Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z wentylatorem na karcie graficznej

zylka5993 14 Sty 2010 00:28 2417 17
  • #1 14 Sty 2010 00:28
    zylka5993
    Poziom 9  

Witam.
    Moja karta graficzna to GeForce 8800GTS (320MB). W ciągu ostatnich dni zauważyłem, że wentylator umieszczony na karcie ma problemy z dostosowywaniem obrotów do sytuacji. Odpalam jakąkolwiek grę, obroty wskakują na 100% (co samo w sobie już jest dla mnie dziwne, bo wcześniej się to nie zdarzało, nawet przy najbardziej wymagających tytułach) i po wyłączeniu aplikacji już takie zostają. Nie dokonywałem przed tym żadnych znaczących zmian w komputerze, nie zmieniałem sterowników itd. Jaka może być tego przyczyna? Proszę o porady.

0 17
  • #2 14 Sty 2010 00:47
    Kristoff10
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jakiej firmy jest to karta? Czy masz zainstalowane dodatkowe oprogramowanie od producenta poza sterownikami nvidii? Mam taką samą kartę Asusa i w ich programie mogę zmienić jak ma działać wentylator... też mam tak że jak włączę coś bardziej wymagającego (typu grę) to zaraz obroty wentylatora idą na maxa...

0
  • #3 14 Sty 2010 00:49
    ostryxq
    Poziom 9  

Sprawdź jakie są temperatury karty graficznej w stanie spoczynku oraz w stanie obciążenia (czyli temperatura podczas grania).

0
  • #4 14 Sty 2010 00:54
    pp1964
    Poziom 24  

Wyczyść z kurzu: wentylatory, radiatory, wloty powietrza do pudła, itd.(przy okazji wszystkie).

0
  • Pomocny post
    #5 14 Sty 2010 12:31
    leven
    Poziom 37  

Do wypowiedzi kolegow dodac mozna tylko przeprowadzenie jakiegos prostego testu.

http://www.programosy.pl/program,furmark.html

Sciagnac, uruchomic na 5 minut i pokazac fotke z testu. Bedzie widac temperature i obroty turbinki.

Przed uruchomieniem furmarka warto uruchomic gpu-z, ktory pokaze jak zachowuje sie turbinka przy wzroscie temperatury gpu.
    Gpu-z uruchamiamy jako pierwszy i tak go zostawiamy. Potem uruchamiamy furmarka i klikamy klawisz "windows" i zaznaczamy z paska gpu-z.

http://www.programosy.pl/program,gpu-z.html

Tak to ma wygladac

0
  • #6 14 Sty 2010 14:47
    zylka5993
    Poziom 9  

Karta jest od Galaxy. Zapomniałem dodać, że temperatury jak na tę kartę są w normie (latem są większe i nic się nie dzieje, kiedyś nawet pod obciążeniem wentylator nie wchodził na najwyższe obroty, teraz już z włączeniem komputera to następuje).

Zrobiłem dodatkowo test programami podanymi przez pana wyżej i wyniki zdziwiły mnie samego. Otóż test rozpoczął się przy pełnych obrotach wentylatora, a po kilku minutach i wzroście temperatury o jakieś 20 stopni obroty zniżyły się do 80%, co zniwelowało hałas wytwarzany przez obroty wirnika.

Tutaj screen:

Dodam jeszcze, że nie ma czego oczyszczać z kurzu, bo karta jest czyściutka, ogólnie wszystkie podzespoły utrzymują niskie temperatury, lecz jak widać temperatura ma odwrotny od zamierzonego wpływ na zachowanie wentylatora.

0
  • #7 16 Sty 2010 14:36
    zylka5993
    Poziom 9  

Ostatnio komputer kompletnie zawiesza się podczas grania, tzn. nie ma innej rady niż tylko reset. Czasem dodatkowo monitor przechodzi w stan czuwania (niebieska dioda zamiast świecić, zaczyna migać). Przypuszczam, że jest to bezpośrednio powiązane z dziwnym zachowaniem karty graficznej. Czy istnieje jakiś sposób na dokonanie jednoznacznej i trafnej diagnozy, nieopierającej się jedynie na domysłach?

