Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Frezarka CNC domowej roboty

M. S. 14 Sty 2010 21:59 121225 77
 • #31
  nelik1987

  Poziom 31  
  Cytat:
  Silniki kupiłem używane na All... . Prawdopodobnie pochodzą z automatów do gier. Sztuka kosztowała mnie aż 6 zł.


  Odpowiedź jest kilka postów wyżej widać ze kolega ma w du.. czytanie co jest napisane, obejrzał projekt zjechał na sam dół strony i zadał pytanie a przeczytać co inni napisali to nie łaska
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #32
  alien2
  Poziom 12  
  Ja mam trochę inne pytanie, mianowicie jak ustawiasz pozycję bazową nie mając krańcówek czy innych czujników? Po wyłączeniu zasilania trzeba chyba ją na nowo wypozycjonować.
 • #33
  slaff
  Poziom 15  
  alien2 napisał:
  Ja mam trochę inne pytanie, mianowicie jak ustawiasz pozycję bazową nie mając krańcówek czy innych czujników? Po wyłączeniu zasilania trzeba chyba ją na nowo wypozycjonować.


  Dobre pytanie, dorzucę jeszcze swoje. Jak pozycjonujesz oś Z, na oko opuszczasz do zetknięcia z materiałem? Widziałem że są układy z wejściem czujnika od bazowania osi Z, super sprawa bo narzędzia są różnej długości.
 • #34
  M. S.
  Poziom 34  
  Mocuję sobie element do frezowania z zaznaczonym punktem, od którego zaczyna się G-kod. Ręcznie naprowadzam frez na ten punkt do wysokości "0.00". Zapamiętuję ustawienia przyciskiem RESET, aby w razie konieczności zatrzymania maszyny przyciskiem IO móc sprowadzić automatycznie (niezależnie od komputera) frezarkę do punktu 0 i ponownie rozpocząć frezowanie dokładnie w tych samych miejscach. Do otworów w obudowach wystarcza to w 100%.
  P. S. Sterowniki są tak zaprogramowane, że liczą kroki w górę i w dół po każdej osi. Na podstawie wartości jednej zmiennej wiedzą, w którą stronę sprowadzić wrzeciono do zapamiętanego punktu "0,0,0".

  Oczywiście można użyć automatycznego ustawienia osi Z na przedmiocie. Programy takie jak MACH to umożliwiają. Zetknięcie freza z przedmiotem np. powoduje przepływ prądu i zmianę napięcia, który zatrzymuje opuszczanie osi Z.

  Moja maszynka jest do wycinania w plastiku więc taki myk bez podkładania metalowej folii się raczej nie uda, więc stosuję lupę. Nawet jak ustawię os Z za wysoko to najwyżej stracę jeden przebieg.
 • #35
  alien2
  Poziom 12  
  Dzięki za szybką odpowiedź! Mógłbyś jeszcze podać przybliżone odchyłki w dokładności pozycjonowania przy ruchu z 0,0,0 do wartości maksymalnych dla każdej z osi i z powrotem?
  Przymierzam się do budowy frezareczki po sesji i zbieram wszystkie możliwe informacje, a akurat o dokładności nikt za bardzo nie pisze.
  Dzięki
 • #36
  M. S.
  Poziom 34  
  Odchyłek jeszcze nie zmierzyłem. Na filmie frezowałem otwór na głębokość ponad 3mm z krokiem Z-0,2mm. Łatwo policzyć, że to 15 przebiegów po tej samej trasie. Frezarka nie zgubiła ani jednego kroku. Powtarzalność jest zatem bardzo dobra. Dokładność przesunięcia bardziej zależy od dokładności wykonania skoku śruby i tu cudów się nie spodziewam. Może w sobotę zmierzę czy zadane odległości ruchu pokrywają się z rzeczywistymi. Do tej pory ustawiłem tylko kąty proste między osiami.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #37
  waleryfw
  Poziom 13  
  Bardzo dobra i przemyślana konstrukcja maszynki CNC wykorzystywanej przy typowych pracach modelarskich i amatorskim zajmowaniu się elektroniką i nie tylko

