Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Palnik na olej przepracowany, jak zrobić?

pablo1521 18 May 2013 17:04 1518274 5130
Optex
 • #3181
  pablo1521
  Oil burners specialist
  olajlaaa wrote:
  Rurka może mieć ze 25 cm? fi 4.

  Panie jak mam ci pomóc to łaskawie pisz co trza!!
  Wyciągam z ciebie odpowiedź już tydzień i nic nie wiem o rurce.
  6/4 czy 4/2 podaj konkrety. Zakładam że jak mówisz 4 to pewnie 4/2...
  Wywal ją i załóż minimum 6/4 albo lepiej 8/6 pneumatyczną z gatunku PA12
  4/2 przy 25 cm to nie ma szans działać.
  olajlaaa wrote:
  Co do stabilności temperatury to raczej nie jest to

  A to czemu pływa temp spalin / moc palnika?
  Zrób jak mówię a zobaczysz.
  Wstrzymaj się z zakupem dyszy do czasu poprawy konstr. palnika.
  Delavany lubią tak gwizdać.
 • Optex
 • #3182
  tomekw19_1985
  Level 18  
  Potwierdzam mój delavan też gwizda. Zależy od oleju. Ja szykuję sporą przeróbkę palnika. Założyłem sterownik z PID. Cała konstrukcja bez beznadziejnego pudła z olejem. Waga zmniejszyła się o połowę. Problem mam taki, ponieważ chcę umieścić podgrzewacz przepływowy w rurze palnika i moje pytanie czym to oizolować? Sam podgrzewacz przepływowy ma ok 37mm rura ok 80mm. Czy wystarczy na nadmuch po te 15mm na stronę? Czy można zaizolować takim bandażem jak to są do tunningu do kolektorów wydechowych? Dysza będzie wkręcana w sam podgrzewacz co powinno przyczynić się do lepszego nagrzania, spalania i odpalania.
 • #3183
  pablo1521
  Oil burners specialist
  Powinno wystarczyć. Te palniki nie potrzebują zbyt dużo powietrza z wentylatora bo dysza ma już dużo z kompresora. Ale wszystko zależy od mocy docelowej.
  Fakt, że na lufie fi 80 to wiele nie pociągniesz. Do 30 kW powinno być ok.
  Inny temat : To ma być ciśnieniowiec? Jaki to palnik?
  Gdzie będzie el zawór paliwa / wtrysku?
  Napisz 2 słowa jaki jest plan, daj foty. Coś ci podpowiem, ale mam obawy, że będzie lało z dyszy okrutnie - nie poradzisz sobie z syfem na zawirze.
 • #3184
  olajlaaa
  Level 9  
  tomekw19_1985 wrote:
  Potwierdzam mój delavan też gwizda. Zależy od oleju. Ja szykuję sporą przeróbkę palnika. Założyłem sterownik z PID. Cała konstrukcja bez beznadziejnego pudła z olejem.


  Przepływowy może się zatkać od tego brudu co się osadza na dnie beczki, z której czerpiesz paliwo. Bez względu czy olej jest filtrowany czy nie to na dnie zawsze jest taki muł olejowy. Pomijam te takie węglowe płatki, które na sitku pozostają po filtracji, bo to jest ekstremum. Czasem jest tak podły olej, że tylko zatyka jeżeli jego temperatura spada poniżej 60 stopni. Robi się jak smar i nie chce się palić nawet podgrzany do 90. Jedyną rada jest mieszanie różnych dostaw.

  Po wymianie dyszy już nie ma gwizdu i po problemie.
  Z OP ogólnie problemu nie ma. Mieszkam przy Niemieckiej granicy i sami Niemcy mi wożą zużyty olej, za darmo. Są na tyle kulturalni, że wstępnie filtrują sami przez duże sitko kuchenne. Kupują u nas czysty olej w beczkach, bo dużo tańszy, a po drodze wiozą zużyty.

