Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Palnik na olej przepracowany, jak zrobić?

pablo1521 25 Lip 2010 20:30 1325257 4758
    zbyszek1281
    Poziom 20  
    Witam
    Zibies z Delawanem sprawa wyjaśniona u producenta .Chodzilo o podawanie oleju. W oryginalnym adapterze olej jest przekierowany z osi adaptera.Chcę zastąpić kompresor zasilający dyszę sprężarką od lodówki.Próby zrobię w tygodniu. Widzialem takie rozwiązanie w ofercie Gierscha.Niektórzy koledzy forumowi stosują takie rozwiązanie do dysz Delawana.Nie mam doświadczenia jak to dobrać.Kupiłem dwie używane sprężarki po 35zł/szt. i będę kombinował. Podobno zbędny jest reduktor i zawór elektromagnetyczny.Gliceryna w cenie 0,3zł/kg jest dobra. Ja kupuję olej silnikowy po 0,5zł/l.Przy okazji na czym polega róznica w sterownikach LOA22 , LOA24 i czy można stosować je zamiennie do palnika
    Pozdrawiam olejopalaczy
  • Relpol przekaźniki
    pablo1521
    Specjalista - palniki olejowe
    LOA22 , LOA24 można stosować zamiennie.
    A co do sprężarki od lodówki to pamiętaj o olejowaniu bo na sucho padnie po dobie.
    ZIBIES
    Poziom 18  
    Witam szacowne grono.
    Jestemn po próbach z gliceryną ... lipa.
    Podgrzana do 95* "pali się bo musi".
    Jak myślicie - bardziej podgrzać czy kwasem ją?
    Jako dodatek do syfolu jeszcze jak cię mogę, ale sama - kopci i nie ma temperatury.
    Co radzicie?

Pozdrawiam.
    zbyszek1281
    Poziom 20  
    Witam
    Jeżeli słabo się pali to ma za dużo mydła.Podniesienie temp. moze tylko zważyć.Pozostaje tylko redukcja kwasami i cala procedura uzdatnienia do palenia.
    ZIBIES
    Poziom 18  
    Dzięki Zbyszek.
    Właśnie pojawiła się nowa teoria ;-) ....
    Bo było tak.
    Stoi beczka od jesieni ... a mamy lato.
    Podobno gliceryna jest na górze, a my pociągneliśmy z dna ...
    Zobaczymy teraz z góry ...

Na razie
    zbyszek1281
    Poziom 20  
    Witam
    Zibies w procesie wytwarzania metyloestrów jest odwrotnie, Frakcja glicerynowa przy sedymentacji opada na dno reaktora .Natomiast metyloestry są nad gliceryną.
    Możesz mieć problem. Najlepiej zastosuj chemię. Z mydeł odzyskaj tłuszcz resztki spirytusu i razem do spalania.
    Na zdjęciach przedstawiam moje nowe prace palnikowe:
    Precyzyjna zebata pompa olejowa 12V wkręcana do beczek 80-200l
    ze sterowaną wydajnością do palników na OP wentylatorowych i palników wyparnych /kapaczek/
    Nowa konstrukcja palnika zgazowującego z zaadaptowaną oryginalną zewnętrzną lufą palnika na OO. Pozostały jeszcze połączenia elektryczne i próby odpalenia z kompresorem od lodówki.
    Pozdrawiam

Palnik na olej przepracowany, jak zrobić? Palnik na olej przepracowany, jak zrobić?
    SAWEK101
    Poziom 31  
    Zbyszku coś mi się wydaje że ten kompresorek będzie zbyt mały bo mi taki dawał z delavan tylko 0,3 bar, a poznaję ten model:), no chyba że masz inną dyszę.

