Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak to się robi z CD ROMem?

OlekR 15 Lip 2004 22:42 1299 8
  • #1 15 Lip 2004 22:42
    OlekR
    Poziom 14  

Witam wszystkich.
    Ostatnio dostałem kilka CD ROMów z demontażu i niestety żaden z nich nie chce poprawnie czytać płyt.
    Te ceduromy to LG CRD-8400B (40x), CRD – 8480B (48x), Creative CD4020e ( z pilotem),Mitsumi CRMC-FX4010M.
    Żaden z nich nigdy nie był mocno używany – mimo, że są już dość leciwe.
    Pierwszą rzeczą jaką zrobiłem było wyczyszczenie soczewek przy pomocy etanolu (CZDA).
    Odczyt poprawił się i teraz napędy czytają poprawnie średnio co 5 płytę. LG początkowo czytają bezbłędnie wszystkie CD. Niestety po odczytaniu ok. 150 MB z płyty zaczyna się skakanie głowicy, maszyna się poddaje przerywając kopiowanie i wyskakuje w windozie komunikat, że nie można odczytać z określonego urządzenia.
    Gdy miałem tego typu problem ze zwykłym odtwarzaczem CD audio zawsze oprócz czyszczenia pomagała regulacja przy pomocy stosownych potencjometrów.
    Jednak w CD ROM ach komputerowych jedynym elementem nadającym się do strojenia jest malutki potencjometr znajdujący się przy głowicy.
    Niestety kręcenie tym wichajstrem w Creative niewiele zmieniało. Mogłem tylko pogorszyć sprawę tzn przy zmianie ustawienia CD ROM przestawał reagować na płytę i nawet nią nie kręcił .Innym razem zaczął rozpoznawać nośniki , ale nie mógł z nich czytać.
    Czy istnieje jakiś sposób żeby uratować te CD ROMy? Nie chciałbym w nich grzebać na ślepo i kręcić wszystkim czym się da , bo prawdopodobnie skończy się to uszkodzeniem.
    A może należy wymienić jakieś elementy?

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie.

0 8
  • #2 15 Lip 2004 23:15
    Robert B
    Poziom 43  

Jedyne co mnie dziwi to ten Mitsumi. LG są chimeryczne po okresie gwarancyjnym a do części Creatur bebechy robił Samsung - totalny szajs :(
    Spróbuj głębiej wyczyścić (lusterko). Może się coś poprawi. :)

0
  • #3 15 Lip 2004 23:18
    Baczek85
    Poziom 12  

moze maja poprzestawiane lasery

0
  • #4 16 Lip 2004 00:20
    OlekR
    Poziom 14  

Niestety głowice są tak zmontowane, że nie ma dostępu do pryzmatu. Nie da się , więc do niego dobrać i wyczyścić.
    Co to znaczy Poprzestawiane lasery? Rozregulowane?Jeśli tak , to jak je wyregulować z powrotem?Tym małym potencjometrem?
    O tym ,że LG są raczej do ... wiem , ale mojemu kumplowi jakiś fachmen w serwisie RTV tak "zrobił" LG , że hula jak złoto.
    Jestem ciekaw jak to można oiągąć.Koszt naprawy(regulacji, czyszczenia ) to ok 50 zł, a za 60 można kupić nowy napęd.

Robert B czemu Cie dziwi to Mitsumi? Moim zdaniem nie odbiega jakością od LG.
    Jeszcze raz pytam wszystkich : jak te dziedowskie LG rozruszać?
    Bardzo by mi się przydał jeszcze jeden napęd , bo na starszym kompie padl mi kompletnie i mam teraz tam Mitsumi x4....

0
  • #5 16 Lip 2004 07:52
    krzwil
    Poziom 12  

Z Twojego opisu wynika że te napędy mają zanieczyszczoną optykę. Oprócz soczewki konieczne jest wyczyszczenie zwierciadła pod soczewką. Ja używam do tego bardzo prymitywnego ale skutecznego narzędzia. Wykorzystuję cienki drut telefoniczny w izolacji i watę. Izolację przesuwam minimalnie, tak aby drut był dobrze schowany by nie porysować optyki. Nawijam bardzo cienką warstewkę waty, a drut wyginam w kształt litery ( Z____ ) by końcówka dostała się pod soczewkę bez wyginania jej zawieszenia. W napędach LG, Samsung i wielu innych od strony silnika jest przykryta nalepką szczelina którą można się dostać do zwierciadła nie masakrując zawieszenia soczewki. W pozostałych trzeba zdjąć górną osłonę optyki i bardzo delikatnie za pomocą „narzędzia” dostać się do zwierciadła. Jest też konstrukcja jak w YAMAHA-h gdzie cała optyka jest instalowana poziomo od dołu i wystarczy odkręcić dolną osłonę by mieć do niej pełen dostęp. Odradzam stosowanie jakichkolwiek mikstur di czyszczenia optyki. Mogą one wejść w reakcję z tworzywami (jeśli soczewki są wykonane z np. poliwęglanu), usunąć warstwę refleksyjną ze zwierciadeł lub po prostu rozmazać brud. Dopiero po oczyszczeniu całej optyki jest sens regulacji prądu lasera.

0
  • #6 16 Lip 2004 10:16
    TONI_2003
    Moderator

Witam ! ... proponuję Byś samą optykę zdemontował i przemył Izopropanolem i dopiero za parę godzin zamontował . Bez kręcenia bo to ma krótkie nogi .Pozdrawiam

0
  • #7 17 Lip 2004 23:05
    OlekR
    Poziom 14  

Dzięki wszystkim za posty!!!

OK, kręcił nie będe niczym.
    Niestety mam tylko etanol ;-) . Jest to odczynnik CZDA - mam nadzieje, że niczego nie rozpuści ani nie zmyje.
    TONI_2003 - gdzie można kupić ten izopropanol?

0
  • #8 18 Lip 2004 06:49
    TONI_2003
    Moderator

... prawie w każdym sklepie elektronicznym dobrze zaopatrzonym w chemię lub na giełdzie elektronicznej i na pewno w sklepach internetowych. Pozdrawiam

0
  • #9 20 Lip 2004 22:40
    OlekR
    Poziom 14  

Jeden z napędów udało mi się uruchomić!!!
    Wyczyściłem lustro przy pomocy niewiarygodnie powykręcanego drucika z watką na końcu. Maszyna dzała i czyta wszystkie płytki bez problemu.Jednak pozostałe CD ROMy chyba sobie odpuszczę.Głowice mają tak zwartą konstrukcję , że absolutnie nie ma możliwości dostania się do zwierciadła.
    Chyba , że wrzucę całą głowicę do alkoholu ;-)
    Może też wypróbuje sprężone powietrze,tylko strumień może wyrwać soczewkę.Trudno i tak nie stracę.Przecież te CD ROMy i tak nie działają.
    Dziękuje wszytstkim za odpowiedzi i pozdrawiam!

0