Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa sprężarki powrót do punktu wejścia.

Myblock 28 Sty 2010 23:58 29894 52
  • Sklep HeluKabel
  • #32 29 Sty 2010 00:10
    Myblock
    Poziom 11  

Wybacz nie wiem jak to się fachowo nazywa, po prostu funkcja odpowietrzania układu zaraz po automatycznym wyłączeniu sprężarki aby ponowny rozruch był łatwiejszy. Stosowane praktycznie w każdym bezolejowym/olejowym kompresorze.

• #33 29 Sty 2010 00:29
    Duduś74
    Moderator - Na Wesoło HydePark

Najlepiej jakbyś narysował cały układ powietrzny, elektryczny i go tu wrzucił. Podaj też symbole-nazwy wszystkich urz. które zastosowałeś ("odprężnik",wyłącznik ciśnieniowy, itd). Zobacz czy nie założyłeś odwrotnie zaworu zwrotnego.

ps. Schemat możesz narysować na kartce i zeskanować.

• #34 29 Sty 2010 09:00
    krzysiek7
    Poziom 34  

Cienka rurka do odprężnika musi być dołączona pomiędzy sprężarką a zaworem zwrotnym.Wtedy po każdym zatrzymaniu sprężarki wypuszczane jest powietrze z przewodu i sprężarka rusza bez ciśnienia. Jeśli dobrze widzę, to ty ją dołączyłeś do zbiornika.

• #35 29 Sty 2010 09:53
    Myblock
    Poziom 11  

Oto schemat. Strzałki pokazują prawidłowy obieg powietrza tyle że w moim przypadku powietrze nie przechodzi przez zawór zwrotny do zbiornika lecz przed wcześnie przedostaję się przez zawór do odpowietrznika w wyłączniku ciśnieniowym.

Budowa sprężarki powrót do punktu wejścia.

• #36 29 Sty 2010 10:47
    Duduś74

krzysiek7 napisał:
    Cienka rurka do odprężnika musi być dołączona pomiędzy sprężarką a zaworem zwrotnym.Wtedy po każdym zatrzymaniu sprężarki wypuszczane jest powietrze z przewodu i sprężarka rusza bez ciśnienia. Jeśli dobrze widzę, to ty ją dołączyłeś do zbiornika.

Możesz mieć rację. Jak się dobrze przyjrzeć, to wygląda że najpierw jest zawór zwrotny, a później trójnik.

• #37 29 Sty 2010 11:05
    J. Kleban
    Poziom 25  

Czy jak robiles zdjecie kompresorka to on pracowal w tym czasie?

Dodano po 50 [sekundy]:

https://obrazki.elektroda.pl/72_1264758197.jpg

Dodano po 9 [minuty]:

Bo jesli to taki wylacznik cisnieniowy o jakim mysle to chyba podlaczyles kompresorek do stykow wylaczanych przy spadku cisnienia.
    Prawidlowo powinien ten czerwony guziczek na gorze wylacznika byc uniesiony tak jak jest na zdjeciu gdy pracuje kompresorek a jak go wcisniesz to wylaczy zasilanie kompresora i spusci cisnienie miedzy kompresorem a zaworem zwrotnym.
    Innaczej mowiac przy odwrotnym podlaczeniu zaworek spustowy jest otwarty podczas pracy kompresora.

• #38 29 Sty 2010 14:39
    Myblock
    Poziom 11  

Wstawiam zdjęcia po przeróbce, czyli odłączyłem odpowietrznik tymczasowo na zawór zwrotny nakręciłem inny zawór bo nie mam na stanie zakrętki na 1/8 cala. Taka przeróbka doskonale się sprawuje. Sprężarka napełnia zbiornik do 6 barów i się wyłącza. Natomiast przy 4 barach załącza, zastanawia mnie czy w tym modelu wyłącznika jest możliwość ustawienia zakres wł/wył osobno. Jest jedna sprężyna, więc raczej ustawiając zamknięcie na mniejsze automatycznie trzeba odjąć 2bary i wtedy wykarze nam zakres włączenia tak ?!