Dodano po 2 [minuty]:

A z czego zbudowałeś tą pompkę (jakaś kosmiczna), przydało by mi się coś takiego pod siedzeniem w aucie jakby co, hehe.
    zbyszek1281
    Poziom 20  
    Witam
    Mam trzy różne kompresory do prób. Na razie nie miałem czasu sprawdzić ,który sie nadaje. Sawek obejrzyj ofertę Gierscha może rozpoznasz jaki model zastosowali to ułatwiło by właściwy dobór.
    Pompa do oleju w tym zestawieniu tylko w innej konstrukcji sprawdziła się do zasilania palnika wyparnego. Podstawą dobrej pracy jest precyzja w regulowaniu wydajności. Obecna konstrukcja mieści się w calowej rurze. Na zewnątrz wystaje jedynie filtr siatkowy.Budowa wewnętrzna to silnik z przekładnią 150 obr/min na 12v,
    , oraz motocyklowa olejowa pompa zębata. Zasilanie z małego zasilacza .Dodatkowo możliwy regulator obrotów /wydajności/. Napęd, oraz wylewka przeniesione osiowo.
    Pompa zębata ma wbudowany zaworek zwrotny i korek umożliwiający wkręcenie do beczki.Sawek konstrukcja nie do zniszczenia i wielofunkcyjna:D
    jacentym10
    Poziom 13  
    Witam kolegów z tego co zaraz zobaczycie mam nie mały problem coś mnie dzisiaj tknęło żeby zajrzeć do pieca i oto co zobaczyłem w piecu na dnie dość duża ilość niespalonego oleju chociaż płomieniówki wyglądają dość dobrze lufa palnika zawir i dysza umazane niespalonym olejem odpaliłem palnik na wolnym powietrzu pali za każdym razem ale pluje niedopalonym olejem na jednym ze zdjęć widać jak wygląda kawałek blachy która leżała niedaleko lufy palnika po kilku minutach po prostu spływa z niej olej pozdrawiam i proszę o odpowiedź wysyłam kilka zdjęć i za chwilę wyślę następnePalnik na olej przepracowany, jak zrobić? Palnik na olej przepracowany, jak zrobić? Palnik na olej przepracowany, jak zrobić? Palnik na olej przepracowany, jak zrobić? Palnik na olej przepracowany, jak zrobić?

Dodano po 10 [minuty]:

wysyłam następne zdjęciaPalnik na olej przepracowany, jak zrobić? Palnik na olej przepracowany, jak zrobić? Palnik na olej przepracowany, jak zrobić? Palnik na olej przepracowany, jak zrobić? Palnik na olej przepracowany, jak zrobić?

Dodano po 6 [minuty]:

nastęPalnik na olej przepracowany, jak zrobić? Palnik na olej przepracowany, jak zrobić? Palnik na olej przepracowany, jak zrobić? Palnik na olej przepracowany, jak zrobić? Palnik na olej przepracowany, jak zrobić? pne zdjęcia
    zbyszek1281
    Poziom 20  
    Witam
    Kolego Jacentym nikt się nie chwali ,że nawet fabryczne palniki na OP nie dopalają części oleju .Ta niedogodność powinna być likwidowana przez konstrukcję komory spalania pieca.Tak twierdzą producenci i najlepiej gdyby w tej sprawie wypowiedział się jeden z dystrybutorów palników OP piszących na Forum.Przy okazji sam jestem ciekawy dlaczego producenci palników na OP unikają ekologi nie stosując rozwiązań dających całkowite spalanie.
    Ja ten problem rozwiązałem patentem Brodlina w trzy stopniowym spalaniu oleju:
    mgła olejowa/ spalanie klasyczne Palników OO i OP/ Następny stopień to pary oleju i ostatni spalanie gazu olejowego. Po zapaleniu palnika pełne rozgrzanie do 2 min. W tym czasie do komory pieca wpadnie trochę kropel płonącego oleju.Na razie nie wiem jak będzie z trwałością lufy palnika. W ostatniej wersji palnika zastosowałem zewnętrznie oryginalną lufę palnika OO
    Wydaje mi się ,ze płomień w twoim palniku zbyt mocno odrywa się od zawira, a to może świadczyć o zbyt dużym ciśnieniu i za bogatej mieszance olejowo powietrznej
  • Relpol przekaźniki
    jacentym10
    Poziom 13  
    witajcie koledzy kolego Zbyszek dziękuję za odpowiedź jedną z przyczyn już wyeliminowałem a mianowicie elektrody zapłonowe były zbyt mocno wysunięte i mgła olejowa zahaczała o jedną z nich zbierała się na niej co jakiś czas kropla oleju i palnik od czasu do czasu pluł olejem jest dużo lepiej założyłem na koniec lufy zwykłą puszkę płomień się wyczyścił spalanie stało się praktycznie bezdymne ale wiadomo to prowizorka myślę o rurze dopalającej tylko mam pytanie jaką założyć czy ma to być gruba rura czy cieńsza i jak daleko ma być nasunięta na lufę palnika i z jakiego materiału powinna być zrobiona wysyłam zdjęcia palnika z założoną prowizorycznie puszką dodam na koniec że mój palnik to oryginalny GIERSCH G20Palnik na olej przepracowany, jak zrobić? Palnik na olej przepracowany, jak zrobić? Palnik na olej przepracowany, jak zrobić?
    zbyszek1281
    Poziom 20  
    Jacentym we wcześniejszych postach pisałem na temat prostego dopalacza w postaci kawałka rury.Rura musi mieć większą średnicę od lufy palnika.wtedy podsysa spaliny z komory pieca i ponownie dopala.Palnik rozpoznawalny.Mnie interesuje sprężarka jaką stosują do palników.wygląda na taką od lodówki
    jaskul
    Poziom 16  
    cześć
    Opisywałem podobny problem z niedopalonym olejem u mnie dodatkowym problemem był kocioł nie na olej tylko na miał z wodnymi zimnymi rusztami. Trzeba poprostu dopalić ten olej który z jakieś przyczyny nie został spalony w powietrzu. Przyczyną może być nie dokładne rozpylenie jakiejś frakcji oleju spływanie po elektrodach itp. Zastosowanie rury dopalającej powoduje wyższą temperaturę w miejscu gdzie następuje spalanie. Rura w trakcie pracy nagrzewa sie do czerwoności. Trzeba uważać na zbierające sie w rurze nagary oraz przy pracy palnika w trybie nie ciągłym na ewentualne palenie sie niespalonego oleju po wyłaczeniu sie palnika - brak nadmuchu powietrza powoduje że płomień może zniszczyć elementy palnika będące w lufie.
    W chwili obecnej zastosowałem palenisko w kształcie "U" z lekkim spadkiem od palnika w głąb pieca. W ten sposób jak coś wpadnie do pieca spływa sobie dalej od lufy i tam sie dopala. Całą wiosnę i lato chodzi i nie widać problemów.
    Wg. mnie ważna jest też histereza pracy palnika. Jak będzie sie właczał często na krótkie okresy nie nastąpi odpowiednie rozgrzanie paleniska. Na tą zimę chcę zrobić sterownik który będzie grzał w cyklu nagrzanie do 65 stopni - stop - ponowne załączenie przy 35 stopniach i znów grzanie do 65. Wtedy palnik pracuje jakieś 30 minut palenisko jest gorące wszystko sie dopala. Przy grzaniu 55-65 stopni palnik włacza sie często na krótkie okresy i może nie dopalać całego oleju.
    zbyszek1281
    Poziom 20  
    Przy palniku zgazowującym problem rozgrzania to do 2min Ważne jest wystudzenie palnika po wyłączeniu.Dodatkowy wyłącznik czasowy po kilku minutach wyłącza wentylator palnika i jest OK
    jaskul
    Poziom 16  
    Pewnie tak jest bo można przyjąć że w tym typie palnika paleniskiem jest to co masz w rurze - tam następuje spalanie - bezwładność cieplna tego jest mała szybko sie nagrzewa i łatwo wystudzić.
    Ja piszę swoje doświadczenia na swoim przykładzie aby pomóc innym. W przypadku zwykłych palników komora spalania jest większa. Widać to na zdjęciach Jacentego10 jakby nagrzać tą jego komorę (dość dużą) do wyższej temperatury to nie było by tam tego niespalonego oleju.
    Jacentym10 czy ta komora spalania u ciebie jest otoczona wodą?? chodzi mi czy ma szanse sie mocno rozgrzać? Jak nie to wsadź tam na dno odpowiednio wygięty kawał blachy o grubości ze 2mm która będzie miejscem gdzie wentualnie spadnie kropla niespalonego oleju, z racji tego że będzie bardzo gorąca kropla ta szybko wyparuje i dopali sie. Pamiętaj o lekkim spadku blachy od palnika do środka pieca.
    jacentym10
    Poziom 13  
    Witajcie koledzy moja komora spalania otoczona jest wodą jutro spróbuję pomysłu o którym pisze kolega jaskul dziękuję za podpowiedzi pozdrawiam
    perhing
    Poziom 15  

Dodano po 1 [minuty]:

Kompresor ze sprężarki-cicha praca ale trzeba go oliwić.

