Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fuzzy face - "Potwór".

kokodin 14 Sty 2010 02:48 8369 11
 • Fuzzy face - "Potwór".
  Chciałem zaprezentować moją absurdalnie prostą konstrukcję akustyczną. Nie sądziłem, że kiedykolwiek ją skończę ale jednak. Był to za razem mój pierwszy działający wzmacniacz tranzystorowy, skonstruowany grube 5 lat temu. Konstrukcja w zasadzie bardzo prosta, dwu tranzystorowy wzmacniacz. Schemat oraz początkowy wzór płytki pobrałem ze strony www.muzique.com . Tam nazywa się Fuzzface i ma dwie wersje pnp i npn. Ja skonstruowałem mój na tranzystorach npn bc108 jeden c, a drugi b. Niestety nie miałem dwóch jednakowych. Od czasu konstrukcji, próbowałem też masę innych ale jednak wróciłem do tych.
  Obudowa została wykonana z puszki połączeniowej 80mm wpuszczanej w tynk, która wraz z pokrywką kosztowała 50 gr. Mimo tego jest to na prawdę mocna pucha. Początkowo nawet bez żadnych dziur z tego też powodu nie szły w sklepie :]. Futerko wykonane zostało z 4 kolorów wełny sprutej ze starego szalika. Przyklejone na całej powierzchni butaprenem (w wentylowanym pomieszczeniu) a później ostrzyżone. Gałki potencjometrów wykonane są z modeliny, podobnie przycisk. Sam przycisk to zwyczajny izostat z ramką montażową . Śrubki zamaskowałem.
  Niestety dzięki moim "modernizacjom" płytki wszystko wisi w środku na kablach, mimo to nic nie lata oprócz baterii. Płytka, od strony cyny ,jest oklejona taśmą izolacyjną , by nic się nie stało np przy spotkaniu z baterią. Kostka może być zasilana z baterii lub zasilacza.
  Koszty konstrukcji:
  wygrzebana z szuflady płytka 0zł
  obudowa 50gr
  wełnę miałem
  butapren 2,80zł
  Potencjometry łącznie 3,5zł
  gniazdka 3zł
  modelina 4zł
  resztę miałem.
  Fuzzy face - "Potwór".
  Fuzzy face - "Potwór".
  i moja "ulepszone wersja"
  Fuzzy face - "Potwór".
  A teraz kilka fotek samego "Potwora"
  Fuzzy face - "Potwór".Fuzzy face - "Potwór". Fuzzy face - "Potwór". Fuzzy face - "Potwór". Fuzzy face - "Potwór". Fuzzy face - "Potwór". Fuzzy face - "Potwór".
  Oraz dwa brzdęki prezentujące kanał czysty i w pełni przesterowany. Niestety nagranie jest słabe z powodu podłączenia jedynie Potwora do gitary i karty dźwiękowej kompa. Nie potrafię też nic sensownego zagrać, wybaczcie :].


  Fajne!
 • #2 14 Sty 2010 07:18
  king559
  Poziom 11  

  Hmm, pewnie teraz zaczną się narzekania że były już podobne wzmacniacze i to pełno. Ale tego nie ocenie pochwale cie tylko za obudowę a raczej za pomysłowość. Gdześ to widziałeś czy sam wymyśliłeś? Bo pomysł genialny.

 • #3 14 Sty 2010 08:47
  andrzej3393
  Poziom 15  

  sposób na przymocowanie baterii jest bardzo prosty: wystarczy nawiercić w pokrywie dwa (lub cztery) otwory i przymocować baterie poprzez te dziurki do wieczka np. ściąganymi spinkami do kabli.
  btw. niezłe opakowanie :)

 • #5 14 Sty 2010 09:57
  Urgon
  Poziom 36  

  AVE...

  Mi się podoba...
  Brzmienie(mimo gratisowego przesterowania karty dźwiękowej - przydałby się jakiś bufor-limiter) ciekawe. Konstrukcja tak prosta, że nawet antytalencie elektroniczne dałoby sobie radę, no i opakowanie oryginalne. Ode mnie masz +1...

