Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Acer Aspire 3003 - zawiesza się podczas uruch. systemu XP

Dj Haker 12 Jan 2010 19:04 3579 8
    Dj Haker
    Level 35  
    Witam. Posiadam notebook marki Acer Aspire 3003. Mam w nim zainstalowany system Windows XP Service Pack 3. Problem polega na tym, że podczas uruchamiania systemu komputer wiesza się. Dzieje się to w momencie, gdy znika napis "Zapraszamy" a zaczyna ładować się Pulpit oraz programy z Autorun. Uruchamiają się tylko Aktualizacje automatyczne, po czym komputer wiesza się, nie można ruszać myszką, laptop nie reaguje na włożenie płyty CD. Nie można go także wyłączyć przyciskiem Power, trzeba czekać na rozładowanie baterii. Kolejne uruchomienie jest już poprawne, lecz przed uruchomieniem systemu pojawia się komunikat dotyczący bootowania, który mowi o tym, iż poprzednie "bootowanie" nie powiodło się. Nie sprawdzałem innego systemu, nie wiem czego to wina. Wersja Windows XP Service Pack 1 działała normalnie. Proszę o pomoc. Pozdrawiam.
    User removed account
    User removed account  
    Dj Haker
    Level 35  
    Za chwilę edytuję ten post i powiem jak wygląda sprawa oraz zainstaluję Mandrivę ponieważ teraz laptop również jest zawieszony i nie mogę nic zrobić.

EDIT: W trybie awaryjnym komputer uruchomił się poprawnie.
    W systemie Mandriva Linux wszystko działa jak należy.

Odświeżam temat.
    Dj Haker
    Level 35  
    Odświeżam temat.
    Matuzalem
    Level 43  
    1. Po tym drugim - poprawnym uruchomieniu - przygotuj komputer do "czystego rozruchu" - http://support.microsoft.com/kb/310353/pl - by po niej, o ile problem nie będzie występował, sprawdzać, poprzez kolejne włączanie, który z elementów powoduje zawieszenie.
    2. Uruchom system w trybie rejestrowanym i sprawdź czy uda się utworzyć log, a jeśli tak to co w nim jako błąd/niepowodzenie jest wskazane.
    3. Dokonaj oczyszczenia rejestru i jego defragmentacji (w tym drugim elemencie NtRegopt - http://www.larshederer.homepage.t-online.de/erunt/ może być dobrym wyborem).
    4. dokonaj sprawdzenia dysku (partycji systemowej) - choćby poprzez chkdsk.

PS.
    Po Twoich "odświeżam temat" sądząc jakoś nie jesteś specjalnie samodzielny w dociekaniu przyczyn.
    Dj Haker
    Level 35  
    Szukam także sam przyczyn ale na razie bez skutku. Własnie przeprowadziłem test pamięci pod DOS i nie pokazał on żadnych błędów. Na dysku nie ma bad sectorów ( skanowane HD Tune ).

A o przebiegu twoich porad poinformuję niebawem.

EDIT: Zauważyłem, że laptop jednak nie wiesza się ponieważ dysk pracuje. Po podłączeniu myszki na USB da się sterować komputerem. Nie ładują się więc sterowniki do Touch Pada (?). System jakby czeka na uruchomienie się programów z sekcji Autorun, które jednak nie chcą się uruchomić. Nie mogę też zamknąć systemu ponieważ po naciśnięciu przycisku "Wyłącz" bądź też "Uruchom ponownie" pokazuje się klepsydra - system czeka.

1. Zrobiłem tak jak było opisane na stronie Microsoftu ale nie zmieniło to nic w sposobie uruchamiania systemu, defragmentacja oraz chdsk nie pomogło. Pozostaje mi więc zrobić tak jak było napisane czyli włączyć rejestrację uruchamiania. Poinformuję o wynikach.
    Dj Haker
    Level 35  
    Odświeżam.

Ponieważ zastosowanie się do opcji nr 1 oraz pozostałych nie pomogło postanowiłem, że sformatuję dysk. Zainstalowałem teraz system Windows XP Service Pack 2 oraz sterowniki ze strony Acer. Problem występuje ponownie. Laptop nie wiesza się do końca tylko tak jakby czekał na uruchomienie się systemu do końca, stąd też nie można zamknąć systemu a Touchpad nie działa.

Proszę mi powiedzieć jak należy włączyć rejestrowanie uruchamiania ponieważ nigdzie nie widziałem takiej opcji w msconfig.

EDIT: Zauważyłem, że problem dotyczy odświeżania ekranu. Jeśli wpisuję adres strony internetowej to wyświetla się tylko kilka pierwszych wpisanych liter a dalej zero reakcji. Podobnie jest z touchpadem. Kiedy wykonam jakiś ruch za pomocą touchpada i odświeżę pulpit to kursor zmieni położenie. Czy to problem sterowników do karty graficznej ?

P.S Przepraszam, że post pod postem ale jeśli edytuję poprzedni to temat nadal będzie się znajdował pośrodku innych a w ten sposób nie znajdę odpowiedzi.
    Matuzalem
    Level 43  
    Quote:
    rejestrowanie uruchamiania
    - jest opcja dostępną w menu rozruchu (pod F8 w czasie startu), tak jak tryb awaryjny czy ostatnia dobra konfiguracja.
    Dj Haker
    Level 35  
    Witam ponownie. Znalazłem w internecie na zagranicznych stronach, że przyczyną zawieszania się Windows XP w serii Aspire 3000 jest wyczerpana bateria. Moja bateria jest tak rozładowana, że ładuje się do 2 % a laptop na niej nie startuje. Od tej pory działam na samym zasilaczu i wszystko jest w porządku.

Mam jeszcze jeden problem.

Otóż po podłączeniu zasilacza, kiedy komputer jest wyłączony miga dioda sygnalizująca uruchomienie komputera. Dioda miga nieregularnie. Przepuszczam, że kiedy miga dioda to komputer na ten ułamek sekundy startuje. Kiedy kupowałem laptop, dowiedziałem się, że śrubki od obudowy był bardzo mocno dokręcone, w efekcie czego obudowa ma niewielkie ślady pęknięcia. Proszę mi więc powiedzieć czy:
    - to że diody migają to wina mechaniczna na płycie głównej ? na przykład jakieś zwarcie powodujące chwilowy przepływ prądu czy też
    - problem z mocno dokręconą obudową, która może powodować załączanie.
    - czy jest to niebezpieczne dla elektroniki ?