Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

STEP7 i wizualizacja w WinCC Flexible 2008

cockaine 13 Sty 2010 18:27 8399 17
  • #1 13 Sty 2010 18:27
    cockaine
    Poziom 9  

Witam.

Posiadam w wersji trialowej programy STEP7 v5.4 i WinCC Flexible 2008. Na potrzeby własne zająłem się tematem wizualizacji procesów przemysłowych.
    Do dyspozycji (na uczelni) mam sterownik S7-300 wraz z modułem komunikacyjnym CP343-1 oraz panel dotykowy SIMATIC TP177B 6" PN/DP-6. Posiadam napisany program do sterownika PLC.

W związku z tym mam kilka pytań:
    1. Jakim interfejsem najlepiej (pod względem transferu, szybkości i kosztów) najlepiej byłoby połączyć PLC z panelem? Ethernet/MPI?
    Wchodzę do zakładki Communication -> Connections -> Communication Driver i mam do wyboru:

STEP7 i wizualizacja w WinCC Flexible 2008 STEP7 i wizualizacja w WinCC Flexible 2008

2. Załóżmy, że w STEP7 mam załadowany i przygotowany do symulacji na komputerze program. Równocześnie w uruchomionym WinCC mam przygotowaną aplikację.
    Czy jest możliwość zasymulowania współpracy sterownika PLC i panelu na komputerze w w/w programach? (do tej pory wykonywałem jedynie symulację na każdym programie z osobna) Jeżeli tak to prosiłbym o podpowiedź w jaki sposób konfiguruje się takie połączenie.

Pozdrawiam

PS. Nadmnienię tylko że nie proszę o całkowite rozwiązanie problemy tylko o podpowiedź. Jeżeli temat nie nadaje się do tego działu to poproszę o przeniesienie. Dla lepszego rozeznania prezentuję jakie opcje mam dostępne w Połączeniach sieciowych -> Set PG/PC Interface:

STEP7 i wizualizacja w WinCC Flexible 2008 STEP7 i wizualizacja w WinCC Flexible 2008

0 17
  • #2 13 Sty 2010 21:14
    crew1988
    Poziom 14  

Podaj dokładniejsze namiary na sterownik. Jesli mialbym wybierac mozliwosc transmisji pod wzgledem kosztow to wybral bym port MPI. Dalsze szczeogly jestem w stanie podac majac dane sterownika tzn jego dokladny typ.

0
  • #3 13 Sty 2010 21:52
    cockaine
    Poziom 9  

Racja, zapomniałem o tym. Sterownik to SIEMENS S7-300 (CPU 312C) z modułem CP 343-1. Dokładniejszy opis jak na załączonych obrazkach:

0
  • #4 14 Sty 2010 08:04
    Fath
    Poziom 17  

Witam, ja proponuję zastosować Ethernet jako rodzaj połączenia między sterownikiem a panelem ponieważ odświeżanie zmiennych jest znacznie leprze a co do symulacji to wydaje mi się że jest to niemożliwe. Pozdrawiam

1
  • #5 14 Sty 2010 11:33
    Mariucha

Poziom 12  

Witam
    Moim zdaniem:
    - jeśli chodzi o wybór interfejsu komunikacyjnego to zależy on od wielu czynników: konfiguracji sieci, sposobu sterowania (czy z panelu będzie wykonywane sterowanie czy tylko wizualizacja), odległości i wielu, wielu innych. Jeśli ma to być jedynie sterownik z panelem do ćwiczeń na biurku to generalnie jest to obojętne - najwygodniej chyba użyć ethernetu;
    - jeśli chodzi o jednoczesną symulację sterownika i HMI to na pewno jest to możliwe. Robiłem to już kiedyś, a przed chwilą jeszcze raz sprawdziłem. Konfiguracja PG/PC Interface nie ma tu chyba znaczenia, ważna jest konfiguracja sieci w STEP-ie i to, żeby projekt wizualizacji był zintegrowany z programem sterowania w S7 Manager.
    W razie dalszych pytań lub wątpliwości, pisz proszę - postaram się pomóc.
    Pozdrawiam
    Mariusz

0
  • #6 14 Sty 2010 12:30
    Fath
    Poziom 17  

Witam, ja próbowałem kiedyś się połączyć ale nic z tego nie wyszło, zastanawia mnie jak symulator we flexible wie, że ma czytać z PLCsim'a tagi?? Kogo Mariucha możesz przybliżyć ustawienia jak to nazwałeś sieciowe w stepie??