  Dodano po 10 [minuty]:

  pablo1521 wrote:

  rurka


  Rurka jest fi4 w środku i nie jest to problemem. Dysza miała przerobione 10 m3 i już się raczej wypiłowała. Nowa ma ładne ostre krawędzie i wylotu i rurki i rurka jest jakby bardziej do przodu - tak widać pod lupą, a ta stara była jak zeszlifowana w środku. Czyli dysze też się zużywają od cierniwa w postaci cząsteczek węgla/sadzy/piasku. Widać, że jest ubytek materiału. Trzeba używać dysz, które są ogólnie dostępne i nie eksperymentować, bo jak będzie awaria to ręka w nocniku.
 • #3185
  tomekw19_1985
  Level 18  
  Pablo moc max 30kW bo więcej mój kocioł nie przerobi. Palnik to giersch g20-V, ale została z niego obudowa i wentylator. Co do zalewania dyszy to kilka postów lub likanaście wcześniej pisałem o moim palniku. Na koniec sezonu przerobiony został na cisnieniowca takiego grawitacyjnego i to mi wystarczało. Delavan 05 dawał radę, a nawet troszkę za dużo mocy. Między elektrozaworem, a samą dyszą było ok 30cm ścieżki olejowej i nic nie wypływało bo nie pozwalało na to podciśnienie. Jednak start palnika był taki, że pierw wypluwało ostygnięty olej, a później w miarę rozgrzewania palnik powoli odpalał. Przy podciśnieniu był strzał bo olej wlatywał w pustą rurkę i od razu gorący szedł na dyszę. Problemu nie miałem żadnego przy odpalaniu. Palnik pracował całą zimę. Obecnie chcę zintegrować podgrzewacz, elektrozawór i dyszę w jednym. Zdjęcia pokażę jak już zmontuje wszystko w całość. Nie wiem tylko czym zaizolować ten podgrzewacz by powietrze z wentylatora nie wystudziło podgrzewacza.
 • #3186
  olajlaaa
  Level 9  
  Ryzykowna sprawa. Paliwo w rurce może zastygnąć, wytrąci się smar z niego i zatka rurkę i tak dalej. Chyba podsysanie jest jedyną słuszną metodą. Paliwo ma cię cofnąć jak jest w pełni gorące. Obserwuję wątek od dawna i za dyszą Pabla nie jestem. Ona wymaga wysokiego ciśnienia, a kompresorowi jest łatwiej pompować do 3 barów niż do 8 czy 10. W związku z tym przy Delavanie skręciłem presostat i pompowanie zbiornika powietrza trwa dosłownie chwilę, bez wysiłku. Czym wyższe ciśnienie kompresora tym dłużej pompuje, że aż nie może skończyć. I jeszcze co się stanie jak dysza się zużyje? Kiedy dostaniesz zamiennik o tej samej mocy? W miesiąc, tydzień, jeśli w ogóle? Gdyby dysze Pabla były w sklepie na Allegro jako "kup teraz" to inna sprawa ale z całym szacunkiem dla konstruktora to jest ryzykowne. Szczególnie w sezonie grzewczym.
  To samo się tyczy grzałek, czujników poziomu czy automatów palnikowych. Trzeba używać tych podzespołów, którymi handluje wielu sprzedawców i nie wydziwiać.
 • Optex
 • #3187
  tomekw19_1985
  Level 18  
  No ja działam powoli narazie wygląda tak Palnik na olej przepracowany, jak zrobić? Palnik na olej przepracowany, jak zrobić? Jeszcze tylko rurka na podgrzewacz z elektrozaworem i odpalanie.
 • #3188
  olajlaaa
  Level 9  
  Co widzimy na tych zdjęciach? Czy na lewym jest ten przepływowy? Czy ja tam widzę rurkę albo spiralę omotaną dookoła?
  Mam rozumieć, że zrobiłeś delavana na końcu, a ścieżka paliwa i powietrza jest omotana grzałką?
  Czy paliwo dostarczasz grawitacyjnie lub ciśnieniowo? Czy pompą jakoś?
  Powiem ci, że podchodzę do tego sceptycznie. W kotłowni jest zimno. Zapewne będziesz jakoś musiał dostarczyć zimny olej.
  Czemu tak się wzbraniasz przed podgrzewaczem?
 • #3189
  tomekw19_1985
  Level 18  
  Bronię się bo to śmierdzi :-). Używałem tego podgrzewacza pół zimy i był rewelacyjny nie mówiąc o połowie zużycia prądu. Podawałem grawitacyjnie i nie było problemów jako takich. Jedyny mankament to moc płynęła nieznacznie wraz z mniejszą ilością oleju. Jednak temat do dopracowania. Obecnie mam dość mało czasu. To co widać na zdjęciu jest to środek podgrzewacza w którym jest grzałka. Ścieżka olejowa płynie po podwójnej spirali. A propo zwalił mnie z nóg palnik olejowy na alledrogo. Czyżby ktoś z forum sprzedawał swój?
 • #3190
  lysy100000
  Level 10  
  Witam panów oleju palaczy.Na forum jestem nowy ale temat drąże od dłuższego czasu.Zrobiłem kapaczkę z nadmuchem ,ale nie jestem do końca zadowolony(brak automatyki) . Kupiłem palnik weishaut wl10a,i nie wiem jaką dysze założyć delavan,hago,czy też master .Potrzebuje maksymalnie 20 Kw
  Attachments:
 • #3191
  lysy100000
  Level 10  
  No dobra jest czerwiec nikt nic nie pisze ,a zima się zapyta co robiłeś latem . Kupiłem DA 1,5 dla testów już pryska ,boję się tylko że za dużo powietrza z kompresora będzie potrzeba . Teraz podgrzewanie .Ktoś na forum pytał czy istnieje super dokładny reduktor , myślę o reduktorze do CO2 mam taki i wygląda że będzie super . Ciekawe kiedy ktoś odpisze.
 • #3192
  pablo1521
  Oil burners specialist
  lysy100000 wrote:
  myślę o reduktorze do CO2 mam taki i wygląda że będzie super

