Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[STM32]Logger GPS nie działa gdy procesor jest aktywny

ELTom2 28 Maj 2010 18:26 18843 67
    markosik20
    Poziom 33  
    marcelix007 napisał:
    Czy te problemy występują także, gdy GPS oddalimy od mikrokontrolera nawet o jakieś 20-25 cm.

U mnie nie, wystarczy oddalić na 10-15cm i GPS już funkcjonuje poprawnie (mowa o antenie)
  • Tektronix
    marcelix007
    Poziom 14  
    Ja mam GPS z wbudowaną anteną. Jeśli wystarczy to będzie genialnie:)
    atom1477
    Poziom 43  
    Czyli to jednak prawda że STMy sieją bardziej niż PCB zaprojektowane przeze mnie? :D
    Kurcza planuję zrobić dość precyzyjne urządzenie (analogowe) z wykorzystaniem STMa no i nie wiem czy nie zmienić założeń co do procesora.
    markosik20
    Poziom 33  
    atom1477 napisał:
    Kurcza planuję zrobić dość precyzyjne urządzenie (analogowe) z wykorzystaniem STMa no i nie wiem czy nie zmienić założeń co do procesora.

Ja mierzę sygnał z mostka pomiarowego rzędu kilku mV i nie zauważyłem
    dodatkowych zakłóceń. Niestety połączenie GPS+GSM+STM32 to kiepskie rozwiązanie (ciekawe jak pozostałe Bluetooth, ZigBee czy podobne). Ja przez to mam miesiąc w plecy w swoim projekcie bo muszę wsad przeportować na LPC'ka oraz poczekać na nową płytkę.
    atom1477
    Poziom 43  
    No u mnie większa bida bo ja wyciągam ze 12...14 bitów oversamplingiem (przy sygnale do 3V co daje krok ADC z 0,5…0,1mV).
    Na ATMEGA164 to spokojnie działało. Tyle że mocy obliczeniowej brakowało.
    Na LPC2101 też spokojnie działało. Tyle że FLASHa brakowało.
    No to postanowiłem wstawić STM32F103. Ale tutaj mogę mieć nadmiar dobrobytu który pójdzie w EMI :/
    markosik20
    Poziom 33  
    atom1477 napisał:
    No u mnie większa bida bo ja wyciągam ze 12...14 bitów oversamplingiem (przy sygnale do 3V co daje krok ADC z 0,5…0,1mV).

No ja mam max napięcie 3mV :wink: przy 16bitach...tylko oczywiście na specjalizowanym ADC.
    atom1477
    Poziom 43  
    A. To trochę zmienia. :D
    Nie zrozumiałem wcześniej. :D
    Eee to chyba nie będzie tak źle.
    Dzięki za info.
    g44
    Poziom 10  
    Witam

Ktokolwiek orientuje się może, czy problem dotyczy też innych układów STM32F10x? W szczególności chodzi mi o STM32F100C4T6B na którym planowałem zrobić projekt.
    Krauser
    Poziom 26  
    Właśnie w EP07/2010 ukazał się projekt mobilny logger z procesorem STM32F103C8T6 i z takim samym modułem GPS. Czy to cud że jakoś działa?
    markosik20
    Poziom 33  
    Krauser napisał:
    Czy to cud że jakoś działa?

Dobrze ująłeś.....jakoś działa....pod gołym niebem. Może ST poprawiło tę pamięć flash, może.... :wink:. Odpaliłem to samo co miałem na STM, na LPC'u, nawet ułożenie elementów jest identyczne.....i nic niczego nie zakłóca.
  • Tektronix
    fasol
    Poziom 10  
    Witam
    Krauser napisał:
    Właśnie w EP07/2010 ukazał się projekt mobilny logger z procesorem STM32F103C8T6 i z takim samym modułem GPS.

Jestem autorem publikacji i projektu, który ukazał się w ostatnim EP. Dla zainteresowanych link do artykułu:

GPS-owy rejestrator parametrów przebytej trasy

Krauser napisał:
    Czy to cud że jakoś działa?

