Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vitopend 100 - problem zapalaniem palnika przy CWU

13 Sty 2010 13:14 2597 8
 • Poziom 9  
  Kocił dwufunkcyjny Vitopend 100 z zamkniętą komorą spalania – problem polega na tym, że czasami kiedy kocioł pracuje w trybie CO (palnik włączony – założona temp. wody CO jeszcze nie jest osiągnięta) i jednocześnie odkręcam CWU – to wtedy natychmiast na ok. 2-3 sekundy palnik gaśnie tylko po to żeby od razu od nowa się zapalić i zacząć grzać CWU. Efekt jest taki, że po wypływie z kranu resztki podgrzanej wody z wymiennika trzeba czekać kilkanaście sekund na ciepłą wodę – w tym czasie woda niepotrzebnie leci w kanał… Po zakręceniu kranu z CWU palnik znowu gaśnie, po czym po 2-3 sek. znowu się odpala i kontynuuje podgrzewanie CO do zadanej temperatury. Dodam, że takie zjawisko nie występuje za każdym razem – czasami odkręcenie kranu z CWU podczas pracy w trybie CO nie powoduje gaśnięcia palnika i ciepła woda jest praktycznie od razu. Stąd pytanie (pewnie naiwne) – czy do podgrzewania CO służy inny palnik niż do CWU?

  Jeszcze jedna kwestia – czasem zdarza się, że podczas pracy kotła w trybie CWU palnik załącza się na ok. 3 sek. po czym gaśnie – tak zdarza się nawet 2-3 razy, aż „załapie” i już nie gaśnie (aż do osiągnięcia zadanej temperatury oczywiście).

  Czy te zjawiska są normalne i nie warto się nimi przejmować, czy też konieczna jest wizyta serwisanta? Piec teoretycznie miał pierwsze uruchomienie w październiku, ale nie wiem jak długo wcześniej ogrzewał plac budowy…

  Pozdrawiam!
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Jest to ten sam palnik. Wyłączanie palnika przy zmianie trybu pracy (c.o./c.w.u.) w niektórych przypadkach może być normalne. Nie ma na to wpływu, ale należy wyczyścić kocioł i sprawdzić czujniki, które ze względu na zabrudzenie mogą powodować ten problem. Natomiast 2-3 krotne zapalanie się palnika świadczy o zabrudzeniu elektrod i palnika (trzeba czyścić). Jest gwarancja więc trzeba zlecić przegląd kotła, po którym wszystko powinno wrócić do normy.
 • Poziom 19  
  Czy czasem nie masz podłączonego wylotu spalin przez ścianę ?
 • Poziom 9  
  Wylot spalin wprowadzony jest do komina, a następnie na dach.
  Trochę nie mogę zrozumieć zasady gaśnięcia palnika przy zmianie CO na CWU - dlaczego czasami gaśnie, a czasem nie? Od czego to zależy?
 • Poziom 15  
  Od temperatury wody w kotłe.
 • Poziom 9  
  Serwis wezwałem, kocioł został przeczyszczony, wgrane najnowsze oprogramowanie (palnik CWU załącza się 3 sek. po odkręceniu kranu).
  Praktycznie znikł problem gaśnięcia palnika po odkręceniu ciepłej wody przy pracującym piecu w trybie CO, natomiast teraz prawie zawsze palnik gaśnie po zakręceniu ciepłej wody, nawet gdy kocioł ma niską temperaturę i teoretycznie powinien dalej podgrzewać CO. Co ciekawe - czasem (bardzo rzadko) zdarza mu się nie gasnąć, gdy kocioł ma wysoką temperaturę - czyli totalnie wbrew logice.
  Czy takie zachowanie jest normalne? Co mogę zasugerować serwisantowi?
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Wgrane najnowsze oprogramowanie? Serwis Ci wcisnął taki bajer ?
 • Poziom 15  
  V11 serwisanci wiedzą o co chodzi.
 • Poziom 9  
  Cytat:
  Wgrane najnowsze oprogramowanie? Serwis Ci wcisnął taki bajer ?


  Rzekomo we Francji były przypadki, że kocioł włączał się np przy spuszczaniu wody w spłuczce, a nie montuje się tam zaworów zwrotnych, stąd niby serwisanci mają obowiązek wgrania tego "softu" przy przeglądzie.

  No a co z tym moim gaśnięciem palnika, normalne to czy nienormalne? Bo jak zaznaczam nijak nie jest powiązane z temp. kotła.