  Dokładny w miarę to on może i jest dla zakresu 1-6 bar ale nie mam pojęcia jak wygląda zakres 0,1 0,3 0,7 bar.
  Ponadto musisz zapodać manometr o zakresie 0- 1,5bara do max 2,5 bara bo na 10 czy 16 to nic nie zobaczysz z interesującego cię zakresu.
  Ponadto masz mały kłopocik z zamontowaniem go do palnika bo gwint od butli co2 nijak tu nie pasuje.
  Rozmiar i budowa reduktora też nie bardzo.
  Jak coś ustalisz w sprawie tego reduktora to podziel się informacjami z praktyki. Będę wdzięczny :)
 • #3193
  bronx_XJ
  Level 20  
  Poratuje ktoś olejem ?
  Od października kompletnie zero.
  Na zakłady najeżdża jakaś komórka z ochrony środowiska i żąda papiery.
  Raz na tydzień/dwa mają wizytę.
  2ooo L - z dowozem na śląsk prosze na PW.

  Zima 2012/13 poszło 2300 (ok.) + awarie związane z termostatem i grzałką.
 • #3194
  tomekw19_1985
  Level 18  
  Ja też poproszę. Narazie uzbierało się 500L, a gdzie jeszcze 2000. Mam dostęp do oleju, ale w firmach x nie dbają o olej tylko leją w te beczki co popadnie. Olej z wózków widłowych, z wytłaczarek hydraulicznych leją z emulsją itd. Jakbyś jednemu czy drugiemu powiedział, że dasz im 100zł za beczkę to by Ci porządek robili, ale bez znajomości to wiesz. Czasami w firmach panie nalej sobie sam. Wkładam pompkę, a do 3/4 woda. Mod palnika trwa i mam na ukończeniu. W sobotę rozpalanie.
 • #3195
  tomekw19_1985
  Level 18  
  Panowie ma ktoś na sprzedaż cewkę elektrozaworu o średnicy trzpienia 18mm w górę? Wczoraj odpalałem palnik i rakieta. Olej podgrzany do 80stopni. Palnik pali i przy 60stopniach bez problemu. Do pełni szczęścia brakuje tylko cewki elektrozaworu.
 • #3196
  lysy100000
  Level 10  
  Poprzednio ten reduktor miałem zamontowany przy instalacji dwutlenku węgla w akwarium i dawał radę stabilnie obniżyć ciśnienie z 50 bar do niemal zera .A konkretnie 0,5 litra na minutę. Podłączenie to nie problem , w końcu przerabiamy palniki z OO na OP to co tam taki reduktor . Wadą faktycznie może być wielkość i to że jest wrażliwy na olej w powietrzu z kompresora . Trochę mi chęci odeszły jak wpisałem na TABLICA.pl OP ,ludzie wołają od 1,2 do 2 zyle za litr PORAŻKA .
 • #3197
  olajlaaa
  Level 9  
  bronx_XJ wrote:

  Na zakłady najeżdża jakaś komórka z ochrony środowiska i żąda papiery.
  Raz na tydzień/dwa mają wizytę.