Szkoda że musiałem obejść odpowietrznik, ponieważ zawsze przydałby się lepszy rozruch i dłuższa żywotność agregatu. Zastanawia mnie jak działa dokładnie ten odpowietrznik czy da się go wyregulować, ponieważ przy normalnym tłokowym silniku wyczuwa przy wiekszej wydajności np. 2bary to się zamyka a otwiera po wyłączeniu wyłącznika ciśnieniowego.

Załączniki: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
  • Sklep HeluKabel
  • #39 29 Sty 2010 17:48
    Myblock
    Poziom 11  

J. Kleban Kompresorek wtedy nie pracował ponieważ przycisk był wciśnięty. Tak zgadza się kiedy jest wciśnięty to wyłączony, kiedy do góry to pracuje. Problem tkwi w środku wyłącznika, mogę się mylić lecz wydaje mi się że odpowietrznik jak wyczuje jakiś zakres ciśnienia to zamyka się, a po zakończeniu pracy agregatu wyłącznik ciśnieniowy zwalnia odpowietrznik by odprowadzić zgromadzone powietrze przed zaworem zwrotnym.

krzysiek7 Zawór zwrotny jest wkręcony w zbiornik, a wężyk z agregatu jest z przejściówkami ponieważ nie miałem końcówki na wąż 6mm z gwintem 3/8 cala.

Problem prawie rozwiązany na czas określony, tylko potrzebuje tej nakrętki 1/8 cala wtedy nie będę dokręcał mocno tak aby podczas pracy powietrze sobie powolutku uciekało przed zaworem zwrotnym. Puki co w pełni automatyczna sprężarka, która bije 0>6 bar w 2 minuty i 30sec.
    Przez to że zawór zwrotny nie współpracuje z odpowietrznikiem czas nabicia buli wzrósł. Co innego gdyby upust powietrza był jednorazowy po zakończeniu pracy wtedy agregat skupiłby się tylko nabiciu zbiornika.
    Jestem ciekaw jak działa ten odpowietrznik sam w sobie wtedy mógłbym po majsterkować z ewentualnymi ustawieniami, jeżeli są dostępne.

• #40 30 Sty 2010 01:04
    krzysiek7
    Poziom 34  

Muszę przyznać że podoba mi się wykonanie tego kompresora.
    Przyszedł mi pomysł jak zrobić odprężnik. Gdyby tak zastosować elektrozawór, który by go załączał na chwilę po każdym zatrzymaniu sprężarki.

Link

Myślę że ten przekaźnik i elektrozawór, np od pralki automatycznej byłby idealny. Wystarczy ten przekaźnik włączyć równolegle z silnikiem sprężarki i on będzie sterował elektrozaworem. Każde załączenie sprężarki spowoduje otwarcie elektrozaworu na określony czas i upuszczenie powietrza z rurki łączącej sprężarkę i zbiornik(czas ustawić w zależności od potrzeb).

• #41 30 Sty 2010 01:59
    Duduś74

A co to za kombinacje? Do tego stosuje się zawór NO. Taki zawór podłącza się równolegle do agregatu. Podczas zasilania(pracy) agregatu zasilany jest też zawór, który się zamyka. Gdy presostat wyłączy zasilanie na agregat i zawór, wtedy zawór się otwiera.

• #42 30 Sty 2010 02:27
    krzysiek7
    Poziom 34  

Takich zaworów akurat nie znam więc się nie wypowiadam na ich temat.
    Mnie chodziło o sam pomysł i opisałem jak ja to widzę. Po to jest to forum, żeby skupić nasze siły w całość.
    Poza tym, według mojego pomysłu, elektrozawór będzie otwarty na cały czas rozruchu sprężarki i dopiero wtedy się zamknie. Silnik będzie ruszał bez jakiegokolwiek obciążenia. Pragnę wspomnieć, że właśnie podczas rozruchu, silniki pobierają prąd kilkakrotnie większy od znamionowego, co powoduje nagrzewanie uzwojeń. Jeśli przyjmiemy, że mała pojemność zbiornika spowoduję częsty rozruch silnika, to powinniśmy zadbać żeby był on jak najlżejszy i w jak najkrótszym czasie.