 • #6 14 Sty 2010 13:23
  karczochrulez
  Poziom 13  

  To bardzo prosta konstrukcja, ale cały jej urok to brzmienie tranzystorów germanowych. Orginalnie były to AC 128, można użyć NKT275, 2N527, 2N508 jakiś radzieckich albo japońskich.
  W wolnej chwili muszę poszukać, bo gdzieś mam japońskie 2SB324. Jak znajdę to zrobię i pokażę :)

 • #7 14 Sty 2010 17:51
  kokodin
  Poziom 21  

  Mam jakąś płytkę z radzieckiego czołgu na zdalne sterowanie. Ciekawe czy te żółte i pomarańczowe tranzystory są germanowe :] w każdym razie wszystkie są kolorowe.
  Teraz jak dobrze pomyślałem był jeszcze jeden ciekawy fuzz na muzique. Nazywał się yaff. Miał on imitować tranzystory germanowe, przy użyciu krzemowych o niskim wzmocnieniu i rezystorów. Ciekawe jak to brzmi.

  W każdym razie ja będę pracować dalej nad całym łańcuchem kudłatych mordek.

 • #8 14 Sty 2010 20:56
  Colina2
  Poziom 16  

  jest w tym "potworze" zamontowany footswitch?

  PS. Zawaliście mi się podoba obudowa :D chyba też sobie takiego zrobie :) (ona jest przystrzyżona tak żeby była okrągła?)

 • #9 14 Sty 2010 21:24
  kokodin
  Poziom 21  

  Jak już wcześniej pisałem, pod "nosem" zamaskowałem izostat (chyba nawet firmy alps). Czyli w zasadzie footswicz jest. Może trochę mniej odporny niż te blaszane ale bez przesady, swoje wytrzyma. Potwór jest ostrzyżony prawie w kulkę. Na kantach puszki jest to ok 5mm a w najdłuższym miejscu ok 1cm. Miejsca dookoła oczu i gniazdek również są wystrzyżone, tworząc naturalnie wyglądające wgłębienia.
  Obklejać najlepiej jest grubym "kucykiem" wełny. Tak by po ściśnięcu jej z 3 stron w palcach zakrywało ok1-3cm kwadratowe. A po przyłożeniu do kleju, najlepiej podgrzać suszarką, by szybciej związało (dlatego ważna jest wentylacja pomieszczenia). Lub zamiast butapreny użyć "kleju szweckiego", jest przeźroczysty i szybciej wiąże. Niestety dużo szybciej się kończy. Gałki są uklejone z kulek białej modeliny (można obkleić białym inną dla oszczędności) z czarnym plackiem na źrenice. Otwór jest nawiercony w rękach, wiertłem fi 6mm po upieczeniu.

 • #10 27 Sty 2010 21:08
  Woytek130
  Poziom 16  

  Mała literówka,chodziło chyba o Klej szewski ?

 • #11 28 Sty 2010 02:02
  kokodin
  Poziom 21  

  Szczerze mówiąc to nie wiem jaka jest prawidłowa pisownia . Bo w jednym sklepie mam od firmy dragon, napisane tak. A w innym inny producent ma napisane inaczej. Z tym że klejów , rozpuszczalników i innych produktów firmy dragon, drugi raz już nie kupię. Raz że śmierdzą, a dwa, że to jakieś niedorobione (butapren jasno-miodowy o konsystencji wody itd.). Poza tym niestandardowa kolorystyka opakowań i nawet papieru nie da rady skleić jak tymi niebieskimi. Ogólnie chodziło mi o przeźroczysty poliuretanowy "klej do butów" (taka nazwa też istnieje).

 • #12 30 Sty 2010 13:45
  Woytek130
  Poziom 16  

  To jakieś trefne Masz te kleje. ja mam różne produkty tej firmy, kleiłem od dętek do butów :) trzyma.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo