Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa sprężarki powrót do punktu wejścia.

13 Jan 2010 22:49 36332 52
 • Level 11  
  Witam Serdecznie!!!

  Na początek prosiłbym o troszkę uwagi i pomocy, ponieważ podjąłem się budowy sprężarki z agregatu lodówkowego. Opiszę mniej więcej jak wygląda mój postęp pracy, otóż zakupiłem na giełdzie agregat trudno mi coś z niego odczytać tyle że napędzał freon R14. Do zestawu posiadam reduktor z manometrem, filtr powietrza, wyłącznik ciśnieniowy (nie zamontowany lecz wyjaśnię czemu), zbiornik po gaśnicy 3kg wytrzymujący do 15bar. Teraz tak w agregacie jedna rurka od oleju jest zaślepiona, ssąca ma filtr paliwa założony, dająca powietrze idzie zbrojony wąż 6mm do układu poprzez zawór zwrotny (10bar), następne układ składa się z trójników i reszty osprzętu.
  Całość na jeżdżącej płycie wiórowej. Tymczasem nie stosowałem wyłącznika ciśnieniowego lecz zwykły wyłącznik światła (puszka) ponieważ agregat nabija mi tą butlę tylko do 2,5bar i tu pojawia się problem ponieważ nie jestem pewien czy to taki model agregatu czy po prostu uszkodzony. To samo działo się gdy użyłem butli turystycznej po gazie jako zbiornika. Manometr wskazywał max 2,5bara i trwało ponad 1minutę. Każde łączenie jest starannie zaizolowane teflonem. Proszę o radę inny agregat ?! Nie mam jak zrobić zdjęcia mojego projektu dopiero w sobotę będę mógł wrzucić jakieś fotki.

  Następna rzecz którą chciałbym się dowiedzieć a jestem w tym temacie świeży.
  Ile takie agregaty lodówkowe mogą mi nabić barów/wydajność?! Jakiś konkretny model ?! Czy udało by mi się zrealizować taki projekt aby sprężarka zapewniła mi stałe ciśnienie 40PSI/2bar aby zamalować powierzchnię 120x60 jeżeli tak co muszę zrobić jeszcze?!

  Z góry dziękuje za pomoc.
  Pozdrawiam
 • TermopastyTermopasty
 • Level 11  
  Odolejniacz jest w zestawie z filtrem i reduktorem. Bardzo prosiłbym o pomoc. Zastosować dwa agregaty na 25L butle ?! Miałem do czynienia z kompresorem MAR 3000 z wydajnością 4bar. Czy moje subiektywne rozwiązanie ma sens iż będzie lepsze od poprzednika ?! Zależy mi na cichej pracy, a ponieważ kompresory stomatologiczne osiągają około >30db więc wyklucza pracy tłokowej maszyny jak na razie. Zakupię ostatecznie agregat innej marki i sprawdzę jak się sprawdza w rzeczywistości. Jestem chętny na każde informacje w tej sprawie, wiem że są magicy w dziedzinie kompresorów na tym forum. To że potrafi jakiś agregat wyciągnąć 10bar to nie znaczy ze 3L powietrza starczy prawda aby zamalować target ustalony indywidualnie ?!

  Jeżeli się mylę co do własnej roboty sprężarek proszę pokierować jak postępować na przód z praca przy innym sprzęcie.

  Pozdrawiam
 • Moderator of HydePark
  Typowy agregat od chłodziarki, zamrażarki, osiąga 15-18 bar. Jeśli nie wyciąga 10 bar, to już jest z nim źle.
  A jak chcesz sprawdzić wydajność, to podłącz agregat do zbiornika o znanej pojemności, nabij np. 5 bar, zobacz w jakim czasie to zrobił i będziesz znał wydajność.
 • Level 11  
  Witam ponownie!!!

  Poszukiwania dały nowe znalezisko znacznie lepszy agregat dający ponad 8bar w szybkim czasie, tyle że mam problem z podłączeniem. Coś źle zrobiłem ponieważ podłączyłem prowizorycznie do włącznika lecz gdy podłącze kabel do prądu idzie ładnie, gorzej natomiast gdy wyłączę wyłącznikiem i powrotem załączę to agregat buczy.W dodatku kostka biała strasznie się grzeje. Przedstawiam załączone zdjęcie. Proszę o rade jak podłączyć aby chodził dobrze.

