Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz regulowany 0-30V 5A

12 Jan 2010 22:18 19727 19
  • Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    User removed account
    User removed account  
    User removed account wrote 0 posts with rating 0, helped 0 times. Been with us since 1978 year.
    micki1995
    Level 10  
    Mógł byś pokazać schematy tego zasilacza .
    Diody podświetlające mierniki są za jasne.Zamontuj mały rezystor lub potencjometr aby regulować jasność.I jaki tranzystor zamontowałeś aby uzyskać taki amper . I daj więcej zdjęć .
    pozdrawiam .
    nowikzdw
    Level 22  
    5A na LM317? Hehe dobre. Nawet jeżeli dołożyłeś do niego tranzystor, to przy tak "potężnym" radiatorze możesz zapomnieć o 5A.
    Alana
    Level 37  
    Inna sprawa to fakt ze dodanie do LM317 czy podobnych stabilizatorow dodatkowego tranzystora skutecznie pozbawia cie ograniczenia pradowego i zabezpieczenia przeciwzwarciowego. A wszyscy wiemy ze na warsztacie o zwarcia nietrudno.

Myslales moze o zamianie tego co masz na L200 + tranzystor PNP w obudowie TO3? Np rys 21 z datasheet-a dla L200 firmy ST. Takie cos byloby o wiele bardziej niezawodne.
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    ic_735
    Level 15  
    Witam

- W miarę starannie wykonane.
    - Za mały radiator - nie odbierze tyle ciepła.

Jeżeli jest wyłącznie na LM317 (bez dodatkowego tranzystora) to wyraźnie przesadziłeś z tymi 5A.
    Aby dostać te 5A (zakładając że nie ma dodatkowego tranzystora) wystarczy wymienić LM317 na LM 338. Ewentualnie LM350 dla 3A.

Bez schematu i z pokazanych zdjęć nie można zorientować się czy zasilacz posiada dodatkowy tranzystor.

Jednak widzę że Ci się chce coś zrobić, i nie odwalasz totalnej lipy na zasadzie aby działało.

Pozdrawiam
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    nowikzdw
    Level 22  
    Obciąż zasilacz napięciem 3V i prądem 5A. Ciekawe jak długo wytrzyma...
    micki1995
    Level 10  
    Nie mogą być za duże ja przy swoim zasilaczu mam radiatory 20x5x5(dł x szer x wys ) i sie grzeją trochę . Też mam zasilacz na tranzystorach (2x BD912 ) i są w nim 2 takie radiatory 1 na LM a 2 na tranzystory . I do tego przy obciążalności max 3A są ciepłe .
    nowikzdw
    Level 22  
    5A przy takich radiatorkach to chyba w snach. On ugotuje ten zasilacz. I tyle.

Pozdrawiam
    micki1995
    Level 10  
    Może kolega podał by wreszcie schemat tego "ustrojstwa" .
    User removed account
    User removed account  
    nowikzdw
    Level 22  
    Kolego hunt, nie obrażaj się, tylko weź sobie rady do serca. Nikt nie chce Cie urazić, nikt się z Ciebie nie śmieje, jeżeli tak to odebrałeś, to przepraszam w swoim imieniu. Każdy od czegoś zaczyna. Ale nie realne jest obciążenie tego zasilacza prądem 5A. Chcesz zrobić fajny zasilacz? Na początek wystarczy ten: http://www.electronics-lab.com/projects/power/003/index.html
    Wiele osób go zbudowało i myślę, że jest to sprawdzony projekt.

Pozdrawiam
    varrior87
    Level 18  
    Jak rozwiązałeś regulację prądową? I to żeby regulacja była od 0? LM 317 przecież nie reguluje od 0V. Radiatory-fakt, trochę małe jak na taką moc. A jakiej wydajności prądowej masz ten transformator? I ostatnie pytanie: jakiej pojemności masz ten kondensator filtrujący? Domyślam się, że wyprostowanie zrobiłeś na diodach a nie na mostku?
    saly
    Level 32  
    Wygląd fajny i za to plus, tylko 5A może wyciągniesz ale przy Uwy 30V wtedy na LMach nie wytraca się taka moc, jak ustawisz mu tak jak pisał kolega 3V/5A to na radiatorach wytracić musisz ponad 100W, do tego wentylator skierowany przewiewem na trafo, nie ma bezpośredniego cugu chlodnego powietrza na radiator.
    pawelek2501
    Level 8  
    nowikzdw wrote:
    5A na LM317? Hehe dobre. Nawet jeżeli dołożyłeś do niego tranzystor, to przy tak "potężnym" radiatorze możesz zapomnieć o 5A.
    Dlaczego ? Sam zrobiłem na lm 317 z tranzystorem BD912 TIP35 i mam 5 A Fakt radiator mam większy