Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Palnik na olej przepracowany, jak zrobić?

pablo1521 05 Maj 2012 21:44 1351855 4858
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #2582
  zbyszek1281
  Poziom 20  
  Kolego Modelgaz ja mam kartę katalogową z wszystkimi parametrami technicznymi dysz delawana od nr. 30610-4 do nr. 30609-11. Wejdż na stronę www.grados.pl .W warszawskiej centrali dostaniesz wszelkie informacje i karty katalogowe interesujących nas atomizerów grupy SN. W zakresie ich pracy jest dobór dysz do przewidywanej mocy grzania. Obsługują firmy jak ,również osoby prywatne :D
  Pozdrawiam
  Żeby było trochę do śmiechu oponentom, jutro fota roboczego palnika z dyszą olejową opalaną gazem HHO z mojego generatora 8-O
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #2583
  tomekshlm06t
  Poziom 14  
  No, no, no, dawno tu nie byłem, a tyle się dzieje! Upór Zbyszka jest godny pozazdroszczenia, wtedy rodzą się wynalazki. Ale Pablo dodał jedno zdanie. Poczekajmy rok, dwa, pięć i wtedy zobaczymy efekty. Pozdrawiam.
 • #2584
  zbyszek1281
  Poziom 20  
  Witam
  Jak wcześniej napisałem dla poprawienia humoru Sawka przesyłam "zdjęcie z bąbelkowania" gazu :?: . oraz film pracy palnika z zapalonym płomieniem wodoro- tlenowym
  Proszę o darowanie sobie komentarzy w stylu podłączonej butli gazowej, zapalonej świeczki itp. bo na nie nie odpowiem.
  Dla zainteresowanych wykonaniem próby z palnikiem wodorowym zastosowana dysza z palnika na OO ma wyjęty ze środka czopik zawirowywacza. Koniecznie należy wkręcić z powrotem tulejkę z siateczką metalową filtra paliwa. W tym wypadku jest to konieczny bezpiecznik ogniowy :!: Dodatkowo w tuleję palnika włożyłem trochę wełny stalowej jako dodatkowe zabezpieczenie. Generator jest podłączony prowizorycznie bez zbiorniczka wyrównawczego wody , separatora gazu i bezpiecznika wodnego :wink: Uwaga największa wybuchowość /prędkość spalania/ wodoru jest w stężeniu z tlenem 30%. W moich próbach jest dużo za mało tlenu do prawdziwego "dupnięcia". Możliwe tylko kichnięcie czego doświadczyłem osobiście :D Tomekshlm06t czekając latami to się tylko można zestarzeć ze swoimi niepowodzeniami palnikowymi :boss:
  Zainteresowanym polecam filmiki vernitusa z moimi palnikami zgazowującymi.
  Link do filmu:
  Palnik film

  Palnik na olej przepracowany, jak zrobić?
 • #2585
  tomekshlm06t
  Poziom 14  
  Zbyszku, nie bocz się, to wygląda jak zderzenie wynalazcy z inwestorem. Gdyby mnie nie interesował temat, to bym tu nie zaglądał. Powodzenia.
 • #2586
  zbyszek1281
  Poziom 20  
  Tomku ja się nie boczę tylko nie toleruję ciemnogrodu technicznego . Podaję tylko sprawdzone działania potwierdzone praktycznie. Jeżeli czegoś nie ogarniam to mam odwagę poprosić kolegów o pomoc w rozwiązaniu problemu Nowe tematy zawsze poddaję pod rzeczową forumową dyskusję, a nie bajdurzenia.
 • #2587
  bronx_XJ
  Poziom 20  
  Wracając do postu Pawła, mam pytanie, o tą płytę ceramiczną dopalającą w Clean Burn.
  Według opracowania ona powoduje czystość spali, i czy ja się mylę porównując tą płytę do naszych garnków dopalających? Czy to to samo czy niestety nasze garnki maja za mała temperaturę? Nie wiem czy przeoczyłem czy nie ale gdzie są dopuszczalne stężenia emitowanych zanieczyszczeń spalin ?