• #43 30 Sty 2010 03:57
    J. Kleban
    Poziom 25  

Myblock .Zmniejsz objetosc przewodu miedzy kompresorem a zaworem zwrotnym.

• #44 31 Sty 2010 11:42
    Myblock
    Poziom 11  

Nie bardzo rozumiem jaki efekt się uzyska zmniejszając objętość między agregatem a zaworem. Obecnie zastosowałem wąż zbrojony 6mm ( czy jak tam zwał ).Ledwo naszedł na tą rurkę która daje powietrze.

Co do elektrozaworu fajna alternatywa, lecz jeżeli kupuje wyłącznik ciśnieniowy z odpowietrznikiem to się wymaga aby działał. Do tej pory trudno mi uwierzyć abym coś mógł zepsuć w podłączeniach ponieważ jak sami widzicie wszystko jest na swoim miejscu. W dodatku dodatkowe 50zł. na przekaźnik plus elektrozawór

Tak jak Duduś podkreślił

Cytat:
    Gdy presostat wyłączy zasilanie na agregat i zawór, wtedy zawór się otwiera.

U mnie jest na odwrót włączam zasilanie to zawór jest otwarty i tu jest problem powinien być zamknięty do puki presostat wyłączy zasilanie.
    Czemu tak się dzieje? Nie wiem i nie mogę do tego dojść a w dodatku funkcjonowanie zaworu jest nie widoczne i nie chcę rozbierać na razie całego wyłącznika na części.
    Zapewne rozwiązanie śmieje się mi w twarz.

Pozdrawiam

• #45 01 Lut 2010 23:26
    krzysiek7
    Poziom 34  

Kolego Myblock, może inny pomysł Cię zainteresuje. Mógłbyś wykorzystać przekaźnik rozruchowy z drugiego agregatu do załączania elektrozaworu od pralki. Uzwojenie tego przekaźnika włączasz szeregowo w jeden z przewodów zasilających sprężarkę, a do wyjścia, które służyło do zasilania uzwojenia rozruchowego, dołączasz jedną końcówkę elektrozaworu, drugą zaś końcówkę dołączasz do drugiego przewodu zasilającego. Podczas rozruchu, przekaźnik podciągnie styki i elektrozawór na ten czas się otworzy, wypuszczając tym samym powietrze z rurki. Gdy sprężarka zacznie już pracować, styki przekaźnika opadną i elektrozawór się zamknie, tym samym sprężarka zacznie napełniać zbiornik.
    Przekaźnik masz od drugiej sprężarki, a o elektrozawór wystarczy popytać lub odwiedzić najbliższe złomowisko. Jest tam tego dość sporo. Wyjdzie tanio i w miarę prosto.
    Pamiętaj tylko że przekaźnik rozruchowy musisz zamocować w takiej samej pozycji jak był w agregacie, inaczej nie może pracować.

• #47 06 Lut 2010 23:02
    krzysiek7
    Poziom 34  

Zasilanie dołącz do białej kostki, a wolną końcówkę wyłącznika termicznego połącz z górnym wyjściem od sprężarki.

• #48 07 Mar 2010 14:20
    Doominus
    Poziom 34  

Witam.
    Może ktoś byłby zainteresowany starym 1996r kompresorem do remontu ?
    Wystarczy przewinąć silnik i będzie działał ; żeby było tip-top trzeba wymienić 2 manometry i dorobić pokrętło do regulacji ciśnienia obecnie odbywa się to za pomocą kombinerek.

• #49 08 Mar 2010 21:29
    mcrd2n
    Poziom 10  

Nie radzę stosować sprężarki chłodniczej. W niedługim czasie bedziesz miał zaolejony cały układ. A co do rozruchu, to musisz zastosować sprężarkę ze wzmocnionym rozruchem, czyli cewka + kondensator elektrolityczny. Stosownie do silnika od 45 do 80mF/400V. Rozruch na pozystorze nie nadaje sie w tym przypadku. Musisz zastosować koniecznie filtr olejowy.

