Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tranzystor Trafopowielacza w ukłądzie Darlingtona

_JF_ 12 Sty 2010 21:22 1290 5
  • #1 12 Sty 2010 21:22
    _JF_
    Poziom 23  

Witam!
    Chce zasilić niskim napięciem <12-30V> Trafo powielacz z telewizora do ogólnego użytku WN
    Chce zastosować Oryginalne tranzystory bipolarne o dużym Uce i Ucb
    Problem w tym ze wymagają dużego Ib a źródłem sygnału wyzwalania będzie jakiś generator małej mocy np. 555
    TRANZYSTORY POLOWE <mosfet Vmosy itp.> NIE WCHODZĄ W GRE
    Czy można stosować jakieś mniejsze tranzystory npn i połączyć je w układ Darlingtona z kluczami zasilania traf.
    Jakie muszą być spełnione warunki?
    tzn np jeśli Ib tranzystora końcowego będzie większe od Ic tranzystora mniejszego czy może to spowodować uszkodzenie tranzystora sterującego <wydaje mi sie ze tak>
    Proszę o inne cenne wskazówki na temat takiego typu połączeń
    dlaczego nie chce polowych... dlatego ze jak dla mnie sa bardzo wrażliwe w ciężkich warunkach gdzie wartość przepięcia wynosi ponad 400V i prądy płynące ponad 5A już dużo spaliłem IRF840, i jakoś nie chce kupować nowych, mam dużo tranzystorów z demontażu i chce je wykorzystać
    Pozdrawiam

0 5
  • #3 13 Sty 2010 08:54
    lechoo
    Poziom 39  

Darlingtory mają jedną podstawową wadę gdy pracują jako klucze - są bardzo wolne. Jeśli nie potrafisz zapanować nad prawidłowym sterowaniem mosfetami, to wątpię abyś poradził sobie z darlingtonem.
    Dobrą alternatywą są tranzystory IGBT, ale jak każdy inny półprzewodnik - też nie są niezniszczalne...

0
  • #4 13 Sty 2010 13:32
    _JF_
    Poziom 23  

Hmm z wysterowaniem nie miałem najmniejszego problemu... pracowały w nasyceniu w przebiegu prostokątnym, zabezpieczenie przed przedpieciem dawałem dioda o dużym napięciu wstecznym. Proszę mi nie wmawiać ze nie potrafię... Po prostu Mosfety nie nadają cie do to takich modułów <nie porównywać z trafo powielaczami np do lampy plazmowej DIY i mnie prady sa 2, a nawet 3 razy większe...>

0
  • #5 14 Sty 2010 18:57
    lechoo
    Poziom 39  

_JF_ napisał:
    Hmm z wysterowaniem nie miałem najmniejszego problemu... pracowały w nasyceniu w przebiegu prostokątnym, zabezpieczenie przed przedpieciem dawałem dioda o dużym napięciu wstecznym. Proszę mi nie wmawiać ze nie potrafię... Po prostu Mosfety nie nadają cie do to takich modułów <nie porównywać z trafo powielaczami np do lampy plazmowej DIY i mnie prady sa 2, a nawet 3 razy większe...>

W przypadku mosfetów nie jest najważniejszy stan nasycenia, ale o to co się dzieje podczas załączania i wyłączania tranzystora. Ale po co będę się produkował, Ty przecież jesteś mądrzejszy...

0
  • #6 14 Sty 2010 20:08
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

lechoo napisał:
    Darlingtory mają jedną podstawową wadę gdy pracują jako klucze - są bardzo wolne.
    Dobrą alternatywą są tranzystory IGBT, ale jak każdy inny półprzewodnik - też nie są niezniszczalne...

Ta odpowiedź jest wyczerpująca i na temat.
    Rozważania dotyczące MOSFET-ów, to już inne zagadnienie.
    Temat zamykam.

0