Odradzam stosowanie jakichkolwiek mikstur di czyszczenia optyki. Mogą one wejść w reakcję z tworzywami (jeśli soczewki są wykonane z np. poliwęglanu), usunąć warstwę refleksyjną ze zwierciadeł lub po prostu rozmazać brud. Dopiero po oczyszczeniu całej optyki jest sens regulacji prądu lasera.

  0
 • #6 16 Lip 2004 10:16
  TONI_2003
  Moderator

  Witam ! ... proponuję Byś samą optykę zdemontował i przemył Izopropanolem i dopiero za parę godzin zamontował . Bez kręcenia bo to ma krótkie nogi .Pozdrawiam

  0
 • #7 17 Lip 2004 23:05
  OlekR
  Poziom 14  

  Dzięki wszystkim za posty!!!

  OK, kręcił nie będe niczym.
  Niestety mam tylko etanol ;-) . Jest to odczynnik CZDA - mam nadzieje, że niczego nie rozpuści ani nie zmyje.
  TONI_2003 - gdzie można kupić ten izopropanol?

  0
 • #8 18 Lip 2004 06:49
  TONI_2003
  Moderator

  ... prawie w każdym sklepie elektronicznym dobrze zaopatrzonym w chemię lub na giełdzie elektronicznej i na pewno w sklepach internetowych. Pozdrawiam

  0
 • #9 20 Lip 2004 22:40
  OlekR
  Poziom 14  

  Jeden z napędów udało mi się uruchomić!!!
  Wyczyściłem lustro przy pomocy niewiarygodnie powykręcanego drucika z watką na końcu. Maszyna dzała i czyta wszystkie płytki bez problemu.Jednak pozostałe CD ROMy chyba sobie odpuszczę.Głowice mają tak zwartą konstrukcję , że absolutnie nie ma możliwości dostania się do zwierciadła.
  Chyba , że wrzucę całą głowicę do alkoholu ;-)
  Może też wypróbuje sprężone powietrze,tylko strumień może wyrwać soczewkę.Trudno i tak nie stracę.Przecież te CD ROMy i tak nie działają.
  Dziękuje wszytstkim za odpowiedzi i pozdrawiam!

  0