Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Serwer w małej sieci - jaką wybrać dystrybucję Linuxa?

Magister_123 14 Sty 2010 21:22 6204 45
  • #1 14 Sty 2010 21:22
    Magister_123
    Poziom 33  

Witam.
    Mała sieć 5 komputerów: 4 LAN z Windows XP, 1 WiFi z Windows Vista. Obecnie używam routera Linksysa wag200g.
    Mam problem z dwoma użytkownikami (z jednym to poważny ciągle p2p albo inne cuda). Przy Moim internecie (Neostrada 1Mb) to bardzo duży problem. Włączenie choć by filmu na Youtube spowalnia mocno całą sieć.
    Żeby doprowadzić sieć do stanu normalności postanowiłem zainwestować w serwer.
    Posiadam komputer: PIII 866MHz, 256Ram, dysk 13GB, wbudowana karta sieciowa, lada dzień dołożę WiFi, modem speedtouch USB.
    Googlowałem trochę i natrafiłem na IPCop. Poczytałem o tym programie na stronie http://ipcop.elektroda.eu/index.php i w sumie idealny do Moich zastosowań. Bardzo małe wymagania, możliwość konfiguracji z przeglądarki i graficzne menu.
    Ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi czy jest możliwe stałe przydzielenie maksymalnej prędkości downloadu i uploadu dla danego adresu IP lub MACa. Gdyby nie było takiej możliwości to jak zachowuje się IPCop gdy:
    [1] Na jednym komputerze gram w CSa na drugim przeglądam Alledrogo a na dwóch pozostałych ściągają coś z p2p/rapida/oglądają filmy.
    [2]Wszyscy ściągają z p2p/rapida/oglądają filmy.
    Ewentualnie inny Linux z graficznym menu i możliwością konfiguracji przez przeglądarkę. Dodam że z Linuxem nigdy nie miałem nic wspólnego.
    Panie Moderatorze nie pisałem postu w temacie przyklejonym gdyż on dawno zamarł.
    Pozdrawiam.

0 29
  • #2 14 Sty 2010 22:27
    GladiroR
    Poziom 26  

Poczytaj o MikroTiku...

0
  • #3 14 Sty 2010 23:38
    anonim3339
    Poziom 18  

Tak, IPCop się nada można do niego doinstalować dodatki dzięki którym to zrobisz. Nazywa się to QOS https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic562999.html tu masz przykładowy opis.
    W twoim przypadku konfiguracja będzie następująca:

RED - modem na USB
    GREEN - wbudowana karta sieciowa (Na 4 komputery połączone kablowo)
    BLUE - karta WI-FI (Na laptopa)

Pamiętaj że na BLUE i GREEN musisz wybrać inne IP!

Co do sprzętu taki wystarczy.

Ja osobiście mam pewne problemy z IPCop'em w szkole - nie wiem czym to jest spowodowane. Raz działa, raz nie. Ale to zapewne wina konfiguracji...

0
  • #4 15 Sty 2010 00:34
    Magister_123
    Poziom 33  

GladiroR napisał:
    Poczytaj o MikroTiku...

Płatny więc odpada.

Czy przy instalacji muszą być wszystkie karty sieciowe w komputerze? Pytam bo nie mam jeszcze WiFi a chciał bym już postawić system.
    Jak zachowuje się IPCop gdy:
    [1] Na jednym komputerze gram w CSa na drugim przeglądam Alledrogo a na dwóch pozostałych ściągają coś z p2p/rapida/oglądają filmy.
    [2]Wszyscy ściągają z p2p/rapida/oglądają filmy.

0
  • #5 15 Sty 2010 10:07
    GladiroR
    Poziom 26  

Czasami lepiej zainwestować :) Ale faktycznie normalny linux jest bardziej użyteczny niż MT.

0
  • #6 15 Sty 2010 11:22
    piterus99
    Poziom 43  

MT jest tu po prostu bezużyteczne - wyrzut pieniędzy w błoto.
    1) pingi lekko skoczą, ale nie na tyle, żeby sie nie dało grać, dasz priorytet na porty dla CSa i beda przepuszczane.
    2) Transfer podzieli się tak, jak ustawisz, bodajże minrate - minimalny transfer uzytkownika - je dzielisz po rowno.
    Uwaga - maksymalny transfer od/do spadnie o jakies kilka procent - QoS musi miec pole manewru i kawalek lacza musi zostac. Zalecane jest 10%, stad ze 128kB/s / 32kB/s zostanie Ci okolo 110/28 (zwlaszcza w przypadku uploadu, ktory jest kluczowy dla ADSL.

Aha, jesli ilosc uzytkownikow * minrate > przeplywnosci lacza, to oczywiscie wszystko zatka sie w cholere;]

0
  • #7 15 Sty 2010 13:51
    Magister_123
    Poziom 33  

Jak zachowuje się IPCop w przypadku nagłego wyłączenia prądu przez energetykę. Wstanie sam czy trzeba mu pomóc?
    Pomyślałem o małym UPS właśnie na wypadek krótkiego zaniku napięcia.

0
  • #8 15 Sty 2010 14:54
    GladiroR
    Poziom 26  

POszukaj czy w biosie nie masz ustawień włączenia kompa..

0
  • #9 15 Sty 2010 15:08
    Magister_123
    Poziom 33  

GladiroR napisał:
    POszukaj czy w biosie nie masz ustawień włączenia kompa..

Nie o to Mi chodzi. Przykładowo IPCop normalnie pracuje ale nagle brak prądu. Za 5 sekund prąd ponownie jest. Komputer się oczywiście automatycznie włącza i co wtedy robi IPCop? Też się sam włączy i będzie kontynuował pracę jak przed wyłączeniem?

0
  • #10 15 Sty 2010 17:17
    anonim3339
    Poziom 18  

Oczywiście - w chwili braku prądu wyłączy się a następnie jeżeli w BIOSie będzie ustawione tak aby po zaniku prądu włączał się. To się włączy. Start systemu będzie wyglądał normalnie. Nic złego nie powinno się stać. Standardowo przy starcie najpierw jest wybór jak ma się uruchomić IPCop - tym się nie przejmuj - zawsze domyślnie jest ostatnio wybrana opcja.

Co do podziału łącza - wszystko i tak będziesz musiał wybrać eksperymentalnie. Więc konfiguracja może Ci trochę czasu zająć.

0
  • #11 15 Sty 2010 23:39
    Magister_123
    Poziom 33  

Pytanko mam jeszcze w sprawie sterowników od kart sieciowych i modemu USB. IPCop sam je pobiera i instaluje czy trzeba mu dać dysk źródłowy np. pen-drive, CD?

0
  • #12 16 Sty 2010 10:58
    anonim3339
    Poziom 18  

Z tego co się orientuję IPCop ma ogromną bazę sterowników. Tak więc o to nie musisz się bać. U mnie każdą kartę sieciową wykrywało bez problemów. Z modemami na USB nie powinno być problemów.

Co do mojego IPCop'a jak wsadzę płytę główną do obudowy - przestaje działać. Bez obudowy działa bez problemów. Złośliwość rzeczy martwych....

0
  • #13 16 Sty 2010 17:21
    Magister_123
    Poziom 33  

Wszystko ładnie pięknie ale gdy chcę wybrać sterownik do WiFi to nie ma IPCop takiego w swojej bazie. Co zrobić? Jest możliwy wybór ręczny ale nie wiem co tam wpisać. Używam wersji 1.4.20.

0
  • #14 16 Sty 2010 17:44
    Avatat
    Poziom 26  

Witam!
    Jak chcesz być przygotowany na przyszły rozwój sieci to zainwestuj w jakiegoś Access Point'a i porządne karty sieciowe (ethernet) do serwera.
    W IPCop'ie jest możliwość ustawienia Down/Up na "sztywno". Bardzo dobra dystrybucja dla małych/średnich sieci.
    W BIOS'ie "serwera" powinieneś mieć funkcję "Wstawanie po padzie" - jeżeli siądzie zasilanie, to komputer sam się włączy (jak powróci prąd ;) ).
    Pozdrawiam!

0
  • #15 16 Sty 2010 17:53
    Magister_123
    Poziom 33  

Zapomniałem napisać że Moja karta to tp-link wn350gd.
    Avatat znasz może model karty WiFi PCI która by zadziałała pod IPCopem? Oczywiście w rozsądnych pieniądzach.
    Moja sieć nie będzie już rozbudowywana.

0
  • #16 16 Sty 2010 18:02
    Avatat
    Poziom 26  

Twoja karta jest na Atherosie, więc stery to Madwifi. Poczytaj to:
    http://www.ban-solms.de/t/IPCop-wlanap.html
    Jest o instalacji softu, konfiguracji m.in. Atheros'ów jako AP w IPCop.
    Pozdrawiam!

EDIT: Taka mała rada ;) Poczytaj jeszcze to:
    http://ipcop.elektroda.eu/art_3.php - proxy, bardzo odciąża ruch (na łączu 10/10Mbps uciągnie 200osób)
    http://ipcop.elektroda.eu/art_12.php - blokada czasowa p2p, blokuj w dzień, odblokuj w nocy
    http://ipcop.elektroda.eu/art_1.php - Pobaw się QOS'em, zwiększy wydajność sieci

0
  • #17 17 Sty 2010 13:15
    Magister_123
    Poziom 33  

Byłem na tej stronie którą wkleił Avatat dowiedziałem się że ta karta ma pełne wsparcie Linuxa. W komentarzu do tej karty jest podane: ''driver in kernel for ath5k/ath9k''. Nie mam pojęcia co to oznacza.
    Pobrałem sterownik chyba uniwersalny do kart na chipsecie Atheros. Ale jak go zainstalować?