0
  • Pomocny post
    #8 16 Sty 2010 14:53
    leven
    Poziom 37  

Sciagnij occt i uruchom go jako power supply na 20 minut. Po zakonczeniu testu zostana wygenerowane logi, ktore przedstaw na forum jako obrazki tabelek.
    Bedzie widac temperature cpu i gpu oraz napiecia.
    Mozliwe, ze zasilcz nie wyrabia podczas obciazenia i komputer sie zawiesza.
    Wgraj tez sterowniki w wersji forceware 190.62.
    To nieco starsze sterowniki, jednak sa one jak do tej pory najlepsze jakie wyszly od zielonych. Nowsze sprawiaja problemy.

http://www.nvidia.pl/object/winxp_190.62_whql_pl.html

Dalem link do sterownikow pod XP, bo nie wiem jaki masz system. Jak masz wiste lub win 7 , to sobie wybierz i sciagnij.

Test occt

http://www.google.pl/url?sa=t&source=web&ct=r...5pGPCQ&usg=AFQjCNE4cMg7VY43D1jMvetemL2H7WJnCA

0
  • #9 16 Sty 2010 15:28
    zylka5993
    Poziom 9  

Wyniki testu (wersja sterowników - 195.62):

0
  • #10 22 Sty 2010 15:43
    zylka5993
    Poziom 9  

Dobra, karta się spaliła. Jestem tego pewien w 90%. Już przy odpaleniu komputera na wstępnych napisach mówiących o podłączonych urządzeniach IDE, ilości pamięci itd. wyświetlają się dziwne pasy przeciągające się przez całą długość monitora. W momencie przewijania się tego niebieskiego paska od lewej do prawej (Win XP) następuje blue screen, po czym komputer się oczywiście resetuje. To chyba dość jednoznaczne symptomy.

W związku z raczej małą opłacalnością naprawy tej karty (o ile w ogóle jest taka możliwość) chciałbym poprosić o doradzenie w wybraniu nowej grafiki. Cena nie może przekroczyć 500 złotych, a jeśli już, to nieznacznie. Głównie moje zainteresowanie skierowane jest w stronę GTS 250 (wersja 1GB od Gigabyte, z tego względu, że czas gwarancji wynosi aż 36 miesięcy, lub od Palita, 512MB - w pełni wystarczą do monitora 5:4, ponad 100 złotych tańsza, gwarancja na 2 lata). Nie jestem tzw. "fanboyem" żadnego z producentów chipsetów, po prostu chcę najlepszą kartę w tym przedziale cenowym.

0
  • Pomocny post
    #11 22 Sty 2010 17:27
    leven
    Poziom 37  

Zanim wyrzucisz karte zrob jej malą reanimacje.
    Sciagnij chlodzenie i zmien paste oraz termopady na pamieciach.
    Sprawdz czy nic nie jest wypalone na pcb karty.
    Mozna jeszcze sprobowac "przejechac" pamieci i gpu hot-airem.
    Oczywiscie turbinke doprowadz do porzadku.

Do 500 zlotych gts 250 z 1 gb pamieci bedzie rozsadnym wyborem.
    To poprawiony 9800 gtx +.

0
  • #12 22 Sty 2010 19:01
    zylka5993
    Poziom 9  

Oczywiście ściągałem chłodzenie, żeby powierzchownie (nie jestem ekspertem) sprawdzić, czy wizualnie wszystko jest w porządku. Niczego nie znalazłem, karta wygląda normalnie. Warstwa pasty na chipsecie wygląda na wystarczająca. Wydaje mi się, że karta jednak do wyrzucenia. Nie bardzo rozumiem, co znaczy "przejechać hot-airem".

Czy będzie w ogóle jakaś różnica pomiędzy 1GB pamięci a 512MB przy graniu na rozdzielczości 1280x1024?

0
  • #13 23 Sty 2010 22:55
    tomich
    Poziom 10  

Użyj pasty przewodzącej pod radiatorem z wentylem, powinno pomóc bo w innym razie spalisz grafe. Pozdro

0
  • Pomocny post
    #14 23 Sty 2010 23:26
    leven
    Poziom 37  

zylka5993 napisał:
    Czy będzie w ogóle jakaś różnica pomiędzy 1GB pamięci a 512MB przy graniu na rozdzielczości 1280x1024?

Od przybytku glowa nie boli :D
    Zagrasz w gta 4 i 512 mb pamieci bedzie za malo.
    Coraz czesciej gry potrzebuja wiecej niz 512 mb pamieci vga.

