Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Duże spalanie kotła Vailant TurboTec Pro w mieszkaniu 50m.kw

wojt 03 Lut 2010 12:15 11298 47
  • #31 03 Lut 2010 12:15
    cowodkan.pl
    Poziom 10  

Oczywiście potwierdzam bardzo wypowiedz Mirzzo jak najbardziej.

Najlepiej by było brać powietrze z zewnątrz.
    Zresztą taki jest między innymi sens kupowania takiego kotła.

Sprawność atmosferycznego to 92% turbo 93%. Różnica znikoma.

30% to rozumiem ale co najmniej jeżeli ujmiemy straty przez wychładznie pomieszczenia powietrzem dostającym się do pomieszczenia a potrzebnym do spalania.
    Może ktoś jeszcze mylił z kondensacyjnym kotłem który również wyposaża się w przewody koncentryczne.

Montaż turbo mógł być sugerowany z uwagi na na komin - w turbo to już się nazywa przewód spalinowy i teoretycznie nie podlega odbiorowi kominiarskiemu.

Jednak pobieranie powietrza z zewnątrz zmniejszy wychładzanie mieszkania i co czasem wydaje się dziwne ale wpłynie na zmniejszenie zanieczyszczania kotła a ściślej wymiennika. Powietrze z zewnątrz jest czystsze - a zwłaszcza zimą. W kuchni mamy opary wody i tłuszczy a i chemii też trochę przy myciu - to wszystko trafia również do kotła powodują powolne zarastanie wymiennika.

Kolejnym aspektem jest to że przy pobieraniu powietrza z zewnątrz i wyrzucie spalin na zewnątrz komora spalania nie ma połączenia z wnętrzem domu, gdzie przebywają ludzie.
    Jest bezpieczniej i ciszej, bo z pewnością wentylator jest bardziej słyszalny jeżeli pobierane jest powietrze z pomieszczenia.

Zawsze jeszcze pozostaje możliwość podgrzewania oszczędnych sąsiadów przez cienkie nieizolowane ściany i stropy.

• #32 04 Lut 2010 05:41
    DARIUS67
    Specjalista - systemy grzewcze

Trochę macie racji. Tylko czemu nie na temat. Co do Waszych wypowiedzi w sposobie podłączenia ja się zapytam jak ten komin jest zbudowany?
    Przecież kolega nawet się pyta.
    cytuję:
    W temacie rury współśrodkowej to mam teraz wkład w kominie z nierdzewki, czy wystarczy kupić rurę i wsadzić ją do środka czy trzeba wszystko przerabiać?
    Następny cytat:
    Spokojnie, nie ma się o co kłócić rysunek był poglądowy. Ja zrozumiałem o co chodzi z rurą.

Czyli wiadomo że Wojt nie ma komina dla turbo, bo gdyby go miał to nie myślał by żeby coś jeszcze w 60 lub 80 włożyć. Chociaż cuda zbudowane niedziałające różne widziałem.

Ja odpowiem tak.
    Kolego z atmosferycznym junkersem nie podpinaj się bo widzisz ile zamieszania to wprowadza?

Kominiarz to był przyuczony do zawodu i zamiast wypowiedzi na temat kominów lepiej niech po kominach z kulą i szczotką lata o ile się na tym zna.
    Instalator niech jego pomocnikiem zostanie albo oboje niech za inny mniej odpowiedzialny fach się wezmą.

Następny cytat:
    Fakt że i kominiarz i instalator mówili po co robić współosiową jak jest nawiew w kuchni. Nikt nie zwrócił uwagi na to jakie idą za tym konsekwencje. Ja jestem użytkownikiem i nie posiadałem wiedzy na ten temat. Będę rozmawiał w poniedziałek z instalatorem ile będzie kosztowało przerobienie dopływu. Mam nadzieje że zmniejszy to zużycie gazu.

No to następnych pseudo fachmanów mamy z głowy.

