Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Palnik na olej przepracowany, jak zrobić?

pablo1521 24 Mar 2010 15:23 1163923 4580
  • #361 24 Mar 2010 15:23
    bronx_XJ
    Poziom 20  

zibies do ogrzania pewnej objętości zużyjesz określoną energie(taką samą licząc z prostych wzorów), bez różnicy czy to 10W czy 1000W, będzie to kwestia czasu grzania. Moim zdaniem przy oleju jak grzejemy mniejszą mocą nagrzejemy więcej, olej nie jest super dobrym przewodnikiem ciepła. Ja grzejąc 1kW uzyskuje bardzo dużą różnicę temperatur w zbiorniczku. Już pisałem ustawiając ok 80-90st na samej powierzchni mam ok 110 a na dnie jest 20-30st. Temp wlewanego oleju była ok 1-2stC.

• Fibaro
  • #362 24 Mar 2010 15:39
    pablo1521
    Specjalista - palniki olejowe

1. palnik o mocy 20 - 30 kW to pije 2-3l/h
    2. 1500 watt to faktycznie 3*za dużo.
    3. do25 wat nie zejdziesz bo nie utrzymzsz temp. paliwa (chybz, że grzałka będzie chodzić cały cza)
    4. musisz mieć większą bezwładność cieplną naczynia (stą dokoło 1litra wskazane i grzałka min. 200- 250wat a wskazane około 500) bo wachania temp. będą za duże. Jal dolejesz zimnego to przy małej ilości paliwa za bardzo ostudzisz, a mała grzałka nie nadąży dogrzać.
    Palnik będzie chodził nierówno albo się będzie wygaszał .

• #363 24 Mar 2010 16:12
    ZIBIES
    Poziom 18  

Nie zrozumcie mnie źle. Po prostu zasugerowałem się oryginalnym podgrzewaczem dyszy do OO. No i tak kombinuję ... Gdzieś tam na forum chłopaki próbowali z glutkami.
    Pablo, zauważyłeś w 3 punkcie?. No właśnie cały czas i nie agresywne dolewanie paliwa. Na razie pozostaję w zadumie ....

A powietrze? Jest jakiś patent na 1 atm przy ciągłej pracy sprężarki?

Myślałem o agregacie z zamrażarki, ale wydajność no i wcale nie takie małe zużycie watów
    Chyba jednak pozostaje normalna sprężarka

Dodano po 12 [minuty]:

TO JAK ONI TO ROBIĄ??

kynek74 napisał:
    Pablo
    w palniku mam mój patent w Twojej obudowie.
    Panowie czyście swoje piece częściej- same korzyści.
    Przed czyszczeniem pieca przy temp. na zewnątrz -5°C zużycie oleju było
    13 l/doba , po wyczyszczeniu spadło do 11,5 l/doba.
    Temp. spalin przed czyszczeniem dochodziła do 120°C ,po czyszczeniu spadła do ok. 75°C. przy 50°C na piecu.
    Ja zakupuję OP po 25gr/l czasem trafi się coś za free.

• Fibaro
  • #364 24 Mar 2010 19:49
    wawrzeczko_t
    Specjalista - systemy grzewcze

A to oryginał Giersch:

Palnik na olej przepracowany, jak zrobić?

• #365 24 Mar 2010 19:55
    SAWEK101
    Poziom 30  

Jak próbowałem z podgrzewaczem przepływowym, to grzałka 200w nie dawała rady, a teraz mam 350w w zwykłym podgrzewaczu ok 0,5l i daje radę palnik 30kw.

Dodano po 4 [minuty]:

Widzę ciekawe zastosowanie filtru do wody hehe, też taki miałem swojego czasu.

Dodano po 2 [minuty]:

Zibies podgrzewu wstępnego nie przeskoczysz, chociaż 50st ale musi być.

• #366 25 Mar 2010 00:35
    wiera10
    Poziom 9  

Witam wszystkich
    Pablo widzę że prace nad palnikiem większej mocy idą do przodu, bardzo dobrze bedę taki potrzebował.
    P.S. palniczek sprawuje sie super.

• #367 25 Mar 2010 11:42
    pablo1521

wiera10 napisał:
    Witam wszystkich
    Pablo widzę że prace nad palnikiem większej mocy idą do przodu, bardzo dobrze bedę taki potrzebował.
    P.S. palniczek sprawuje sie super.

Dodano po 1 [minuty]:

Dzięko za dobre słowo.
    To widzę, że pływak opanowany??