  Budowa sprężarki powrót do punktu wejścia. Budowa sprężarki powrót do punktu wejścia.
  Budowa sprężarki powrót do punktu wejścia. Budowa sprężarki powrót do punktu wejścia.
 • TermopastyTermopasty
 • Level 11  
  Dobra źle określiłem się w poprzedniej wypowiedzi. Otóż agregat nie ma siły wystartować gdy w butli jest z <1-3bar. Rozwiązanie ?! Zawór zwrotny ?! Chciałbym podłączyć do układu wyłącznik ciśnieniowy lecz jeżeli ma się załączać przy 2 barach i wyłączać przy 5 barach to bez sensu ponieważ agregat się nie uruchomi. Chyba ze jest coś do obejścia. Proszę o rade.
 • Moderator of HydePark
  Ta "biała kostka" to urz. rozruchowe i żeby ponownie zadziałało musi całkowicie wystygnąć. Jeśli po wystygnięciu ma problemy z ruszeniem tzn że zawory w sprężarce się kończą.
 • Level 11  
  Już sprawdzałem 3 sprężarki i każda miała problem z ruszeniem chyba że w butli nie ma powietrza. Gdy napełnię do 2-3bar wyłączę agregat na chwile i znów włączę to przez chwile słyszę tylko buczenie aż do pyknięcia wtedy trzeba odczekać. Zależy mi na agregacie ponieważ mam takie które szybko napełniają według moich wymagań tyle że mam co chwile rozładowywać do dna powietrze z butli aby znowu napełnić ?! To znaczy się że biała puszka nad tą białą kością to kondensator tak ?! obie części jak najbardziej potrzebne ?!


  A Takie sprężarki ile mogą pracować na okrągło ?! Bo też zauważyłem że biorąc powietrze na bieżąco z butli przy włączonym agregacie mam stałe ciśnienie 2bary.

  Mój cel aby agregat włączał się przy ok. 2 barach i wył. przy 5 bar. Ciśnienie robocze będzie 2 bary i wtedy byłby ukończony projekt.

  Pozdrawiam
 • Moderator of HydePark
  Więc w pierwszej kolejności wymień urz. rozruchowe, na starszego typu(Takie z cewką) i nie zapomnij dopasować go do agregatu (chodzi o prąd rozruchu).
 • Level 11  
  Aha rozumiem zdemontowałem z pierwszego agregatu wstawiam zdjęcie.
  Tyle że nie wiem jak sprawdzić co i jak podłączyć ponieważ ta cewka ma dwa wejścia na bolce i który to który... Drugie zdjęcie po demontażu tej białej kości rozruchowej.
  Zastanawia mnie czy lewy góry bolec to faza a dolny to zero gdzieś podobny schemat widziałem. Próbowałem dopasować wedle starego agregatu. ale tutaj jest wszystko odwrócone (bolce). Nie chcę czegoś popalić.
  Budowa sprężarki powrót do punktu wejścia.Budowa sprężarki powrót do punktu wejścia.
 • Level 11  
  Nie wiem jak to podłączyć, ale z wniosków przekaźnik musi ostygnąć aby był kolejny rozruch, dla ułatwienia agregatu trzeba spuścić pozostałe ciśnienie w układzie przed zaworem zwrotnym wtedy mi nawet zaczyna nabijać od 5 bar.
  Tylko jak rozwiązać aby przekaźnik się tak nie grzał ?! Stały nawiew powietrza poprzez jakiś komputerowy wentylator podczas pracy ?!
  Znalazłem na allegro wyłącznik ciśnieniowy który automatycznie po wyłączeniu agregatu odprowadza pozostałe powietrze w układzie przed zaworem zwrotnym co powoduje łatwiejszy kolejny rozruch. Jednak grzanie się mnie martwi czy wyczerpując zapas do ponownego załączenia zdąży ostygnąć przekaźnik?!
 • Moderator of HydePark
  Chłodzenie podczas pracy nic Ci nie da, ponieważ jest tam pozystor który jest pod napięciem(podczas pracy agregatu), więc chłodzić go możesz tylko jak agregat nie chodzi. Jak już pisałem, w Twojej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zastosować urz. rozruchowe starego typu. Żeby je dopasować musisz znać prąd rozruchu agregatu.
 • Level 11  
  Tylko pytanie jak mam sprawdzić jaki jest prąd rozruchu ?! Po prostu dobrać przekaźnik pod 220- 240v 0,5A ?
 • Moderator of HydePark
  Zmierzyć amperomierzem jaki prąd agregat bierze podczas rozruchu, a jaki podczas pracy. Czy na tym agregacie coś pisze, moc, jakiś numer katalogowy?
 • Level 20  
  Witam. Można by zastosować przekaźnik czasowy który będzie załączał uzwojenie rozruchowe na około 1 sekundę przy starcie sprężarki. Tylko wtedy trzeba będzie też dołożyć przekaźnik termiczny zabezpieczający silnik. Tylko to są koszty i trzeba się zastanowić czy to będzie opłacalne. Jeszcze trzeba przytoczyć że sprężarki pracujące w układzie chłodniczym współpracują z czynnikiem chłodniczym a praca ze zwykłym powietrzem wiąże się z dość znacznym podniesieniem temperatury. Tłumacząc to trochę prościej sprężarka bardziej się nagrzewa na sprężaniu powietrza niż czynnika chłodniczego :-( Więc w takich warunkach za długo nie popracuje a wilgoć z powietrza łączy się z olejem co prowadzi do kolejnego pogorszenia pracy sprężarki. W układach chłodniczych wilgoć z układu jest usuwana poprzez próżnowanie. Sprężarki chłodnicze nie są przystosowane do startu pod obciążeniem powietrza ze zbiornika!!! W układzie chłodniczym po wyłączeniu ciśnienie spada i po chwili na wlocie i wylocie jest takie same co przy kolejnym starcie nie przysparza kłopotów z rozruchem. Można to zaobserwować w każdej lodówce wystarczy ją wyłączyć na chwilę jak agregat pracuje a po ponownym włączeniu po paru sekundach agregat nie wystartuje. Podsumowując sprężarki chłodnicze nie bardzo się nadają do takich celów chyba że chcesz napompować koło do taczki raz w miesiącu :-)
 • Level 11  
  Zrobiłem zdjęcie etykiety.