Co do uszkodzonej karty, to jesli zmiana pasty, sterownikow, biosu nie pomaga, to mozna jeszcze podgrzac pamieci i procesor gpu goracym powietrzem.
    Czasem kosci pamieci odlutowuja sie pod wplywem temperatury dla tego nalegalem, zeby zmienic termopady i paste.

0
  • Pomocny post
    #15 24 Sty 2010 12:11
    ikarus78
    Poziom 18  

Generalnie różnica pomiędzy 1GB a 512 MB jest nikła (2-3%) i nie sądzę żeby to się zmieniło - w/g benchmark.pl jest tylko jedna gra która potrzebuje więcej niż 512MB (nie pamiętam tytułu) i prędko się to nie zmieni ( w tej grze jest zysk około 6%)
    Zwróciłem uwagę gdyż sam się przymierzam do kupna karty graf - i póki co najlepszym wyborem teraz będzie 5750 lub 4850 - obie około 500pln (polecam dołożyć 50pln i kupić 5750 sapphire które się dobrze kręci i ma lepsze pamięci gddr5 i DX11 - może się niebawem przydać)

0
  • #16 24 Sty 2010 15:10
    zylka5993
    Poziom 9  

Cytat:
    Od przybytku glowa nie boli Very Happy
    Zagrasz w gta 4 i 512 mb pamieci bedzie za malo.
    Coraz czesciej gry potrzebuja wiecej niz 512 mb pamieci vga.

W GTA4 grałem i na 320MB z wszystkimi ustawieniami na max (poza teksturami, które musiały być na medium, bo doczytywały się ze zbyt dużym opóźnieniem).

Cytat:
    Generalnie różnica pomiędzy 1GB a 512 MB jest nikła (2-3%) i nie sądzę żeby to się zmieniło - w/g benchmark.pl jest tylko jedna gra która potrzebuje więcej niż 512MB (nie pamiętam tytułu) i prędko się to nie zmieni ( w tej grze jest zysk około 6%)
    Zwróciłem uwagę gdyż sam się przymierzam do kupna karty graf - i póki co najlepszym wyborem teraz będzie 5750 lub 4850 - obie około 500pln (polecam dołożyć 50pln i kupić 5750 sapphire które się dobrze kręci i ma lepsze pamięci gddr5 i DX11 - może się niebawem przydać)

W takim razie najlepszym wyborem dla mnie wydaje mi się GTS 250 512MB od Palita. Nie ma sensu przepłacać na HD4850 lub HD5750, które pomimo wyższej ceny są wolniejsze od GTSa.

Cytat:
    Co do uszkodzonej karty, to jesli zmiana pasty, sterownikow, biosu nie pomaga, to mozna jeszcze podgrzac pamieci i procesor gpu goracym powietrzem.
    Czasem kosci pamieci odlutowuja sie pod wplywem temperatury dla tego nalegalem, zeby zmienic termopady i paste.

Sterowników nie da rady zmienić, bo komputer resetuje się w momencie, kiedy system się jeszcze wczytuje. Co za tym zresztą idzie - sterowniki nie mają na to wpływu, bo wszystko następuje jeszcze przed ich załadowaniem. Po prostu system się nie odpali.
    Jeżeli chodzi o BIOS do karty graficznej, to gdzie go znaleźć? Na stronie NVIDII są do ściągnięcia wyłącznie sterowniki.
    Co do podgrzewania gorącym powietrzem - jak taką operację wykonać i co ma być źródłem tego powietrza? Nie jestem fachowcem i nie mam dostępu do żadnych specjalistycznych narzędzi.

0
  • #17 24 Sty 2010 19:09
    leven
    Poziom 37  

Sterownikow nie da sie zainstalowac ?
    Nie dobrze.

Sprobu jeszcze zgrac bios na dyskietke. Jak sie da, to masz 5% szans na odzyskanie karty :)
    Jak zgranie biosu nie powiedzie sie, to czas za rozgladnieciem sie za nowa karta.
    Co do hot-aira, to musialbys isc z tym do serwisu lub przynajmniej zadzwonic/napisac i ustalic ewentualna naprawe.

0
  • #18 24 Sty 2010 20:23
    zylka5993
    Poziom 9  

Sterowniki instaluje się z poziomu systemu, a ten nie daje rady u mnie odpalić, dlatego ze sterownikami nic nie zrobię. Spróbuję jutro zgrać BIOS, bo w laptopie nie mam stacji dyskietek i nie mam możliwości utworzenia dyskietki startowej.

0