Mam to na uwadze. pozdr.

• #368 25 Mar 2010 12:06
    wiera10
    Poziom 9  

Witam, tak pływak opanowany ale zrobiłem go na innym kontaktorze (tak się to chyba nazywa) bo tych małych szklanych to 5 zniszczyłem moje bardzo zgrabne paluszki nie mogły sobie poradzić.

• #369 25 Mar 2010 21:52
    SAWEK101
    Poziom 30  

Witam ponownie ,wreszcie opanowałem swój palnik bo już zwątpiłem i zacząłem go omijać :D, kupiłem jednak dyszę delavan i to był strzał w dziesiątkę :D, przerobiłem ją i zamocowałem na starym drążku i palnik hula aż miło, pablo niestety twoja dysza nie nadaje się do mojego pieca bo daje za mały kąt. Nad testami i przeróbkami przy twojej dyszy i zawirze straciłem dwa dni i jak porównuję obie dysze to już wiem w czym problem.
    Trochę automatyki mi jeszcze zostało do zrobienia, a i wyrzucam elektrozawór i reduktor i bez tego mój palnik też sobie poradzi, pablo zgadzam się z tobą że prostota jest piękna :D

Dodano po 4 [minuty]:

Zibies ja też kombinuję w tą stronę co ty i sądzę że będzie ok ,jestem już po testach :idea:

• #370 26 Mar 2010 13:17
    SAWEK101
    Poziom 30  

Regulację mocy wymyśliłem innym sposobem, z tankowaniem nic nie upraszczam bo ten temat już przerabiałem, jeśli chodzi o mechanikę to jak chcesz to możesz zrobić coś na grawitacji i pływak ale nie polecam tego rozwiązania.

• #371 26 Mar 2010 22:09
    conrad.kossakowski
    Poziom 12  

Nie moge sie powstrzymac od powiedzenia "a nie mowilem?!"

Wyjasniajac (bo wiem, ze temat tez przegladaja patelnio-kapaczko-wielbiciele) - na niedalekim warsztacie sam ciez. byla sobie kapaczka i pomimo moich ostrzezen nikt nie zadal sobie trudu myslenia (toc dziala, ino olej lac...) i dzisial tsunami wylalo... Szczescie w nieszczesciu, ze sie palilo (na podlodze...) a nie zebraly sie opary i... no chyba wszyscy wiemy czym sie koncza takie opary w piecu (a bynajmniej przewaznie)

Pablo podsunal mi pomysl - pojade tam jutro i zrobie fotki hali gdzie rownoczesnie moze stac 6 ciagnikow siodlowych - lekko hmm... "obklejonej" na nowoczesny czarno-popieloty kolor (o ile jeszcze nie poczyscili, ale jeszcze z tydzien im to zajmie...)

• #372 27 Mar 2010 10:24
    ZIBIES
    Poziom 18  

conrad.kossakowski

Świetna historia!!! Więcej takich przykładów. Może wreszcie te "nowoczesne patelnie" z allegro dadzą do myślenia tym oczywiście, którzy je prdukują "z wielkim nakładem finansowym i myślowym" ... Ceny to sugerują ;-)

• #373 27 Mar 2010 13:45
    Arturw201
    Poziom 12  

Witam wszystkich.Jak chodzi o mój palnik to jedyny problem to brak paliwa darmowego.poza tym wszystko ok.
    POZDRAWIAM WSZYSTKICH OP

• Fibaro
  • #374 27 Mar 2010 15:07
    grippen123
    Poziom 14  

Witam z jakiego urządzenia stosujecie czasówki (z czego można wyjąc ) U mnie oleju jak na lekarstwo każdy mechanik już tym pali. Tylko nieliczni oddają ale nie za darmo obecna cena to min. 40g litr.

• #375 28 Mar 2010 21:26
    conrad.kossakowski
    Poziom 12  

Dowiedzialem sie wiecej, zapalilo sie to w domu a nie na sasiedniej hali! Aparat gdzies posialem i nie moglem w pospiechu znalezc ale moim zdaniem potrafi to przemowic do rozsadku... gdyby w pore ktos tego nie zauwazyl (czyt. kilka cm - palila sie kaluza oleju) ino fiuu i przybytku dobrej woli nie ma...

Moje motto to - jak juz cos robisz to rob to dobrze (kapaczkom - NIE)! Swoja droga lubie tez te ktore mowi, ze kto rano wstaje - ten jest niewyspany... (prawda boli.)

