Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wymiana uszkodzonej starej płyty na sprawną starą?

12 Sty 2010 16:09 3625 30
  • Poziom 20  
    Witam mam problem z komputerem mianowicie po spaleniu zasilacza i wymianie na nowy chyba uszkodzona została płyta główna objawy są takie: komp wiesza się po otwarciu większej ilości okienek w internecie( 4-5) czasami przy włączaniu tak jakby nie może załapać tzn włącza się i wyłącza parę razy zanim dojdzie do ekranu startowego windows, dodam ze komp został przeczyszczony sprawdzony na innym zasilaczu wiatraki pracują oraz ze cały czas mam otwarta obudowę ponieważ gdy zamknę wiesza się prawie natychmiast.Komputera używam wyłącznie do internetu i filmów i gry w diablo2. chce kupić jakaś używaną bądź nowa płytę w granicach do 100zl góra. Z tego co się orientuje musi to być płyta na socket a gdyż na razie nie chce zmieniać procesora ,może później kupie coś mocniejszego ale tez powiedzmy w granicach do 100 zł chodzi mi o to żeby pasowały obecne pamięci, karta grafiki i muzyczna ( muzyczna może być na płycie zintegrowana nie zależy mi na tym.proszę o jakieś linki z allegro jaka by tu płytę wybrać ewentualnie o jakieś porady na temat naprawy sprzętu....aha i to mój kompwymiana uszkodzonej starej płyty na sprawną starą?
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    No a sprawdzałeś czy pozostałe komponenty kompa są sprawne tj. Grafa, Ram, Dysk, Proc?. Ewentualnie spróbuj czy na świeżym systemie będzie to samo, alternatywa przeinstalowywanie systemu jest jakiś linux : polecam np. wersje Live CD Ubuntu.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Witam!

Na mój gust to komputer może się przegrzewać - albo zasilacz.
    Kolega sprawdzi jak temperatury płyty, procesora.

Jaki zasilacz ?
    Marko i moc.

Niech kolega sprawdzi czy na płycie i w zasilaczu nie ma spuchniętych kondensatorów (lub wylanych).

Jeśli ma kolega miernik to proszę zmierzyć napięcia we wtyczce MOLEX. Między żółtym kablem i czarnym, między czerwonym i czarnym oraz między pomarańczowym kablem i czarnym (tu już mowa o wtyczce zasilania płyty głównej)
    Proszę je tu podać :)

Pozdrawiam! \m/

Dodano po 3 [minuty]:

PS MemTest wysoce zalecany.
    Pobrać stąd, nagrać na płytę (boot-ującą) albo wrzucić na dyskietkę lub pendrive i z-boot-ować.
    Odpalić pod DOS-em i zapętlić na jakieś 4 godziny.
    Cały opis w FAQ.
  • Poziom 20  
    Sprawa obecnie wyglada tak ze dalem na procesor nowa paste termoprzewodzaca , sprawdzilem grafike, pamiec oraz dysk wszystko na nic bylo to samo ..ale...dalem dodatkowy duzy wentylator na chlodzenie plyty glownej -tzn ten malutki jest i kreci ale za nim postawilem jeszcze jeden no i teraz wszystko jest ok otwieram tyle okienek ile chce gram w gry i jest ok jednak jesli bym zamknol obudowe to wiesza sie dalej ,czyzby ten maly wiatraczek nie wydalal? a moze ten duzy dodatkowo chlodzi jeszcze cos???
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Witam!

Czy to ta płyta ?
    Jeśli tak - to może się przegrzewać sekcja zasilania CPU.
    Niech kolega go obciąży i dotknie tych MOSFET-ów nad radiatorem mostka północnego.
    W wypadku Athlon-ów XP jest to wysoce prawdopodobne - energooszczędne to one nie są ;)
    Tylko niech kolega ich dotknie bez tego wentylatora (dodatkowego).