• #50 17 Wrz 2010 22:12
    koszarki
    Poziom 10  

Myblock napisał:

...
    Tyle że utkwiłem na etapie rozruchu. Nie jestem pewien czy zawór zwrotny jest zbyt silny i siła agregatu nie przepuszcza powietrza do butli, ponieważ manometr nic nie wskazuje a słyszę tylko jak powietrze ucieka przez wyłącznik ciśnieniowy od spodu tam gdzie jest podłączona rurka aby odprowadzić powietrze przed zaworem dla lepszego rozruchu. Zawór zwrotny pisze na nim 16bar.

Witam! Temat juz nieco stary ale natrafilem na niego przypadkiem i znam rozwiazanie problemu ktory przedstawil Myblock. Chodzi o odpowietrzenie ukladu po wylaczeniu sprezarki . Problem polega na tym, ze agregat lodowkowy jest za slaby aby "zatkac" zaworek ktory jest w wylaczniku cisnieniowym. Aby temu zaradzic trzeba wymontowac ten zaworek z wylacznika, rozebrac go i tam jest taka mala sprezynka, trzeba ja skrocic o okolo polowe i bedzie chodzic. U mnie tez tak bylo ze sprezarka chodzila a cale powietrze uciekalo przez wylacznik. Po odcieciu sprezynki o polowe wszystko dziala idealnie.

• #51 12 Lut 2011 11:55
    kris85s
    Poziom 9  

witajcie
    kupilem jakis miesiac temu na allegro kompresor 24L za 80zl o dziwo technicznie wszystko ok jedynie to musialem dokompletowac pasek wieloklinowy bo nie bylo czyli wydatek 40zl + 15zl wysylki
    no ale do tematu... pomimo tego ze sprezarka nabija cisnienie spokojnie do 10BAR ( wiecej sie nei odwazylem nabic) to sobie tak mysle zeby owy kompresor rozbudowac o kolejny maly zbiornik ok30L czyli- zbiornik glowny z wyjściem na zbiornik dodatkowy (rownoważący) z wyjsciem na reduktor i dalej do aerografów poprzez trojnik redukcyjny 3w i tutaj raczej standardowy Tmax przypuszczam na okolo 5min ciąglej pracy dla ciśnienia 3-5,5bar czyli wystarczajace dla 2maszynek....
    najprosciej mówiąc nei wazne w jakim czasie nabija sie powietrze ale jakie bedzie cisnienei w butli a nie dramatyzowac ze ,,powoli,, nabija... pozdrawiam alll Kris :)

• #52 12 Lut 2011 12:26
    jannaszek
    Poziom 39  

Jako ciekowostkę podam, że taki kompresorek nabił mi 30 Bar, dalej nie miałem zakresu na manometrze.
    Więc polecam ostrożność przy takich samo róbkach.
    Wyłącznik z odprężnikiem potrzebuje dość znacznego wydatku przy starcie, aby się domknął, tego nie zapewnia ten malutki agregacik.
    Jakimś wyjściem jest zamontowanie zaworu zwrotnego i elektrozaworu spustowego, do odciążenia startu.
    Zagadnienie skomplikuje się o jakiś przekażnik czasowy i elektrozawór, który po osiągnięciu spuści powietrze z lini tłocznej i pozostanie otwarty przez powiedzmy 2 sek.po starcie.
    Skoro tak się zawziąłeś na tego typu kompresor.( jest to typowy kompresor tłokowy maleńkiej wydajności)
    Taki kompresor powinien mieć wstawiony wziernik do kontroli poziomu oleju.
    Wykorzystuje się typowy wziernik cieczy chłodzącej, na rurkę 6 mm wlutowany na srebrze do baniaka , powyżej i poniżej stanu optymalnego.

• #53 10 Wrz 2012 22:18
    kris85s
    Poziom 9  

A ja dodam jeszcze do kolegi wyzej ze ludzkosc wymyslila ,zawory bezpieczenstwa,, i tutaj polecam wmontowac zawor na 8Bar - bo po jaka cholere komus cisnienei wyzsze w butli?
    Pamietajcie tez moi drodzy ze cisnienie odpowiednie dla aerografów to 0,5 Bara!!! max. 2Bary ale to juz np. przy lekkim cieniowaniu duzych powierzchni. Pozdrawiam!