  Bardzo dziękuję koledze za zamieszczenie schematów i wsadów do "procka" oraz plików źródłowych co jest naprawdę dobrym i godnym wzorem do naśladowania przy ograniczonym budżecie i wielkim zapałem do wykonania podobnego urządzenia CNC

  Mam prośbę do szanownego konstruktora i pomysłodawcy o umieszczenie wykazu części
  elektronicznych R , C , U itd....
  Chciałbym zakupić i rozpocząć jak najszybciej ten projekt
 • #38
  M. S.
  Poziom 34  
  Na schematach umieściłem wartości i nazwy części. Przy okazji zauważyłem błąd w interfejsie LPT. Zamieszczam nowe schematy. Brak jednak pliku płytki interfejsu LPT- zgubiła się (jest łatwa w odtworzeniu).

  Co do dokładności posuwów to pomiar na zadanych 300mm wyniósł 301mm. Już to sobie skorygowałem w MACH'u. Zamiast 200 kroków/mm musiałem wpisać 199,334. No cóż. Śruby po 2 zł.

  Frezarka CNC domowej roboty Frezarka CNC domowej roboty
 • #39
  Gienek
  Poziom 36  
  Konstrukcja bardzo ciekawa, estetycznie wykonana i co najważniejsze, spełniająca założony cel, z pełną satysfakcją konstruktora.
  Przeglądałem schematy elektryczne i nie bardzo zrozumiałem cel zastosowania
  LED1-8 na płytce PORT (skoro znajdują się wewnątrz obudowy ??).
 • #40
  M. S.
  Poziom 34  
  Diody miały sens podczas uruchamiania w celu podejrzenia co dzieje się na porcie, a działo się sporo. Gdyby nie one to do dziś dziwiłbym się czemu to wszystko nie działa. Okazało się że sam PC nakłada na sygnały z programu CNC swoje impulsy na wszystkich liniach danych. Reinstalacja systemu uzdrowiła kompa. Diod oczywiście później nie wylutowałem, mogą się jeszcze przydać. Strat nie ma żadnych bo napięcie z diod i tak musiałoby się odłożyć na rezystorach.
 • #41
  waleryfw
  Poziom 13  
  Ja mam pytanie odnośnie portu LPT i programu CNC
  Będę używał na początku STEP2CNC ver demo
  Trochę nie bardzo wiem jak to działa a chodzi mi o sygnały z LPT i "strawienie" przez sterownik kolegi
  Port wysyła sygnał np jednej linii , sterownik odbiera i wykonuje
  - czy LPT czeka z następną linią
  - jak to jest z prędkością przesyłania i wykonywaniem ( bo drukarka ma dodatkowe
  linie zwrotne komunikujące )

  Podane pliki do Attiny2313 oś Z i oś XY skompilowałem Bascomem 1.11.9.1 i wywala mi błąd
  104 % Error : 344 Line : 218 Program will overwrite bootloader [ 86 too long]
 • #42
  Gienek
  Poziom 36  
  Code:
  Podane pliki do Attiny2313 oś Z i oś XY skompilowałem Bascomem 1.11.9.1 i wywala mi błąd 
  
  104 % Error : 344 Line : 218 Program will overwrite bootloader [ 86 too long]


