Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

silnik o mocy 1,5KW do krajzegi

12 Sty 2010 11:25 16253 13
  • Poziom 9  
    Witam chciałbym prosic o pomoc otoz posiadam silnik na ''siłe'' o mocy 1,5KW i obrotch 1420min i chciałbym zrobic krajzege tylko nie wiem czy on nie jest zbyt mały- slaby w zasadzie ciete drzewo to by było sosna i brzoza. Sprawdzałem na alegro walki znalazłem tam jeden o długosci 340mm i srednicy 22mm(koncowka) i teraz mam problem jakie trzeba szajbki zamontowc prosze o sugestie z gory dziekuje!!! P.S Mam tez mozliwosc kupienia stosunkowo tanio innego silnika o mocy 5,5KW i obrotach 1440min tylko ze jest dosc ciezki 56,5kg to chyba jedyny mankament ten wyzej wymieniony wazy o polowe mniej 25,5kg nie chciałbym zeby krajzega byla zbyt ciezka... Pozdrawiam ! Daniel
  • Poziom 27  
    DANIUS30 napisał:
    silnik na ''siłe'' o mocy 1,5KW i obrotch 1420min i chciałbym zrobic krajzege tylko nie wiem czy on nie jest zbyt mały- slaby w zasadzie ciete drzewo to by było sosna i brzoza

Jak brzoza to za słaby, jakiej grubości będzie to drzewo? Ten 5,5 KW to trochę przesada jest za ciężki i niewiadomo czy zabezpieczenie by wytrzymało, chyba że planujesz ciąć bardzo grube to OK. I tak powinieneś zmniejszyć obroty na kołach pasowych tzn. pile.
  • Poziom 25  
    Walek z koncowka 22mm bedzie za cienki do wiekszego silnika niz 1,5 KW
  • Poziom 9  
    ....drzewo raczej nie powinno przekraczac srerdnicy 15cm nie za grube to wyglda na to ze zaden z tych silnikow nie pasuje chociz bardziej bym byl za tymm mniejszym Panowie jaka mozna zastosowac maksymalnie duza tarcze widiowa do tego 1,5KW silnika
  • Poziom 27  
    DANIUS30 napisał:
    ....drzewo raczej nie powinno przekraczac srerdnicy 15cm nie za grube to wyglda na to ze zaden z tych silnikow nie pasuje chociz bardziej bym byl za tymm mniejszym Panowie jaka mozna zastosowac maksymalnie duza tarcze widiowa do tego 1,5KW silnika

Wiesz co ten silnik nadawał by się może do cięcia desek, jak chcesz ciąć mokrą brzozę na opał to i tak spalisz i kupisz mocniejszy.
    A krajzege już masz, może jak będziesz ją robił to znajdziesz coś w około 3kW i nie za ciężkie? Gdzie to chcesz podłączyć 5,5kW to pewnie zaraz bezpiecznik wybije przy starcie.
  • Poziom 22  
    U mnie w domu są w sumie 2 piły. Jedna mała z silnikiem, 1,1kw druga duża z silnikiem 4,5kw. Nie było jeszcze sytuacji, żeby ta duża się zatrzymała. A nawet na innej tarczy była stal na niej cięta. A ta mała to do cięcia takich pierdółek. Fragmenty drewnianych obudów, deski z parkietu do spalenie. Czyli cienkie materiały.
  • Poziom 9  
    zdecydowalismy z ojczulkiem ze jednak ten silnik 5.5KW bedzie słuzył jako piła z podłaczeniem nie bedzie problemu tzn z bezpiecznikami mamy juz taki sam 5,5 silnik przy srutowniku i i wzystko chodzi dobrze tylko ze ciezki jest cholernie trzeba bedzie jakies dwa kołka zamontowc przy stole i znacznie grubszy wałek niz 32mm prawda!?
  • Poziom 22  
    Myslę, ze tak. Mierzyłem dzis ta małą i wałek ma coś koło 22mm. Pamiętaj o wyłączniku awaryjnym. I nie żartuje. Juz kilka razy mi rękę uratował :D
  • Poziom 9  
    konieczne zainstaluje wł. bezpieczenstwa to nie sa zarty z tak moca silnika szkoda zdrowia !!!
  • Poziom 22  
    Dobrym wyjściem byłby przycisk z hamulcem. Wciskasz przycisk i silnik stoi w sekundę.A tak się jeszcze kreci siła rozpędu.
  • Poziom 12  
    Witam. Bardzo proszę o pomoc. Posiadam silnik 1,1 kW 3-fazowy, 1390 obrotów; tarcza 300 mm; koło pasowe na wałku od tarczy : średnica zewnętrzna 75 mm. Jakiej średnicy trzeba założyć koło pasowe na oś silnika aby otrzymać jak najlepsze osiągi :) (prędkość, moc) piły.
    Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
  • Poziom 25  
    Max 150 mm, choc troche tarcza bedzie miala za male obroty, ale przy tej mocy silnika to i tak rozruch bedzie spowolniony.
  • Poziom 14  
    A tak to się liczy kolego w pamięci:
    V1=obroty silnika
    V2=obroty na wale heblarki
    D1=średnica koła na silniku
    D2=średnica kola na heblarce

V1 x D1 = V2 x D2
    V1 = 1390 obr/min
    V2 = 1300 obr/min
    D1 = szukamy
    D2 = 7,5cm

D1 = 1390 / 1300x7,5
    D1=8cm
    Dlaczego tak? Bo przy średnicy 150mm obroty będą rzędu 2780 obr/min a to za dużo :) Wystarczy 1300obrotów do cięcia przypuszczalnie przyjąłem że klocków na opał o śred około 15cm jeden. Jeśli obroty Cię nie zadowalają to już masz podany sposób na obliczenie przekładni pasowej i w każdej chwili możesz sobie przy pomocy kalkulatora policzyć każdy z parametr przekładni. Nie przyjmował bym dla silnika 1,1kW więcej niż 2000obr/min na wałku gdzie jest tarcza o śred 30cm bo spadnie Ci moc i być może że często będzie się zatrzymywała w drzewie. Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    andriu124 napisał:
    A tak to się liczy kolego w pamięci:
    V1=obroty silnika
    V2=obroty na wale heblarki
    D1=średnica koła na silniku
    D2=średnica kola na heblarce

V1 x D1 = V2 x D2
    V1 = 1390 obr/min
    V2 = 1300 obr/min
    D1 = szukamy
    D2 = 7,5cm

D1 = 1390 / 1300x7,5
    D1=8cm
    Dlaczego tak? Bo przy średnicy 150mm obroty będą rzędu 2780 obr/min a to za dużo :) Wystarczy 1300obrotów do cięcia przypuszczalnie przyjąłem że klocków na opał o śred około 15cm jeden. Jeśli obroty Cię nie zadowalają to już masz podany sposób na obliczenie przekładni pasowej i w każdej chwili możesz sobie przy pomocy kalkulatora policzyć każdy z parametr przekładni. Nie przyjmował bym dla silnika 1,1kW więcej niż 2000obr/min na wałku gdzie jest tarcza o śred 30cm bo spadnie Ci moc i być może że często będzie się zatrzymywała w drzewie. Pozdrawiam

Żadna moc nie spadnie to raz (jak już to siła na obwodzie piły). Drugie przy obrotach 1300 na pile będzie jakieś 20m/s, to nie będzie cięcie tylko szarpanina. Optymalna prędkość to 60m/s czyli dla piły 300mm będzie to 3800rpm.