• #376 29 Mar 2010 12:31
    ZIBIES
    Poziom 18  

SAWEK101 napisał:
    Regulację mocy wymyśliłem innym sposobem, z tankowaniem nic nie upraszczam bo ten temat już przerabiałem, jeśli chodzi o mechanikę to jak chcesz to możesz zrobić coś na grawitacji i pływak ale nie polecam tego rozwiązania.

Jestem po udanych testach. Jednak można i to nie na grawitacji i zero jakiejkolwiek elektryki. Teraz walczę z pompą danfosa, żeby łaskawie chciała tankować bez koniecznego ciśnienia. Nie wiem tylko na ile tłocznia wytrzyma syf z oleju. Na razie odchudziłem ją z filtra i zaworu. Zastanawiam się nad powiększeniem otworów ciśnieniowych. Ciągle dążę do tego by cała aparatura była tylko z podstawowych części palnika, oprócz podgrzewacza oczywiście.

Pozdrawiam syfolejozapaleńców

• #377 29 Mar 2010 20:15
    SAWEK101
    Poziom 30  

Zibies jeśli chcesz zasilać pompę palnika bezpośrednio z osi dmuchawy to zapomnij bo pożyje ci najwyżej 2 tygodnie, w "firmowych" palnikach jest wykorzystana org pompa ale zasila ją silnik 1400obr i jakoś żyje,ale ma filtr wstępny, jak wyrzuciłeś siatkę z pompy to właśnie ją zabiłeś,po co chcesz powiększać otwory?
    Ja kombinuję zasilić org pompę za pomocą silnika od hulajnogi hehe ,ale ma chodzić tylko na czas tankowania,też wyrzuciłem elektrozawór i przerobiłem sprężynkę ciśnienia, ja po wyrzuceniu elektrozaworu z pompy musiałem zaspawać przejście paliwa które zamykał elektrozawór i pompa pompuje bez cewki :D,ale nie jest ona przeznaczona do syfolu.

• #378 29 Mar 2010 20:53
    pablo1521

Mnie tylko zastanawia po co Wy próbujecie wyłamywać otwarte drzwi. :)
    na poprzednim forum na temat pomp było parę postów i już od 3 lat wiadomo, że pompa z palnika syfu nie lubi.
    SAWEK101
    W twoim patencie (włączanie na czas tankowania) to ma jeszcze sens bo pożyje dłużej to fakt, aleee po grzyba knujesz z zaworem, spawaniem itp.
    Przecież ta pompa ma ciągły obieg zasilanie - powrót to co ma do tego dawne wyjście ciśnieniowe??
    A dać jej syfol na zasilanie a z powrotu czerpać do tankowania, tam i tak ma na tyle duże ciśnienie, że jak ktoś kiedyś podłączył odwrotnie i zamknął zawór na filtrze to mu filtr rozerwało a innemu wężyk :)

Do naszych potrzeb to najlepsze rozwiązanie.

A propos. jak już popsujecie te swoje pompy to chętnie przyjmę w prezencie te zawory i cewki co wam z nich zostały.
    Proszę o info na PW.
    Z góry dziękuję darczyńcom. :)

• #379 29 Mar 2010 21:17
    SAWEK101
    Poziom 30  

Hehe ,a jednak jest pewien haczyk, zaspawałem bo chciałem w ten sposób uzyskać zawór zwrotny i nadciśnieniowy razem z pompą, a pompa nie będzie do syfolu.
    Pompa sobie leży więc chcę zrobić z niej jakiś użytek, a jak co to ją potem wy.... hehe.

Mniejsza z pompą po prostu lubię eksperymentować, ważniejsze są moje testy z kompresorem od lodówki hula jak trzeba z delavan hehe, co ważniejsze bez elektrozaworu i bez reduktora zbiornika itd.

• #380 29 Mar 2010 22:53
    pablo1521

No tak lodówka z delawanem to radę daje. Tam byle podmuch wystarcza ale.... ile prądu zjada taka lodówka??
    od 09,11,2007 stan motogodzin 000,08h
    do 29,03,2010 stan 3498 motogodzin palnika w pracy. w 872dni
    daje to 4 h / dobę pracy palnika w skali roku
    policz i porównaj z kompresorem.
    A sam policzę.