Ponowie pytania:
    Jaki ma kolega zasilacz ?
    Na płycie/ w zasilaczu nie ma spuchniętych/wylanych kondensatorów ?
    Wyglądają one mniej więcej tak

Pozdrawiam! \m/
  • Poziom 20  
    Tak rzeczywiście to bardzo podobna płyta prawie identyczna .Po wyciągnięciu tego wentylatora dodatkowego komputer zawiesił się i sprawdziłem palcem ciepłotę tych 6 płytek ale nie potrafię określić temperatury na pewno były ciepłe ...bardziej niż przed zawieszeniem oto 2 zasilacze na ktorych komp pracowal
    wymiana uszkodzonej starej płyty na sprawną starą? wymiana uszkodzonej starej płyty na sprawną starą?

Aha no i kondensatory nie wygladaja na wywalone....
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Oba zasilacze to raczej cienizna.
    Jeśli sekcja zasilania CPU jest tylko ciepła, to raczej nie to.
    Jaką ma kolega kartę graficzną ? I jak jej chłodzenie ?
  • Poziom 20  
    Mam radeona 9200se z samym radiatorem dawalem na radiator tez dodatkowo wiatrak ale nic nie pomoglo wieszalo sie dalej .Ten radiator jest goracy ale odkad pamietam to taki byl i wszystko smigalo...wydaje mi sie ze to ta sekcja bo teraz mam wentylator na nia skierowany i wszystko smiga...
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Witam!

Jeśli rzeczywiście to sekcja zasilania, to niech kolega kupi radiatorki i je przyklei na te MOSFET-y. Wtedy wentylator nie będzie konieczny.

Pozdrawiam! :) \m/
  • Poziom 20  
    nie wiem czy kupie takie małe radiatorki? jeśli tak to przymocować je na paście termo przewodzącej do tych mosfetow tylko czy pasta przyklei? chyba przymocuje jakoś ten duży obejmujący cały ten obszar wentylator i tez będzie dobrze.... na razie wentylator stoi na karcie graficznej...
  • Poziom 28  
    Witam!

Radiatorki można kupić za 9-12 zł + dostawa na Alledrogo.
    Np takie Pentagram Freezone AL (jakiś model...) lub Primecooler Memory Coolrer PC-RHS1-VGA (link wysłałem na PW).

Cytat:
    jeśli tak to przymocować je na paście termo przewodzącej do tych mosfetow tylko czy pasta przyklei? chyba przymocuje jakoś ten duży obejmujący cały ten obszar wentylator i tez będzie dobrze....

Na takich radiatorkach jest już plaster termo-przewodzący samoprzylepny.

Code:
    Opis:

Radiatory na pamięci grafiki, pamięci SDR/DDR, mosfety oraz inne grzejące się komponenty.

Wydajny i efektowny miedziany zestaw do chłodzenia kości pamięci. Każdy radiator ma zamontowaną taśmę termoprzewodzącą. Odklejasz->Naklejasz->Gotowe:)

Zestaw zawiera 8 szt. aluminiowych radiatorków.

Kawałek opisu.
    Co do wentylatora - po zamontowaniu tych radiatorów, wentylator można również zamocować (jeśli mowa o 120mm lub więcej, to kolega ustawi sobie go na 5V i będzie cicho i chłodniej ;) .

Pozdrawiam! \m/

@EDIT:

Niech kolega jeszcze pod dużym obciążeniem bez tego wentylatora posprawdza (podotyka) inne elementy, które są teraz owiewane przez ten właśnie wentylator.
  • Poziom 20  
    A jednak się zawiesza! wczoraj otwierałem po 10 okienek i grałem w gry online a dziś znów się zawiesza.... jeśli trochę bardziej go obciążę.... co tu jeszcze zrobić? chyba zostało kupić jakąś płytę na allegro?
  • Poziom 28  
    Chyba tak będzie najtaniej i najsprawniej ;)
    Teraz trzeba tylko znaleźć dobrą.
    Jeśli kolega upoluje to polecam ASRock-a K7S8xe (sam go posiadam w rewizji 3.01), bardzo fajna płytka z obsługą do 3GB RAM DDR, FSB 400MHz, a po aktualizacji do nieoficjalnego BIOS-u można zmieniać timingi.
    Sam jej tak używam i gdyby nie spuchnięte kondensatory - używał bym jej jeszcze dłużej.
    Linki dalej na PW będę słał.

