Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nauka programowania - Konwerter USB - RS232

13 Sty 2010 22:58 9378 28
  • Użytkownik obserwowany
    Witam serdecznie!

Na początek:
    Nigdy nie miałem do czynienia z programowaniem (oprócz DSM-51), lecz w końcu nadszedł moment kiedy zmuszony jestem do opanowania tej umiejętności.
    Również z tego miejsca chciałbym przeprosić z góry za laickie pytania etc.. lecz jak pisałem uC to dla mnie nowość.

Odnośnie projektu:
    Posiadam konwerter USB-RS232 zakupiony w sklepie lecz nie zawsze działa on prawidłowo (z tego co czytałem jest to dość popularna wada).

Z tego powodu chciałbym złożyć dobry, oraz sprawdzony konwerter z którym nie będzie większych problemów odnośnie działania oraz komunikacji z podłączonymi urządzeniami.
    Puki co, znalazłem schemat wraz z plikami źródłowymi do uC na stronie:
    http://mirley.firlej.org/wirtualny_port_rs232
    Pytanie 1:
    Czy jest do dobry wybór? Czy nie będzie z nim problemów?
    Pytanie to zrodziło się po przeczytaniu tematu kolegi hubertfab:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...40&highlight=konwerter+usb+rs232&sid=

Cytat:
    Układ ten jest w istocie konwerterem USB<->RS-232 zbudowanym w oparciu o mikrokontroler AVR (ATTiny2313 lub ATTiny45).

A więc do zaprogramowania muszę użyć uC ATTiny2313 lub ATTiny45.
    Posiadam płytkę programatora USBasp która przeleżała już dosyć długi czas, i myślę że warto by było go w końcu złożyć i uruchomić.
    Pytanie 2:
    Czy tym programatorem (USBasp) mogę zaprogramować któryś z tych uC?

Czytałem już oczywiście troszkę na ten temat m.in na stronie:
    http://diy-elektronika.pl/202-usbasp-programator-avr-na-usb
    Niestety moja płytka jest troszkę inna i gdyby ktoś miał spis brakujących elementów byłby bardzo wdzięczny za wypisanie mi ich.
    Pytanie 3:
    Z tego co wyczytałem na w/w stronie, brakuje mi na pewno: ATMEGA8-16PU mimo wszystko chciałbym aby ktoś potwierdził iż dokładnie ten uC ma tam być.

Zdjęcia płytki:

Wiem, że przed zainstalowaniem programatora na komputerze należy najpierw zaprogramować ATMEGĘ która jest w programatorze, czytałem ze można to zrobić na porcie LPT którego niestety nie posiadam a więc prosiłbym również o schemat układu którym będę mógł zaprogramować ten uC.
    W ostateczności prosiłbym także o sprawdzony schemat programatora na LPT (najwyżej zrobię to u kogoś)

Prosiłbym bardzo o napisanie mi co jeszcze będzie potrzebne (jakieś informacje, rady które powinienem znać?)

Z góry bardzo dziękuję za wszelką pomoc.
  • Computer Controls
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Witam
    Pytanie 1 : Jest to dobry wybór, jeśli wszystko złożysz prawidłowo to problemów być nie powinno :-)
    Pytanie 2 : Programatorem USBasp zaprogramujesz większość AVR-ków w tym ATTiny2313 lub ATTiny45
    Pytanie 3 : Tak chodzi dokładnie o ATMEGA8-16PU w obudowie DIP28

Pozdrawiam
  • Computer Controls
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Weź w rękę notę PDF układu FT232RL - gwarantuję ci że po zrobieniu na nim przejściówki USB/RS232 raz na zawsze skończą się twoje wszystkie problemy.

Nie dość że nie potrzebujesz do tego procesora, programatora to jeszcze nie potrzebujesz żadnych innych elementów dyskretnych poza kilkoma kondkami fitrującymi napięcie typu 2,2uF albo 4,7uF !!!

no - oczywiście jeszcze gniazdko USB

a drivery ze stronki firmy FTDICHIP - działają ZAWSZE, wszędzie i w każdym systemie operacyjnym i zawsze idealnie

koszt całości to tylko scalaczek ok 12zł , gniazdko i płytka drukowana no moze jeszcze ze 2 kondensatorki !!!!

i to wsio - a masz niezawodną zawsze przejściówkę

po co więc te udziwnienia o których piszesz wyżej ;)
  • Użytkownik obserwowany
    Dziękuję za odpowiedzi!
    Mam układ ADM211 który jest zastosowany w tym konwerterze który aktualnie posiadam, już patrzę na notę FT232RL.

P.S. Mimo wszystko chciałbym nauczyć się programować, a więc wszelkie sugestie mile widziane :)
    Panowie który schemat wybrać? ;)
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    no i bardzo dobry cel żeby się nauczyć programować ;) super - ale przecież jest tyle ciekawych projektów, gadżetów do zrobienia. Przecież pomysł jest na każdym kroku.