0
  • #7 14 Sty 2010 12:50
    Mariucha

Poziom 12  

Hej
    Jeśli chodzi o "ustawienia sieciowe" to mam na myśli odpowiednio skonfigurowaną sieć (w moim przypadku PROFIBUS) pomiędzy sterownikiem, a HMI: adresy, prędkości itd.
    Ja najpierw uruchomiłem projekt (a przede wszystkim komunikację) na obiekcie, a później już sprawdzony dopracowywałem i testowałem przy biurku.
    Nie wnikałem w szczegóły, ale sądzę, że PLCSim przejmuje wszystkie parametry skonfigurowanego sterownika, a zatem także adres sieciowy i inne parametry sieci, podobnie zresztą jak WinCC RT przyjmuje parametry (wraz z adresem) panelu. I działa to wszystko bez problemu, przy czym musze dodać, że używam do tego Simatic FieldPG - nie wiem, jak będzie na "cywilnym" komputerku.
    Jeśli będziesz chciał, to mogę sklecić jakiś prosty projekcik, żebyś sobie sprawdził.
    Pozdro

0
  • #8 14 Sty 2010 13:02
    Fath
    Poziom 17  

Cytat:
    Mariucha
    Jeśli będziesz chciał, to mogę sklecić jakiś prosty projekcik, żebyś sobie sprawdził.
    Jeśli istnieje taka możliwość to poproszę. Pozdrawiam

0
  • #9 14 Sty 2010 13:23
    Klakier74
    Poziom 15  

Zależy jaki masz PLC-sim ( wersja opragrmowania ).
    Starsze wersje łączyły się tylko po MPI ( plc sim ustawiałeś adres i z takim adresem łączył się flex ).
    Aktualnie używam wersji V5.4+SP3 ( może łączyć się po MPI,PROFIBUS ,TCP/IP,ISO i LOCAL i co ciekawe można symulować połaczenia między sterownikami po sieci )
    Ani w projekcie sterownika ani flexa nic nie zmieniasz.

0
  • #10 14 Sty 2010 14:57
    lazik_s
    Poziom 14  

Mam nadzieję że te dwa linki ci pomogą. Pierwszy dotyczy Protoola ale postępowanie podobne. Dodatkowo w nowszysch wersjach można symulować także poprzez ethernet i profibusa - ważne by skonfigurować poprawnie interfejs i jego adres we właściwościach.
    http://support.automation.siemens.com/WW/llis...lib.csinfo&lang=en&objid=13283804&caller=view
    http://www.automation.siemens.com/WW/forum/guests/PostShow.aspx?PostID=56157&language=en

0
  • #11 14 Sty 2010 15:02
    Fath
    Poziom 17  

Ok moja wina zamiast runtime uruchamiałem runtime with simulator i nie szło. Pozdrawiam

0
  • #12 16 Sty 2010 18:05
    cockaine
    Poziom 9  

Przepraszam że odpisuję z opóźnieniem i jednocześnie dziękuję za wszystkie odpowiedzi:)

Postaram się opisać krok po kroku to co udało mi się zdziałać. Jeżeli w moim opisie pojawią się jakieś nieścisłości lub zbędne rzeczy to proszę o skorygowanie:)

Najpierw krótko o sprzęcie itp:

HARDWARE:
    - sterownik PLC Siemens S7-300 (CPU 312C) z modułem komunikacyjnym CP343-1
    - panel dotykowy SIMATIC TP177B 6" PN/DP-6 (color)

SOFTWARE:
    - STEP7 v5.4+SP4
    - S7-PLCSIM V5.4+SP2
    - WinCC Flexible Advanced 2008

1. Stworzyłem bardzo prosty testowy program do sterownika PLC. Wygłąda to następująco:

a to tablica symboli:

2. W WinCC tworzę bardzo prostą testową aplikację. Z paska narzędzi Project wybieram opcję Integrate in STEP7... co pozwala mi na wykorzystanie zmiennych z tablicy symboli w STEP7. Następnie tworzę dwa pola tekstowe typu output które będą prezentować stany zmiennych.

3. Przeprowadzam konfigurację:
    - po kliknięciu na Hardware ustawiam wszystko jak na załączonych obrazkach

- wchodzę w CPU312C(1) -> Connections i ustawiam jak na obrazku:

4. Ustawienia PG/PC Interface:

- w tym miejscu prosiłbym jeszcze o rady jak sknfigurować pozostałe typy połączeń

5. Uruchamiam symulację, ładuję program do PLC, a na końcu w WinCC uruchamiam Runtime (bez symulatora). Efekt działania jest widoczny w PLCSIM i w aplikacji napisanej w WinCC.

PS. Proszę o sugestie co do konfiguracji interfejsu. Docelowo w aplikacji na panelu operatorskim chciałbym także wprowadzać wartości zmiennych, a w przypadku takiego połączenia mam z tym problemy i na razie nie udało mi sie tego rozwiązać

0
  • Pomocny post
    #13 20 Sty 2010 16:57
    Mariucha

Poziom 12  

Witam
    Jeśli dobrze rozumiem, to masz skonfigurowane i działające połączenie pomiędzy sterownikiem i panelem oraz połączenie ich z komputerem. Wydaje mi się, że masz już wszystko. Nie ma potrzeby konfigurowania innych interfejsów w "Set PC/PG Interface" - to są inne możliwości połączenia komputera/programatora ze sterownikiem.