  Jak w opcjach ustawisz OPTIMIZE CODE, to pozbędziesz sie problemu.
 • #43
  M. S.
  Poziom 34  
  Programy sterujące wysyłają dla sterownika jednej osi dwa sygnały. Jeden - krok - mówi sterownikowi , że ma podać taką kombinację zasilania cewek silnika, aby ten obrócił się o jeden krok. Drugi sygnał to kierunek, czyli w którą stronę sterownik ma wykonać obrót.
  Komputer wystawia dla maszyny 3 osiowej, takiej jak moja, trzy pary takich sygnałów. Osie mają określone parametry - ilość kroków na mm posuwu - do policzenia i ewentualnego skorygowania doświadczalnego, maksymalną szybkość - do ustalenia doświadczalnego. Dane te podaje się do programu sterującego. Jeśli jest to zrobione dobrze to sam PC zadba o właściwe szybkości wysyłania danych. Sterowniki to muszą zdążyć wykonać, ale przecież na tych sterownikach robiliśmy próby! Z natury rzeczy sterowniki mają spooooory zapas prędkości, bo głównymi hamulcowymi są silniki. Moja maszyna wyciąga zaledwie 200mm/min. Już słyszę lament, że w plastiku robić nie będzie, no cóż - robi! Ilość kroków na mm to teoretycznie 200 na mm, a praktycznie 199,334.
  Co do programu to chyba lepszy jest MACH bo łagodniej obchodzi się z maszyną. Demo ma ograniczenie do 500 kroków maszyny, a STEP2CNC 1000kroków. Porównanie może być jednak złudne bo okrąg Mach wycina 1 krokiem a w STEP2CNC będą ich dziesiątki.
  P. S. Do kompilowania programów włącz w Bascomie optymalizację. Doświadczenia z szybkością maszyny najlepiej wykonać na STEP2CNC.
 • #44
  waleryfw
  Poziom 13  
  Tak teraz kompilacja poszła (a mogę mieć włączoną optymalizację na zawsze jak to się ma do kodu wynikowego na innych procesorach)

  Mam prośbę czy można program zmienić na procesor Atmega8 (mam ich sporą część a Atiny 2313 wcale)
  Problem mam z tymi timerami (nastawami)
  Może być tak jak w założeniach kolegi jedna oś jeden procesor
  Płytkę zaprogramuję osobiście
 • #45
  henry57
  Poziom 11  
  Do autora projektu, dzięki za odpowiedź na wcześniejsze zapytanie. Mam jeszcze problem i prośbę odnośnie elektroniki, a mianowicie jakim programem wykonany jest schemat i płytki, oraz czy mógłbyś zamieścić schematy i płytki w pdf.
 • #46
  Scruffie
  Poziom 10  
  Mam pytanie, a raczej prośbę, mianowicie czy mógłbyś podać wyprowadzenia kabli z silnika, bo nigdzie nie mogę się doszukać parametrów tych silników, oraz wyprowadzeń
 • #47
  M. S.
  Poziom 34  
  W załączniku oprogramowanie na M8. Mam nadzieję, że się nigdzie nie pomyliłem .

  Program do schematów i płytek to popularne Eagle Cadsoft - pobierz choćby Demo v. 5.6.0. Nic mi nie wiadomo, aby EAGLE bezpośrednio eksportowało do pdf.

  Kable mam w koszulkach. Rozmontowanie niemożliwe. W silnikach są dwie pary cewek. Chwytasz omomierzem dowolny przewód. Szukasz dwóch innych aby omomierz wskazał opór. Wybierasz z tej trójki 2 tak aby wartość oporu była największa. Trzeci niewybrany zasilasz z + napięcia zasilania. Wybrane przewody zaś są sterującymi. Z drugą trójką przewodów robisz tak samo i otrzymujesz dwa podłączone do + zasilania i 4 sterujące. Teraz podajesz napięcie na przewody zasilające a sterujące podłączasz do masy w takiej kolejności aby silnik kręcił się w jedną stronę zawsze o jeden krok. W tej samej kolejności podłączasz to tranzystorów pinu 0, 1, 2, 3 sterownika.

  Przy okazji - na schematach nie ma źródeł prądowych bo zostały wykonane na pająka. Składają się z dwóch tranzystorów i dwóch rezystorów. Ustawiłem je na ok. 1,7A mimo prądu znamionowego silników 1,1A.
 • #48
  Skwarson
  Poziom 10  
  pytanie do konstruktora...
  czy była by techniczna mozliwosc wykonania na takiej frezarce sit do stawiania kulek na układach bga?
 • #49
  sp3gtg
  Poziom 2  
  Witam wszystkich forumowiczów i pytanie do konstruktora.
  Blaszki mocujące wrzeciono VERTO to chyba gotowe pólfabrykaty.
  Gdzie je można kupić, ich nazwa.
 • #50
  waleryfw
  Poziom 13  
  Dziękuję za wsad do A8