Czy ty na razie po prostu nie wiesz od czego zacząć?
  • Użytkownik obserwowany
    Cytat:

Czy ty na razie po prostu nie wiesz od czego zacząć?

Ok, a więc naukę programowania póki co odstawmy na bok ;)

Tylko pytanie który schemacik wybrać? ;)
    Jeszcze mam takie pytanie.. po złożeniu konwertera na tym układzie FT232RL, trzeba instalować jakieś sterowniki czy po prostu komputer widzi ten konwerter jako "własny" port RS232?
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    zajrzyj sobie do tego tematu:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1343484&highlight=

tam w środku pierwszego postu masz 3 schematy. Pierwszy z nich pokazuje ci najprostszą z najprostszych wersji takiej przejścióweczki - prościej już się chyba nie da? ;)

Dodano po 1 [minuty]:

a potem poczytaj sobie na spokojnie jeszcze kilka razy i dokładnie notę PDF tego scalaczka żeby zobaczyć o co chodzi w tych różnych wersjach schematów jak piszesz ;)

to stanowi o potędze tego scalaczka - masz możliwości doboru różnych zasilań w tym 3,3V albo 5V i w ogóle co tylko chcesz. Te różne schematy pokazują właśnie jak zaaplikować te różne warianty rozwiązań
  • Użytkownik obserwowany
    Cytat:

tam w środku pierwszego postu masz 3 schematy. Pierwszy z nich pokazuje ci najprostszą z najprostszych wersji takiej przejścióweczki - prościej już się chyba nie da? Wink

Proste, nie proste - dla mnie bez różnicy, z wykonaniem sobie bez problemu poradzę tylko który będzie najlepszy?

Z tego co czytam trzeba instalować sterowniki:

mirekk36 napisał:

Można sobie to podmieniać ale trzeba wtedy umieć przerobić sobie plik *.INI sterownika do windy. Kiedyś próbowałem się tak bawić i wszystko działało ok - dokąd nie zgubiłem po dłuższym czasie tego przerobionego *.INI gdzie miałem wpisane nowe VID czy tam PID - a numerków z głowy nie pamiętałem - więc winda była głucha i ślepa na FT232RL

Ale z tego co pamiętam posłużyłem się jakimś ich narzędziem do kasowania wszystkich sterowników FTDI z windy coś co w nazwie miało CLEAN i po odpaleniu na czysto jakoś cudem udało mi się ponownie MPROGiem przeprogramować to na standardowe VID i PID
  • Poziom 42  
    _TIGER_ napisał:

Proste, nie proste - dla mnie bez różnicy, z wykonaniem sobie bez problemu poradzę tylko który będzie najlepszy?

no jak ? który będzie najlepszy? - to zależy czego oczekujesz od takiej przejścióweczki. I dlatego pokazałem ci schemat na tej stronce najprostszej wersji gdzie można działać z zasilaniem +5V z USB - można je załączać jumperkiem - zerknij.

--------------------------------

a sterowniki - działają bez problemów - te moje wypowiedzi, które cytowałeś dotyczą chęci ich własnego przerabiania bo można jak ktoś się uprze , ALE NIE TRZEBA przerabiać. (przerabianie polega na własnoręcznej zmianie numeru VID albo PID już nie pamiętam bo tylko raz się tym bawiłem tak z czystej ciekawości. Ale jak nie wiesz co to daje - to nie musisz sobie tym głowy zawracać, żeby mieć sprawny konwerterek

bez przeróbek działają zawsze i wszędzie więc w czym problem?
  • Użytkownik obserwowany
    mirekk36 napisał:
    bez przeróbek działają zawsze i wszędzie więc w czym problem?

Już w niczym.. czasem lepiej zapytać najpierw niż robić.

Wybiorę schemacik:

Problem konwertera uważam za rozwiązany ;)

Pytanie mam jeszcze odnośnie tego programatora USBasp... czym zaprogramować tą atmegę?
  • Poziom 42  
    _TIGER_ napisał:

Pytanie mam jeszcze odnośnie tego programatora USBasp... czym zaprogramować tą atmegę?

no niestety trzeba mieć inny programatorek - albo pożyczyć albo zrobić sobie na szybciorka do jednorazowego zaprogramowania tzw SIMPLE - LPT programmer czyli kilka drucików i rezystorów podłączonych wprost do portu LPT jeśli jeszcze taki posiadasz ;)

albo ..... może czasem nie warto aż tak kombinować z budową programatora skoro tak tanio można już kupić i to jeszcze dużo lepszy bo STK500v2 .