2lata 4 mies 20dni - 872 dni - 28,5 mies. *15,15zł za miesiąc = 443 zł
    ALE KOMPRESOREM GANIAM DUUUŻO DO INNYCH CELÓW A PALNIK TO TYLKO JAKIŚ PROCENT WSZYSTKIEGO
    Na samym palniku nie sprawdzałem co wyjdzie a temat ciekawy może wyjść :)
    przy założeniu 230 wat to daje 804KWh * 0,46za KWh to 370pln.

Mój kompres zużył od 24,02 do 29,2010 17 zł za 34 dni to daje 0,5 zł na dzień * 31 dni = 15,5zł / miesiąc

• #381 29 Mar 2010 23:05
    RADASSS
    Poziom 14  

Witam wszystkich.
    Czy do kotła "syfolowego" niezbędny jest komin z kwasówki, czy może starczy jakiś odcinek na dole, na górze ? Nie chcę popsuć murowanego komina ceglanego.

• #382 29 Mar 2010 23:06
    mirrzo

Moderator - Systemy Grzewcze

Z kwasówki - cały.

• #383 29 Mar 2010 23:22
    pablo1521

cyt:
    Nie chcę popsuć murowanego komina ceglanego.
    Chyba nie chcę poprawiać. :)

• #384 30 Mar 2010 08:20
    jaskul
    Poziom 16  

Teoretycznie z kwasówki bo spaliny mają niską temperaturę i może następować kondensacja spalin
    Ja mam palnik zamontowany w kotle na paliwo stałe ze względu na nie najleszą sprawnosć temp spalin jest taka ze żadna kondensacja nie zachodzi sprawdzam stan komina co jakiś czas i jest suchy

• #385 30 Mar 2010 09:02
    mirrzo

Moderator - Systemy Grzewcze

jaskul napisał:
    ... sprawdzam stan komina co jakiś czas i jest suchy

To zamontuj jeszcze w kominie NTC, który będzie to monitorował na bieżąco.

• #387 30 Mar 2010 20:10
    SAWEK101
    Poziom 30  

Pablo to mój kompresor zużywa też przez 4h prądu za 50gr ale delavan zużywa ze 4 razy tyle co twoja dysza, niestety twoja dysza nie dała rady w moim kotle a delavan hula.
    Kiedyś jak podłączałem małą sprężarkę 25l pod delavan to pracowała 50% a pobierała 1200w więc lodówka bije ją na głowę.

• #388 30 Mar 2010 20:34
    pablo1521

sawek cyt:
    podaje na dyszę 0,5 bara i tu jest haczyk

Haczyk to jest w delawanie bo mimo pracy przy niskim ciśnieniu pobiera strasznie dużo powietrza.
    Mojej konstrukcji dysza chodzi na 4-5 bar ale zużycie powietrza ma kilka razy mniejsze - oszczędzamy prąd do kompresora.

Fakt, że na lodówce nie pochodzi, bo zanim lodówa dobije 5 bar to się zagotuje :)

A swoją drogą nie wiem czemy ta dysza ci nie daje rady ??
    Na 4-5 bar dawała 25 - 30 kW przetestowane na żywo w piecu.
    Może sprawdzałeś co jest w środku?? i rozkalibrowałeś?
    pozdro.

• #389 30 Mar 2010 20:41
    SAWEK101
    Poziom 30  

Od początku dawała za wąski kont rozpylonego oleju a ten przelatywał przez płomień nie spalony.
    Co do kompresora od lodówki to w lodówce pompuje freon do 10bar ale na powietrzu by się szybko wykończył przy takim ciśnieniu, muszę do niego jeszcze zamontować wziernik oleju i będzie ok.

• #390 31 Mar 2010 13:19
    ZIBIES
    Poziom 18  

Dzięki panowie.
    Ruszyliście temat, który mnie troszeczkę nurtuje.
    Dysza pablo jak wynika z opisu sawka101 daje długi wąski płomień.
    Delavan daje szeroki, krótki płomień.
    Pablo.
    Czy możesz skonstuować dyszę o określonej długości i szerokości płomienia.
    Mam piec wszystkożerny.
    Delawan rzuca mi olej nie spalony na boczne ściany. Komora ma 0,5 na 0,5 metra.
    Musiałem wstawić rurę dopalającą. na niej z kolei odkłada się zgorzel, ale tonie problem. Wypala się na samym wentylatorze po kilku minutach

Dodano po 2 [minuty]:

Potrzebuję raptem jakieś 30KW

Dodano po 3 [godziny] 59 [minuty]:

Właśnie się dowiedziałem, że to wina blachy spiętrzajacej.
    Mam cztery a powinno być dwanaście nacięć.
    No zobaczymy

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo