Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie bojlera do istniejącej instalacji CO

Kozi_t 12 Sty 2010 20:12 65241 23
 • #1 12 Sty 2010 20:12
  Kozi_t
  Poziom 9  

  Witam.
  Proszę o poradę w następującym problemie.
  Do istniejącej instalacji CO chciałbym podłączyć bojler CWU.
  Instalacja jest wykonana na rurkach miedzianych z obiegiem wymuszonym pompą (na wyjściu) - kocioł na węgiel.
  Bojler chciałbym umieścić w piwnicy bezpośrednio pod łazienką.
  Byłby umiejscowiony mniej więcej na poziomie pieca.
  Czy to ma sens?
  Jakiego typu bojler moglibyście ewentualnie polecić?
  Czy trzeba zastosować pompę na obiegu bojlera i w którym miejscu?
  Ewentualnie moglibyście zaproponować jakiś prosty układ sterowania do odcięcia obiegu wody kotłowej w momencie kiedy piec wygaśnie i temperatura wody kotłowej spadnie poniżej temp. w bojlerze.
  Proszę o wszelkie porady.
  Pozdrawiam i dziękuję.

 • #2 13 Sty 2010 21:43
  dambonet
  Poziom 15  

  Ma sens, jak najbardziej. Dobrym rozwiązaniem jest zakupienie bojlera z wymiennikiem płaszczowym ze względu na dużą powierzchnię grzewczą.
  Jeżeli chodzi o montaż to zwracaj uwagę na konieczność odpowietrzenia płaszcza, jeżeli nie ma możliwości odpowietrzenia samoczynnego np. pionem, to wtedy trzeba na zasilaniu płaszcza wrzucić odpowietrznik.
  Polecam także montaż zaworów odcinających z czego jeden, ten na zasilaniu płaszcza polecam podczas eksploatacji trochę przymknąć.
  Jeżeli chodzi o sterowanie pompą to tutaj temat rzeka, najprościej zamontować termostat elektroniczny który wyłączy pompe przy spadku temperatury poniżej np. 50 stopni.

 • #3 14 Sty 2010 17:10
  luzak987
  Poziom 2  

  zgadzam sie z tym co napisał "dambonet" i dodam ze jedna pompa na układzie w zupełności wystarczy nie musisz montować drugiej. A co do sterowania pracą pompy wystarczy najzwyklejszy sterownik który bedzie ja rozłączał przy ustawionej temp. idzie go dostać w każdym sklepie instalacyjnym.

  Proszę pisać zgodnie z zasadami pisowni polskiej
  mod - mirrzo

 • #4 15 Sty 2010 20:27
  krisi3
  Poziom 20  

  Nie zapomnij o zaworze bezpieczeństwa i zaworze zwrotnym to ważne.

 • #5 17 Sty 2010 20:16
  bossman1974
  Poziom 13  

  Osobiście wykonałem instalację w której na 2 pomp zasiliłem ciepłem z pieca bojler gazowy.
  Kiedy bojler "potrzebuje" ciepła w pierwszej kolejności sprawdza temperaturę na piecu i jeśli jest taka możliwość to po zamianie pomp cała moc pieca podana jest na bojler, jeśli temp. na piecu jest za niska dogrzewa gazem.
  Po 2 latach używania stwierdzam że rozwiązanie się sprawdziło, nawet jak sobie w lecie dogrzeję drewnem.
  Podłączenie bojlera do istniejącej instalacji CO Podłączenie bojlera do istniejącej instalacji CO Podłączenie bojlera do istniejącej instalacji CO

 • #6 17 Sty 2010 21:12
  Usunięty
 • #7 17 Sty 2010 22:15
  bossman1974
  Poziom 13  

  Te krzysio o h.. Ci chodzi ??
  To naczynie które widać jest od cyrkulacji - gdybyś się orientował to widać na pierwszy rzut oka !
  Instalacja jest w otwartym ! A technologię widać w 100%.
  Nie wypowiadam się więcej na Twój temat bo Ty sam opowiedziałeś wszystko !

 • #8 18 Sty 2010 06:53
  Usunięty
 • #9 18 Sty 2010 08:05
  mirrzo

  Moderator - Systemy Grzewcze

  Do kotła węglowego EKO-Plastik ? NIEPOROZUMIENIE totalne.
  Tylko czekać jak to "popłynie" Resztę przystępnie opisał krzysio_sr, ale panować Panowie nad sobą

 • #10 18 Sty 2010 08:19
  bossman1974
  Poziom 13  

  Oki Krzyś obrzucanie się obelgami nie jest konstruktywne, ja robiłem to w celu obniżenia kosztów i w oparciu o podręczniki.
  Nie jestem fachowcem Twojego pokroju, przekonałeś mnie że wiesz "co to to".