Wpisz sobie tą nazwę na allegro i znajdziesz go w wersji za 37 zł !!! (jak ja robiłem swoje USBASP to nie były po tyle - kosztowały ok 80zł !!!) teraz już nie robię USBASP tylk np kupuję takiego gotowca - a w ładnej obudowie kosztuje 49zł

a wiesz jaką ma zaletę poza tym, że działa niezawodniej niż USBASP, poza tym że w przeciwieństwie do USBASP działa np bezpośrednio z AVR Studio - ano taką ma zaletę, że po przepięciu jednej zworki może służyć za ...............

..... za konwerter USB/RS232 ;)

poszukaj sobie tych produkcji firmy zdaje się and-tech
  • Użytkownik obserwowany
    Cytat:
    Wpisz sobie tą nazwę na allegro i znajdziesz go w wersji za 37 zł !!! (jak ja robiłem swoje USBASP to nie były po tyle - kosztowały ok 80zł !!!) teraz już nie robię USBASP tylk np kupuję takiego gotowca - a w ładnej obudowie kosztuje 49zł

Jednak mimo wszystko nie przywykłem do kupowania gotowców ;) Ale dzięki za info
    Masz może schemacik sprawdzony tego programatora na LPT?
    Bo czytałem że ludzie porty palą.. dlatego prosiłbym o sprawdzony a jakiegoś PC-ta na szybko najwyżej złożę...
  • Poziom 42  
    _TIGER_ napisał:

Masz może schemacik sprawdzony tego programatora na LPT?
    Bo czytałem że ludzie porty palą.. dlatego prosiłbym o sprawdzony a jakiegoś PC-ta na szybko najwyżej złożę...

hmmm chyba trudno znaleźć zły schemaci tego typu - każdy będzie dobry - bo co to za schemat? ;) .... ot kilka linii LPT - łączysz jako linie MOSI, MISO, SCK i RST do procka - poprzez jakieś tam małe rezystorki.

Ludzie porty palą w ten sposób? - fakt - bo traktują ten "programator" jako docelowy - aż kiedyś zdarzy im się omsknięcie ręki i np coś nie tak z zasilaniem procka itp i wtedy palą anie żeby tak od razu.

W zasadzie to jak proca podłączysz w ten sposób do LPT i dasz mu poprawne zasilanie uważnie - to nic się nie stanie.
  • Użytkownik obserwowany
    Ok to zabieram się za składanie tego:

Jak mi coś nie wyjdzie z tym programatorkiem to będę Cię meczył :D
    Póki co dzięki wielkie za pomoc!

//Proszę o nie zamykanie tematu ponieważ po złożeniu konwertera mogą wystąpić pewne problemy (oby nie), w takim przypadku temat będzie kontynuowany.

Pozdrawiam!
  • Poziom 42  
    _TIGER_ napisał:

//Proszę o nie zamykanie tematu ponieważ po złożeniu konwertera mogą wystąpić pewne problemy (oby nie), w takim przypadku temat będzie kontynuowany.

temat to zamyka sam autor wątku - jak uzna że jest zakończony ;) - do tego służy ta ikonka żółta kłódeczka ;)
  • Użytkownik obserwowany
    the creator of art2003 programmer also made an usb programmer using pic18f2550

schematics here http://www.foxdelta.com/products/programmer/upp/fd-upp-schematic.jpg

part list here http://www.foxdelta.com/products/programmer/upp/usbprogrammer-kit.pdf

firmware here http://www.vu2fd.com/software/FD-UPP.zip

he even add leds if can be of help (that busy led is juicy)

i am not too good to read schemes in detail, but someone hopefully can do it!

(i see 10uf for pin 20 and 100nf for decoupling and 0,4uf for pin 14 but i can be mistaken)

« Last Edit: January 13, 2010, 06:57:20 PM by chaoz2 » Logged
  • Użytkownik obserwowany
    Cytat:

temat to zamyka sam autor wątku - jak uzna że jest zakończony Wink - do tego służy ta ikonka żółta kłódeczka Wink

Wiem :) Ale moderator czasem lubi zamykać tematy ;)

Cytat:
    the creator of art2003 programmer also made an usb programmer using pic18f2550

Jakie uC można zaprogramować tym programatorem?
  • Poziom 27  
    _TIGER_ napisał:
    Posiadam konwerter USB-RS232 zakupiony w sklepie lecz nie zawsze działa on prawidłowo (z tego co czytałem jest to dość popularna wada).

Można jeszcze kupić kontroler RS-232 na pcmcia jak kogoś to interesuje i nie chce mieć problemów.
  • Użytkownik obserwowany
    Cytat:

Można jeszcze kupić kontroler RS-232 na pcmcia jak kogoś to interesuje i nie chce mieć problemów.