  To jest powód żeby ten wątek przenieść w ustronne miejsce, co najmniej za granicę, na inne forum, żeby żaden nasz urzędas nie mógł ot tak sobie sprawdzić waszych adresów IP.
  No a te oba wątki stary i nowy to bym bezpowrotnie skasował zanim wpadnie w oko komuś. Doprowadzicie do tego, że tych najbardziej aktywnych, pewnego dnia odwiedzi policja, celnicy i skarbówka razem. O ile te działania z kontrolami nie są wynikiem czytania tego forum i skarg firm utylizacyjnych na brak surowca. W ogóle to by się przydało inne forum i bardziej zamknięte, na hasło, dla zweryfikowanych.

  Aha firmy utylizacyjne płacą 40gr netto za litr ale jak chcesz żeby zabierali zużyte filtry to nie chcą płacić za olej nic. Tak więc wiecie już, że właściciel warsztatu ucieszy się z 80 groszy.
  Wszystko można obejść. Zlewać 4 litry oleju, dopełnić do beczki 208L płynami i wodą, dodać rozpuszczalnika. Niech utylizatorzy dadzą papier i zabiorą sobie tę mieszaninę plus filtry za darmo :-)
 • #3198
  vjmajembe
  Level 10  
  Czy ktos mi moze powiedziec jak kszaltuje se cena gliceryny surowej?
  Czy jest jakies polskie forum fanatykow produkcji biodiesla?(przepraszam nie mam polskiej klawiatury)
 • #3201
  radek.07
  Level 11  
  Witam syfolbrothers.
  Oddam w dobre ręce taki oto sprzęt wysokiej jakości praktycznie nowy.
  Z tym, że tylko jeden komplet bo drugi już oddany.
  Jakby co to pisać na priv.
  Pozdro Palnik na olej przepracowany, jak zrobić? Palnik na olej przepracowany, jak zrobić? Palnik na olej przepracowany, jak zrobić? Palnik na olej przepracowany, jak zrobić?

  Dodano po 18 [minuty]:

  aa dodam, że pompy wody i wszystkie śrubunki również są tylko niema ich na zdjęciu.
 • #3203
  vjmajembe
  Level 10  
  kazdy plastic kruszeje od slonca i kwasnego desczu. napewno bym przykryl a najlepiej wstawil pod dach
 • #3204
  pablo1521
  Oil burners specialist
  Deszczu bym tu nie mieszał :) ale na słońcu to nie bardzo. Przykryj go!
  I oby pusty nie stał bo zaraz go weźmie :)
  pozdr.
 • #3205
  YureQ
  Level 17  
  Był przykryty płachtą, taką niebieską, tkaną z jakiegoś tworzywa, co to sprzedają jako plandeki. Tania rzecz ale nic nie warta. Po pół roku na słoncu, płachta się rozleciała. Dlatego się zaniepokoiłem.
  Muszę coś innego do okrywania zdobyć. Tylko co. Folia czarna też się zaraz rozleci.
  Zbiornik pusty nie stoi ale najwyżej połowka jest.
  Nie mam pomieszczenia żeby taki zbiornik trzymać. Może jaki dach z blachy zrobić?
  Tyle, że też całkiem od słonca zbiornika nie zasłoni.
 • #3206
  bronx_XJ
  Level 20  
  Daszek z blaszki po boku pergola szczelna , do 150zł za materiał się zamkniesz :)


  Dodano :
  ....
  No i stało się .....
  Dziś zamówiłem 4t ekogroszku 590/t :(
  Eldorado się skończyło ......
 • #3207
  bosto
  Level 14  
  Panowie czy możecie pomóc jak zwiększyć ciśnienie w sieci wodociągowej, jestem na końcu nitki i są problemy z natryskiem i ciśnieniowym podgrzewaczem.
 • #3208
  pablo1521
  Oil burners specialist
  Temat jakby inny.... ale dla kolegi....
  Regulacja ciśnienia załączenia podgrzewu może by pomogła.
  Jeśli występuje....

  Dodano po 1 [minuty]:

  Ciśnienia raczej nie zwiększysz.
 • #3209
  bronx_XJ
  Level 20  
  Możesz sobie w domu założyć hydrofor np 200L, a może mniejszy wystarczy ????
 • #3210
  bosto
  Level 14  
  A, czy mógłbyś jakiś schemacik połączeniowy podrzucić?