Dodano po 9 [minuty]:

Palnik na olej przepracowany, jak zrobić? Palnik na olej przepracowany, jak zrobić? Palnik na olej przepracowany, jak zrobić? Palnik na olej przepracowany, jak zrobić?

Dodano po 2 [minuty]:

Oto część moich wypocin.Brak czasu uniemożliwił szybsze odpalenie,ale zima za pasem i trzeba się spieszyć.Pozdrawiam wszystkich olejo-palaczy!
    zbyszek1281
    Poziom 20  
    Witam
    Mam mały problem ze sprężarką od lodówki Ma wbudowany termik ,który uniemożliwia ponowne załączenie przed ostygnięciem.Jak to usunąć? Jakim olejem powinna być smarowana sprężarka.Byłbym wdzięczny za wskazówki
    SAWEK101
    Poziom 31  
    Zbyszku żeby to przerobić musiałbyś przełożyć starter z innego agregatu (mechaniczny) i doświadczalnie dobrać ilość zwoi na cewce, ale klikson koniecznie zostaw, w sprężarkach są używane specjalne oleje, jeśli ta sprężarka jest na r134a to będzie już syntetyk.
    jaskul
    Poziom 16  
    Chciałbym poruszyć kwestię regulatorów do palników na OP. Zamontowałem go w piecu palnik włącza i wyłącza termostat firmy Szkoper (z allegro) dodatkowo podpiąłem regulator pokojowy auraton. Jednak nie dało sie tym dokładnie sterować temperaturą pieca ani zrobić tryby pracy CO i CWU. Znalazłem sterownik firmy compit RAPID (www.compit.pl) - ten chyba by sie nadał do zapewnienia komfortu :) ale na allegro sprzedają oryginalne sterowniki od piecy na OO typu Wiessman trimatik i podobne można je upolować już za sto parę złotych - one mają np sterowanie pogodowe i dają dużo różnych funkcji i możliwosci. Istnieje możliwość zaadaptowania czegoś takiego w zwykłym kotle ?? Ktoś coś dłubał w tym temacie. Jakieś własne doświadczenia??
    Np jest do kupienia coś takiego nie mogę znaleźć manuala nie mam pojęcia czy da sie to użyć w kotle nie wiessmana

Przy okazji zamieszczam zdjecia mojego paleniska - może sie komuś przyda. Tak u mnie wyglada po 2 miesiącach pracy w trybie CW. Czyszczenie flexem około 3 minut. Reszta pieca czysta pokryta kurzem - takim lekko rudawym nalotem.
    Palnik na olej przepracowany, jak zrobić? Palnik na olej przepracowany, jak zrobić? Palnik na olej przepracowany, jak zrobić?
    Palnik na olej przepracowany, jak zrobić? Palnik na olej przepracowany, jak zrobić?
    pablo1521
    jacentym10.

Ty masz dyszę jakoś dziwnie rozpylająca - płomień za daleko od lufy.
    Dysza i ustawienia palnika to raz,
    zmień paliwo na inne to dwa.

piec masz ok.

pozdro
    jacentym10
    Poziom 13  
    Witajcie koledzy paliwo zmieniałem z syfolu na czysty olej z czystego na roślinny z roślinnego na mieszankę syfolu i roślinnego zmieniłem też dyszę (razem z palnikiem dostałem dodatkową używaną taką jak była w palniku ) spalanie wygląda identycznie jak na zdjęciach jeżeli macie jakieś podpowiedzi co do ustawienia palnika to będę bardzo wdzięczny za info pablo czy twoja dysza będzie pasowała do mojego palnika czy konieczna była by przeróbka.