Temat dotyczy konwertera z USB na RS232 a więc... wypowiedź nie na temat :D
  • Poziom 27  
    _TIGER_ napisał:
    Temat dotyczy konwertera z USB na RS232 a więc... wypowiedź nie na temat :D

Podaję do przykładu, że jest alternatywa. Na którym działa. Z tym konwerterem na usb to różnie bywa i nie zawsze można coś takiego zrobić. Port usb nie nie jest najlepszy do tego. Ale jak zrobisz i ci zadziała to ok. Tylko pytanie czy wszystko nim zaprogramujesz, czy np. będziesz musiał dodatkowo dokupić na pcmcia.
  • Użytkownik obserwowany
    on117 napisał:
    Ale jak zrobisz i ci zadziała to ok. Tylko pytanie czy wszystko nim zaprogramujesz, czy np. będziesz musiał dodatkowo dokupić na pcmcia.

mirekk36 napisał:
    Weź w rękę notę PDF układu FT232RL - gwarantuję ci że po zrobieniu na nim przejściówki USB/RS232 raz na zawsze skończą się twoje wszystkie problemy.

Wygląda na to że będzie ok - zobaczymy ;)
  • Poziom 42  
    on117 napisał:
    Z tym konwerterem na usb to różnie bywa i nie zawsze można coś takiego zrobić. Port usb nie nie jest najlepszy do tego.

sorki ale kolega chyba nie wie co mówi - jeśli chodzi o FT232RL to jest extra specjalizowany układ, sprawdzony a sterowniki - brzytwa!

problemy to bywają z tymi różnymi dziwnymi przejściówkami kupowanymi jako gotowce - fakt - ale głównie dlatego i wtedy gdy nie są oparte na FT232. Te przejściówki które mają problemy są często robione na scalakach PLxxxx które wprawdzie same w sobie nie są jakieś specjalnie złe ale

po pierwsze o wiele gorsze wsparcie producenta dla driverów

a po drugie i to bywa najgorsze - chińczycy często robią przejściówkę niby USB/RS232 a okazuje się że wyjscia RS232 robią w standardzie TTL i stąd bywa najwięcej problemów z nimi - bo nie raczą o tym wspomnieć w swoich durnych instrukcjach.
  • Poziom 24  
    _TIGER_, jeśli złożysz ten konwerterek na FT232RL, to jak będziesz chciał programować AVRy, nie będziesz potrzebował dodatkowego programatora. Możesz wykorzystać właśnie ten konwerter i ewentualnie dolutować kabelki, szczegóły w poście morock'a:
    http://www.and-tech.pl/forum/viewtopic.php?t=101
  • Poziom 38  
    ft232 jest tak samo dobre jak pl2303, problem w tym, że większość pl2303 jest 3.3V, więc podłaczenie do uC bez maxów odpada, dwa, brak sterowników, 3 brak własnych pidów...
    FT232 zawsze działa, NIE DA się go uszkodzić lutując np. w lustrze gniazdo czy cokolwiek! On i tak zadziała po dobrym zmontowaniu, NIGDY się nie zawiesza (tested on vista/xp). Co do programatora, to ja jednak gorąco polecam zakup gotowego najlepeij atmelowskiego ISP MK II (Tak wiem, 200zł, ale wierz mi zwróci się szybciej niż Ci się wydaje, ile godzin człowiek spędził nad uruchamianiem usb asp, i innych, że aż żal, jasne sam mam programator DIY ale ten którego używam był budowany przez dłuższy czas, jest sprawdzony, (ma ft232rl:P) ma usb i jest NIE ZA WO DNY!

A sorry pierwszy programator nigdy nie działa (przynajmniej ten z uC) i jest to wysoce frustrujące z tego co pamiętam:)

Pozdro i wybierz ft232;)
  • Użytkownik obserwowany
    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
    Niestety jeszcze elementów nie mam, ponieważ w sklepie w moim mieści SMD - odpada a co dopiero specjalizowane układy jak FT232 ;)
    Mam nadzieję że na dniach będę je miał a więc podzielę się wrażeniami etc.. ;)
    P.S. Nie mam zamiaru kupować żadnego programatora - only DIY ;)

Pozdrawiam!
  • Warunkowo odblokowany
    Czy ktoś programował Ft232RL ,chodzi mi o pamięć UA ,numeru seryjnego nie da się zmienić ale może można programować od adresu 0060 wyżej .Jakaś podpowiedź
  • Poziom 2  
    Witam. Czy w konwerterze opartym na FT232RL można zamiast MAX213 zastosować MAX232 jako konwerter poziomów napięć?
  • Poziom 42  
    raju87 --> pewnie że można zastosować MAX232, dlaczego nie zajrzysz do noty PDF tego scalaka FT232 ???? przecież tam masz jak na dłoni jedno z rozwiązań nawet schemat z wykorzystaniem układu typu MAX232. Noty to podstawa.
  • Poziom 2  
    Dzięki za odpowiedź. Zaglądałem do noty i zauważyłem tylko zapis o max213, stąd moje pytanie.