Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LCD Samsung 100 Hz czy standardowe 50 ?

krzef 12 Jan 2010 16:40 11505 19
    krzef
    Level 11  
    witam,
    planuję zakup LCD Samsung 32" b550 albo b650, różnią się one min. częstotliwością odświeżania jeden ma 50 a drugi 100 Hz, no i mam pytanie co daje to 100 Hz, czy to przydatna funkcja, proszę o wypowiedź użytkowników le32b650.
    irekr
    Moderator
    Im lepsze odświeżanie tym mniejsze rozmazywanie obrazów ruchomych, szczególnie szybko poruszających się obiektów, tak w pionie jak i w poziomie.
    Za takie pieniądze nie warto kupować odbiornika z odświeżaniem mniejszym niz 200 Hz. To taka ogólna zasada...
    Hucul
    Level 39  
    irekr wrote:
    ...nie warto kupować odbiornika z odświeżaniem mniejszym niz 200 Hz. To taka ogólna zasada...

Przecież te 200Hz to chwyt marketingowy ! Ludzie czytają te bzdury i myślą że im większa cyferka przed Hz to telewizor lepszy .
    Podaj na oba sprzęty ten sam sygnał i porównaj jakość obrazu . Najlepiej gdybyś mógł w domu przetestować oba pod różnymi źródłami : SD , HD konsola lub komputer .
    irekr
    Moderator
    Mama inne zdanie. Używam dwóch LCD-ów, oba LG, jeden malutki kuchenny 19 cali odświeżanie standardowe i drugi w pokoju 42 cale ma 200 Hz, różnica jest delikatnie mówiąc spora....
    Przetestować nie zaszkodzi, ważne jest jak odbiornik funkcjonuje na nie najlepszej jakości sygnale analogowym, to najważniejsza próba...
    Hucul
    Level 39  
    irekr wrote:
    ...19 cali odświeżanie standardowe i drugi w pokoju 42 cale ma 200 Hz, różnica jest delikatnie mówiąc spora...

Najczęściej różnica wynika z faktu , iż te dwustuhercowe mają nowsze i lepsze matryce .
    Samo "pseudoodświeżanie" nic nam nie daje , a czasami nawet psuje .
    hojlo1
    Level 35  
    irekr - widzi co widzi i ma zupełnie rację. ;)

Następuje całkowite pomylenie pojęć, gdyż sztuczka np 200Hz nie polega na zwiększeniu częstotliwości odświeżania ekranu, a na czterokrotnym zwiększeniu ilości wyświetlanych klatek obrazu.

Podobny efekt (właściwie lepszy) daje np. 600Hz w PDP , bo taki TV jest nadal i tak 100Hz, ale procesor (600Hz) wstawia klatki pośrednie ruchu.
    Efekt nie tylko płynniejszego obrazu, ale i ilość linii przy szybkim ruchu jest zachowana.

To widać, a właściwie nie widać (jak obok nie stoi klasyczny z odświeżaniem).

Żaden to marketing (oprócz hasła sugerującego takie odświeżanie). ;)

Ps - a co to psuje(?), ano np. powstaje opóźnienie sygnału i w grach często ten układ jest wyłączany (jak można, lub automatycznie).
    bald
    Level 11  
    Tylko powiedzcie mi jakiej częstotliwości sygnał podaje np. dekoder Polsatu tudzież innej cyfry+, jaką daje konsola a jaką komputer ?

I czy podając na wejściu sygnał 50 Hz będzie jakaś różnica na TV 50 a 100 Hz ?
    hojlo1
    Level 35  
    Będzie.

TV obojętnie co dostanie na wejście zacznie i tak obrabiać z:50/100Hz na finał.

100Hz to lepsza rozdzielczość ruchomych obrazów (a 200 jeszcze lepsza...). ;)
    (czasami są efekty uboczne)
    bald
    Level 11  
    Czyli praktycznie rzecz biorąc lepiej jest wybrać
    LG 37" 100 Hz od Samsung 40" 50 Hz

Jak rozumuje - obraz będzie płynniejszy a i poprzez to, że mniej cali to i mniej szczegółów będzie widać.

Obraz będzie z jakiegoś cyfrowego 'n' lub Polsatu.
    Hucul
    Level 39  
    bald wrote:
    Tylko powiedzcie mi jakiej częstotliwości sygnał podaje np. dekoder Polsatu tudzież innej cyfry+, jaką daje konsola a jaką komputer ?

I czy podając na wejściu sygnał 50 Hz będzie jakaś różnica na TV 50 a 100 Hz ?

