Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

System alarmowy - powiadomienie o braku zasilania

xmen293 12 Jan 2010 08:25 5198 16
Optex
 • #1
  xmen293
  Level 10  
  Witam
  Mam pytanko czy jest jakis sposób na obejście mojego problemu, Sprawa polega na tym że alarm nie wyje gdy zabraknie mu zasilania.
  Tzn od 3 dni nie mam pradu jestem z czestochowy :)
  Alarm po wykryciu braku zasilania z sieci przechodzi w tryb zasilania z akumulatora i z tego co zauwazyłem to gdy brakuje zasilania i przechodzi na tryb akumulatora to na manipulatorze pojawia sie info o awarii zasilania i to jest ok bo dosc czesto mam krotkie przerwy w dostawie produ wiec nie chce żeby alarm sie przy takim przejsciu włączał.
  Ale po wyczerpaniu akumulatora już powinien sie włączyć nie mam pojęcia ile taki akumulator trzyma no ale mój nawet nie 3 dni :( Mam go na strychu a tam jest zimno wiec to też skraca jego żywotność da sie jakoś to ustawić żeby np przy okreoslonem poziomie naladowania akumulatora włączył sie alarm lub chociaż (powiadomienie sms) ?
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Optex
 • #2
  yogi009
  Level 43  
  Alarmó w tym kraju dostatek, może coś bliżej napisz o tym, który posiadasz, a może masz do niego jakąś dokumentację, a nuż nawet schemat ? Byłoby o czym rozmawiać wtedy...
 • #3
  xmen293
  Level 10  
  No tak sorki :)
  Jesli chodzi o centrale to posiadam verse 15 do niej mam podlączony moduł gsm ropam 2.0pc i chyba z 10 czujek.
 • Optex
 • #4
  yasiu.brzeg
  Level 29  
  Ty chcesz żeby wył czy powiadamiał cię o tym smsem?
 • #5
  xmen293
  Level 10  
  wszystko jedno moze wyć jak mu spadnie napiecie na akumulatorze bo teraz i tak mam tak ustawione że jak tylko sie włączy alarm to dostaje smsa
 • #6
  yasiu.brzeg
  Level 29  
  Dla mnie bez sensu dodatkowo obciążać aku wyciem. Najlepiej zdefiniować wyjście jako Awaria 230V i podłączyć do modułu. Wtedy zaprogramujesz sobie treść na awaria zasilania i po ptakach.
 • #7
  klocek24
  Level 12  
  Albo na modul gsm wyprowadzic ogulna awarie systemu . Zasilanie tez w to wchodzi .. I sytem bedzie cie informowal o takich zdarzenia .
 • #8
  adibaw
  Level 16  
  podczas programowania nadajnika w opcjach---> awarie zasilania---> wpisz komunikat i on z automatu wyśle komunikat jeśli jego zasilanie spadnie poniżej pewnej wartości (aku zacznie się rozładowywać)

  no chyba że masz wolnego out'a to wal wskaźnik awarii
 • #9
  Miwhoo
  Electric installations specialist
  Moduł GSM Kompakt 5 ma opcję mierzenia napięcia na wejściu, Ropam nie.
  Jeśli masz jeszcze wolne miejsca w GSM'ie, to zaprogramuj wyjście z centrali jako 19: wskaźnik awarii, niestety w Versie nic innego się nie wymyśli...
  W programie do konfiguracji ROPAM'a masz jeszcze awarie zasilania, ale to tylko AC.

  W zasadzie wystarczy, że przyjdzie raz awaria i przez dłuższy czas nie będzie komunikatu powrotu po awarii, powinieneś wtedy reagować...
 • #10
  yasiu.brzeg
  Level 29  
  Podstawowe pytanie to jaku moduł GSM ma kolega? Wtedy dokładnie określimy co i jak podłączyć do niego.
 • #12
  User removed account
  Level 1  
 • #13
  joy
  Level 20  
  Można zrobić tak iż zasilić GSM z akumulatora, a wyjścia centrali oprogramować tak aby po padzie akumulatora zmieniały stan na przeciwny. Minusem jest to że jak nie zareagujesz GSM kompletnie rozładuje Ci akumulator, co nie jest zalecane.
 • #14
  rafal_rx
  Level 25  
  joy wrote:
  Minusem jest to że jak nie zareagujesz GSM kompletnie rozładuje Ci akumulator, co nie jest zalecane.

  W zasilanie GSM z aku można włączyć moduł odcinający przy spadku napięcia.
  O ile moduł nie ma już takiej funkcjonalności.

  Uwaga!!! W niektórych modułach GSM (Kompakt) nie należy podłączać COM do COM w CA. Okazuje się, że przy spadku napięcia CA rozłącza przewód (-) akumulatora, więc CA jest dalej zasilona poprzez przewód (+) z akumulatora, oraz (-) przez przewód pomiędzy COM modułu podłączony wewnętrznie z (-) akumulatora, a COM centrali!!!

  Jeśli nie wierzycie, to sprawdźcie.
 • #15
  PiccoloPiki
  Level 14  
  joy wrote:

  Uwaga!!! W niektórych modułach GSM (Kompakt) nie należy podłączać COM do COM w CA. Okazuje się, że przy spadku napięcia CA rozłącza przewód (-) akumulatora, więc CA jest dalej zasilona poprzez przewód (+) z akumulatora, oraz (-) przez przewód pomiędzy COM modułu podłączony wewnętrznie z (-) akumulatora, a COM centrali!!!

  Jeśli nie wierzycie, to sprawdźcie.


  Zgadza się.
  Przy dłuższym braku napięcia sieciowego Kompakt-5 i centrala tak podłączona rozładuje akumulator do 0V.
  Ja zostawiłbym com na swoim miejscu. Porponuję coś innego.
  Rozwiązaniem problemu może być podłączenie + modułu przez przekaźnik zasilany (sterowany) z wyjścia zasilającego czujki. W takiej konfiguracji, gdy akumulator się rozładuje centrala odłączy go i z braku napięcia na zasilaniu czujek odłączy również kompakt-5.
  Proszę o opinie.
  Pozdrawiam
 • #16
  rokycky
  Level 23  
  Po co kombinować... są do tego gotowe, sprawdzone układy...
  Kup sobie takie coś:
  http://www.pulsar.pl/pl/karta/AWZ518.pdf
  podłącz to w/g instrukcji, wyzwalaj tym wejście w gsm i możesz miec powiadomienie o zaniku dopiero np po 4,5h
  to wszystko, każde krótkotrwałe wyłączenie prądu bedzie bagatelizowane a jak juz jest ponad 4h to warto sie tym zainteresowac bo po 3 latach aku niewiele dluzej wytrzyma
 • #17
  humek
  Level 32  
  Brak Ci wyjsć do zaprogramowania awarii to masz kilka możliwości. 1- dopnij przekaźnik z prostownikiem (mostkiem gretza) i kondensatorem elektrolitycznym do zacisków zasilania płytki z transformatora.Zanik sieci spowoduje "odpuszczenie przekaźnika podpiętego po stronie wtórego uzwojenia trafa.Styki przekaznika podepnij do modułu Ropam i opisz jako zanik/powrót zasilania.niestety nie będziesz miał oóźnienia -zwłoki w działaniu.2- uzyj moduł zaproponowany powyzej przez kolegę 3- o ile pamiętam ropam ma "zaszyte" w oprogramowaniu informowanie o zaniku /powrocie sieci 230V i niskim stanie aku ,wykorzystaj to w miarę możliwosci.