Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie są potrzebne dane do doboru falownika.

tomczykhbr 14 Sty 2010 19:38 2375 8
  • #1 14 Sty 2010 19:38
    tomczykhbr
    Poziom 7  

Witam wszystkich, jestem tutaj nowy na tym forum ale już mi się tutaj podoba, ale do rzeczy. Mam takie pytanie. Czy kupując falownik musimy mieć na uwadze konkretne dane jaki będzie do niego podłączony silnik, konkretne jego dane znamionowe czy po prostu wystarczy wiedzieć ze jest to silnik trójfazowy, o mocy 1,1 kW. I kolejne pytanie, czy po podłączeniu silnika do falownika musimy wprowadzić do niego wszystkie np dane znamionowe czy jest to zbędne. Konkretnie chodzi mi o to ze potrzebuje zamontować falownik do silnika 3fazowego 1,1kW żeby regulować jego obrotami. Falownik chce zakupić taki żeby miał wbudowane pokrętło do zmiany obrotów silnika. Może to troszkę wszystko nie fachowo opisane ale proszę o pomoc.

0 8
  • Sklep HeluKabel
  • #2 14 Sty 2010 19:57
    Pittt
    Poziom 30  

Ogólnie falownik powinien mieć moc większą lub równą mocy obciążenia, ale w niektórych przypadkach, gdzie obciążenie silnika nie jest wyśrubowane może być i niższa. Jeżeli aplikacja nie jest wymagająca (np. wentylator) możesz skorzystać z parametrów domyślnych falownika (mam na myśli nowsze falowniki np. Lenze). Jeśli sterowanie mam być dokładniejsze, dynamiczniejsze, sterowanie momentem, układy regulacji itp to trzeba podać falownikowi parametry silnika.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 15 Sty 2010 12:38
    roks
    Specjalista Automatyk

Witam

Przy doborze falownika , należy przede wszystkim zacząć od rodzaju obciążenia jakie będzie miał silnik - pompy , wentylatory czy może wiertarka

Powyższe generuje zastosowanie falownika wektorowego lub skalarnego ,

dalej - podłączenie silnika - gwiazda czy trójkąt
    pozwala ewentualnie na wybór falownika z zasilaniem 1 fazowym ( niższa cena ale na wyjściu 3 x 230 )

dalej - prądy rozruchowe ( zależne od obciążenia ) i typ pracy
    ->dobór falownika

podaj trochę więcej informacji , czym silnik steruje ?

pozdrowienia

0
  • #5 15 Sty 2010 16:08
    tomczykhbr
    Poziom 7  

Witam. Otórz przypadkowo znalazłem u kolegi calą skrzynke z falownikiem altivar 66 i regulacją potencjomentrem zrobiona na zewnatrz skrzynki. Podpiąłem do niego silnik 3f 1,1kW i wszystko dzialalo poprawnie, obroty moglem sobie regulować własnie tym potencjometrem. Ale ten falownik ma regulowac obroty silnikiem 3f 5,5kw wiec podpiąłem i jego. No i wszystko dziala sprawnie. Silnik jest sprzęzony ze slimakiem który pcha rozrobiony z wodą gips poprzez spirale. Jest tylko problem bo nie mam do tego falownika panelu (czytałem ze wiele osob majacych te falowniki ma ten sam problem) i nie wiem jakie sa tam zapisane ustawienia typu maksymalny prad pobierany przez silnik zeby zadzialalo zabezpieczenie i inne. Nie moge tez znalezc specyfikacji tego falownika, do jak wielkiego silnika jest przeznaczony i wogole gdyz nie ma na nim zadnych nalepek o tym informujacych. Prosze o pomoc. Czy ten falownik bedzie dobry i co tam w nim poustawiac zeby bylo ok. Pasowalo by mi tez zeby mozna bylo ustawic tzw miekki start ale z falownikami miaem bardzo mao do czynienia i nie bardzo wiem co i jak. Pozatym bez paneu to i tak nic nie poradze. Acha silnik połączony w gwiazdę.

0
  • #6 15 Sty 2010 16:17
    on117
    Poziom 27  

tomczykhbr napisał:
    znalazłem u kolegi calą skrzynke z falownikiem altivar 66 i regulacją potencjomentrem zrobiona na zewnatrz skrzynki.

tomczykhbr napisał:
    Nie moge tez znalezc specyfikacji tego falownika, do jak wielkiego silnika jest przeznaczony i wogole gdyz nie ma na nim zadnych nalepek o tym informujacych.

Coś znalazłem, sprawdź czy o to ci chodziło:
    http://static.schneider-electric.us:8080/Tech...ptions%20and%20Accessories%2FVD0C06N908%2Epdf
    Ze strony:
    http://ecatalog.squared.com/techlib/docdetail.cfm?oid=09008926800a2c6d
    Tam są oznaczenia ATV66 i dalej w zależności od tego ile amper pobiera silnik, a ty jakie masz? Najlepiej sam sprawdź w tej tabelce.

0
  • #7 15 Sty 2010 16:45
    tomczykhbr
    Poziom 7  

Niestety jaki konkretnie to jest model to bede wiedzial dopiero w poniedzialek, wczesniej nie mam takiej mozliwosci, wiec odpisze w poniedzialek. Ale dziekuje za dotychczasową pomoc.

0
  • #8 15 Sty 2010 18:23
    mikitap
    Poziom 12  

Falownik bezpieczniej jest dobierać na znamionowy prąd pobierany przez silnik a nie na moc.
    Silnik 4 kW dwu biegunowy pobiera inny prąd niż silnik ośmio biegunowy tej samej mocy.
    Czasami rożnice są znaczące.

0
  • #9 16 Sty 2010 18:22
    bonanza
    Spec od Falowników

Przy braku możliwości zmiany ustawień jako półśrodek można zastosować "termik" taki, jak stosuje się ze stycznikami - nie przerywa torów prądowych, lecz rozłącza pomocniczy styk, który należy włączyć w obwód start/stop falownika (przy przeciążeniu wyłączy napęd).
    Radzę traktować potencjometr wbudowany w panel jako ułatwienie przy pierwszym rozruchu, a potem należy go deaktywować i podłączyć jakis zewnętrzny blaszak. Zwłaszcza, jeśli obsługuje nie ten, kto za falownik zapłacił. Np. silny pracownik chce szybciej zakończyć robotę, bo śpieszy się do żony - i szykuj się na zakup nowego panela :!::D

0