Proszę poprawić pisownie
    mod - mirrzo
    SAWEK101
    Poziom 31  
    Jacentym10 ,a próbowałeś dawać mniej powietrza na wentylatorze, jakie masz ciśnienie powietrza na dyszy?.
    Ja też powoli muszę dokończyć walkę z kotłem bo sezon tuż tuż , mam swój własny patent na komorę dopalającą , przyglądałem się trochę wiodącym producentom (viessman) kotłów i będę próbował coś pokombinować w temacie dopalania spalin, bo palnik już opanowałem. Spróbuję zamontować wewnątrz komory kotła jeszcze jedną komorę wysokotemperaturową wyjmowaną ,coś na kształt nowych kotłów viessmana.
    U mnie niema nie dopalonego oleju ale chciałbym aby w komorze zostawał tylko jasny pyłek a do tego potrzebna jest wysoka temperatura , ciekawe ile zwykłe rury wytrzymają hehe.
    pablo1521
    jacentym10
    Moja dysza w miejsce delawana nie podejdzie wprost,
    Trzeba przerabiać drążek. Inne drogi paliwa i powietrza.
    pozdr.
    bronx_XJ
    Poziom 20  
    Dorzucę swoje dwa słowa.
    Świniło mi olejem w piecu węglowym (ruszt wodny) jak źle miałem wyregulowane ustawienie dysza-zawir-koniec lufy.
    Po pewnym czasie zaś zaczął pojawiać się niespalony olej. Winowajcą okazało się paliwo, posiadało bardzo dużo wody i palnik co chwilę gasł,pyrkał, rozpylał mgiełkę, zapalił albo i nie no i tak zbierał się czarny syf. Nowy olej problem wyeliminował.

Zapomniałem dodać że płomień walił mi centralnie w ruszt i całkowicie nie pozbyłem się niespalonego oleju.
    Na spodzie pieca był popiół idealnie "wciągał" resztki "czornej".
    ZIBIES
    Poziom 18  
    Witam szacowne grono. Sezon czai się u drzwi ... Ten temat zdaje się nie mieć końca, ale warto i pisać i czytać - choćby niektóre posty powielały temat.
    Swego czasu próbowałem walczyć z mocą grzałki. Może ktoś pamięta - coś tam o browarze ...
    Zgadnijcie czym grzeję olej teraz?
    FRYTKOWNICĄ!!! 2000W!!!!!!! 4 litry
    Ale jaja.
    Watomierz policzył, że przez 15 godzin ciągłej pracy poszło AŻ 1,4 KW

Co do dopalacza ... no cóż tak wyrafinowany system jak Zbyszka to to nie jest, ale jak ktoś ma ochotę to niech wypróbuje - rura króciec od kominków fi 120mm i na końcu jej wylotu - wewnątrz - druga rura mniejszej średnicy i krótsza - u mnie 100mm długa i 80mm średnicy.
    U mnie to działa całkiem fajnie.
    Przy okazji podam fotki

Pozdrawiam

Dodano po 28 [minuty]:

Małe sprostowanie - 15 godzin ciągłej pracy pieca w sumie przez 3 dni :-)
    kynek74
    Poziom 13  
    Witam Wszystkich po długiej przerwie.
    Do jacentym10- na moje oko spróbuj:
    1. wysunąć dyszę do przodu , powinna być równo z zawirem,
    2. cofnąć zawir do tyłu , żeby rura wystawała nieco 3-10mm, musisz popróbować , bo ja mam rurę przewężoną , a u Ciebie jest prosta.

W ten sposób po 1 zmniejszy się ilość powietrza bezpośrednio przy dyszy co spowoduje skrócenie płomienia.
    Po 2 zwiększy ilość powietrza przy rurze , co spowoduje dostarczenie odpowiedniej ilości powietrza do płomienia , a nie obok niego , tak jak na Twoich zdjęciach to widać. To powinno pomóc.
    Poniżej mój palnik po ok. 2 tygodniach pracy w zimie.

ZIBIES
    Poziom 18  
    Witam zacne grono
    Jeszcze ciepłe fotki ;-)
    Póki co nie stosuję pompki-dozownika. Wiecie co robi ta beczka? Mam zamiar zastąpić ją mauzerem ... Tankowanie raz na kilka dni ... może tygodni ...

Pozdrawiam
    SAWEK101
    Poziom 31  
    Jaki stylowy podgrzewacz , dało by się w nim i frytki usmażyć hehe ,pozdrawiam.
    A często czyścisz tą rurę ,bo umnie w poprzedniej konstrukcji się zasyfiała szczególnie przy wejściu płomienia.