Nie ma co wierzyć w cuda:) Problem istnieje i opisane w tym wątku kłopoty współpracy układów STM32 z modułem GPS FGPMMOPA6B dotknęły również mnie. Borykałem się z tym przez długi czas nie znając źródła problemu. Wszystko co zostało tu napisane to prawda - mała odległość między wspomnianymi elementami pogarsza siłę sygnału GPSa, a próby poprawy tego poprzez ekran, dodatkowe kondensatory, dławiki itp. nie dają zamierzonego efektu. W moim przypadku mogę stwierdzić, że w otwartym terenie urządzenie działa w miarę dobrze i kiedy uda się już złapać FIXa, to w warunkach pracy w mieście widzianych jest średnio 5 do 7 satelitów.
    ELTom2
    Poziom 12  
    fasol napisał:

W moim przypadku mogę stwierdzić, że w otwartym terenie urządzenie działa w miarę dobrze i kiedy uda się już złapać FIXa, to w warunkach pracy w mieście widzianych jest średnio 5 do 7 satelitów.

Widać to na zdjęciu satelitarnym, droga przebyta jest strasznie poszarpana, normalnie powinna wyglądać dużo ładniej i dokładniej. Ja już dawno zmieniłem procesor na LPC i nie żałuje. Układ FGPMMOPA6B bardzo ładnie startuje bez względu czy jest na otwartej przestrzeni czy w domu czy gdzieś głęboko schowany w samochodzie, ale warunek jest jeden nie wolno go montować w pobliżu STMów :).
    Ale i tak uważam, że procesory STM są bardzo fajne i może kiedyś doczekamy się jak uda się poprawić firmie ST te procesory.
    Wilku
    Poziom 17  
    Kontaktował się ktoś z ST w tej sprawie? Ciekaw jestem co oni na to? Mają zamiar to poprawić, czy będą udawać że nic się nie dzieje?
    ELTom2
    Poziom 12  
    Wilku napisał:
    Kontaktował się ktoś z ST w tej sprawie? Ciekaw jestem co oni na to? Mają zamiar to poprawić, czy będą udawać że nic się nie dzieje?

Pisałem już wcześniej, że z ST się kontaktowałem i razem doszliśmy do wniosku, że przyczyną zakłóceń jest odczyt z pamięci flash. Teoretycznie gdyby napisać program działający z RAMu powinno być ok, ale już nie miałem czasu tego sprawdzać.
    Czy mają zamiar to poprawić tego nie wiem.
    Wilku
    Poziom 17  
    Twoją wypowiedź widziałem, ale myślałem że może pojawiło się coś nowego w tej sprawie. A co do odpalania programu z RAM-u, to chyba nie o to chodzi.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    AVRowiec
    Poziom 18  
    nie rozumiem dlaczego do takiego projektu pchacie STM32 i cięższe procki.. ja to zrobiłem na ATMEGA128 i działa bez takich przebojów :) ;p
    markosik20
    Poziom 33  
    AVRowiec napisał:
    nie rozumiem dlaczego do takiego projektu pchacie STM32 i cięższe procki.. ja to zrobiłem na ATMEGA128 i działa bez takich przebojów :) ;p

Ciężkie pod jakim względem?...na pewno nie cenowym :wink:. A skoro można mieć w tej samej cenie (a nawet taniej) coś szybszego i "cięższego" to dlaczego mam brać 8-bitowca? To że STM32 ma problemy z zakłóceniami GPS i GSM'a nie oznacza że jest "be".....wszak nie tylko Cortex'y robi ST (tak jak AVR tylko Atmel). Ciekawe co by było gdyby AVR miał takie problemy..... zastąpić czymś innym to duży problem.

olosie napisał:
    Aż chce się sparafrazować apple: To nie procesor jest winny po prostu źle piszecie program :)

No takich bzdur to jeszcze nie słyszałem. Kolega chyba "po wczorajszym" bo nie wie co pisze.
    fasol
    Poziom 10  
    AVRowiec napisał:
    nie rozumiem dlaczego do takiego projektu pchacie STM32 i cięższe procki..

Mikrokontrolery oparte na rdzeniu ARM Cortex-M3 to obecnie klasa układów dedykowanych do typowych zastosowań mikroprocesorowych. Nie są to żadne "cięższe procki". Posiadają standardowe zasoby (typowe interfejsy, przetworniki, kontrolery przerwań itp.). O ich popularności i powszechności świadczy choćby fakt, że ma je w ofercie większość liczących się producentów mikrokontrolerów. Wydaje mi się, że stosunek wydajności do ceny preferuje te układy do użycia w większości aplikacji, w których do tej pory stosowane były AVRy. Z tą jednak różnicą, że Cortexy dają dużo większe możliwości.

