Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie szyberdachem - jak zrobić?

bulkan 14 Sty 2010 19:37 1321 2
  • #1 14 Sty 2010 19:37
    bulkan
    Poziom 9  

Potrzebuje zrobic sterowanie szyberdachu, bo w oryginalnym nie moge sie polapac. Myslalem zeby zrobic 2 uklady jeden do obracania silnikiem w jedna strone a drugi w druga. Czy moglbym zrobic cos takiego jak zwykly najprostrzy wlacznik zmierzchowy, ktory steruje przekaznikiem, a przekaznik samym silnikiem, zamiast fotorezystora zastosowac przelacznik. Nie wiem jakiego tranzystora uzyc i nie wiem co zrobic zeby do ukladu podpiac sygnal ze szyberdach jest w odpowiedniej pozycji. Na silniku sa styki zwierno rozwierne i z nich bylby sygnal tylko jak zrobic zeby ten sygnal przelaczal przekaznik i co zrobic zeby nie trzebabylo trzymac przycisku zeby silnik chodzil tzn. naciskam przelacznik puszczam a szyberdach otwiera sie, dochodzi do konca i dostaje sygnal wtedy przekaznik rozlacza?
    Prosze o pomoc i pozdrawiam

0 2
  • #2 14 Sty 2010 20:06
    Pittt
    Poziom 31  

Dwa przekaźniki dwubiegunowe ze stykami NO i NC, dwa włączniki, dwie krańcówki. Przekaźnik dla kierunku do tyłu zasilasz prze włącznik, krańcówkę tylną i styki NC przekaźnika do przodu. Przekaźnik dla kierunku do przodu zasilasz przez włącznik tego kierunku, krańcówkę przednią, i styki NC przekaźnika do tyłu. Wyjścia NO przekaźników łączysz z silnikiem w taki sposób aby + z jednego był połączony z - drugiego i odwrotnie.
    Dla pozycji góra dół robisz analogicznie.

0
  • #3 15 Sty 2010 13:46
    bulkan
    Poziom 9  

A moglbys mi machnac na szybko taki schemat? Bylbym bardzo wdzieczny bo z opisu juz mi sie miesza:) a co zrobic zeby nie trzebabylo trzymac przycisku i jak przedluzyc czas dzialania bo np miedzy przelaczaniem krancowek silnik musi zrobic jeszcze pare stopni obrotu?

0
  Szukaj w 5mln produktów