Pozdro!
  • Poziom 20  
    A może taka płyta z procesorem?
    lub taka sama bez procesora za 50zł?

Dodano po 18 [minuty]:

Wyweszylem na allegro taka plyte z procesorem wymiana uszkodzonej starej płyty na sprawną starą? moge ja miec za 50 zl teraz prosze o porady czy warto?
  • Poziom 28  
    Co do tej drugiej aukcji to bym się zastanowił... za tanio coś.
    Nie pasuje mi tu coś, a do tego te "!!!!!!" dość odstraszające ;)
    Niech kolega tego FIC-a bierze (z pierwszej aukcji) albo coś z moich linków.
    Jak bym wiedział, że kolega chce z procesorem to takich płyt bym szukał.

@EDIT:

Lepiej myślę wziąć tą z procesorem (FIC), bo to A-XP z 512kB L2.
    Dodatkowo z chłodzeniem. A jak dobrze pójdzie to kolega może sobie go podkręci. Magistrala ze 133 MHz na 166 MHz lub 200 MHz (to już będzie 3000+ czyli wypas).
    Ale to taki mały offtop.

Pozdrawiam! \m/
  • Poziom 20  
    no i kupiłem te plyte + procesor i chlodzenie wymiana uszkodzonej starej płyty na sprawną starą? za 50 zl do odbioru u mnie w miescie takze mam teraz pytanko odnosnie wymiany tej starej czy wystarczy tylko poprzekladac wszystko i bedzie hulac? czy trzeba wgrywac bios ,system itp?
  • Poziom 41  
    Po prostu wyschło się paście na chipsecie. Odco.

System na pewno trzeba będzie postawić od nowa.
    Zakup tej płyty to raczej był błąd , ja bym szukał jakiegoś epoxa na nForce2.
  • Poziom 20  
    czy pasta wyschła na chipsecie? tam jest pasta?(sorry nie jestem wielkim komputerowcem) tylko ze pasta nie mogla wyschnąć w ciągu 3-4 godzin do zakupu nowego zasilacza po spaleniu starego! myślę raczej ze ten sfajczony zasilacz spowodował jakieś usterki na płycie?
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Pod każdym radiatorem jest pasta. Albo klej, jeżeli radiator niema swojego mocowania. W kilka godzin faktycznie nie mogła wyschnąć.
  • Poziom 20  
    czyli zasilacz spowodował spustoszenie? od czego w takim razie listwa zabezpieczająca?
  • Poziom 41  
    A wiesz co jest w środku takiej listwy? Lampka i bezpiecznik. Czasami warystor i prosty dławik. Zabezpiecza ona zasilacz przed impulsami napięcia wysokiej wartości przychodzące z sieci (uderzenia pioruna). Jest to zabezpieczenie jednorazowe, warystor wybucha, robiąc zwarcie i pali bezpieczniki. Taka listwa w żaden sposób nie zabezpiecza przed awariami źle zaprojektowanego i jeszcze gorzej wykonanego zasilacza.
  • Poziom 28  
    Listwa jest od zabezpieczenia "zewnętrznie" - monitora, zasilacza (a co za tym idzie reszty komputera) i wszystkiego co do niej podłączone.
    Myślę, że listwa słabej jakości skoro się zasilacz ujarał ;).
    Ale jeśli zasilacz poległ od przeciążenia ("wewnętrznego" - podzespoły) to nie ma co zarzucać póki co listwie. Chyba, że to się stało od jakiegoś spadku napięcia czy czegoś tego typu.
    Cytat:
    czyli zasilacz spowodował spustoszenie?

