Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CTX 1569UA odświeżanie 60hz pisk odchylania mory na ekranie

14 Sty 2010 21:00 1179 1
  • Poziom 29  
    Monitor posiadam od nowości kupiony parę lat temu. Po okresie gwarancji pierwszy raz się uszkodził, trafopowielacz. Oczywiście w tym czasie pojawiły się zamiennik, który to oczywiście założyłem. Po trzech miesiącach usterka się powtórzyła. Stwierdziłem znowu uszkodzony trafopowielacz, który to zareklamowałem i otrzymałem nowy egzemplarz. Po jakimś czasie zauważyłem, że coś dziwnego dzieje się z obrazem na rozdzielczości 800/600 przy odświeżaniu 60Hz. Z reguły rzadko używa się takiego odświeżania, więc
    nic w tej sprawie nie robiłem. Monitor pracuje już dobrych parę lat, ale w końcu chciałbym tą usterkę naprawić a objawia się ona następująco:
    Jak już wcześniej wspomniałem występuje ona tylko przy odświeżaniu 60Hz wtedy to słychać głośniejszą pracę odchylania i jakby zmniejszenie się całego obrazu. Przy próbie zmiany jaskrawości obraz w pewnym momencie jakby przybliżał się i oddalał powstaje czasem delikatny negatyw uzależniony od kontrastu. Jeśli by ktoś mógłby mnie naprowadzić, w jakich okolicach szukać usterki byłbym wdzięczny.
  • Poziom 29  
    Po analizie schematu wydaje mi się, że coś jest nie tak w obwodzie tranzystora Q421, który jest sterowany przez tranzystor Q511.To właśnie na tym tranzystorze sterującym pojawia się 5V w momencie włączenia rozdzielczości 80/600 60Hz. Proszę podpowiedzcie mi czy idę dobrym tropem.