Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja obrotów silnika 1fazowego

pszczepan 12 Sty 2010 09:19 2028 3
  • #1 12 Sty 2010 09:19
    pszczepan
    Poziom 20  

Witam

Mam mały silnik wentylatora 340W/ 1,6A

Szukam regulatora - są i tyrystorowe i transformatorowe - ale wszystkie które znalazłem są tylko ręcznie nastawiane.

Ja potrzebuję taki, którego poziom sygnału mógłbym sterować płynnie sygnałem np 0..20mA, bądź byłyby "odczepy" np. 3 progów ustawianych ręcznie za pomocą np potencjometra, które to później wyzwalałbym zwarciem odpowiednich styków.

Czy mial ktoś takie zapotrzebowanie i mógłby wskazać jakiegoś sprzedawcę. Mam wrażenie, że Ci co handlują wentylatorami i akcesoriami mają dokładnie taki sam asortyment.

Dzięki

0 3
  • #2 12 Sty 2010 12:35
    skit123
    Poziom 12  

Najtaniej i najszybciej wypadnie chyba Inverter, przetwornica , falownik dla tak małego silnika może da się upolować za 150-170zł na allegro - zwykle mają oprócz potencjometru, programu , różnych magistrali , sterowanie prądem lub napięciem .

Możesz też spróbować sterowania triakiem - poszukaj Regulator Mocy na allegro lub w necie układ z 2 - 3 lementów do testów z potencjometrem od 12zł (3500W - 3,5kW )potem ewentualnie z procesorem przez MOC3020.
    Powinieneś sprawdzić czy silnik się nie grzeje bardziej z tym regulatorem w moim przypadku z kondensatorem roboczym nie zdało to egzaminu.

Mam 4 układy na triaku zmontowane - moge ci podesłać do testów bo u mnie nie działaja jak należy - regulują ładnie ale silnik sie grzeje może to wina kondensatora.

0
  • #3 12 Sty 2010 15:15
    retrofood
    Moderator

skit123 napisał:

Mam 4 układy na triaku zmontowane - moge ci podesłać do testów bo u mnie nie działaja jak należy - regulują ładnie ale silnik sie grzeje może to wina kondensatora.

to może być wina słabego chłodzenia przy małych obrotach. Jeśli to silnik ożebrowany, to raczej pewne.

0
  • #4 12 Sty 2010 18:35
    skit123
    Poziom 12  

Silnik hermetyczny , gładki korpus aluminiowy - sprawnośc 60 kilka procent
    On się grzeje przy obrotach 10% mniejszych od maksymalnych - jego wydajność nominalna to 9600m3/h przy 1400obr/min i 550W

zapraszam do wątku

Link

wszelkie uwagi pomoc itd mile widziane.

0
  Szukaj w 5mln produktów