Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włącznik czasowy z przerywaczem dla Straży Pożarnej

13 Sty 2010 10:32 5201 9
  • Poziom 2  
    Witam
    Prosiłbym o pomoc w wykonaniu prostego schematu układ do "załączania syreny na alarm".
    Chodzi o to ze obok dotychczasowego przycisku do włączania syreny założony jest drugi używany w sytuacji alarmowych.
    Wciśnięcie go i przytrzymanie przez np. 3 sekundy powoduje załączenie całego cyklu alarmowego: trzy sygnały po około 50 sekund z przerwami około 10 sekundowymi. Strażak, który do tej pory musiał stać trzy minuty przy przycisku może w tym czasie wykonywać inne czynności bardziej potrzebne przy wyjeździe na akcję.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    Opis jest niezbyt precyzyjny.
    Różne układy "czasowe" były już opisywane na forum, np:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7446093#7446093
    Aby zaprojektować inny układ niezbędny jest dokładny opis oczekiwań. Jeśli układ ma generować przerywany sygnał sterujący (trzy cykle 50s/10s :?: ), to można to zrealizować używając np. "timerów" 555 (łańcuchowe połączenie multiwibratorów monostabilnych) lub licznika 4017 (układy również wielokrotnie prezentowane).
    Pozdrawiam.
  • Poziom 2  
    Wciśnięcie przycisku powinno włączyć syrenę na trzy cykle 50 sekund sygnał oraz 10 sekund przerwa po tych cyklach nastąpiłoby rozłączenie
    Czyli chodzi o to, aby załączyć przekaźnik 3x50sekund z przerwami 10s
  • Pomocny post
    Można to zrealizować np. tak:

Opóźnienie włączenia (3s) - zależne od R2 i C1,
    czas włączenia przekaźnika - R3 i C2,
    czas wyłączenia - R4 i C2.
    Napięcie zasilania może być oczywiście większe (np.12V).
    Konkretne wartości elementów należy dobrać.
    Jednak w tym układzie czas trwania pierwszego włączenia jest nieco dłuższy od dwóch pozostałych. Jeśli jest to istotne, to należałoby zbudować inny generator - zamiast U1C użyć np. 4541 (taki generator także był już opisywany na forum).
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Tak panowie, ale...
    Nie wzięliście pod uwagę, iż strażak włączający stoi i trzyma, a rzezimieszek chcący tylko się zabawić (czy zrobić komuś na złość) ?
    Idea bardzo dobra, ale oprócz istniejącego włącznika, np. wyzwalany kluczykiem .
  • Poziom 2  
    Przewidzieliśmy taką sytuację i włącznik, który jest dotychczas byłby na zewnątrz a ten nowy w środku, czyli mogłaby go uruchomić tylko osoba uprawniona, która posiada klucze. A strażak, który nie posiada kluczy może wyć przyciskiem, który trzeba trzymać, bo i tak musi czekać na otwarcie bramy
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Witam , wpadłem na troszkę inny pomysł z zastosowaniem generatora 555. Narysowałem schemat taki pi razy drzwi. W stanie gotowości generator nie pracuje a układ 4017 ma wysoki stan na wyjściu Q0 co skutkuje świeceniem diody Led. Przyciskamy na 0,5 sekundy przycisk i generator robi pierwszy krok , licznik przeskakuje w pozycję Q1 - podaje napięcie na przekaźnik oraz na rezystor R2 który trzeba dobrać doświadczalnie (czas wycia syreny - 30 sekund), przy następnym impulsie generatora (długość ustalona przez R2) licznik robi kolejny krok w pozycję Q2 - syrena się wyłącza a podawane jest napięcie na generator poprzez R1 który też trzeba dobrać doświadczalnie tak aby czas kroku trwał 10 sekund.
    Zrobiłem to troszkę po wiejsku ale myślę że wiadomo o co chodzi.

Jeszcze jedna kwestia: Licznik 4071 po odłączeniu i ponownym podłączeniu zasilania nie zawsze ustawi się w pozycji Q0 więc trzeba by było zastosować jakiś akumulatorek podtrzymujący zasilanie tegoż układu aby syrena nie zaczęła wyć po zaniku napięcia w sieci.

Schemat sprawdzony gdyż robiłem podobny układ koledze do makiety sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu i zaszła potrzeba żeby światło żółte świeciło 10 razy krócej.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    djandriu napisał:

Jeszcze jedna kwestia: Licznik 4071 po odłączeniu i ponownym podłączeniu zasilania nie zawsze ustawi się w pozycji Q0 więc trzeba by było zastosować jakiś akumulatorek podtrzymujący zasilanie tegoż układu aby syrena nie zaczęła wyć po zaniku napięcia w sieci.

Rozumiem, że chodzi o 4017, a nie 4071 :D
    Zamiast akumulatorka wystarczy prosty układ "autozerowania" licznika w momencie włączania zasilania.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 27  
    Tak , chodzi o układ 4017 , pomyliłem się ;)