  Naczynia przy piecu nie widać bo go tam nie ma w ogóle, jest zbiornik przelewowy na poddaszu, PEX nie popłynie nawet jak wyłączą prąd, zasilam piec awaryjnie na 2 godziny a piec jest z nadmuchem więc niby czemu, układ jest otwarty a rury atestowane do 110 st. W trybi awaryjii prądu pracuje tylko pompa ogrzewania. Mieszkam w mieście i nie zdarzają się dłuższe awarie.
  Co do naczynia cyrkulacji CWU to jest wpięte wg. zasad jakie wtedy znalazłem, czyli pomiędzy wyjście CW a powrut cyrkulacji (przez pompkę która ssa).
  Te Alupex'y (PE-X/AL/PE-RT o ile pamiętam) , które widać rozprowadzają na poziomie piwnicy 3 piony, reszty nie widać, są jeszcze piętro i poddasze. W sumie grzeję 270m² 15toma grzejnikami. Nie mam problemów z zapowietrzaniem itp.
  Nie widzę tutaj nic do poprawy (pomijając odprowadzenie z zaworu bezp. na bojlerze).

 • #11 18 Sty 2010 08:54
  mirrzo

  Moderator - Systemy Grzewcze

  Naczynie przeponowe wody użytkowej montuje się na wodzie zimnej bezpośrednio przed zasobnikiem, już za zaworem odcinającym, lub zwrotnym.
  Zarówno EKO-Plastik, jak i PEX ma temp. pracy poniżej 90 st C, więc szansa na popłynięcie jest spora - brałeś pod uwagę starzenie się materiału?

  bossman1974 napisał:

  Nie widzę tutaj nic do poprawy

  Do poprawy - podłączenie naczynia otwartego na poddaszu. MUSI być inaczej.

 • #12 18 Sty 2010 09:02
  indianer
  Poziom 15  

  W swojej instalacji do wyłączania pomp zastosowałem prosty termostat z kapilarą z jakiejś NRD-owskiej pralki. Może nie jest tak dokładny jak elektroniczne, ale za to nie zużywa prądu. Pracuje to już prawie dwa lata i nie narzekam.

 • #13 18 Sty 2010 09:02
  bossman1974
  Poziom 13  

  Mirrzo - pobiegłem sprawdzić - faktycznie podłączałem go do zimnej wody. Z resztą na zdjęciu widać niebieską kropkę na rozetce przy zbiorniku.

  Wavin ma 10 lat gwarancji na rurkę więc szacuję, że 20 wytrzymają o ile ich nie zniszczę w sposób inny (nieprzewidziany).

  Czemu wzbiorcze musi być inaczej ?
  Celem montażu jest zapobieganie zapowietrzaniu przy ubytku wody na skutek parowania i odbieranie nadmiaru przy wzroście temperatury w układzie otwartym, niezależnie jaki typ, czy naczynie przeponowe przy piecu (mające zdolność uzupełniania przy obciążeniu ciśnieniem), czy to zbiornik przelewowy - cel jest spełniony a koszt niższy.

 • #14 18 Sty 2010 09:17
  mirrzo

  Moderator - Systemy Grzewcze

  bossman1974 napisał:

  Co do naczynia cyrkulacji CWU to jest wpięte wg. zasad jakie wtedy znalazłem, czyli pomiędzy wyjście CW a powrut cyrkulacji

  Stąd moja uwaga
  bossman1974 napisał:

  Celem montażu jest zapobieganie zapowietrzaniu przy ubytku wody na skutek parowania i odbieranie nadmiaru przy wzroście temperatury

  Naczynie stosuje się w innym celu - zapobieganiu wzrostowi ciśnienia

 • #15 18 Sty 2010 09:25
  bossman1974
  Poziom 13  

  Rura Alupex ma parametry jak na foto i przy tej temp. popłynie co najwyżej otulina.

  Podłączenie bojlera do istniejącej instalacji CO

  Cytat:
  Naczynie stosuje się w innym celu - zapobieganiu wzrostowi ciśnienia


  Przecież wzrost ciśnienia jest spowodowany rozszerzaniem się cieczy w przestrzeni zamkniętej - w otwartej musimy tylko odebrać nadmiar (przy wzroście temperatury) i oddać (przy spadku) przeciwdziałając zapowietrzeniu . W otwartym ciśnienie niezależnie od temperatury jest stałe.