  Co do wypowiedzi Pana Jarka, chciałbym zrobić sobie sprężarkę by móc pracować przy stałym ciśnieniu 2bar malując aerografem. Mam dosyć hałasu tłokowych kompresorów, a że nie mieszkam sam taki sprzęt nad którym pracuje bardzo by mi umilił życie. Druga sprawa jeżeli agregat padnie pójdę i kupie na giełdzie za symboliczne piwo następny. Tyle że chcę poznać podstawowe zasady działania w razie wymiany. Jak widać są komplikacje,ale zawór zwrotny skutecznie odciąża pracę sprężarki i przyszły wyłącznik ciśnieniowy z opcją automatycznego wypuszczania powietrza z układu przed zaworem umili życie.

  Jeżeli zmierzę jaki jest prąd przy starcie i podczas pracy to jak później dopasować odpowiedni przekaźnik ?! Mam na stanie stary 250~ na dwa piny tak jak foto wyżej tyle że nie wiem jak go wsadzić aby nie namieszać, a jest kilka kombinacji.
  Rozumiem że stare przekaźniki są bardziej odporne na temperaturę/przeciążenie?!
  Attachments: To view the material on this forum you must be logged in.
 • Level 20  
  Potrzebne jest coś takiego. I drugi taki tylko termiczny gdzie będzie można regulować prąd. Znajdziesz na allegro. Nie wstawiam linków bo to nie zgodne z regulaminem.

  Przekaźnik pracuje w trybie normalnym to znaczy że po podłączeniu zasilania zwiera styki przez okres ustawionego czasu a następnie rozwiera. Wymuszenie kolejnego zadziałania wymaga rozłączenia i ponownego załączenia zasilania.

  Wystawiony przekaźnik posiada regulację czasu w przedziale 1-12 sek.

