Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Palnik na olej przepracowany, jak zrobić?

pablo1521 20 Lis 2017 23:26 1343122 4826
    ktosnikt
    Poziom 2  
    Cytat:
    Czy jest gdzieś określony nadmiar tlenu przy jakim najbardziej wydajnie zachodzi proces spalania OP?

sporo; lambda wychodzi tak około 2...2,5 gdzie mieszanka stechiometryczna wynosi 1.
    przy lambdzie =1 mocno dymi na czarno przynajmniej na mojej beznadziejnej dyszy. Ja używam sondy lambda ale tylko do informowania sterownika ej stary, cos jest grubo nie tak i sterownik podnosi obroty wentylatora w warunkach awaryjnych. normalnie ma przypisane stałe obroty do cisnienia paliwa.

prog uznawania mieszanki za zbyt bogatą dla sondy zwykłej czteroprzewodowej wąskopasmowej trzeba by uznać 20...80mV (wtedy już widać dym), a nie jak prawidłowo powinno się uznawać 0,45V żeby ta sonda pracowała w mieszankach nieznacznie uboższych. Fajna byłaby sonda szerokopasmowa ale (oprocz utrudnionego sterowania) ona ma bardzo malutki otworek wlotowy gazów i on się szybko zapcha. Wąskopasmowa pracuje w takich zanieczyszczonych spalinach dobrze.
  • IGE-XAO
  • IGE-XAO
    oligator661
    Poziom 8  
    ZIBIES napisał:
    oligator661 napisał:
    zbiornik z olejem dałem wyżej ponad poziomem dyszy żeby grawitacja pchała olej, ponieważ nie mam pompy

Nic z tego nie będzie ...

Rozumiem , wiec bede musial to przerobic montajuac pompe, myslalem tym razem nad zamknietym zbiornikiem.
    Pompa mi nie bedzie zabardzo chlodzila olej ?
    GAAD
    Poziom 16  
    Pompa nie chłodzi paliwa raczej je podgrzewa. Z dyszą Delavana nie powinieneś mieć problemów z zasysaniem paliwa ale są opisane w tym wątku rozwiązania z pompką i bez otwartego zbiornika z grzałką wg. mnie bardziej skomplikowane i trudniejsze w regulacji ale z pewnością bezpieczniejsze i mniej śmierdzące. Z czystej ciekawości te filtry to zwykłe od wody? Pracują w szeregu po 3 szt.? Masz jakąś gradację grubości filtra?
    elmo0104
    Poziom 13  
    ktosnikt napisał:
    Cytat:
    Czy jest gdzieś określony nadmiar tlenu przy jakim najbardziej wydajnie zachodzi proces spalania OP?

sporo; lambda wychodzi tak około 2...2,5 gdzie mieszanka stechiometryczna wynosi 1.
    przy lambdzie =1 mocno dymi na czarno przynajmniej na mojej beznadziejnej dyszy. Ja używam sondy lambda ale tylko do informowania sterownika ej stary, cos jest grubo nie tak i sterownik podnosi obroty wentylatora w warunkach awaryjnych. normalnie ma przypisane stałe obroty do cisnienia paliwa.

prog uznawania mieszanki za zbyt bogatą dla sondy zwykłej czteroprzewodowej wąskopasmowej trzeba by uznać 20...80mV (wtedy już widać dym), a nie jak prawidłowo powinno się uznawać 0,45V żeby ta sonda pracowała w mieszankach nieznacznie uboższych. Fajna byłaby sonda szerokopasmowa ale (oprocz utrudnionego sterowania) ona ma bardzo malutki otworek wlotowy gazów i on się szybko zapcha. Wąskopasmowa pracuje w takich zanieczyszczonych spalinach dobrze.

Dzięki ktosnikt za informacje!
    Czy jesteś pewny że wartośc 2-2.5 lambda to ok? Gdzieś na forum widziałem dokument, w którym opisane było badanie kotła/wymiennika CleanBurn i tam było podana lambda 1.2 czyli około 2-2.5% O2 .Nie pamiętam kto ale ktoś podawał tez tu na forum że w jego piecu ma lambde 1.6 (pokazane było zdjęcie wydruku z analizatora spalin) i tam ten ktoś pisał żeby na to nie patrzeć bo czopuch nieszczelny w okolicy sondy i pokazuje na pewno więcej tlenu niż faktycznie zostaje po procesie spalania w kotle. Dla kotłów na OO z tego co ustaliłem to 3,5% tlenu co daje lambde około ~1.35. Ja mam kontroler z sondą szerokopasmową więc mogę dokładnie określić ile tlenu mam w spalinach. Nie wiem o którym otworku piszesz ale sama cela w której przebywają spaliny celem pomiaru zawartości tlenu jest taka sama w wąskopasmowej i szerokopasmowej sondzie. Różnica polega na tym że w szerokopasmowej dodano dodatkowe elementy pozwalające na dokładniejsze pomiary.
    oligator661
    Poziom 8  
    GAAD napisał:
    Pompa nie chłodzi paliwa raczej je podgrzewa. Z dyszą Delavana nie powinieneś mieć problemów z zasysaniem paliwa ale są opisane w tym wątku rozwiązania z pompką i bez otwartego zbiornika z grzałką wg. mnie bardziej skomplikowane i trudniejsze w regulacji ale z pewnością bezpieczniejsze i mniej śmierdzące. Z czystej ciekawości te filtry to zwykłe od wody? Pracują w szeregu po 3 szt.? Masz jakąś gradację grubości filtra?