Wojt masz dwa wyjścia:
    Zamontuj kocioł atmosferyczny zamiast turbo ale o ekspertyzę kominiarską zwróć się do kominiarza a nie do pomocnika. Jest to beznadziejne rozwiązanie bo mieszkasz na ostatnim piętrze więc komin jest krótki i już pisałeś że dmucha Ci wentylacją.

Rozwiązanie drugie to pozostawienie kotła ale musisz podłączyć się specjalnym koncentrycznym systemem do komina, w kominie musisz zamontować rurę spalinową fi 80 dla kominów nadciśnieniowych tzn. połączoną szczelnie na uszczelkach. A na kominie zamontować nasadę kominową.

Kolega Hilzie napisał coś o podłączeniu przez ścianę. Podłączenie spalinowe kotłów o takiej mocy jest niemożliwe. Poprzez system spalinowy rozdzielny można zasysać bezpośrednio do kotła powietrze zza ściany, ale takie rozwiązanie stosuje się raczej przy bardzo długim kominie - nawet 30m.
    Podłączenie przez ścianę jest możliwe w domu jednorodzinnym a kolega mieszka w bloku.

Kocioł w wersji turbo nie może być podłączony do zwykłego komina ponieważ poprzez wentylator wytwarza on nadciśnienie w kominie i wydmuchiwał by spaliny poprzez nieszczelności kominowe. A kocioł atmosferyczny może być podłączony do zwykłego kwasiaka bo z powodu różnicy ciśnień powstaje w kominie podciśnienie.
    W żadnym systemie kominowym dla kotłów turbo nie ma takiego rozwiązania aby pobierać powietrze z pomieszczenia. Przyczyn jest wiele, przede wszystkim zdrowotne, a poza tym chodzi o prawidłowe spalanie (zasysanie czystego powietrza). Powietrze w systemie koncentrycznym poprzez zasysanie przez nasadę kominową wpływa do komina i wzdłuż rury spalinowej dopływa do kotła ogrzewając się od spalin.

To podgrzane powietrze to troszeczkę Twój zysk ale tu chodzi bardziej o to że ciepłe powietrze jest o wiele lepiej mieszalne z gazem co daje większą sprawność spalania i niezależnie od pomieszczeń będzie miał stale tyle powietrza ile potrzebuje.
    Gdybyś pozostał przy dotychczasowym rozwiązaniu to kocioł do komory spalania zasysa brudne powietrze o niekontrolowanej ilości. Raz będzie więcej powietrza przy uchylonym oknie raz mniej(zimą pozasłaniasz nawiewy pozbawisz pomieszczenie wentylacji bo kocioł przez kratkę wentylacyjną będzie powietrze do spalania zasysał)
    O tym że ucieka Ci masę ciepła to już wiesz, i wiesz już czemu. Nawiewniki przyokienne są montowane dla napływu świeżego powietrza do pomieszczeń aby po zużyciu komin wentylacyjny mógł je usunąć.
    Dla szukania oszczędności w eksploatacji zastanowił bym się na Twoim miejscu nad zakupem sterowania termostatu pomieszczenia.
    I jeszcze jedno. Nad wentylatorem montowana jest kryza przepływu powietrza którą odpowiednio dobiera się do długości komina. gdyby jej nie było to szło by również zbyt dużo ciepła w komin. Ta kryza jak zdemontujesz komin leży w tej cieńszej rurce. Tam jest jej miejsce. Jest to kilka blaszek z oznaczeniami ABC. Czy pozostaną wszystkie czy jakieś będzie trzeba wyłamać sprawdzisz w instrukcji od komina w zależności od jego długości.
    Taka uwaga. system kominowy w kotle jest 60/100 a Ty poprzez specjalną redukcję z odskraplaczem kondensatu przejdziesz na system 80/125.
    Proponuję odwiedzić jakiś sklep i zapoznać się z ulotką od turbo lub w cenniku są rozrysowane systemy kominowe. Możesz też ściągnąć wszystko w pdf z vaillant.pl
    Ps Przebywanie w pomieszczeniach z podciśnieniem może zakończyć się zgonem. Próżni to ten wentylator nie wytworzy ale oczy i uszy odchorują. Podstawa wentylacji to tyle samo nawiewać co wywiewać. Nadciśnienie nie jest tak szkodliwe.
    Przydał by się program usterka.
    Poszukaj prawdziwego instalatora i kominiarza a nie - ???

• #33 05 Lut 2010 23:50
    ogi4
    Poziom 16  

Podciśnienia nie wytworzy bo presostat w kotle wyłączy wentylator.

Pozdrawiam

• #34 06 Lut 2010 17:14
    J. Kleban
    Poziom 25  

A co za tym idzie kociol sie wylaczy.
    Wiec brak doplywu powietrza powodujacy zbyt 'wysokie" podcisnienie bedzie powodowal nieprawidlowa prace kotla a tym samym ogrzewania :-) a przez to wiecej pytan na Elektrodzie. :-)

• #35 06 Lut 2010 23:56
    DARIUS67

Widzę że niektórzy z odpowiadających przepisów nie znają.
    A prawidłowy montaż zgodny z instrukcją i dopuszczeniami dopuszczającymi skutecznie omijają.
    I co się tu dziwić że inwestor na pseudo fachowców natrafił.
    Oczywiście że kocioł podciśnienia nie wytworzy (okap kuchenny i wentylator wyciągowy w łazience też nie) jak ktoś nie zrozumiał na co zwracam uwagę lepiej nie sugerować że kocioł może pracować z zasysaniem powietrza z pomieszczenia a w razie zbyt małej ilości powietrza sam się wyłączy.
    Proponuję odwiedzić jakiś sklep i zapoznać się z ulotką od turbo lub w cenniku są rozrysowane systemy kominowe. Możesz też ściągnąć wszystko w pdf z vaillant.pl.
    Każdy producent przeprowadza i dopuszcza do stosowania odpowiedni system kominowy do swoich kotłów. Na radosną twórczość instalatorów nie ma miejsca.
    Jest kocioł i musi być do niego odpowiedni system kominowy. Przypominam że instalacja gazowa zaczyna się na przyłączu gazu a kończy na końcu komina.
    Jest komin i jest kocioł. Jedno bez drugiego nie może poprawnie działać. Jeżeli ktoś uważa inaczej to dla dobra własnego i przede wszystkim bezpieczeństwa klientów radzę przeczytać instrukcję montażu.

• #36 11 Lut 2010 12:19
    wojt
    Poziom 10  

Witam,
    Rurę doprowadzającą powietrze do kotła przedłużyłem bezpośrednio na dwór. Na razie nie wiem jak to wpływa na spalanie bo temperatura na dworze skacze, a ściany schną (najpierw z gładzi, teraz z farby).
    Nowy nie przemyślany problem to na rurze doprowadzającej powietrze, kondensuje się para. Łatwiej mi będzie monitorować spalanie jak się skończy remont.
    Puki co przyszedł drugi rachunek 451zł dodam że temperatura na regulatorze pokojowym ustawiona na 16 stopni...

• #37 12 Lut 2010 08:14
    bogd02
    Poziom 9  

Witam ,czytam zainteresowaniem ten temat posiadam kocioł minimax dynamic turbo i tak jak kolega Wojt mam takie same odprowadzenie spalin i powietrza . Moim przypadku nie było możliwości poprowadzić rurę koncetryczną ,za cienki komin . Teraz pytanie czy jest inna możliwość wykorzystania tem spalin do ogrzania powierza potrzebnego dla kotła .Średnia spalanie grudzień -luty wynosi 10m3 na dobę tem ustawiona 21 dzień i 18 nocy ,mieszkanie 60 m2 stary budynek nie ocieplone ,czy takie spalanie to norma i jak można ograniczyć te metry gazu.

• #38 12 Lut 2010 11:58
    DARIUS67

Wojt czy masz tzw. portki na kotle? Jeżeli nie to w jaki sposób doprowadziłeś powietrze drugą rurą?
    Rura spalin odprowadza spaliny w komin, więc dookoła rury spalinowej jest zasysanie powietrza. Czy rura z zewnątrz tylko przylega do zasysania?
    Skraplanie - kondensacja jest wynikiem ogrzewania powietrza zasysanego. Tymczasowo możesz go ocieplić. Później tzn. gdy wykonasz zmiany o których pisałem ta rura będzie zbędna

bogd02 w Twoim przypadku! Czy Twój komin jest mniejszy niż 14x14 czy (o rany) masz dopięty kocioł do istniejącego komina dla kotła atmosferycznego?
    Jeżeli nie masz możliwości wykorzystania obecnego kanału choć to wątpliwe abyś miał zbyt cienki komin, to może obecny wentylacyjny będzie dobry dla kotła, a ten obecnie spalinowy wykorzystasz jako wentylacyjny. Tak czy inaczej gdybyś chciał dokonać zmian na kominie wentylacyjnym to musisz wezwać kominiarza aby sprawdził czy jest to możliwe.

Jest wiele możliwości podłączenia komina, ale kupując kocioł danego typu musi on mieć odpowiedni komin. Najczęściej na kotle jest opis na tabliczce znamionowej do jakiego typu komina kocioł jest przeznaczony. Nikt nie próbuje omijać takich danych jak napięcie zasilania, lub IP kotła jak widać system kominowy to dla pseudo instalatorów wolna amerykanka. Kominy - systemy mają swoje nazwy pod kategorią B i C. Każdy instalator powinien wiedzieć co oznacza na tabliczce znamionowej oznaczenie np. C12, C32, C22, C52, B22. Komin jest bardzo ważną częścią instalacji, więc jeżeli oczekujemy prawidłowej, oszczędnej i BEZPIECZNEJ pracy kotła i komina to nie kombinujmy z kominami. Myślę że sporadyczne informacje o zaczadzeniu powinny uzmysłowić instalatorom i klientom że samowola kominowa może doprowadzić do zniszczenia kotła, komina i zejścia klienta.

• #39 12 Lut 2010 19:15
    J. Kleban
    Poziom 25  

Tu chyba w duzym stopniu wine ponosza (powinni) sprzedawcy, bo gdy klient kupuje kociol to staraja sie pominac informacje o kosztach komina i innych czesci instalacji aby sprzedac zazwyczaj drozszy kociol, a pozniej klient kombinuje jak to zrobic taniej bo nie ma juz wystarczajaco kasy na prawidlowy komin i inne osprzety.
    Maja po prostu dylemat ..podlaczyc kociol jakkolwiek ,czy czekac z niepodlaczonym kotlem az uzbiera kase na komin.
    Klient przeciez nie musi sie znac na instalacjach .A tu wpuszczaja go w maliny i niespodziewane koszty.

• #40 13 Lut 2010 11:36
    wojt
    Poziom 10  

do DARIUS67> Jeśli portki to taki mimośrodowy system mocowania komina i rury z powietrzem do kotła to mam takie rozwiązanie, oryginalne Vailanta. Wszystko jest szczelnie połączone. Kanał doprowadzający powietrze jest o przekroju prostokątnym, myślę czy boku który ma kontakt z mieszkaniem nie okleić styropianem a następnie zagipsować.

• #41 13 Lut 2010 12:47
    szymonjasiu
    Poziom 19  

Jeżeli masz podejrzenia co do sprawności komina zrób analize spalin .
    Sprawdź też czy twój instalator zastosował odpowiednie zakończenie komina.
    Najlepiej sprawdza się system przewodów niezależny-wyrzut spalin 80 -ką na uszczelki , rura ssąca nie musi być z nierdzewki .Wazne aby byla zabezpieczona siatką, aby nie wciągac liści itp.Prowadzisz ją od pieca do możliwie najbliższej ściany zewnętrznej i z zewnątrz pobierasz powietrze.
    Vaillant nie jest najoszczędniejszym kotłem.Konkurencja włoska zużywa mniej gazu.
    Co do rachunków nikt nie zadał najważniejszego pytania!!!
    Jak masz dobrane grzejniki? Według twojego opisu powinieneś mieć 150W?/m2.
    Sprawdź filtr na powrocie CO, podaj o ile to możliwe jakie przekroje rur zastosował twój instalator.
    Jeżeli korzystasz z termostatu środowiskowego(pokojowy) ustaw podczas mrozów temp na zasilaniu na min 70 stopni(jeżeli robi to za ciebie pogodóka, spytaj doświadczonego serwisanta z twojego regionu jaką wybrać krzywą grzewczą).
    Poproś kogoś z laserowym miernikiem temperatury żeby sprawdził czy nie masz dużych mostków termicznych(parapety , itp.)

• #42 13 Lut 2010 20:09
    wojt
    Poziom 10  

>>Vaillant nie jest najoszczędniejszym kotłem.Konkurencja włoska zużywa mniej gazu.

Dlaczego mi nikt czegoś takiego nie napisał jak pytałem o dobór pieca ? :(

>>Jak masz dobrane grzejniki? Według twojego opisu powinieneś mieć 150W?/m2.
    Sprawdziłem właśnie, wg projektu wychodzi 100W/m2.

Temperaturę wody w grzejnikach ustawiam ręcznie na piecu.
    szymonjasiu jaka jest optymalna temperatura według Ciebie?

• #43 13 Lut 2010 22:45
    DARIUS67

Szymonjasiu - na tym forum jest taki wątek " Radosna twórczość instalatorów" moja rada opisz tam swe pomysły, myślę że na forum powinny zabierać głos osoby które mają jakieś pojęcie o systemie grzewczym.
    A co do włoskich oszczędniejszych kotłów to się zgadza tylko że tam jest trochę cieplej niż u nas. Moc grzejników 150W/m2 - czy to jakaś nowa metoda obliczeń zapotrzebowania na ciepło pomieszczeń, czy jakiś Twój sposób na dobór grzejników w stodole deskowanej?

Wojt na forum próbuję Cię nakierować na dobrą drogę i trwałą niezawodną pracę kotła oraz oszczędną eksploatację.
    Co do ogipsowania rury zasysania powietrza to odradzam. Ponawiam swą uwagę co do systemów kominowych. Co Ci szkodzi zapoznać się z ulotką kotłów turbo lub systemów kominowych Vaillant. Pamiętaj że gdy źle zabudujesz komin ryzykujesz zdrowiem i życiem.

Jeżeli uważasz że warto ryzykować to rób co chcesz.
    Zwróć instalatorom uwagę na obecny komin, otwórz rewizje przy odpalonym kotle, co się dzieje ze skroplinami z komina, czy zostają wydmuchane wraz ze spalinami do pomieszczenia czy mają spłynąć do kotła i zalać wentylator?
    Myślę że zdecydujesz się na profesjonalne rozwiązanie, z kominami nie ma miejsca na amatorszczyznę.

Portki to takie mimośrodowe rozdzielenie powietrza do zasysania powietrza i wydmuchu spalin, ale w systemie kominowym Vaillant nie ma kwadratowych kominów.

• #44 14 Lut 2010 11:31
    szymonjasiu
    Poziom 19  

DARIUS67 napisał:
    Szymonjasiu - na tym forum jest taki wątek " Radosna twórczość instalatorów" moja rada opisz tam swe pomysły, myślę że na forum powinny zabierać głos osoby które mają jakieś pojęcie o systemie grzewczym.
    A co do włoskich oszczędniejszych kotłów to się zgadza tylko że tam jest trochę cieplej niż u nas. Moc grzejników 150W/m2 - czy to jakaś nowa metoda obliczeń zapotrzebowania na ciepło pomieszczeń, czy jakiś Twój sposób na dobór grzejników w stodole deskowanej?

