Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus Z92J - nie działa klawiatura, również zewnętrzna

12 Sty 2010 19:37 5999 2
  • Poziom 18  
    Jak w temacie - przestała działać klawiatura w w/w laptopie. Nie znam powodu dlaczego tak się stało. Chciałem przywrócić oryginalny system z ukrytej partycji w nadziei, że świeżo zainstalowany soft rozwiąże wszelkie problemy (podejrzewałem, ze sprawcą jest jakiś wirus czy tez trojan). Operacja wystartowała w BIOS-ie lecz utknąłem przy wpisaniu nazwy użytkownika. Zonk polega na tym, że nic nie mogę wpisać by instalka poszła dalej, dołączenie zewnętrznej klawiatury nie rozwiązuje sprawy - też nie działa. Myszka zewnętrzna i touchpad spisuje się właściwie lecz nią ni jak nic nie mogę wskórać - system oczekuje na wpisanie nazwy użytkownika. Nie mogę też uruchomić żadnej płyty botowalnej gdyż system nie zakończył instalacji i niedostępna jest opcja wyboru napędu. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy? Gdzie szukać usterki? Wszelkie sugestie wskazane, sprawdzę każdy trop.
    Pozdrawiam
  • Poziom 19  
    czy w biosie klawiatura dziala?
    jesli nie, to mozliwe ze tasma laczaca klawiature z plyta glowna sie odlaczyla. trzeba by bylo rozkrecic obudowe i sprawdzic/ewentualnie wymienic tasme.

odnosnie wpisywania tekstu bez klawiatury, to jesli myszka dziala, tekst moze wpisywac za pomoca klawiatury ekranowej (sa takie male programiki, przyklad tego znajdziesz chocby logujac sie na allegro - opcja logowania z klawiatury ekranowej zeby zapobiec przechwyceniu hasla przez keyloogery).

A.... sprobuj tez podociskac niektore miejsca na obudowie i zobaczyc czy wtedy klawiatura dziala. Czasami to moze pomoc. Polaczenie (tasma) powinna byc gdzies w dolnej czesci klawiatury i okolicach touchpada (tak jest przynajmniej w laptopach, ktore otwieralem...)
  • Poziom 18  
    greep napisał:

... tekst moze wpisywac za pomoca klawiatury ekranowej (sa takie male programiki, przyklad tego znajdziesz chocby logujac sie na allegro - opcja logowania z klawiatury ekranowej zeby zapobiec przechwyceniu hasla przez keyloogery).

System jeszcze nie jest zainstalowany - więc jak użyć klawiaturę ekranową?

greep napisał:

A.... sprobuj tez podociskac niektore miejsca na obudowie i zobaczyc czy wtedy klawiatura dziala. Czasami to moze pomoc. Polaczenie (tasma) powinna byc gdzies w dolnej czesci klawiatury i okolicach touchpada (tak jest przynajmniej w laptopach, ktore otwieralem...)

To już dawno sprawdzone.

W DOSie też są problemy z klawiaturą, trudno nawigować. Przypadkowe kombinacje potrafią wywołać procedurę reinstalacji systemu (od F5 do F12 - wywołuje menu reinstalacji). Podejrzenie pada chyba na uszkodzenie klawiatury (być może zalana i nikt nie chce się przyznać, a szkoda - wiadomo by było co i jak dalej) i bez jej demontażu chyba się nie obejdzie. Może ktoś ma instrukcję serwisową do tego modelu albo wie gdzie zassać z sieci? Dużo ułatwiło by mi to rozbiórkę.
    Pozdrawiam

Edit: 14.01.2010 19:16
    Instalację udało się popchnąć dalej, dzięki kombinacji Lewy Alt + n,c,a,s udało mi się uzyskać litery z ogonkami i system dokończył instalkę.
    Co odkryłem:
    1. Klawiatura tak jakby wysyła serię impulsów (nie wiem czy tak to można określić) - wciśnięcie Alt+Tab umożliwia nawigowanie touchpadem (wcześniej jakiekolwiek menu widoczne tylko ułamek sekundy)
    2. W świeżym systemie po kliknięciu LKM na plik (folder) ukazują się właściwości zamiast uruchomienia danej funkcji. Dysk miał wcześniej przeprowadzone pełne formatowanie więc wykluczam robactwo. Zastanawia mnie czy te wszystkie niedociągnięcia spowodowane są jedną przyczyną?
    Pozdrawiam

Edit: 15.01.2010 00:20

Po zdemontowaniu klawiatury lokalnej (trzeba odkręcić dwie śrubki pod spodem z literką "K" oraz odblokować klawiaturę którą trzymają 3 zatrzaski w górnej części)

Asus Z92J - nie działa klawiatura, również zewnętrzna

i podłączeniu zewnętrznej laptop śmiga jak nowy. Przyczyną dziwnych zachowań jest zwarta klawiatura wewnętrzna (widoczne wyraźne ślady zalania). Pozostaje tylko kupić nową na Allegro i będzie OK.