0
  • #18 17 Sty 2010 13:21
    Avatat
    Poziom 26  

Źle mnie zrozumiałeś :)
    ''driver in kernel for ath5k/ath9k" - Sterowniki w kernelu dla chipsetów Atheros 5000 i 9000. Ty masz serię 5000 więc sterowniki masz już w kernelu.
    Nie musisz instalować Madwifi które już masz, musisz zainstalować WLAN AP:
    http://www.ban-solms.de/t/IPCop-wlanap-install.html

Jak instalować soft (w tym sterowniki) poczytaj tu: http://ipcop.elektroda.eu/art_13.php

Jednak nadal się upieram przy tanim AP'eku od TP-Link'a :P

0
  • #19 17 Sty 2010 15:08
    GladiroR
    Poziom 26  

avatat napisał:
    Jednak nadal się upieram przy tanim AP'eku od TP-Link'a :P

Chyba, że lubisz często resetować :)

0
  • #20 17 Sty 2010 15:20
    Avatat
    Poziom 26  

Czy ja wiem? ;>
    Z jednym lapem sobie poradzi, nawet z dwoma ;)

0
  • #21 17 Sty 2010 15:41
    Magister_123
    Poziom 33  

Nie mogę się wbić na serwer poprzez winscp.
    Nazwa hosta: admin
    Nazwa użytkownika : root
    Hasło: moje hasło
    Port: 222
    Przez przeglądarkę mogę bez problemu wejść w samego IPCopa.
    Serwer w małej sieci - jaką wybrać dystrybucję Linuxa?

0
  • #22 17 Sty 2010 15:58
    GladiroR
    Poziom 26  

avatat napisał:
    Czy ja wiem? ;>
    Z jednym lapem sobie poradzi, nawet z dwoma ;)

Na razie może i tak, ale niech ktoś odpali torenty, niech dojdzie 2/3 kompy i wyjdzie dosyć częsty reset :) Wiem, bo u siebie to miałem...

Chyba bezpośrednio na roota nie można wejść :) Trzeba najpierw zalogować się na zwykłego użytkownika i następnie na superużytkownika.

0
  • #23 17 Sty 2010 16:15
    Avatat
    Poziom 26  

Spróbuj PuTTy, najpierw logujesz się na normalnego usera, spod niego na root'a.

0
  • #26 18 Sty 2010 12:54
    Magister_123
    Poziom 33  

Wlan zainstalowany. Ale karta sieciowa jest ''unkonow'' i wszystkie ruchy sieciowe są ''zatrzymano''.
    Również nie mogę sobie poradzić z uruchomieniem modemu USB. IPCop wykrywa speedtoucha ale domaga się sterowników. Załadowałem cały spakowany plik z CD od TP który jest przeznaczony dla linuxów. Cały czas jest napisane podłącz modem.
    Jeszcze się pluje o : Niepoprawne ustawienia VPI/VPCI
    Green działa wyśmienicie.

0
  • #27 18 Sty 2010 13:44
    GladiroR
    Poziom 26  

No wiesz... To nie Windows :) Trzeba trochę podłubać :)

0
  • #28 06 Lut 2010 12:49
    Magister_123
    Poziom 33  

Witam po przerwie.
    Z modemem USB sobie nie poradziłem. Dwa dni kombinowania i brak rezultatów.
    Zakupiłem kartę 3com i modem speedtouch 516 z wyjściem rj45.
    Internet w modemie mam ale nie przechodzi on na Green. Pomoże mi ktoś skonfigurować to połączenie?
    Jak powinien być skonfigurowany modem a jak RED?

0
  • #29 06 Lut 2010 19:13
    wgruza
    Poziom 21  

Witam, ten speedtaouch to modem czy modemo router? Jeśli modemo router to ustaw go w tryb bridge.
    Parametry jak VCI VPI , mulitipleksing ustawiasz zna modemie, a login i hasło w IPCOPIE.
    W setup IPCOPA wybierz RED jako PPoE, w zakładce SIEĆ, USTAWIENIA PPP/ ADSL powinieneś mieć PPoE, wznawianie połączenia stałe, PAP Lub CHAP, wpisujesz login i hasło. I powinno już działać, zaznacz żeby łączył przy restarcie.

0
  • #30 06 Lut 2010 20:05
    Avatat
    Poziom 26  

ST 516 to jest modem.
    Z tymi hasłami to racja, procedura podobna jak przy zwykłym ADSL'u.

0