  Budowa sprężarki powrót do punktu wejścia.
 • Moderator of Electricity
  Kolego Myblock, jeżeli będziesz miał sprawny agregat i zamontujesz wyłącznik ciśnieniowy z odprężnikiem (ten co kupiłeś), to będzie wszystko ok. Zmiana urządzenia rozruchowego jest tu zbędna, przekaźniki czasowe są drogie. Ta sprężarka nabije zbiornik do 10 bar bez najmniejszch problemów. Inna spawa jest z wydajnością, pompuje to raczej wolno. Dam ci przykład, bo mam taką do pompowwania kół. Puste koło od samochodu pompuje do 2 bar w ciągu około 2 do 3 minut. Ewentualnie możesz wstawić dwie lub trzy sztuki. Polecam jakiś wentylator do chłodzenia bo rzeczywiście mają tendencję do nagrzewania się. Jeszcze jedno, obowiązkowo wstaw zawór bezpieczeństwa.
 • Level 11  
  Panie Krzysztofie.

  Zawór bezpieczeństwa mam zamontowany w zbiorniku 3L i fabrycznie jest nastawiony 10bar. Wręcz bardzo dziwna sprawa że agregat wyżej opisany napełnia mi butle od 0 do 6bar w ponad 30sec. Dlatego mnie martwi przedział czasowy, który może sprawić że po zamontowaniu wyłącznika ciśnieniowego przekaźnik nie zdąży ochłonąć kiedy wykorzystam za jednym zamachem powietrze poprzez aerograf. Natomiast mam nadzieje że pracując na 2barach ustawione w reduktorze będzie wszystko w porządku.

  Projekt sprężarki chcę wykonać bardzo starannie i w bezpiecznej obudowie.
  Jak tylko dostanę części będę montował, następnie wystawię zdjęcia z rezultatami.

  Zastanawiałem się aby wstawić 8-10L zbiornik i podłączyć dwa agregaty szeregowo, lecz agregaty będą miały po prostu zasób mocy czy też szybciej nabijać?! Ktoś próbował taki manewr? Nie jestem elektrykiem, ale dwa urządzenia to wszystko podwójnie czy mogę wykorzystać jeden wyłącznik ciśnieniowy ?!
 • Moderator of Electricity
  Nie wiem jaką ilość powietrza potrzebuje aerograf, ale napewno większy zbiornik zwiększy zapas powietrza, dodatkowo większe ciśnienie w zbiorniku i zastosowanie reduktora wydłuży czas przerwy w pracy sprężarek. Oczywiście że obie sprężarki mogą pracować z tego samego wyłącznika ciśnieniowego. Sprężarki trzeba podłączyć równolegle (żeby pracowały niezależnie od siebie). W przewodach zasilających, pomiędzy wyłącznikiem ciśnieniowym, a sprężarkami można zastosować dwa wyłączniki, każdy do jednej sprężarki. Będzie wtedy mogła pracować jedna sprężarka lub druga lub obie jednocześnie, w zależności od potrzeb. Jeżeli by wystarczało powietrza z jednej sprężarki to drugą można wyłączyć, a po jakimś czasie można je zamienic, żeby ta pierwsza mogła ostygnąć. Jeżeli będziesz miał problemy i pytania to pisz, chętnie pomogę.:D
 • Level 20  
  Jeśli agregat nabija 3L w 30 sekund to 10L w około 1,5 minuty. Myślę że ten większy zbiornik i jeden agregat wystarczy. Przerwa będzie dość długa aby przekaźnik rozruchowy przestygł. Jeśli miał byś miejsce to dorzuć do zbiornika 10L też ten 3L Wtedy agregat będzie dłużej pracował ale i dłużej odpoczywał a awaryjnie będziesz miał więcej powietrza. Na wyłączniku ciśnieniowym możesz dać nawet 8bar wyłączanie a załączanie trochę powyżej 2bar. Podniesienie ciśnienia z 6 do 8bar da dodatkowe powietrze do wykorzystania a agregat będzie miał jeszcze więcej czasu na odpoczynek :-)
 • Level 10  
  Witam. Niedawno wymieniałem w lodówce taki stycznik rozruchowy i zaciekawiła mnie jedna rzecz. W jaki sposób jest on rozłączany, bo przecierz uzwojenie cewki tego stycznika jest połączone szeregowo (tak mi wyszło po rozrysowaniu schematu) z uzwojeniem roboczym silnika, czyli w czasie pracy silnika jest zasilane. Chyba że uzwojenie rozruchowe silnika nie jest rozłączane podczas jego pracy, ale po co wtedy był by potrzebny ten stycznik. Czy może mi ktoś wyjaśnić jak jest naprawdę.
 • Level 20  
  Przy starcie silnika przez te uzwojenie płynie prąd kilkukronie większy co powoduje zwarcie styków uzwojenia rozruchowego. Po zmniejszeniu się prądu czyli jak już agregat pracuje przez uzwojenie płynie prąd znamionowy co powoduje rozwarcie styków.
 • Level 11  
  Witam po dłuższej przerwie.