Bardzo możliwe, bo i ModeCom FEEL i xPower to raczej demony mocy nie są ;)

Pozdrawiam! \m/

Dodano po 55 [sekundy]:

Ups... kolega mnie ubiegł
  • Poziom 20  
    No to teraz nowy problem jak wymienić ta płytę tzn: jakie sterowniki ściągnąć i skąd bo na pewno trzeba będzie i tez chyba nowy Windows?
  • Poziom 28  
    Witam!

Jak wymienić ?
    Usuwamy sterowniki od wszystkiego co się da > wyłączamy komputer (w tym z sieci) ;) > Przekładamy wszystko na nową płytę > podłączamy wszytko (złącza, taśmy, kable itp (co do front panel-u to w instrukcji powinno być, jeśli nie ma - nie wykonujemy początkowych kroków tylko szukamy manuala na płycie/ w internecie)) > włączamy wszystko do kontaktu (zasilacz, monitor itd) i uruchamiamy.
    System raczej nie wystartuje(jeśli wystartuje i będzie działał to ma kolega fart). Reinstalujemy go.
    Sterowniki powinny być na dołączonym CD-ku. Jeśli nie ma (a my nie znamy modeli naszego sprzętu) ściągamy np Everest Home Edition i odczytujemy nazwy nowych urządzeń.
    Szukamy przez Góglarke sterowników. Pobieramy, instalujemy i gitara ;)

Pozdrawiam! \m/
  • Poziom 20  
    Witam znowu wszystkich! Moje problemy po wymianie płyty nie skończyły się i trwają dalej komp dalej restartuje i wywala błędy wymiana uszkodzonej starej płyty na sprawną starą? to jest komunikat po restarcie i jeszcze jest jeden jak będzie to go tu wrzucę -polega on na resetowaniu się Mozilli po otwarciu paru okienek. Jest jeszcze problem z zainstalowaniem antywirusa zawsze używałem mojego ulubionego i darmowego avasta lecz teraz nie mogę go zainstalować na końcu jest komunikat o błędnej instalacji .Dodam ze kupiłem tez nowy dysk twardy ponieważ podejrzewałem ze stary jest uszkodzony lecz nic to nie dało system stawiałem juz 3 razy i dalej nic pomóżcie bo już nerwowo nie wytrzymuje!
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Opis kieruje podejrzenie ku jakiemuś szkodnictwu, które się na dysku "zalęgło", to jedno. Ze zrzutu widać, iż był utworzony plik *.dmp, w dziale FAQ jest tekst poświęcony Debugging Tools for windows - skorzystaj z niego by zobaczyć co system sugeruje w kwestii przyczyny.
  • Poziom 20  
    tez podejrzewałem jakieś robactwo , jednak jak napisałem system jest nowy , dysk jest nowy z tego tematu w FAQ wybacz ale nic nie jarze....
  • Poziom 20  
    oto zrzut z orthosa ja sie na tym nie znam moze ktos napisze w czym problem?wymiana uszkodzonej starej płyty na sprawną starą?
  • Poziom 28  
    Witam!

Mi to wygląda na uwaloną pamięć...
    MemTest z poziomu DOS-u nadal nie wykonany, a przynajmniej nie podał kolega wyników.
    Proszę to zrobić, może sytuacja się rozjaśni ;).

Pozdrawiam! \m/
  • Poziom 20  
    nie wiem jak z poziomu dosu robi się ten test ale uruchomiłem memtest i wywaliło taki komunikatwymiana uszkodzonej starej płyty na sprawną starą?

Dodano po 32 [minuty]:

cały czas robię ten test i mam już 10 errors i 230%

Dodano po 8 [minuty]:

5 minut temu wywaliło mi taki niebieski ekran i musiałem zresetować kompawymiana uszkodzonej starej płyty na sprawną starą?