Bluray 1920X1080 24-60Hz ,TV FULLHD 1920X1080 24-60Hz , HD 1280X720 24-60Hz .
    Przy FullHD stosuje się "małe oszustwo" nadaje się często obraz nagrany w 1080i 60Hz składający się z 60 półobrazów , co daje rzeczywisty obraz 30Hz.
    bald
    Level 11  
    no ale ponieważ TV i tak sam generuje międzyklatki to i tak już nie ma znaczenia.
    mczapski
    Level 39  
    A czy nie jest to tak, że ma to znaczenie dla sygnału analogowego? Wówczas dorabianie międzyobrazów poprawia odbiór, ponieważ źródło nadaje tak jak nadaje. Natomiast dla przekazu cyfrowego mamy do czynienia z wyświetlaniem poszczególnych punktów a źródło raczej zawsze ma dużą szybkość przekazu. Czyli jakby następuje odtwarzanie 1 : 1. Taka moja hipoteza.
    Hucul
    Level 39  
    Panowie , czy wy wierzycie że obraz będzie lepszy gdy telewizor pokazuje klatki , których ludzkie oko i tak nie zarejestruje :?:
    Czy obraz będzie lepszy gdy wyświetlimy go dwa razy zamiast raz w tym samym czasie ?
    Producenci żerują na niewiedzy technicznej ludzi , przykro tylko że użytkownicy Elektrody też się dają nabrać :cry:
    bald
    Level 11  
    na tym chyba to polega, żeby oszukać nasze oczy bo gdyby ludzkie oko rejestrowało te klatki to mielibyśmy pokaz slajdów a nie płynny ruch. Nieprawdaż ?
    hojlo1
    Level 35  
    Jest tak jak piszą zwolennicy większej ilości Hz.

Testy robione na np. stronce "hdtvtest.uk" wykażują że np Samsung 50Hz przy szybszym ruch schodzi w rozdzielczości do 300linii, a model 100Hz (włączone) ma ich np 600.
    Hucul
    Level 39  
    hojlo1 wrote:
    ...Testy robione na np. stronce "hdtvtest.uk" wykażują że np Samsung 50Hz przy szybszym ruch schodzi w rozdzielczości do 300linii, a model 100Hz (włączone) ma ich np 600.

Zmienia dynamicznie rozdzielczość :?: :D
    Kto sponsorował te testy :?:
    bald
    Level 11  
    nie zmienia to faktu, że nadal nie uzyskałem odpowiedzi czy warto kupić 100 Hz ;(
    Hucul
    Level 39  
    bald wrote:
    nie zmienia to faktu, że nadal nie uzyskałem odpowiedzi czy warto kupić 100 Hz ;(

Odpowiedziałem w moim pierwszym i drugim poście w tym temacie ... Warto sprawdzić rzeczywistą wyższość danego telewizora nad innymi , nie sugerując się nalepkami "1000Hz" , "kontrast trylion do jednego" - papier przyjmie wszystko .
    hojlo1
    Level 35  
    Warto brać "z większą Hz" i to z prawdziwych tutaj podanych powodów.

Jednak same Hz to nie wszystko.

Typujesz 2 TV więc musisz sam porównać np. obraz (2róznych producentów = 2 różne elektroniki i nawet matryce).

Ps - Hucul właśnie o to chodzi że te testy wykazują prawdziwe oblicze LCD/PDP np. w ruchu
    (testują całe TV, ale trzeba tam zaglądnąć).
    Jak by były błędne - producenci "krzyk" by podnieśli (jakie to w gruncie rzeczy HD, jak momentami poniżej SD schodzi)
    Panasonic sam tabelkę przedstawił ,że jego TV 50HZ LCD "w sporcie" do ok 200linii schodzi
    krzef
    Level 11  
    opiszę moje spostrzeżenia, ponieważ już dokonałem zakupu telewizora - wybór padł jednak na samsunga b551 z odświeżaniem 50 Hz (względy ekonomiczne wzięły górę). przy normalnym obrazie - film, nawet dynamiczne klatki telewizor wyświetla płynnie, bez smużenia, natomiast różnicę widać dopiero gdy pojawi się przewijający pasek z newsami np na tvn24 - tekst na takim przelatującym pasku się rozmywa, można go przeczytać z bliskiej odległości, z kilku metrów jest już nieczytelny. A więc odświeżanie 100 i więcej Hz górą i teraz to taki telewizor bym sobie kupił, ale muszę poczekać kilka lat żeby mój nowy nabytek się "zamortyzował"
    EOT