Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Krosowanie w szafce kablowej

musznik 14 Sty 2010 19:38 9484 8
  • #1 14 Sty 2010 19:38
    musznik
    Poziom 9  

Wstępem: nie chodzi tutaj o kable sieciowe typu rj-45, tylko o telekomunikacyjne.
    Poszukuję zdjęć, informacji, prezentacji czy innych materiałów pokazujących sposób krosowania w takiej szafie. Nie pogardzę dodatkowymi informacjami odnoszącymi się do tego tematu, oraz całej trasy linii abonenckiej ;)

Krosowanie w szafce kablowej

Przeszperałem cały internet na temat łączenia kabli rozdzielczych z magistralnymi, i ani jednego zdjęcia, ani jednego takiego kabla nie znalazłem, czy ich nazw. Znalazłem tylko kilka słówek które jednak nic nie wyjaśniły ;)

Cytat:
    Sygnał z HOST/RSU idze kablem magistralnym do szafy, z szafy odą dalej kable rozdzielcze. Teraz jak masz wygnał na danej parze kabla magistralnego to w szafie możesz połączyć z kablem rozdzielczym, jakim chcesz. Czyli puścić sygnał dalej. Takie łączenie kabli w szafie, na rus/host, dp itp. nazywa się krosowaniem.
    - czym są te kable, jak mogą wyglądać? jakie mogą być? nic o szczegółach ;)

Czy może jest tak jak myślę? - pary z kabli rozdzielczych w szafce łączą się z tysiącami par z kabli magistralnych (jakkolwiek by one wyglądały) i gdzieś wszystko złazi się w przełącznicy - czyli totalny banał jak budowa cepa ? bo to co się dzieje już od przełącznicy, dslamu "raczej" jest jasne

Czy tak wygląda abstrakcyjny kabel maistralny? ;) - http://img190.imageshack.us/img190/7291/kabelki.jpg
    No i nasza przełącznica http://www.acma.gov.au/webwr/aca_home/registers/cabling_licences/networ1.jpg

I nie żebym był szpiegiem czy innym tworem, technicy/monterzy jakoś o tym nie chcą mówić, bo tamto, bo coś tam...jestem zwykłym studentem domownikiem szukającym odpowiedzi i raczej nie mam pojęcia o telekomunikacji

0 8
  • #2 14 Sty 2010 20:25
    adamjur1
    Poziom 39  

Jeżeli dobrze zrozumiałem pytanie chodzi Ci o krosowanie w szafce telekomunikacyjnej...
    Wykonuję sie to najczęściej tzw krosówką - jest to jedna para składająca sie z 2 szt żył o różnych kolorach, i w zalezności od typu zastosowanych łączówek za pomocą odpowiedniego narzędzia "wbija sie" w odpowiednią parę styków łączówki kabla przychodzącego jeden koniec tej pary, następnie układa się kros w oczkach oragnizerów kablowych ( kabelguide) aż do właściwego miejsca na łączówce kabla odchodzacego.
    W RP łączówki śróbowe wyparte są już prawie calkowicie przez technologię LSA Krone a w moektórych rejonach kraju 3M ( zwana dawniej Pouyet) . Czasem można spotkać technologie Lucenta ( dawniej AT&T). Każda z technologi ma swoje narzędzia, choć pojawiły się uniwersalne Krone/Pouyet. Lucent ma swój impact Tool na tzw 110-tki.
    Pozdr.J.
    ps
    Podobną technologią ( jeślichodzi o narzezia i łaczówki) rozprowadza sie całe kable, np magistralny 200par na 4 submagistrale po 50 par po czym w następnej szafie ten 50 parowy na 5 10 parowych a na 10 parowy wprowadza się kabeli poszczególnych abonentów ( za pośrednictwem krosówek i dodatkowych łaczówek lub bezpośrednio).

0
  • #3 14 Sty 2010 21:28
    musznik
    Poziom 9  

Możliwe, że w szafie telekomunikacyjnej, potocznie jest to "szafka" do której zbiegaja się wszystkie kable rozdzielcze ze słupków rozdzielczych ,głowic. [monterzy przy mnie tak rozmawiali]
    a więc :
    Krosówka "wbita" - > w Łączeniówkę | łączówka 2 -> ułozone w ten sposób | Link

Ok, jesteśmy przy łączówce do której zbiega się krosówka która jest gdzieś ładnie posadzona w organizerze, i co dalej z sygnałem? wychodzi górą łączówki? czy idzie w kolejne pary jakiegoś tam kabla? (magistralny?) tak by trafić...do centrali na ładnie zawalona łącznice (MDF)?
    Nie wspomniałeś nic o kablach rozdzielczych ,użyłeś jedynie słów "magistralny" i pary w PS. ;)

0
  • #4 14 Sty 2010 21:42
    adamjur1
    Poziom 39  

Kolego - czuje że trochę wpuszczasz mnie w maliny, bo używając wyżej wymienionych okresleń i fotek dajesz do zrozumienia, że jesteś w temacie dobrze zorientowany...
    Po co więc ten post ?
    Zasadę dzialania łączówki ( rozłącznej lub nierozłącznej) pewnie też znasz, z której strony jest cześć liniowa a z której stacyjna ( w każdej lokalizacji tej łączówki ze stacyjne przychodzi sygnał a po liniowej wychodzi -oczywiście jest to umowne, łaczówka jest przejrzysta dla sygnału w obie strony )
    Pozdr.J.

0
  • #5 14 Sty 2010 22:00
    musznik
    Poziom 9  

O nie... nie jestem tak dobrze obeznany jak uważasz adamjur1, jestem zwykłym studentem informatyki, programistą, hobbystycznie interesują mnie sieci, a że posiadam adsl, to też chce wiedzieć co jest pomiędzy mną a takim dslamem czy innym ustrojstwem. Określenia jakie używam, to tylko i wyłącznie dane porozrzucane po całym necie które zbierałem dość długo i nawet nie wiem czy pewne elementy określam prawidłowo, a metody krosowania ... do tej pory nie ogarniam i tego co jest pomiędzy szafą a mdf'em, wszystko z powodu jak kiedyś się okazało "braku możliwości technicznych" które do dziś zgłębiam ;)

Co do łączówki,- użyłem googla, znalazłem zdjęcia, i bardzo marne opisy, a na post tak odpowiadam by nie był "suchy". Dałeś pojęcia pewne - odgrzebałem w necie, ot cała moja wiedza ;)

Wracając do pojęć z postu wyżej :
    Część stacyjna - rozumiem, że od tej strony biegną kable stacyjne takie jak Link to w takim razie czym jest kabel magistralny? tym samym?

0
  • Pomocny post
    #6 16 Sty 2010 15:05
    irekr
    Moderator

Może ja dodam nieco informacji.

Rzeczywista budowa sieci kablowej nie jest taka prosta jak się wydaje.
    każda centrala telefoniczna ma dostęp do określonej sieci miejscowej. Może być tak że kilka central ma dostęp do tego samego obszaru i takie rozwiązania są dość często spotykane.

Nieodłaczną częścią każdej centrali jest PG czyli przełącznica główna.
    Łacza idące od wyposażeń liniowych poszczególnych płyt abonenckich/liniowych jest doprowadzona odpowiednia ilością kabli i są rozszyte na łączówki. Łączówki sa opisane numerami, w starszych centralach były to numery abonenckie, w nowszych jest to numer wyposażenia, sam numer określa sie przy pomocy komputera sterującego.
    Na tą samą PG doprowadzone sa pary kabli magistralnych i miedzycentralowych. W sieciach cyfrowych w zasadzie kabli miedzycentralowych nie ma (używa się je sporadycznie głównie do realizacji łączy naturalnych dzierżawionych), są za to zespoły przełącznic światłowodowych, które łącza poszczególne wyposażenia łączy z określonymi włóknami do konkretnych punktów sieci, głównie SDH.
    na PG nie wyprowadza się bezpośrednio kabli magistralnych lecz ich zakończenia wykonane przy pomocy tzw. kabli zakończeniowych. kable zakończeniowe występują tylko na odcinku z PG do komory kablowej. Komory kablowe są czasami bardzo duże, niektóre komory kablowe w Polsce są tak duże ze mieści się w nich kilka autobusów. Wynika to z tego powodu, że kable magistralne są najczęściej bardzo grube i kłopotliwe jest ich prowadzenie w miejscach gdzie sa częste zagięcia czy przepusty. Poza tym kabel magistralny w kanale ma znacznie grubsza izolację zewnętrzna niż kabel zakończeniowy.
    Kable magistralne mają bardzo różną wielkość. Największy kabel jaki w życiu łączyłem miał 800 czwórek (1600 par). Najczęściej jednak kable magistralne są znacznie mniejsze, głównie jest to od 100 do 400 czwórek.
    Z zasady - ale sa wyjątki - jeden kabel magistralny jest kierowany do szafki rozdzielczej. I tutaj także kabla magistralnego nie wprowadza się do szafki bezpośrednio, w studni zbajdującej się bezposrednio pod szafką kilkuset parowy kabel magistralny jest przedłużony do samej szafki kilkoma odcinkami kabla 100 parowego (50x4). W szafkach obowiązuje setkowy układ numeracyjny i taka sama zasada obowiązuje w paszportyzacji. Np zapis A252-06 oznacza kabel magistralny centrali A numer 252 para 06 czyli 7ma para w kablu (czwórka nr 4). Na starej łączówce "śróbkowej" będzie to pierwsza łączówka od góry, czwarte zaciski w dolnym rzędzie. W nowej łaczówce typu Krone będzie to 7ma para od lewej w pierwszej łączówce od góry. Tak samo będzie w łączówkach Agmar.
    Z szafki do budynków i słupów kablowych wyprowadzone są kable rozdzielcze. Zasada budowy jest analogiczna i numeracja podobna.
    Każda szafka ma swój numer. Oznakowanie może być różne w różnych częściach Polski, w Warszawie jest to kombinacja cyfr i liter.
    Znając numerację i hierarchię sieci można dokonać zestawienia łącza. Normalnie jest to wykonywane przy pomocy komputera ale zapis trasy może wyglądać np tak:
    CAA xxx B348-25 - B7G1-843 co oznacza: z centrali xxx wychodzi kabel magistralny B348 gdzie na parze 25 jest dokonane krosowanie w szafce B7G1 na kabel rozdzielczy nr 8 para 43. To tak w bardzo ogólnym skrócie.
    Łączówki kabli rozdzielczych są najczęściej opisane znakami do której szafki sa podłączone. Napis na skrzynce no D6E-16-17 oznacza że w skrzynce mamy 20 par z szafki D6E i sa to pary od 160 do 179.
    Proste...?
    DSLAM-y, szafy ONU i inne cuda to w następnym rozdziale.

A w łączówkach Krone kable rozszywa się zawsze od góry a krosowanie robi się zawsze od dołu.

4
  • #7 16 Sty 2010 22:01
    musznik
    Poziom 9  

Świetna odpowiedź irekr ;)
    Więc reasumując - każda para ma swoje zakończenie na przełącznicy głównej bez magicznych kombinacji ( nie mówiąc o krosie, bo to w tym wypadku tylko zmiana pary - na jakąś inna parę w jakimś kablu magistralnym ) - czyli jak budowa cepa ;)

Kabel magistralny może w tym przypadku wyglądać tak lub tak - zgadza się?

0
  • #8 17 Sty 2010 11:01
    irekr
    Moderator

Może tak wyglądać, to co na zdjęciach to wspołczesne kable. Starsze kable ołowiane w izolacji papierowej wygladja zupełnie inaczej.
    Jako kable magistralne wykorzystuje sie wyłącznie kable z grupy TKM (Telefoniczny Kabel Miejscowy), takie jak na pierwszym linku.
    Generalnie oznaczenie zawiera informacje o budowie kabla. Przykładowo:
    XzTKMXpw
    X - powłoka zewnętrzne poliwinitowa
    z - zapora przeciwwilgociowa
    T - telefoniczny
    K - kabel
    M - miejscowy
    X - izolacja przewodów z poliwinitu
    p - kabel pęczkowy
    w - uszczelnienie wzdłużne czyli zawiera wazelinę w celu zablokowanie dostepu wody

Skrót XzTKMXpwn oznacza to samo co powyżej lecz dodatkowo kabel wyposazony jest w linke nośna (to "n" na końcu)

W drugim linku YTKSYEKW53X2X0,5 jest npisany troche błędnie, powinno być YTKSYekw 53x2x0,5
    Y - izolacja zewnetrzna z polietylenu
    T - telefoniczny
    K - kabel
    S - stacyjny (nie do instalacji zewnetrznych)
    ekw - ekranowany warstwa tasmy
    53 - pary
    x2x0.5 parowy o srednicy zyl 0,5 mm

W pierwszym linu wystepuje jeszcze kabel co ma w oznaczeniu XzTKMXpwFtlx - jest to kabel z dodatkowo nawinięta tasma stalowa i dodatkowa zewnetrzna wartwą izolacji - stosowany przy układaniu w ziemi bez kanalizacji.

Stare kable budowane były jako kable czwórkowe i typowe uznaczenie to TKM np. 200x4x0,8
    czyli telefoniczny kabel miejscowy z osłona ołowiową i izolacja papierowo-powietrzną, 200 czwórek (400 par) w zyle 0,8 mm. To była bardzo dobry kabel, czesto stosowany rozległych sieciach miejscowych, gdybość żył 0,8 mm zapewniała doskonłą jakość połaczęń na długości nawet kilkudziesieciu km bez jakigokowiek wzmacniania. Kable takie o dzis pracuja i można na nich przesyłać ADSL na długości ponad 9 km, pod warunkiem że kabel jest sprawny.
    Łączenie takich kabli ołowianych to jest cała sztuka.

0
  • #9 17 Sty 2010 11:13
    andk1eltd
    Poziom 35  

Nie wszystko zajarzyłeś:D
    Określenie "magistralny" lub kiedyś "I klasa" to tylko miejsce kabla w strukturze sieci - nic więcej. Jakie to kable "objętościowo" - wyjaśnił irekr. To też decyduje o sposobie układania tych kabli - a to z kolei wymusza ich rodzaj budowy. Magistrale kładzione są do ziemi lub do kanalizacji. Kabel z drugiego linku to kabel stacyjny. Z pierwszego linku wykorzystuje się kabel pierwszy i trzeci. Ten w środku to kabel do podwieszania. Nie stosuje się magistral mniejszych niż 50x4. Nawet jeśli ma to żyłę 0,5 - masz pojęcie ile to waży?:D

0