Witam,

rozchodzi sie tutaj o filtry do wody, 15/10/5 , do wielokrotnego uzytku , czekam na pompe zdam relacje po instalacji.
    xonax
    Poziom 9  
    hej, bardzo fajny temat. Jest tutaj osoba która konkretnie przerabia/spredaje takie palniki, albo profesjonalnie doradzi co jak i dlaczego ?
    ZIBIES
    Poziom 18  
    xonax napisał:
    hej, bardzo fajny temat. Jest tutaj osoba która konkretnie przerabia/spredaje takie palniki, albo profesjonalnie doradzi co jak i dlaczego ?

Witaj!
    Zobacz ilu jest obserwatorów - 244 - a Ty szukasz jednej osoby ... ponad 150 stron profesjonalnej mądrości ;-)

Jakie masz oczekiwania?
    xonax
    Poziom 9  
    moze ktos przerabia takie piece i sprzedaje gotowy sprawdzony produkt ;)
    elmo0104
    Poziom 13  
    Nikt z udzielających się tutaj ludzi nie produkuje i nie sprzedaje. Może jacyś obserwatorzy, którzy podpatrują rozwiązania i je kopiują. Podaj jakiś namiar do siebie to może ktoś się odezwie. Jak nie to musisz spróbować sam zbudować palnik albo kupić na portalu aukcyjnym za kilka tyś zł.
    ZIBIES
    Poziom 18  
    Np. na alleee 2800,-

Dodano po 3 [minuty]:

Koszt własnej budowy duuuużo mniejszy ...

Dodano po 17 [minuty]:

Pozostaje kwestia ewentualnego "serwisu" ...

Zatkana dysza, coś z którąś grzałką etc .. i co wtedy?

Sam zbudujesz - sam serwisujesz ...

po to jest to forum - ZRÓB SE SAM ;-)

Dodano po 4 [minuty]:

A olej masz?

Moje ostatnie "zakupy" wczoraj się skończyły ... ;-(
    Jest następne 400 - gratis póki co - i kolejne 400 zapasu ... oby zima była taka jak teraz.
    szawryk
    Poziom 15  
    Koledzy, wszedłem w posiadanie pieca olejowego ACV który to piec ma dwa wyjścia : jedno na grzanie ciepłej wody , drugie do grzania c.o . Są to dwa niezależne "obiegi wody " , jeden ma pojemność 42 L drugi 40 L . Jeżeli połączę te dwa obiegi równolegle moce poszczególnych obiegów zsumują się ? Według mnie powinny , co Wy myślicie ?
    mariuszb1995
    Poziom 6  
    Witam, czy czujnik rtęciowy stosowany przez nie których do pływaka może być podłączony pod 230V czy trzeba go raczej podłączyć pod niższe napięcie stosując transformator?
    elmo0104
    Poziom 13  
    Panie i Panowie jak podłączyć grzałkę z glugana w miejsce Ori podgrzewacza drążka? Palnik jaki mam to RAPIDO BF100( coś jak herrmann HL50). Modelu sterownika nie pamiętam ale na pewno podam jak sprawdzę jutro. Była o tym mowa na stronie 128 ale nie rozumiem za bardzo tego co tam jest napisane(edit: już rozumiem ale tam jest mowa chyba o innej grzałce niż ta z glugana). O grzałce z glugana jest mowa również na stronie 41. Nie pamiętam, na której stronie to było ale czytałem że te z topexów mają tylko wejście zasilania i grzałka sama zmniejsza moc jak osiągnie temperaturę. Jak w takim razie mam załączać palnik bez bimetalu? Chciałbym też ponowić zapytanie o lambdę. Jaka lambda najlepsza dla syfolu(najwyższa temperatura spalania)?

Zapytanie komercyjne. Czy ktoś ma do odsprzedania zawir i/lub lufę do takiego palnika?
    mariuszb1995
    Poziom 6  
    Cytat:
    Jak w takim razie mam załączać palnik bez bimetalu?