  Po sprawdzeniu myślę że jest błąd określający nazwę przycisku STOP/START
  raz jest Sstop a raz Ststo

  W programie mamy linie:

  Config Portd.1 = Input : Portd.1 = 1 : Sstop Alias Pind.1
  Dim Ststo As Bit
  Debounce Sstop , 0 , Start_stop , Sub

  a tutaj jest: If Ststo = 1 Then

  czy nie powinno być wszędzie równo ?
 • #51
  M. S.
  Poziom 34  
  Code:
  Config Portd.1 = Input : Portd.1 = 1 : Sstop Alias Pind.1
  
  Dim Ststo As Bit
  Debounce Sstop , 0 , Start_stop , Sub

  a tutaj jest: If Ststo = 1 Then


  Wszystko w porządku Sstop to stan końcówki, a Ststo to zmienna, która pamięta naciśnięcie przycisku, które zmienia na przeciwny wartość Ststo.

  Mocowania głowicy można dostać w sklepach wod-kan jako mocowania do rur 48mm. Głowica przypadkiem ma 48mm więc siadło idealnie.

  Sita BGA widziałem jedynie na obrazku. Pozycjonowanie wrzeciona to w każdej osi 0,005mm. Do sit wykonałbym frezarkę z osią Y położoną dużo niżej. No i obroty wrzeciona min 8000 1/min. są chyba za duże.

  Inny kolega prosił jeszcze o źródło prądowe:
 • #52
  19lukasz
  Poziom 15  
  Czy posiadając te programy które są zamieszczone w załącznikach można po skompilowaniu cieszyć się z pracy naszego urządzenia? Pytam bo fajna sprawa mieć w domy coś takiego. Z mechaniką i elektroniką nie byłoby problemu tylko gorzej z oprogramowaniem bo jestem lewy w tej dziedzinie.
 • #53
  M. S.
  Poziom 34  
  Jeśli połączenie zewnętrzne będzie takie samo to zadziała. Piny uC i ich przeznaczenie opisują instrukcje Alias zawarte na początku programu.

  Oto wyciąg:
  Code:
  Config Portd.6 = Output : Portd.6 = 1 : Wy Alias Portd.6    'Wyjscie
  

  Config Portd.0 = Input : Portd.0 = 1 : Res Alias Pind.0     'Reset
  Config Portd.1 = Input : Portd.1 = 1 : Sstop Alias Pind.1   'Stop/Start
  Config Pind.5 = Input : Portd.5 = 1 : Lewo Alias Pind.5     'Obroty lewe
  Config Pind.4 = Input : Portd.4 = 1 : Prawo Alias Pind.4    'Obroty prawe
  Config Pind.3 = Input : Portd.3 = 1                         ': INT1 Imp Alias Pind.3      'Do kompa
  Config Pinb.4 = Input : Portb.4 = 1 : Kierunek Alias Pinb.4 'Do kompa


  Przykładowo do pinu PD4 należy podłączyć przycisk w kasecie sterującej odpowiedzialny za wywołanie obrotów w prawo (lub w lewo w zależności od podłączenia silnika krokowego). PD3 przyjmuje sygnał krok z PC.
 • #54
  Damianryba
  Poziom 12  
  Mam pytanie w sofcie jest:

  Code:
  Config Pind.4 = Input : Portd.4 = 1 : Prawo Alias Pind.4    'Obroty prawe
  
  Config Pind.3 = Input : Portd.3 = 1                         ': INT1 Imp Alias Pind.3      'Do kompa
  Config Pinb.4 = Input : Portb.4 = 1 : Kierunek Alias Pinb.4 'Do kompa


  Chodzi mi o 2 linijkę tam są 2 komentarze. Czy nie powinno być czasem tak:?