Autor wątku napisał "Mieszkanie mam w bloku z lat 60 z trzema ścianami zewnętrznymi, ściana na grubość pustaka. Mieszkanie ma powierzchnie 49 metrów (dwa pokoje)."

Dobór grzejników do instalacji przyjmuje się w granicach 100-150W/m2
    Opisany budynek 3 ściany zewnętrzne grubości pustaka wskazują na wysokie zapotrzebowanie na energie.
    Jeżeli ma grzejniki dobrane na ok 100W/m2 Kocioł gazowy nie będzie w stanie wygrzać mieszkania w żądany czasie lub np dogrzeje do 16 stopni i nie będzie miał możliwości wyłączenia sie i zrobienia przerwy.Efekt zimno i wysokie rachunki.

Do wojt
    Temperature dobiera czujnik (pogodowy , jeśli go masz oczywiście)
    W innym przypadku uzytkownik.
    Jeżeli masz czujnik środowiskowy(termostat pokojowy)- wybierasz z zakresu 60-75 stopni w zależności od pogody.Jeżeli temperatura spada poniżej zero stopni zwiększasz temperature czynnika.
    Jeżeli nie masz czujnika środowiskowego ustawiasz ok 45 stopni i zwiększasz do max 60 w zależności od temperatury zewnętrznej(doświadczalnie mierząc temperature w pomieszczeniu termometrem).Kocioł w tym wypadku kieruje się termostatem kotłowym (pompa pracuje przez cały czas).
    Błedem jest też całkowite wyłączanie kotła na noc lub podczas nieobecności w mieszkaniu.Bezwładność układu nadrobi wtedy wszystkie pozorne oszczedności.

do DARIUS67
    Mam pytanie: Czy wszystkim edytujesz posty po uwidocznieniu swojej niekompetencji czy tylko wybranym.?Sam piszesz że na forum powinny zabierać głos osoby które mają pojęcie o układach grzewczych.To forum jest chyba po to aby móć się podzielić wiedzą, chyba że ktoś będzie edytował posty po tym jak inny użytkownik uwidoczni rażące błędy.Uważaj też na japońskie samochody, jest tam troche cieplej, mogą nie jeździć u nas zimą(tok rozumowania ).

Ok DARIUS67 nie ma sprawy.Wkurzyłem się ("naskoczyło" na mnie parę osób jednocześnie, mam nadzieję , że następne krytyczne uwagi ( o ile bedą)wymienimy na PW)

• #45 14 Lut 2010 20:16
    wojt
    Poziom 10  

Darius67 ja mam już całość wykonaną, odprowadzenie spalin tj. komin mam zrobiony na oryginalnych elementach Vailanta, doprowadzenie powietrza było zbudowane tak że z kotła poprzez "portki" wychodziła rura do kuchni skąd pobierała powietrze( w kuchni w ścianie miałem otwór na dwór do zasysania powietrza). Rozwiązanie to nie sprawdziło się, okazało się że wiatr w kuchni hula, a wysokie zużycie gazu wiązałem z faktem jak to pisaliście wysysaniem ciepłego powietrza przez kocioł. Więc sam w swoim zakresie przedłużyłem rurę aż na zewnątrz za pomocą prostokątnego kanału wbudowanego w ściane. Sprawa jest o tyle skomplikowana że otwór w ścianie zewnętrznej mam 40 cm nad podłogą pod oknem, teraz do niego jest doprowadzony kanał w ścianie, a na tym wszystkim wisi grzejnik. Skropliny które powstają w kominie ze względu na różnice wysokości kotła i otworu, spływają w stronę przeciwną od kotła. Zaś z komina spalinowego odpływają do kanalizacji.

do szymonjasiu co to temperatury wewnątrz to mam zadane na regulatorze pokojowym 16 stopni ponieważ tam jeszcze nie mieszkam, a przy wyższej temperaturze źle się pracuje. Myślę że jak ustawie na 20 stopni to bez problemu kocioł nagrzeje. Hmm co do za małych grzejników to hmm, teraz jeszcze nie ma drzwi pomiędzy pomieszczeniami, a temperatura wszędzie jest jednakowa, sprawdzałem to termometrem. Czy są za małe grzejniki to będzie łatwiejsze do zdiagnozowania jak będą pozamykane drzwi.

