Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Denon DRA-25 szum w słuchawkach przy odkręcaniu wysokich t.

matthewb 13 Sty 2010 21:43 1701 5
 • #1 13 Sty 2010 21:43
  matthewb
  Poziom 2  

  Witam,

  To mój pierwszy post, choć czytaczem jestem od dawna. Do rejestracji i napisania skłonił mnie problem z nowo nabytym amplitunerem Denon DRA-25. Otóż sprzęt ogólnie gra bardzo przyjemnie i czysto. Do grania kolumn nie mam zastrzeżeń, gdy nic nie gra są idealnie ciche, bez żadnego bzyczenia - gdy grają też jest miło :-) Natomiast przy odsłuchu na słuchawkach słuchać jednostajny biały szum. Słuchawki to Senki HD555, na pewno nie są źródłem szumu, grają czysto nawet na zintegrowanej karcie muzycznej w kompie. Po dłuższej walce z potencjometrami ustaliłem, że szum i jego natężenie ma związek tylko i wyłącznie z potencjometrem wysokich tonów. W skali -5/+5 szum pojawia się przy -3 i narasta wraz z dalszym odkręcaniem potencjometru. Pozostałe potencjometry nie generują żadnych dodatkowych dźwięków, nawet ten od głośności do przyzwoitych wartości pozostaje cichy. Szum jest też niezależny od ustawionej głośności czy też podłączonego źródła dźwięku.

  Sprzedawca twierdzi, że słuchawki są za dobre do tego Denona i dlatego szumią. Nie jestem elektronikiem, ale dla mnie to jest żadne wytłumaczenie jeśli grają czysto na wszystkim innym do czego je w życiu podłączałem. Cóż to może być?

  0 5
 • #2 14 Sty 2010 00:23
  yogi009
  Poziom 42  

  Szumi podczas odtwarzania płyt ? Jeśli masz tam oddzielny deck CD/DVD z niezależnym wyjściem słuchawkowym możesz zweryfikować, czy szum pochodzi z toru wzmacniacza, czy jest inny powód.

  0
 • #3 15 Sty 2010 01:41
  matthewb
  Poziom 2  

  Niestety nie mam do niego decka żeby sprawdzić tą teorię. Szumi też niezależnie od ustawionego źródła dźwięku tak więc czy to radio czy sygnał z komputera to bez znaczenia. Mogę zostawić tylko wtyczkę zasilającą i na słuchawkach jest opisany wyżej szum.

  I jak? Żadnych więcej tropów? :-( Wygląda na to, że będę musiał go odesłać. Tylko czy ktoś kompetentny może jasno stwierdzić, że szum nie jest spowodowany zbyt dobrymi słuchawkami jak twierdzi sprzedawca? Jako uzasadnienie podał informację, że ma jakieś porządne głośniki, których nie da się słuchać na tanim wzmacniaczu, bo fatalnie brzmią. Po czym napisał, żebym kupił gorsze słuchawki to problem zniknie...

  0
 • #4 15 Sty 2010 08:40
  bogunio
  Poziom 24  

  matthewb napisał:


  Tylko czy ktoś kompetentny może jasno stwierdzić, że szum nie jest spowodowany zbyt dobrymi słuchawkami jak twierdzi sprzedawca?

  Posłuchaj tego: Ten sprzedawca twierdzi, że jego towar jest dobry, tylko Ty masz ZA DOBRE słuchawki. He... he... bardzo śmieszne.
  Kolego, jeszcze masz wątpliwości?

  0
 • #5 15 Sty 2010 09:23
  bibul
  Poziom 19  

  Koledzy, a co w tym dziwnego że szumi? Każdy wzmacniacz szumi - mniej lub bardziej.
  Sprzedawca ma trochę racji - to że nie słyszysz szumu z kolumn to jeszcze nic nie znaczy - albo ginie w szumie tła, albo najzwyczajniej jest poza zakresem Twoich przetworników (nie napisałeś jakich używasz).
  Na słuchawkach natomiast dźwięk masz prosto w ucho, tło wytłumione, no i najważniejsze - całkiem dobrej klasy przetworniki.
  Dodam że rzadko we wzmacniaczach domowych producenci stosują osobny wzmacniacz słuchawkowy - zwykle sygnał brany jest prosto z końcówek, poprzez rezystory ograniczające.
  Pozdrawiam

  0
 • #6 15 Sty 2010 17:54
  matthewb
  Poziom 2  

  No, coś się ruszyło :-) Wiem, że każdy wzmacniacz szumi. Z tym, że mój szumi tylko w funkcji odkręcenia wysokich tonów i jest stosunkowo głośny. Na tyle, że przy normalnej głośności jakiej używam (nie lubię głośnego grania) przy ostawieniu wysokich tonów na zero słychać go w utworach. Wzmocnienie zero chyba nie powinno nic generować? Co innego jakbym miał problemy po mocnym podbiciu tonów. Głośniki milczą w pełnej skali. Mam kolumny tonsila, model nieznany :-) Siedzi w nich 16cm głośnik średniotonowy i gwizdek.

  bibul, moje słuchawki to konstrukcja otwarta - nie tłumią dźwięku z zewnątrz, w nich czy bez nich na uszach otoczenie słychać praktycznie tak samo.

  0