Możesz zastosować przekaźnik czasowy który uruchomi palnik po nastawionym czasie np 2min. Musisz tylko zmierzyć ile czasu zajmuje grzałce nagrzanie trzonka.
    elmo0104
    Poziom 13  
    Dziękuję bardzo za podpowiedzi! Mam palnik w dość sporej nagrzewnicy w warsztacie i tylko rano, gdy włączam palnik po nocnym postoju, potrzebny jest czas do grzania trzonka. W kolejnych cyklach nie trzeba czekać na uruchomienie palnika. Cykle są krótkie i przerwy też pomiędzy nimi nie za długie. Chyba że ori grzałka sterowana przez sterownik grzeje też pomiędzy cyklami(cały czas, wtedy gdy termostat wyłącza palnik również) jak palnik podłączony jest do zasilania? Pytam bo nie wiem, jeśli tak jest to rozwiązanie z czasówką będzie ok.
    mariuszb1995
    Poziom 6  
    Elmo grzałka nie grzeje cały czas. Sterownik ją załącza tylko przed startem palnika.
    elmo0104
    Poziom 13  
    Dzięki. W takim razie czy do grzałki z glugana można zamocować wyłącznik/włącznik termiczny:

http://tomsyty.pl/images/w/wylacznik_termiczny_5a_250v_otwarty_85c_1_1.jpg

Coś takiego jak z linka tylko nie wiem czy temperatura odpowiednia. Czy piec nie będzie się wyłączał jak termik wychłodzi się od opływającego go powietrza podczas pracy? Jaką temperaturę włączania dobrać aby to działało? Grzałka będzie z pistoletu 78w.
    mariuszb1995
    Poziom 6  
    Z tego co mi wiadomo to nikt nie stosował termika do grzałki z glueguna i wszystko działało jak należy.
    robo1973
    Poziom 15  
    Jak ktoś szuka mam do sprzedania palnik ciśnieniowy + sprężarka, sterowanie. Całość 2,5k
    mariuszb1995
    Poziom 6  
    Wszystkim kolegom życzę Wesołych Świąt i oczywiście ciepełka w domu :P
    vvaldek
    Poziom 28  
    Witam dawno tu nie zaglądałem . ale chcialem sie pochwalic ze sterowanie zdalne wifi do palnika to fajna sprawa. Moj palnik choc ciągle w fazie testow i ulepszen i poskrecany na krutko" to dziala bez zazutu codziennie od ponad 2 miesiecy .dzieki sterowaniu wifi mam info o aktualnej temperaturze
    Mad Jaro
    Poziom 16  
    Witam, panowie podpowiedzcie jaką srednice dyszy delavana wybrać do podciśnieniowca. Palnik ELCO 20-35kW, z zamiarem instalacji w kotle 40kW. Do ogrzana ponad 400m2 (wiem wiem kocioł powinien być wikszy... tak mi dobrali "fachowcy")
    robo1973
    Poziom 15  
    Palnik na olej przepracowany, jak zrobić?Palnik na olej przepracowany, jak zrobić?Palnik na olej przepracowany, jak zrobić?Palnik na olej przepracowany, jak zrobić?Palnik na olej przepracowany, jak zrobić?Palnik na olej przepracowany, jak zrobić?Palnik na olej przepracowany, jak zrobić?
    Mam do sprzedania palnik i+ sprężarkę Są zainteresowani ? . Podgrzewacz ciśnieniowy, regulator PID dysza delavan + adapter Ładnie pali nowa pompa
    ewkaharlem
    Poziom 7  
    Panowie posiadam piec viessman vitorond 111 vitatronic 200 typ kw5 chce go przerobić na po jaki typ palnika czy jak to się nazywa najlepiej dokupić chyba ze ma ktoś namiary na dobrego szpeca w kujawski pomorskim z góry dziekuje
    robo1973
    Poziom 15  
    czytaj temat tutaj jest wszystko napisane . Nikt za Ciebie nie zrobi palnika Masz dwie możliwości.
    1. kupić części i zrobić samemu
    2 kupić zrobiony i dostosować do swoich potrzeb
    ewkaharlem
    Poziom 7  
    Potrzebuję porady a najlepiej fachowca który zna się na przerobieniu pieca olejowego Viessmann Vitarond 111 na olej przepracowany kujawsko pomorskie mój nr 509120199
    Matii912
    Poziom 5  
    Witam,jestem tutaj nowy i proszę o pomoc.
    W związku poszukiwaniem tańszego ogrzewania trafiłem na ten temat.Było to mnie więcej rok temu po czym zacząłem czytać tą lekturę.
    Dzisiaj już wiem na jakiej zasadzie to działa i przez ostatnie tygodnie skonstruowałem palnik.
    Niestety po wielu próbach palnik nie chce odpalić.Iskra jest, podgrzew jest, olej zasysa mgła wychodzi ale nie zapali się.
    Zależy Mi na tym bo wiadomo nikt na pieniądzach nie leży a idzie zaoszczędzić z tego co piszecie.
    Wiem,że dla kilku osób temat jest prosty.Ja jeszcze nie mam doświadczenia z olejem,więc będę wdzięczny za wskazówkę.
    Szanuję ludzi,którzy zaczęli temat i chociaż na początku było Mi ciężko zrozumieć teraz mogę Im podziękować za wiedzę którą przekazali
    Pozdrawiam MateuszPalnik na olej przepracowany, jak zrobić?Palnik na olej przepracowany, jak zrobić?Palnik na olej przepracowany, jak zrobić?Palnik na olej przepracowany, jak zrobić?Palnik na olej przepracowany, jak zrobić?