• #46 15 Lut 2010 11:12
    J. Kleban
    Poziom 25  

Radzilbym przetestowac mozliwosci kotla i systemu CO zanim sie tam wprowadzisz.
    Pozniej mozesz miec spory balagan jesli cos pojdzie nie tak.

• #47 15 Lut 2010 11:31
    cirrostrato
    Poziom 36  

wojt napisał:

Nie dobijajcie mnie że to jest normalne spalanie :/. Znajomi mają domy po 150 metrów (fakt że ocieplone) i płacą podobne rachunki.

Bo oni mają NAPRAWDĘ prywatne solidnie ocieplone chałupy, jak byłem w trakcie ocieplania swojego domu i zima mnie zastała w polu to rachunki były, powiedzmy, egzotyczne. Teraz jak dwa miesiące zima stanęła na wysokości zadania (na zewnątrz czasem termometr dobijał do minus 28) to, utrzymując temperaturę na poziomie 21 stopni dzień/19 stopni noc, za grudzień/styczeń zapłaciłem 1105zł, dom 280metrów. Opłata licznikowa prawie 70zł miesięcznie trochę mnie denerwuje...

• #48 17 Lut 2010 00:54
    DARIUS67

A ja stale czepiam się komina.
    Wojt co stoi na przeszkodzie abyś czerpał powietrze do spalania z szachtu kominowego? Po co Ci ten zimny nawiew zagrzejnikowy?

Piszesz - skropliny które powstają w kominie ze względu na różnice wysokości kotła i otworu, spływają w stronę przeciwną od kotła. Zaś z komina spalinowego odpływają do kanalizacji.

Jak to rozumieć?
    Zasysanie jest według mnie pomyłką niczym nie wytłumaczalną (na razie ), i co z tymi spalinami? Czy pisząc że masz oryginalny system kominowy oznacza to że skropliny spływają do kanalizy poprzez łapacz kondensatu i jego syfon, czy kanalizę instalator potraktował jako komin? Czyli spaliny pod wpływem wentylatora wpychane są w kanalizację.

Szymonjasiu. Sam namąciłeś z tymi włoskimi kotłami, bo niby jak ma taki kocioł być oszczędniejszy. Palnik Palidoro, armatura gazu Sit lub inna, wymiennik ciepła dobrany do mocy max. palnika i to tyle. Kocioł jaki by nie był ma swoją sprawność określaną przez producenta i ta różnica jest "żadna". Kaloryczność gazu powiedzmy że w kraju jest wszędzie podobna (chyba że znowu nawaniają) więc tak naprawdę wszystko zależy od prawidłowo doprowadzonego powietrza do spalania w ilości odpowiedniej do mocy kotła i oporów komina. A moc grzejników to nie ten temat bo pomimo niskich temperatur na zewnątrz Wojt nie skarżył się na to że ma zbyt niską temperaturę w pomieszczeniach. No ale masz absolutną rację. PRZEPRASZAM

Każda podpowiedź na forum może być dobra i nikt nie ma licencji na wszystko, czasami nikły szczegół pomoże w rozwiązaniu problemu. Oczywiście że było by super gdybyśmy wszyscy robili to co potrafimy najlepiej i zarobili na tych co wiedzą co robią. Ale wtedy by forum nie było, czego wszystkim serdecznie życzę.

Szukaj w 5mln produktów