AVRowiec napisał:
    ja to zrobiłem na ATMEGA128 i działa bez takich przebojów :) ;p

Tylko pytanie po co, skoro obecny poziom techniki umożliwia zrobienie tego samego dużo prościej, szybciej i za tą samą cenę...
    elek984
    Poziom 1  
    Witam,

Niestety na ARM'ach się nie znam, ale z powodów użytkowych, zainteresował mnie bardzo projekt loggera GPS z EP2010/07 (szkoda że nie ma wersji zmontowanej, boję się że nie dam rady tego zmontować). Jednak z tego co tu czytam, jego wartość użytkowa jest mocno wątpliwa. Dużo podróżuję po świecie i do tej pory do rejestracji i późniejszego opracowywania trasy używałem kupnego loggera ale miał on pewne wady, których ten z projektu z EP nie ma (m.in. zapis danych na karcie, rozbudowane wyświetlanie i zasilanie typowymi bateriami). Jednak gotowe urządzenia są bardzo zwarte konstrukcyjnie, a tu się okazuje że antena musi być oddalona od urządzenia co w praktyce podróżniczej raczej nie wchodzi w grę. Urządzenie musi być konstrukcyjnie zwarte, czyli dwa 'pudełka' nie wchodzą w grę. Dlatego ciekawi mnie czy dałoby się to urządzenie przerobić na procesor nie mający problemu z zakłócaniem gps'a (najlepiej z wykorzystaniem istniejącego pcb)? Ważne oczywiście byłoby także aby procesor pobierał jak najmniej prądu.

Trochę OT, ale korzystając z okazji - z chęcią także wymieniłbym się z autorem tego projektu swoimi przemyśleniami co do pewnych funkcjonalności, przydatnych podczas podroży, może dałoby się rozbudować program obsługowy :) Pewnie inni też by skorzystali. Sam bym z chęcią to przerobił ale nie mogę znaleźć kodu a sam od zera tego nie ugryzę...
    Krauser
    Poziom 26  
    elek984 napisał:
    ... a tu się okazuje że antena musi być oddalona od urządzenia co w praktyce podróżniczej raczej nie wchodzi w grę...
    W projekcie z EP2010/07 urządzenie działa na wbudowanej antenie, ale pewnie lepiej by działało gdyby procesor był na przeciwnej stronie PCB za płaszczyzną masy.
    elek984 napisał:
    korzystając z okazji - z chęcią także wymieniłbym się z autorem tego projektu swoimi przemyśleniami co do pewnych funkcjonalności, przydatnych podczas podroży, może dałoby się rozbudować program obsługowy Pewnie inni też by skorzystali. Sam bym z chęcią to przerobił ale nie mogę znaleźć kodu a sam od zera tego nie ugryzę...
    Jeśli inni mają skorzystać to może przedstaw swoje spostrzeżenia na forum. Co do kodów źródłowych projektów umieszczonych w EP to prawie zawsze nie ma do nich dostępu. Po prostu pismo płaci tylko za tekst. Wartość / złożoność programu i pozostałą część merytoryczną projektu trudno jest ocenić i za to płacić... a za darmo to... wiadomo
    AVRowiec
    Poziom 18  
    elek984 -> będe robił takiego logera niebawem. z kartą SD i LCD. będzie to też kompas prowadzący do zadanego punktu (kierunek + odległość). Kod jest dosyć prosty. Nie robiłem tylko obsługi SD jeszcze ale mam już książke na ten temat. Jakbyś czegoś potrzebował to daj znać.
    Celetron
    Poziom 11  
    Witam,

Cytat:
    Pisałem już wcześniej, że z ST się kontaktowałem i razem doszliśmy do wniosku, że przyczyną zakłóceń jest odczyt z pamięci flash. Teoretycznie gdyby napisać program działający z RAMu powinno być ok, ale już nie miałem czasu tego sprawdzać.
    Czy mają zamiar to poprawić tego nie wiem.

Czy wiadomo coś więcej na ten temat?

Pozdrawiam,
    marcelix007
    Poziom 14  
    Witam.

Czy problem występuje też z modułem GPS-FGPMMOPA6E?
    kjopek
    Poziom 9  
    Jak rozumiem samo oddalenie anteny (lub anten jeśli mamy też GSM/GPRS) na odległość 1-2 metry powinno spokojnie pomóc?
    tplewa
    Poziom 38  
    Odgrzewam kotleta...

No i szkoda ze wczesniej nie trafilem na ten temat, ot kolejny problem...

