Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

transformator elektroniczny 12v jako zasilacz silnika 12v

12 Sty 2010 13:45 7896 11
 • Poziom 11  
  witam.
  muszę zasilić silnik prądu stałego 12v o mocy 30W.
  mam transformator elektroniczny do żarówek 12v o mocy 60 W

  # Wejście: AC 220-240V, 50/60Hz
  # Wyjście: AC 11.6V, 30Khz, lambda:0.98 60W.
  # Zabezpieczenie przed zwarciami i przeciążeniami.
  # ta 50 stopni C
  # tc 85 stopni C
  # SELV-equivalen

  podejrzewam że trzeba będzie wyprostować prąd a wtedy jeszcze bardziej spadnie napięcie.
  czy da się to jakoś podłączyć?
 • Poziom 17  
  Nie spadnie jeśli dasz filtrację, wtedy 12 x 1.41 czy jakoś tak i masz około 17 V moze trochę mniej, stabilizator na 12 V i git. :)
 • Poziom 11  
  czyli tak łopatologicznie mostek prostowniczy 20A a za mostkiem co?
 • Poziom 17  
  Kondensator elektrolityczny około 2500µF tylko żeby napięcie przebicia miał odpowiednie około 20V, kondensator ceramiczny do odfiltrowania tętnień przed stabilizatorem [ musisz sprawdzić w nocie katalogowej jaki dać ] i to chyba wszystko z łopatologicznych rzeczy. Powinno działać.
 • Poziom 36  
  Witam, do zasilania silnika nie potrzebna będzie stabilizacja czy filtracja napięcia. Zastosuj tylko odpowiednie diody (Schottky'ego).
 • Poziom 21  
  Jak dobrze rozumiem to jest to przetwornica a nie transformator, więc na wyjściu jest najprawdopodobniej prostokąt, i po wyprostowaniu rzeczywiście spadnie zamiast rosnąć. Spadnie o ok 1,4V. No i diody muszą być odpowiednio szybkie(patrz wyżej). Podnoszenie się napięcia przy prostowaniu sinusa wynika z tego że podaje się jego wartość skuteczną a kondensatory ładują się do amplitudy. W przypadku prostokąta amplituda=wartość skuteczna.
 • Poziom 11  
  odpowiednie tzn jakie?
  i jak to podłączyć?
 • Poziom 28  
  Takie żeby wytrzymały pobór prądu silnika. Czyli minimum 3A a najlepiej 5A ponieważ w czasie rozruchu silnik zawsze pobiera większy prąd. Np. SB560, 1N5822, SR540 i inne. Łączysz robiąc std mostek graetza wpinając go pomiędzy przetwornicę a silnik.
 • Poziom 28  
  Sprawa nie jest taka prosta, jak piszą koledzy. Podana wartość napięcia wyjściowego, to wartość skuteczna (dla żarówek, obciążenie typu rezystancyjnego). Kształt przebiegu na wyjściu może być różny, np. przebieg prostokątny o wypełnieniu 50% może mieć amplitudę 24V!. Z prostowaniem takiego napięcia też może być różnie. Próbowałem z zasilaczem MET01-60W. Przy małym obciążeniu działał, przy ok. 0,6A zaczął dostawać "czkawki", po czym się wyłączał. Z żarówkami, bez prostownika działał dobrze.
 • Poziom 15  
  Witam . Czy do trafo elektronicznego np. 200W można zastosowac regulator na triaku do uzwojenia pierwotnego.W celu regulacji napięcia wyjściowego ?
 • Poziom 28  
  Tylko przetwornice odpowiednio przystosowane nadają się do współpracy z regulatorami, musi być wyraźnie opisane w instrukcji. Tu jest przykład takiego. Inne mogą nie działać lub uszkodzić się.
 • Użytkownik usunął konto