Cytat:
    Docelowo w aplikacji na panelu operatorskim chciałbym także wprowadzać wartości zmiennych, a w przypadku takiego połączenia mam z tym problemy i na razie nie udało mi sie tego rozwiązać.
    Opisz konkretnie te problemy, postaramy się pomóc lub coś podpowiedzieć. Ale sądzę, że Twoje kłopoty nie wynikają raczej ze sposobu połączenia, tylko z programowania.
    Pozdrawiam

0
  • #14 31 Sty 2010 23:43
    cockaine
    Poziom 9  

Witam ponownie

Mam juz skonfigurowane i dzialajace polaczenie pomiedzy sterownikiem i panelem oraz ich polaczenie z komputerem.

Zalozmy, ze mam skromny program jak na rys. ponizej:

i teraz w WinCC tworze sobie przycisk (wej0) i pole I/O (wyj0). Za pomoca przycisku chcialbym ustawic bit w zmiennej "wej0".
    Czy jest to w ogole wykonalne?

Probowalem w ten sposob ze w "events" (dla przycisku) dawalem "click" (a takze press, release i pozostale) i uzywalem funkcji "SetBit" - ten sposob po uruchomieniu Runtime nie zadzialal

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #15 01 Lut 2010 05:40
    andy1955
    Specjalista Automatyk

nie dasz rady. Wejścia mozna wysterować albo poprzez PLCSIM albo w rzeczywistości.
    Chcesz wysterować za pomocą WinCC zrob to:
    O I0.0 //wejście PLC
    O M1.0 // przycisk w Win CC
    = m100.0 // użycie wejścia w programie
    Wynika to ze specyfiki dzialania PLC.
    CPU na poczatku cyklu kopiuje stany wejsc i wyjsc do pamieci i z ta pamiecia potem pracuje az do poczatku nastepnego cyklu. Dla CPU wejscie np. I0.0 znajduje sie w module wejsciowym IB0 a nie w panelu OP (WinCC).
    Ustawiajac wejscie I0.0 w WinCC powodujesz zmiane stanu tylko na kilka ms (czas cyklu)

0
  • #16 02 Lut 2010 13:49
    Mariucha

Poziom 12  

Witam

Andy ma rację. Z wizualizacji nie wysterujesz wejścia sterownika - rzeczywisty stan je nadpisze. Najlepiej jest stworzyć w sterowniku blok danych DB, gdzie będą wpisywane sygnały z WinCC i dopiero zmiennymi z tego bloku operować w programie sterowania. I analogicznie w drugą stronę - stany ze sterownika przepisywać do DB, a z WinCC sięgać do tego bloku. Wszystko działa bez zarzutu, a i porządek jest w programie.

Pozdrawiam

0
  • #17 02 Lut 2010 17:30
    cockaine
    Poziom 9  

Witam

Na początku chciałbym podziękować za wszystkie odpowiedzi.

Na dzień dzisiejszy udało mi się to rozwiązać tak, że z panelu (w przycisku wybieram przykładowo event Press i funkcja "SetBit") ustawiam bit pamięci np. M0.3 - czyli tak jak polecił andy1955.
    Wypróbuję jeszcze sposób, który polecił kolega Mariucha ;)

Pozdrawiam

0
  • #18 20 Mar 2010 11:22
    acid12
    Poziom 21  

witam, czy ktokolwiek połączył się pomyślnie wykorzystując ethernet zamiast MPI,
    chodzi mi o komunikacje panelu KTP1000 Basic PN ze sterownikiem (PLCSIM v5.4)

Połączenia z innymi panelami po MPI śmigają idealnie, ale po ethernecie nie umiem się połączyć.

w Wincc Flexible w Connections mam połączenie zdefiniowane i aktywne po ethernecie. w Step7 wybieram w PC/PG -> PC Adapter (auto) - tak wyszukałem w kilku miejscach na elektrodzie, supporcie siemensa i google - jednak gdy w PLCSIM wybieram do łączenia Node - ethernet - w PC/PG zmienia mi się z PC Adapter(auto) na PLCSIM(RFC 1006) - pisze o nim, że jest do połączen przez TCP/IP wiec chyba dobrze, nie wiem.

Byłbym wdzięczny za wszelkie sugestie co do ustawień interfejsu PC/PG, z jakim nodem PLCSIM ma się łączyć (MPI czy ethernet) - mnie zalezy tylko na połączeniu panelu KTP 1000 Basic PN przez ethernet, poprostu ten panel innego złącza nie ma :(

0