  Z takiej szybkiej analizy wynika ze problem jest z ołowiem, dopuszczalna zawartość w OP to 50 ppm , natomiast olej z benzyniak ma ok 47 a z diesla 57.
  Nie wiedzę tam porównania emisji ołowiu w odniesieniu do 126p.
 • #2588
  tomekshlm06t
  Poziom 14  
  Na początku walki ze spalaniem op wstawiłem na tylnej ścianie pieca płytę z szamotówki. Wydaje mi się, że dobrze spełniała rolę dopalacza, jednak cegły po 2-3 miesiącach rozpadały się w drobny mak. Myślę, że metalowy garnek nie wytrzymałby takiej pracy, bo jeśli się nie wypala, nie ulego zniszczeniu, to nie osiąga tak wysokiej temperatury jak ceramika. To było przy próbach spalania op w zwykłym palniku na oo. Teraz przy palniku na op nie stosuję tej płyty, bo piec za krótki. Przy czyszczeniu komory i płomienic jednak każdy z nas wygarnia z pieca jakieś resztki. A co w nich jest? Można się domyślać.
  Pytanie do kolegów z innej beczki:
  jakie macie doświadczenia po zastosowaniu sprężarek z lodówki? Niektórzy pewnie używają ich już któryś sezon. Poproszę o jakieś opinie na ten temat. I na jakich ciśnieniach chodzą, czy do dyszy delavana, czy też do dyszy Pabla.
 • #2589
  pablo1521
  Specjalista - palniki olejowe
  Nasz "dopalacz" pełni podobną funkcję jak płyta czy zwykła cegła szamotowa. Podobnie garnek w wiessmanie. Niektóre piece piekarnicze mają komorę ogniową w kształcie walca ze stali żaroodpornej.
  Wszystko po to aby podnieść temp. i dopalić syf.
  I nie ma tu znaczenia OP czy OO.
  A wszystko po to aby odparować krople paliwa, których dysza nie była w stanie dokładnie rozpylić.

  Bo ŻADNA dysza nie rozpyla idealnie całego paliwa.

  Nawet nowa dysza na OO + podgrzewacz paliwa powoduje ,że palnik odpalony poza piecem i tak zamoczy podłogę!!
  Po to właśnie dopalacze i rury i płyty.

  Co do analizy - mało który analizator bada wszystko w spalinach.
  Podstawa to :O, C, CO, CO2, HC, Temp, Nox.

  Pozdro.

  ps. bronx_XJ jak tam wl-ki . ja mam już 2sz. jedna trafiła na testy do pieca.
 • #2590
  bronx_XJ
  Poziom 20  
  Jedna WL gotowa, czeka tylko na grzałkę do zbiorniczka bo jakoś mam złe doświadczenia z grzałką typu:http://img.bazarek.pl/129105/10281/665691/1768892244b39bb0936e67.jpg
  ( systematycznie co 6-7mc się przepala ... ????? )
 • #2591
  pablo1521
  Specjalista - palniki olejowe
  tomekshlm06t napisał:
  jakie macie doświadczenia po zastosowaniu sprężarek z lodówki?


  Ja mam taki:

  Palnik na olej przepracowany, jak zrobić? Palnik na olej przepracowany, jak zrobić? Palnik na olej przepracowany, jak zrobić?

  Ale uwaga: najmniejsze sprężarki ze zwykłych lodówek nie dają rady. Trzeba stosować większe takie z lad lub chłodni.
  Na dyszach moich chodzą , na Delawanie nie zawsze, często nie wyrabiają
  wydajnoscią.

  Dodano po 4 [minuty]:

  bronx_XJ Taka grzalka jest u jaskula ze 4 lata. Zapytaj go czy sie spalila choc raz.
 • #2592
  bronx_XJ
  Poziom 20  
  Wiem ze Jaskuł ma bo rozmawialiśmy na ten temat, z tego co pamietam raz mu sie spaliła :)
 • #2593
  tomekshlm06t
  Poziom 14  
  Wygląda ciekawie, ale pytanie jest inne. Jak długo chodzi bezawaryjnie? Ja miałem jakiś czas sprężarkę bez zbiornika, ze stratą powietrza przez zawór "bezpieczeństwa". Niestety była to bardziej dmuchawa niż kompresor, bo choć biła do czwórki, to nie wystartowała pod ciśnieniem. W napędzie chyba silnik indukcyjny (nie wiem czy dobrze piszę, ale bez komutatora i szczotek), który nawet pod niewielkim obciążeniem nie chciał ruszać. Dopiero jak podłączyłem jej start razem z zaworem powietrza, to ruszał, bo palnik odbierał wstępnie ciśnienie w układzie. Ale wiadomo co się działo w piecu przez pierwsze 10-15 sekund zanim osiągnęła zadane ciśnienie. Zrezygnowałem i podłączyłem normalny kompresor.
  Co do grzałki, to wymieniam już drugi raz od listopada. Może jakiś wredny olej. Przegrzania tuż przy podstawie.
 • #2594
  pablo1521
  Specjalista - palniki olejowe
  Ta sprężarka ma wszystko co trzeba :
  -odprężanie głowicy - zawsze startuje beż ciśnienia,
  -zawór zwrotny do bańki
  -presostat
  -reduktor z manometrem
  -odwadniacz \ odolejacz
  -zawór spustowy z bańki