  Wg mnie oba rozwiązania dają ten sam skutek.

  Może i jestem niefachowy ale póki co to nie wytknęliście mi kary godnego błędu. Wystarczy przejrzeć forum ogrzewanie żeby stwierdzić, że ta instalacja nie jest zła, błędy można wyszukać w KAŻDEJ .

 • #16 18 Sty 2010 09:57
  Usunięty
 • #17 18 Sty 2010 10:39
  bossman1974
  Poziom 13  

  No - wreszcie jakieś konkrety. Jeśli chodzi o przepisy to nie dyskutuję.
  Przestaję twierdzić ;) że mam dobrze, z resztą dobrze a prawidłowo to 2 różne rzeczy (optimum to dobrze i prawidłowo) - dla mnie ważne że działa.

  Widzę błąd - zamiast montować naczynie na szczycie wszystkich spiętych w jedno miejsce pionów, powinienem je poprowadzić niezależnie od instalacji (tyle że wtedy nie odpowietrzała by mi się sama - musiał bym zainstalować automaty na pionach.
  Ale czy skoro naczynie jest na rurkach powrotnych to zrobię jakąś większą różnicę ? Zasilania kończą się w grzejnikach, więc nie ma zagrożenia pompowania w naczynie. Dymersje rur mniej więcej się zgadzają.

 • #18 18 Sty 2010 19:49
  Rysio4001
  Specjalista - systemy grzewcze

  Witam.
  Naczynie wzbiorcze należy montować zgodnie z przepisami i normami, nie ze względu na zapowietrzanie się instalacji, czy wpompowywanie wody przez pompę w naczynie (na to są inne sposoby). Naczynie montuje się tak a nie inaczej, po to aby twój kocioł nie wyglądał tak (patrz zdjęcie poniżej), po zaistnieniu stanu awaryjnego jak np: awaria pompy, brak prądu, zapchanie filtru, zamknięcie zaworu, awaria automatyki (stała praca dmuchawy, brak pracy pompy), i.t.p.
  Podłączenie bojlera do istniejącej instalacji CO
  I nie ma tu tłumaczenia, że u mnie się to nie zdarzy, wyłączenia prądu się nie zdarzają, pompa i automatyka jest pewna, tylko ja to obsługuje i nie palę mocno. Już nie jeden tak mówił, a jednak coś się zepsuło, zacięło, czegoś nie dopilnował, o czymś zapomniał. W takiej sytuacji ma skórę uratować prawidłowo zamontowane i podłączone naczynie wzbiorcze.
  Pozdrawiam.

 • #19 18 Sty 2010 23:32
  bossman1974
  Poziom 13  

  Oki
  wynajdę sobie i poprawię !
  Słowo ;)

 • #20 18 Sty 2010 23:37
  mirrzo

  Moderator - Systemy Grzewcze

  To jest tu: 18 Sty 2010 09:57

 • #21 07 Mar 2010 20:06
  kermit9
  Poziom 9  

  Ludzie prosze nie wylanczajcie pompy obiegowej przy 50 st. . To tak jakbyscie 3 lopaty wegla do smieci wyrzucali . Produkuje zawory specjalnie do takich zastosowan jak zabezpieczenie bojlera przed wychladzaniem po wygasnieciu pieca . Bogdan.

 • #23 12 Wrz 2011 22:21
  marcelixx
  Poziom 9  

  Witam. Piszę tutaj żeby nie zaśmiecać forum nowym tematem.
  Chodzi mi o podłączenie bojlera, zwykłego z wężownicą (poziomy) otóż kiedyś podczas remontu przeniosłem go z łazienki do kotłowni i podłączyłem do kotła CO tylko w ten sposób, że zasilanie od kotła podłączyłem do dolnego wyjścia wężownicy, a powrót jest od górnego. Czy takie podłączenie może być, czy jest jakoś szczególnie niedozwolone? Jeżeli tak to dlaczego?
  pozdrawiam Marcin

 • #24 08 Paź 2012 20:58
  draco86
  Poziom 17  

  Mam mały problem z bojlerem. Jest podłączony do instalacji CO z jedną pompą obiegową.
  By cała ciepła woda nie szła po najmniejszej linii oporu czyli przez bojler, przymykam zawór.
  Jednak problem pojawia się, gdy w piecu zgaśnie. Sterownik pieca wyłącza pompę obiegową
  dopiero, gdy woda ostygnie poniżej 30 stopni. Przez to wychładza mi się ciepła woda w bojlerze. Czy są jakieś zautomatyzowane rozwiązania, zawory, które odetną mi dopływ wody do bojlera?

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME