Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio na 27MHz zakłócane przez sterownik silnika PWM

12 Sty 2010 07:33 1905 3
 • Poziom 16  
  Witam! Używam standardowego radia jakie sa w zabawkach na 27 i 40MHz, które sterują przekaźnikami, a te poruszają silnikami przy pomocy sterownika PWM (te które są w elektrycznych skuterach czy hulajnogach). Niestety sterowniki te tak zakłócają sygnał tak, że po dwóch metrach na silnikach mam czkawkę. Póki nie podłącze silników wszystko jest ok. Czy możecie i pomóc i powiedzieć jaki filtr założyć lub co zrobić aby radio nie było zakłócane? Próbowałem już filtrowania napięcia przez kondensator 1000uF i 100nF, sterownik oddalony od radia o 0,5 (dalej nie mogę) i nic to nie daje. Proszę o jakąś podpowiedź.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 36  
  Beens napisał:
  Witam! Używam standardowego radia jakie sa w zabawkach na 27 i 40MHz, które sterują przekaźnikami, a te poruszają silnikami przy pomocy sterownika PWM (te które są w elektrycznych skuterach czy hulajnogach). Niestety sterowniki te tak zakłócają sygnał tak, że po dwóch metrach na silnikach mam czkawkę. ... Proszę o jakąś podpowiedź.
  1. Lektura obowiązkowa:
  - Bieńkowski - "Poradnik Ultrakrótkofalowca" (e-book). Są rozdziały o właściwościach elementów elektronicznych przy w.cz., ekranowaniu, antenach...
  - Charoy "Kompatybilność elektromagnetyczna - zakłócenia w urządzeniach elektronicznych " cz.1/2/3/4 (najtrudniej o wersję papierową, zacznij od tomu 1)
  2. Jeżeli to odbiorniki superreakcyjne to zarówno same nie są odporne na zakłócenia jak i same powodują zakłócenia na RÓŻNYCH częstotliwościach (ale tanio...)
  Wykonanie chińskie, model za mały w stosunku do częstotliwości, antena niedopasowana, ekranowania brak...
  Rozejrzyj się po gotowych aparaturach do zdalnego sterowania modelami (są coraz tańsze) na 27MHz (ale dużo zakłóceń i model zwykle za mały), 40.68MHz, 868MHz, 2.4GHz lub zrób swoją z wykorzystaniem gotowych modułów na 868MHz lub 2.4GHz (Z daleka od 433MHz ! Dlaczego - było nie raz). Raczej wybieraj aparatury z FM a nie AM (gdzie z założenia 75% mocy się marnuje).

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic723193.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic998512.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1303667.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic849930.html
  i wiele innych tematów...
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 31  
  Ja bym spróbował dokładnie zaekranować część wykonawczą PWM od odbiornika a przewody zasilania i sterowania przepuścić przez dławiczki nawinięte na rdzeniach ferrytowych + kondensatorki kilkanaście piko i nano od każdej żyły do masy. Eksperymentowanie nie boli-:)
 • Poziom 16  
  Dzięki za odpowiedzi. Dzisiaj poekranowałem przewody pomiędzy PWM, a silnikiem bo przeczytałem, że to one najwięcej sieją harmonicznych dochodzących właśnie do kilkudziesięciu MHz i niestety to nie pomogło za bardzo. Na eksperymenty nie mam już czasu, więc zakupiłem dobrej jakości radio na 2,4GHz z pięciokanałową transmisją cyfrową, elektronik ma mi zrobić układy wykonawcze do odbiornika, żeby sterowały przekaźnikami w zależności od położenia drążka. Odbiornik puszcza falę prostokątną o różnej częstotliwości, więc nie miałem czasu żeby kombinować z takimi układami i zamówiłem od niego te układy. Pozostaje sprawa miękkiego startu. Ponieważ dwa silniki są sterowane przez manetkę, w której jest czujnik hallotronowy i podaje napięcie od 1,2 do 4V. Ponieważ moje przekaźniki są na silniku (sterują włącz wyłącz razem z obrotami lewo-prawo) nie chcę aby silnik dostawał bezpośredniego kopa po załączeniu przekaźnika lecz żeby powoli zasymulować podkręcenie manetki. Nie wiem jak zrobić taki układ aby móc regulować czas narastania sygnału (powiedzmy od zera do 1sekundy) i żeby regulować max napięcie do którego dojdzie po zadanym czasie (wtedy będę miał regulację max prędkości). Próbowałem dać kondensator równolegle do przewodu i masy oraz w szereg do czujnika i kondensatora rezystor, aby stworzyć opóźnienie. Niestety pomimo dobierania różnych wartości RC nie uzyskałem efektu opóźnienia przy załączaniu lecz tylko podtrzymanie przy odłączaniu. Czy możecie mi podpowiedzieć jak wykonać taki układ? Poniżej link do schematu sterownika z innego tematu.

  Schemat sterownika PWM