  Czyli jak w profesjonalnym kompresorze.
  Fakt, pierwsza wersja pożyła 3 mies. ALE głowica 3fazowa w gwiazdę + kond. rozr. i pod 1 fazę.
  Mocno się grzała i padła.
  Teraz ma agregat z lady sklepowej 1 fazowy. Daje radę bez gadania.
  Presostat okuty na 7 bar. możliwość głowicy myślę do 20 bar :)
  Zamyka manometr 16 bar i bije dalej :)
  Z nową głowicą chodzi już 6 mies.
  Jest CIISZA. :)
 • #2595
  tomekshlm06t
  Poziom 14  
  pablo1521 napisał:
  Z nową głowicą chodzi już 6 mies.
  Jest CIISZA.


  Właśnie to drążyłem. Dzięki.
  A zapytam jeszcze i o to:
  pablo1521 napisał:
  -odprężanie głowicy - zawsze startuje beż ciśnienia,

  To odprężanie dokładałeś, czy też było w tej głowicy?
 • #2596
  pablo1521
  Specjalista - palniki olejowe
  W tych agregatach nie ma odprężania - nie musi być jak chodzi w układzie zamkniętym.
  Dokłada się między głowicą i bańką przed zaw. zwrotnym.
  W kompresorach robi to mechanicznie presostat, ale tu jest za mały tłok i nie zamyka zaworu w presostacie.Zrobiłem więc elektrycznie przez el-zawór i taki cwany układ czasowy.
  Po wyłączeniu silnika daje 0,5 sek impuls na el-zaw. i pssyk.
 • #2597
  tomekshlm06t
  Poziom 14  
  Gdy używałem tego poprzedniego kompresora, to też o czymś podobnym myślałem, ale ponieważ musiałem odstawić ten kompresorek do maszyny, z której go zdjąłem, problem sam się rozwiązał. Ale widzę, że kierunek rozumowania miałem podobny do Twojego.
 • #2598
  zbyszek1281
  Poziom 20  
  Witam
  Trzeci rok pracuje u mnie jednofazowa sprężarka lodówkowa, którą pokazywałem na zdjęciu. Przez ten okres raz czyściłem zaworki listkowe i kilkakrotnie zapchaną wewnętrzną elastyczną rurkę ciśnieniową.Ciśnienie zbiornika ustawione jest na dwóch presostatach.Górne 2,5 bar dolne 1,5 bar. Czas pracy sprężarki to ok 20sek i ok 40sek przerwy. Temperatura sprężarki niewiele ponad 40°C.
  Druga spreżarka to dwie małe lodówkowe zabudowane na poziomym zbiorniku od gazu.Parametry ciśnień podobne .Jeden presostat bez odprężania. Na razie przepracowała jedną zimę. Obie bardzo cicho pracuja.
 • #2599
  SAWEK101
  Poziom 31  
  Ja mam sprężarkę od większej lodówki i jak już kiedyś pisałem startuję z palnikiem i daje bezpośrednio na dyszę, chyba prościej się nie da, chodziła już 2 sezony i ma się dobrze tylko zżera 100mil oleju na 3 tyg, co do startu pod ciśnieniem to są takie sprężarki co wystartują i przy 8 bar i pompują 25 bar ale praca na takim ciśnieniu zabije sprężarkę, zwykle lodówkowe sprężarki startują dopiero przy nieznacznym ciśnieniu, z tymi od lad jest różnie zależy jaki model, są różne rodzaje starterów i to od tego zależy, ale nie będę was tym zanudzał.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Kiedyś w chwili euforii podłączyłem małą pompę próżniową pod palnik zamiast sprężarki ale prąd silnika wzrósł znacznie i dałem sobie spokój, bałem się że ją wykończę :D
 • #2600
  tomekshlm06t
  Poziom 14  
  Sawek, a jak z jej wydajnością? Nie jest za dużo powietrza?
 • #2601
  zbyszek1281
  Poziom 20  
  Witam
  Sawku podałeś wykładnie budowy i pracy sprężarek chłodniczych z wykorzystaniem do naszych celów.W niektórych sprężarkach jest jeszcze zastosowane zabezpieczenie przed przegrzewaniem się agregatu, Uniemożliwia ponowne włączenie przed ostudzeniem. Musiałem to pousuwać. Rozumiem, że do bezpośredniej pracy sprężarki z palnikiem miałeś podłączony samoczynny zaworek upustowy regulujący powietrze na dyszę.
  Pozdrawiam
 • #2602
  SAWEK101
  Poziom 31  
  Nie, powietrze podawane jest od razu na dyszę bez żadnych regulacji i ciśnienie jest stabilniejsze niż wtedy jak były regulację :D, po prostu dobrałem sprężarkę.
  Co do zabezpieczeń to są różne, czasem klikson wewnątrz czasem na zewnątrz obudowy, ale to o czym mówisz to jest termistor służący do startu sprężarki, podaje prąd na uzwojenie rozruchowe jak jest zimny, po sekundzie się nagrzewa i wtedy płynie przez niego tylko prąd szczątkowy.
 • #2603
  zbyszek1281
  Poziom 20  
  Witam
  Z tymi zabezpieczeniami to są rożne rozwiązania. Ja nie dałem rady sam podłączyć i skorzystałem z pomocy serwisanta AGD . Dysze stosujesz wysokociśnieniowe ,czy nisko ciśnieniowe. Dla delawanów bezpośrednie zasilanie daje za dużo powietrza ,dlatego kompresorki pracują okresowo doładowując zbiorniki.
 • #2604
  SAWEK101
  Poziom 31  
  Jest tu na forum zdjęcie mojej sprężarki, manometr na sprężarce pokazuję 0,65bar, czyli na dyszę idzie ok 0,5bar, dysza standardowa chyba 8-mka.
  Zbyszku nie złość się, ale robiłem kiedyś próby na tym palniku z mocą 18Kw z zasilaniem nadciśnieniowym i nie mogłem zapanować nad stabilnością, reduktor oleju miałem dość precyzyjny ale minimalna odchyłka i moc leciała za płot :D , pewnie dla tego że mam za dużą dyszę , jak bym wstawił 4-kę to było by zapewne dużo lepiej, ale tak jakoś przeszła mi ochota na testy nadciśnienia.
  Z moich obserwacji wynika że można mówić o stabilnej mocy jak jest ciśnienie oleju przynajmniej 0,15bar, ja miałem ok 0,05 bar :cry:.