STM32F103VCT6 (Chinski modul STM32 HY-mini) + FGPMMOPA6C i czulosc GPS-u leci na psy :(

Testowal ktos moze z innymi modulami GPS (na innym chipsecie)

Ewentualnie moze ktos testowal z STM32F4 czy wystepuje ten sam problem bo taki procek planowalem docelowo, niestety posiadam tylko STM32F4 Discovery na ktorym znajduje sie STLINK zbudpwany na STM32F103 wiec trudno cos dokladnie stwierdzic. Moze ma ktos podobny modulik GPS na MT3339 i jakiegos STM32F4 i mogl by sprawdzic jak to sie zachowuje.

Choc mam odczucia jak by przy STM32F4 Discovery jest to mniej odczuwalne, z drugiej strony przemieszczajac modulik w rozne miejsca plytki z STM32F103 tez roznie to bywa.

Prawde mowiac to przydatny byl by analizator widma aby zobaczyc jak wygladaja smieci generowane przez STM-y..

W ostatecznosci pozotaje zmiana procka (choc to znowu koszty) Pytanie na co ? (latwa dostepnosc "w sklepie za rogiem"), do tego 3xUART, SPI, ADC (potrzeba probkowac z czestotliwoscia 153600kHz najlepiej cos w stylu jak ma STM) , DAC, FSMC (sterowanie chinskim TFT na SD1289).

W sumie procek potrzebuje troche mocy na DSP i obsluge wyswietlacza graficznego...
    tplewa
    Poziom 38  
    Wczoraj troche szperalem po sieci i znalazlem oczywiscie podobny problem wystepujacy w projekcie autopilota Paparazzi (wersji opartej o STM32F1) http://paparazzi.enac.fr/wiki/Hardware

Wspominal o tym Sergey Krukowski majacy problemy z GPS-em uBlox (czyli problem nie dotyczy tylko odbiornikow GlobalTop)... Sergey postanowil zmienic procesor na STM32F4 i oto odpowiedz jaka otrzymalem:

Cytat:

I should say yes, it worth it. The F4 makes less noise.
    And the most important thing - make sure you have your GPS power ground
    connected as close as possible to the board power supply ground.

Na dniach tez zrobie testy z STM32F407 i dam znac jak to wyglada... Ot moze jest szansa ze przynajmniej STM32F4 da sie uzyc w takich zastosowaniach.

Choc troche smutna prawda jest to ze STM32F1 i GPS to zle polaczenie (jak maja byc na jednej plytce). Choc mysle ze niestety nie jestem ostatnia osoba ktora trafi na ten watek "po fakcie" - jak juz testuje uklad i napisane jest troche kodu...
    diablomichal
    Poziom 10  
    Zabieram się za podobny temat więc jakbyś miał coś więcej już jakieś wyniki współpracy F4 z tym GPS'em to chętnie posłucham.
    pszemas
    Poziom 10  
    Potwierdzam problem. STM32F103RET6 i GPS-GMS-U1LP, fixa lapie bardzo sporadycznie i na wolnym polu. Jak juz zlapie to w miare dobrze trzyma, ale błąd wyznaczenia pozycji potrafi skoczyć do 200m.
    tplewa
    Poziom 38  
    diablomichal napisał:
    Zabieram się za podobny temat więc jakbyś miał coś więcej już jakieś wyniki współpracy F4 z tym GPS'em to chętnie posłucham.

Wiem ze juz troche czasu minelo, ale nie chcialem zapeszac... w sumie uklad dosc mozno przetestowany w roznych warunkach i STM32F407VET6 smiga jak ta lala, zero problemow z GPS :)

pszemas napisał:
    Potwierdzam problem. STM32F103RET6 i GPS-GMS-U1LP, fixa lapie bardzo sporadycznie i na wolnym polu. Jak juz zlapie to w miare dobrze trzyma, ale błąd wyznaczenia pozycji potrafi skoczyć do 200m.

No generalnie tragedia... mi tez czasem lapal ale jak obserwowalem poziom sygnalu z satelit po odpaleniu STM-a to mozna bylo za glowe sie chwycic... Z STM32F4 spokojnie lapie mi FIX-a 3D w pokoju na parterze jakies 4m od okna... (fakt pozycja plywa - ale w takich warunkach nie ma co marudzic :) Generalnie dlatego musialem zmienic procka w projekcie, ale to wyszlo w sumie na dobre po instrukcje do DSP sie przydaly :)

W sumie dobrze by bylo jak by ta informacja byla gdzies podpieta, bo zapewne nie jestesmy pierwszymi i ostatnimi osobami ktore sie na to nadzieja... a takie "nieprzyjemnosci" jak zwykle podnosza niepotrzebnie koszty projektu - ot jak nagle trzeba zmieniac procesor, pcb itd. A wiadomo w hobby czasami kazdy grosz sie liczy...