  Code:
  Config Pind.4 = Input : Portd.4 = 1 : Prawo Alias Pind.4    'Obroty prawe
  
  Config Pind.3 = Input : Portd.3 = 1 : INT1 Imp Alias Pind.3 'Do kompa
  Config Pinb.4 = Input : Portb.4 = 1 : Kierunek Alias Pinb.4 'Do kompa
 • #55
  M. S.
  Poziom 34  
  Nie, bo PD3 to sprzętowa końcówka przerwania INT1. Nazwa nadana Aliasem nie byłaby nigdzie wykorzystywana. Dałem ten Alias w komentarzu aby wiedzieć do czego przerwanie służy. Ponadto jest to pewna zaszłość wynikająca z tego, że pierwotnie sterownik miał działać bez użycia przerwań tj. w pętli. Przerwanie jednak daje pewność, że krok nie zostanie pominięty.
  Dla dociekliwych dodam, że wybór INT1 został podyktowany małym wypadkiem przy pracy tj. wykończeniem końcówki INT0 w jednym sterowniku w wyniku przepalenia grota lutownicy podczas jej lutowania.
 • #56
  krzysztofh
  Poziom 29  
  M. S. napisał:


  Oczywiście można użyć automatycznego ustawienia osi Z na przedmiocie. Programy takie jak MACH to umożliwiają. Zetknięcie freza z przedmiotem np. powoduje przepływ prądu i zmianę napięcia, który zatrzymuje opuszczanie osi Z.

  Moja maszynka jest do wycinania w plastiku więc taki myk bez podkładania metalowej folii się raczej nie uda, więc stosuję lupę. Nawet jak ustawię os Z za wysoko to najwyżej stracę jeden przebieg.


  Od jakiegoś czasu myślę nad budowa frezarki CNC, ale na razie to tylko plany. Zbieram informacje. Mam w tym temacie pytanie. Jeżeli program Mach3 na podstawie zmiany prądu ocenia punkt zerowy dla osi Z to dlaczego np. w PVC tego nie może zrobić. Czy jest to za miękki materiał?. Jeżeli wrzeciono jest zatrzymane (jeżeli to możliwe) to chyba nacisk nawet na drewno byłby wystarczający aby ustawić zerowa pozycję.
  Drugie pytanie też dotyczy ustawiania maszyny do frezowania. Załóżmy, że masz do wykonania pcb, czyli otwory oraz ofrezowanie krawędzi aby ja wyciąć z większego wstępnie przyciętego kawałka. Punkt zerowy, od którego maszyna rusza już opisałeś, ale jak ustawiasz materiał, aby frez trafił dokładnie w wytrawione pady? Chodzi o to, że płytka już została wytrawiona i trzeba ją ustawić dokładnie równolegle do np. osi X, lub Y - w sumie to to samo. Chodzi o ustawienie materiału.
 • #57
  M. S.
  Poziom 34  
  Cytat:
  to dlaczego np. w PVC tego nie może zrobić

  PCV prądu nie przewodzi. Kontakt freza z PCV nie wywoła obniżenia napięcia, które maszyna byłaby w stanie zinterpretować jako "0" dla osi Z.

  Podczas pisania G-kodu musisz zadbać aby maszyna startowała od jakiegoś charakterystycznego punktu w projekcie. Przedmiot zaś musisz umieścić tak, żeby maszyna trafiła jak należy w drugi dowolny punkt raczej maksymalnie oddalony od pierwszego. Ja mam imadełko, które załatwia sprawę ustawienia niektórych przedmiotów.
 • #58
  zm_m
  Poziom 16  
  Witam.
  A ja mam jedno proste pytanie. Jaka jest potrzebna minimalna moc komputera do obsługi programu ; MACH 2-3 ; do tej frezarki.
  Pozdrawiam.

  Dodano po 1 [godziny] 4 [minuty]:

  Prosze powiedz mi gdzie znalezc ;Poltech cnc; bo nijak niemogę znalezć
  a zależy mi.
 • #59
  M. S.
  Poziom 34  
  Wpisz w Allegro "prowadnica cnc" i trafisz na towary oferowane przez Poltech.
  Macha 3 napędza spokojnie mój laptop IBM T23 P3 1,2MHz.
 • #60
  zm_m
  Poziom 16  
  Dzięki znalazłem jest ok. A może ktoś wie gdzie tanio kupić szlifowany wałek np, 20 - 25mm