  Już kompresorek prawie skończony. Tak jak widać na zdjęciu.
  Tyle że utkwiłem na etapie rozruchu. Nie jestem pewien czy zawór zwrotny jest zbyt silny i siła agregatu nie przepuszcza powietrza do butli, ponieważ manometr nic nie wskazuje a słyszę tylko jak powietrze ucieka przez wyłącznik ciśnieniowy od spodu tam gdzie jest podłączona rurka aby odprowadzić powietrze przed zaworem dla lepszego rozruchu. Zawór zwrotny pisze na nim 16bar.

  I tak miałby wyglądać mój kompresor lodówkowy tyle żeby odpalił jak trzeba :cry:

  Budowa sprężarki powrót do punktu wejścia.
 • Level 25  
  Musi byc gdzies nieszczelnosc na polaczeniach.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Jarek68 wrote:
  Przy starcie silnika przez te uzwojenie płynie prąd kilkukronie większy co powoduje zwarcie styków uzwojenia rozruchowego. Po zmniejszeniu się prądu czyli jak już agregat pracuje przez uzwojenie płynie prąd znamionowy co powoduje rozwarcie styków.


  Wreszcie prawidlowe wyjasnienie dzialania przekaznika rozruchowego.
  I nie ma tu czasow na stygniecie.
  Jesli sie grzeje to znaczy ze agregat uszkodzony.
 • Level 11  
  Na połączeniach przed zaworem zwrotnym ?! Wątpię bo nic nie ucieka w tym miejscu uchem wsłuchiwałem się po całym układzie i znalazłem tak jak pisałem powietrze wydostaje się z odprężnika w wyłączniku ciśnieniowym, tylko czemu ?! za duży opór ma zawór zwrotny by się otworzył przy wydajności agregatu ?! Wcześniejsze eksperymenty używałem zaworu zwrotnego 10bar i było bardzo dobrze.

  Proszę o pomoc nie mam pomysłu.
 • Moderator of HydePark
  J. Kleban wrote:

  Wreszcie prawidlowe wyjasnienie dzialania przekaznika rozruchowego.
  I nie ma tu czasow na stygniecie.
  Jesli sie grzeje to znaczy ze agregat uszkodzony.


  Grzeje się. Teraz w agregatach, do rozruchu stosuje się pozystory, tak jak w cewkach rozmagnesowujących w TV i aby urz rozruchowe ponownie zadziałało, musi wystygnąć. Dawniej stosowano urz rozruchowe z cewką i stykami, dlatego nie trzeba było czekać na wystygnięcie.
 • Level 11  
  Sprawdzałem zawór chodzi bardzo leciutko, nie wiem czemu powietrze się wydostaję przez odprężnik zanim zrobiłem podłączenie agregatu na zwykłym silniku tłokowym chodziło normalnie. Nic nie ruszałem oprócz podłączeń kabli pod wyłącznik ciśnieniowy. Jaka jest zasada działania odprężnika ?! Jak on współgra z zaworem zwrotnym i wyłącznikiem ?!
 • Level 25  
  Rozrob wody z mydlem i polej lub posmaruj pedzelkiem wszystkie laczenia.
  Latwiej znajdziesz wtedy przeciek.
 • Level 11  
  Solucja z wodą i mydełkiem nie wykazała nigdzie przecieków, tak jak pisałem przyczyna tkwi w odprężniku. Nie mogę dojść do tego czemu tak się dzieje. Zależy mi na tym ponieważ wtedy agregat miałby o wiele lepszy rozruch i sprężarka była by w pełni automatyczna bez hałasu. Jedynie co po napełnieniu butli powinno się usłyszeć szybki upust pozostałego powietrza w układzie zawór zwrotny -> agregat. Tak jak w przypadku normalnego silnika tłokowego. Jutro odbieram stelaż aby przymocować agregat do butli i odwadniacz poza tym problemem w/w to byłby koniec projektu.