  Ps, nie piszę tego żeby znów się kłócić tylko mi jakoś nie wyszło.
 • #2605
  zbyszek1281
  Poziom 20  
  Witam
  Sawku ja w zasadzie się nie złoszczę.Trochę mnie poniosło i za to przepraszam.W opisywanym przypadku masz całkowitą rację.Pisałem na temat założenia dużej dyszy do małego pieca.Próba zmniejszenia mocy zakończyła się wybuchem. Dopiero w przedstawicielstwie Delawana dowiedziałem się ,że każda dysza w zależności od wielkości pracuje w określonym zakresie ciśnienia powietrza. Największe dysze pracują nawet na 3bar.Charakterystyki dysz podają zużycie powietrza w m³.Najmniejsze dla dyszy nr 1 to ok 0.01m³/min. Natomiast dla oleju w dolnych granicach pracy ciśnieniowej ogranicznikiem jest kryza w postaci małego otworu na wlocie oleju do każdej dyszy, która stabilizuje ciśnienie otrzymywane z reduktora.Może być taka sytuacja ,że mamy np. gesty olej pod ciśnieniem 0,1bar.Opór przepływu na kryzie pozwoli jedynie na zawilgocenie czoła dyszy i palnik nie zapali z braku paliwa
 • #2606
  jaskul
  Poziom 16  
  bronx_XJ napisał:
  Wiem ze Jaskuł ma bo rozmawialiśmy na ten temat, z tego co pamietam raz mu sie spaliła :)


  Działa oryginalna :) przerobiła ze 4 tys litrów oleju.
 • #2608
  pablo1521
  Specjalista - palniki olejowe
  U Jaskula?
  Oficjalnie 900 lub 1000 wat, ale po pewnych "poprawkach" wyrabia może ze150 wat :)
  Nie przegrzewa się, łagodnie grzeje, nie kipi paliwo.
  Takie tam ... :)
 • #2609
  zbyszek1281
  Poziom 20  
  Witam
  Pablo czy nie prościej i taniej zastosować po prostu grzałkę patronową kwasoodporną o mocy np 200W na wiele lat. Ja takie stosuję i nabyłem z wyprzedaży magazynowej po 12zł/szt. Cylindryczna konstrukcja grzałki idealna do przepływowego podgrzewacza. W zbiorniczku otwartym po prostu swobodnie leży.
 • #2610
  bronx_XJ
  Poziom 20  
  Jakie mieliście koledzy w tym roku przepały?
  20,5st dzien; 19st noc
  dom ok 150m2 ocieplony , 1 pietro , grzany tylko parter
  poszlo 2ooo L /+-100L